Australijoje aš šiuo metu gyvenu tarsi kokiame žuvų rojuje! Galvojau, kad jūros gėrybių gausumu sunku kam nors pralenkti Izraelį, tačiau tokio žuvies pasirinkimo, kokiu kasdien džiaugiasi australai (ir zelandai), turbūt nėra niekur kitur pasaulyje. Dar nuo Izraelio laikų prie žuvies pripratau pati ir pripratinau šeimą – žuvies patiekalus gaminu bent du tris kartus per savaitę, todėl ką jau ką, o žuvimi prekiaujančias vieteles susirandu iškart, kur tik gyvenimas mane nukraustytų 🙂
Tuo tarpu gyvendama Lietuvoje, dažniausiai žuvį pirkdavau iš FishWish – labai džiaugiausi, kai jie atsirado rinkoje ir kai aš juos atradau, kai ėmė vežti į Lietuvą ne tai, kas pelningiausia, bet tai, kas geriausia!
Fish Wish – vien šaldytos žuvies ir jūros gėrybių parduotuvė. Žinau, kad daug kas perskaitęs pastarąjį sakinį pakėlė antakį: „O ar tikrai šaldyta žuvis nėra prastesnė už šviežią?”. Ir čia, mieli draugai, turiu jums tvirtą ir tiesų atsakymą: gera šaldyta žuvis yra šimtąkart geriau nei abejotinos kokybės šviežia. Juk ne paslaptis, kad jūrinės žvejybos laimikiais Lietuva pasigirti negali, tad tenka jūrų gyvius gabenti iš užsienių. Siekis patiekti valgytojams šviežią laimikį – tai lenktynės su laiku, todėl vienintelė patikima transporto priemonė šviežioms žuvims gabenti yra lėktuvas. Tuo tarpu žvejubiniuose laivuose jūroje išdorojus ir skubiai užšaldžius šviežutėlį, kątik pagautą jūrų laimikį ir jį saugiai atgabenus kitų rūšių transportu, laimim visi: mes, vartotojai, turime galimybę valgyti puikios kokybės žuvį tada, kada norim, ir tik tiek, kiek reikia tos dienos vakarienei. Gamta taria „ačiū” už dešimtis kartų mažesnes CO2 emisijas, o šiukšlių dėžė (ir piniginė!) lengviau atsikvepia, nes į šiukšlyną neiškeliauja kalnas nesuvartotų, bet valgymui jau netinkamų, maisto atliekų…
Kai rašiau savo „Australijos skonių” knygą, norėjau įdėti kuo daugiau jūros gėrybių receptų, kad dar labiau sugundyčiau skaitytojus nebijoti gaminti žuvies patiekalų – juk juos paruošti ir lengva, ir greita! O ir geros kokybės produktų galima šaldiklyje turėti nuolat!
Mūsų šeimoje joks švenčių stalas neapsieina be žuvies valgių. Štai todėl šiandien dalinuosi su jumis vienu receptu iš naujos savo knygos – esu tikra, jog Velykoms patiks tiems, kurie ieško lengvesnių, tačiau ne mažiau šventiškų valgių.
Jei lašiša yra įprasta kasdienė viešnia jūsų virtuvėje (kur gi ne, lašiša dažniausiai ant stalo garuoja ir mano namuose….) Velykoms siūlau pasirinkti kokią nors baltą jūrinę žuvį, pavyzdžiui karališkąjį juodąjį paltusą. Kepant paltuso kepsnius keptuvėje ilgai neužtruksite, teprireiks 6-8 minučių, nelygu kepsnio storis. Prieš pradedant kepti žuvį, pasigaminkite pavasariškai žalio risotto su šviežiais (tiks ir šaldyti!) špinatais, šis garnyras ant Velykų stalo atrodys tikrai ypatingai.
Kad jūsų žuvies kepsniai (kuriuos kepsite keptuvėje) tobulai pavyktų, štai keletas patarimų:
- atšildytos žuvies nereikėtų plauti po vandeniu, tik labai gerai nusausinti popieriniu rankšluosčiu.
- kepkite žuvies kepsnelius kuo sunkesnėje (geriausia – ketaus) keptuvėje ir leiskite jai labai gerai įkaisti. Tokia keptuvė ilgiau išlaikys tinkamą temperatūrą.
- Palaukite, kol keptuvė įkais tiek, kad ims rūkti dūmai, tik tada pilkite aliejų. Dėkite žuvį į karštus riebalus odele į apačią (jei kepate filė ar kepsnelius). Kad filė neišsiriestų, pradžioje trumpai palaikykite žuvį keptuvėje prispaudę mentele, po kurio laiko ji sutvirtės.
- Geriausia, jei kepdami keptuvėje, žuvies kepsnių nevartysite. Palaukite kol apkeps apatinė žuvies kepsnio pusė, o viršutinę „iškepkite” nuolat liedami ant žuvies karštus riebalus.
- Patikrinti ar žuvis iškepė lengviausia metaliniu ar mediniu smeigtuku – jį įbedus neturėtumėte jausti pasipriešinimo. Tačiau užvis tiksliausia žuvies temperatūrą pamatuoti greituoju kulinariniu termometru – paruoštos valgyti žuvies temperatūra turėtų siekti 50-55 laipsnius.
- Man patinka bebaigiant kepti žuvį į keptuvę įdėti gabalėlį sviesto ir aromatingų priedų – smulkintų česnakų, žolelių, kaparėlių… Palaistykite tokiu aromatingu karštu sviestu žuvies kepsnius, kol jie baigs kepti. Iškepusią žuvį palikite minutę kitą pailsėti, tik tada patiekite.
O užvis geriausia naujiena, kad FishWish parduotuvėje kovo 17-19 dienomis su kodu NIDOSRECEPTAI žuvies ir jūros gėrybių gaminius įsigysite su nuolaidomis net iki 55%!! Kuo didesnį kiekį produktų įsigysite, tuo didesnė nuolaida bus pritaikyta! Kviečiu pasinaudoti šiuo puikiu šventiniu pasiūlymu!
Pasiruošimas | 30 min |
Porcijos |
porc
|
- 4 šaldytos žuvies kepsniai (labiausiai tiks balta jūrinė žuvis, pvz., juodasis paltusas)
- druskos ir šviežiai grūstų juodųjų pipirų
- 2-3 šaukštai Alyvuogių aliejaus
- 2-3 česnako skiltelės (supjaustytos griežinėliais)
- 1 šaukštas sviesto (jei pageidaujate)
- citrinos ketvirčių (patiekti)
- 1 šaukštas Alyvuogių aliejaus
- 2 šaukštai sviesto
- 1 šalotinis svogūnas (smulkiai supjaustytas)
- 1 stiklinė arborio ryžių
- ⅓ stiklinės baltojo vyno
- 500 ml sultinio (tiks vištienos arba daržovių), kiekis apytikslis
- 2-3 šaukštai sutarkuoto parmezano sūrio
- druskos ir šviežiai grūstų juodųjų pipirų
- 2 saujos šviežių špinatų (arba šaldytų)
- 3-4 šaukštai tyro alyvuogių aliejaus
Ingredientai
Žuvies kepsniams
Risotto
|
|
- Pradėkite nuo rizoto. Dideliame puode storu dugnu įkaitinkite aliejų ir šaukštą sviesto, suberkite svogūnus ir kepkite ant vidutinės ugnies nuolat maišydami, kol svogūnai taps minkšti ir skaidrūs. Suberkite ryžius ir toliau maišydami kepkite, kol ryžiai pasidengs riebalais, tačiau nepradės skrusti (apie 2 minutes). Supilkite vyną ir maišydami kaitinkite, kol alkoholis išgaruos, o aromatinis skystis susigers į ryžius. Į puodą įpilkite samtį verdančio sultinio, išmaišykite ir palikite virti kartkartėmis pamaišydami. Kai skystis bus susigėręs į ryžius, įpilkite dar vieną samtį sultinio. Taip dalimis pilkite karštą sultinį į ryžius tol, kol ryžiai taps al dente (užtruksite apie 20 minučių). Jei prireiktų daugiau sultinio, nei turite, į ryžius samteliu pilkite verdantį vandenį. Pabaigoje įdėkite likusį šaukštą sviesto, suberkite parmezaną, druską, juoduosius pipirus ir gerai išmaišykite.
- Kol rizotas verda, nedideliame puode užkaiskite truputį vandens. Jam užvirus, sudėkite špinatus ir palaukite, kol jie suglebs. Tuomet supilkite špinatus į sietelį ir šaukšto nugarėle paspauskite, kad nuvarvėtų vanduo. Sudėkite špinatus į elektrinį trintuvą, įpilkite apie 2 šaukštus alyvuogių aliejaus ir sutrinkite iki vientisos masės (jei masė pernelyg sausa, įpilkite dar šiek tiek aliejaus). Šią špinatų masę įmaišykite į rizotą, paragaukite, ar netrūksta druskos, palikite šiltai. Jei naudojate šaldytus špinatus, juos atitirpinkite ir gerai nuspauskite skystį. Blenderiu sutrinkite iki vientisos tyrelės su aliejumi ir įmaišykite į risotto.
- Didelėje keptuvėje įkaitinkite aliejų. Žuvies kepsnelius nusausinkite popieriniu rankšluosčiu, abi puses pabarstykite druska ir pipirais. Kepkite žuvį apie 4-5 minutes (nelygu kepsnelio storis, plonesniems pakaks ir 2-3 min). Jei kepate pjausnous, juos galite apversti kita puse, į keptuvę suberkite česnakus ir šaukštą sviesto (jei naudojate) ir dar tiek pat pakepkite, palaistydami kepant žuvį riabalais. Jei kepate žuvies filė gabalėlius, jų galite išvis neapversti. Iškepkite žuvį beveik pilnai, kepdami odele į apačią (ji kepant labai apskrus), likus žuviai kepti apie ⅓ laiko nuolat šaukštu pilkite karštus riebalus ant viršutinės kepamo žuvies kepsnio dalies, taip iškeps ir žuvies viršius. Ar žuvis iškepusi, patikrinkite mediniu pagaliuku. Pačioje pabaigoje į keptuvę suberkite česnakus ir sviestą (jei naudojate), kai česnakai apskrus, išgriebkite juos iš riebalų.
- Į lėkštes dėkite rizotą, ant jo – žuvies kepsnelius, pabarstykite skrudintais česnakais ir patiekite su citrinų ketvirčiais.
Recepto šaltinis - "Australijos skoniai"
#reklama
Į sveikatą, Reda 🙂
Labai skanu! Ačiū!
Živis – puikumėlis!