Kai pasidalinau stories serija Instagram paskyroje apie savo ruošiamos vakarienės mūsų rezidencijoje užkulisius, daugiausia virtualių aplodismentų susilaukė … paprastasis burokėlių karpačio užkandis! Tiek žmonių klausė recepto, kad net suglumau, juk tą „receptą” kūriau tiesiai lėkštėje, nė nekreipdama didelio dėmesio į ingredientų kiekius 🙂 Tačiau tai dar kartą įrodė, kokia populiari mūsų tarpe daržovė yra burokėlis, o kadangi burokėliai populiarūs (ir labai skanūs!!) ir Australijoje, tai man vienas malonumas tokius užkandžius siūlyti net ir aukščiausio rango svečiams!

Kai ruošiu priėmimus, užvis daugiausia laiko skiriu meniu sugalvojimui… Tuo tikslu net turiu susikūrusi excel lentelę, kurioje žymiuosi kokiems svečiams kokius valgius tiekiau, kad išvengčiau pasikartojimo. Taip pat pasižymiu, jei paaiškėja, kad kuris nors svečias turi kokių nors maisto ribojimų (Australijoje tas pasitaiko ypatingai retai), arba kas kuriam nors svečiui labai labai patiko (pvz., vienos Skandinavijos šalies ambasadorius tiesiog negalėjo sustoti skanavęs mano namuose keptas brioche bandeles:)). Taip pat namuose turiu specialią dėžutę, kurioje susidedu atspausdintus receptus, skirtus oficialioms vakarienėms. Tokius daug paprasčiau turėti po ranka šeimininkaujant, juose porcijų kiekius iš anksto paskaičiuoju skirtingam skaičiui svečių, tad nereikia kaskart su skaičiavimo mašinėle barškėti perskaičiuojant. Dar patogu ir tai, kad šalia receptų susirašau svarbias pastabas – kur galbūt cukraus vertėtų pamažinti, kur kepimo temperatūrą padidinti ar pakoreguoti laiką… 

Žodžiu, tos oficialios vakarienės visvien būna labiau panašios į profesionalios virtuvės darbą, nei į namų šeimininkės maisto gaminimo džiaugsmus ir rūpesčius 🙂 Čia reikia ypatingai gerai pasiruošti iš anksto, dažnai dalinai termiškai apdoroti kai kuriuos patiekalus, o vakarienės metu tik pabaigti juos gaminti. Dažniausiai likus kelioms dienoms iki renginio verdu sultinius, vėliau juos garinu padažams. Tokia veikla nelabai reikalauja tiesioginio įsitraukimo, tačiau užima daug laiko, o užvis svarbiausia – patalpos pernelyg pakvimpa maistu, o tas rezidencijoje nepageidaujama. Todėl reikia pasilikti laiko išvėdinti namams. 

Likus 2-3 dienoms iki renginio padengiu stalą. Ir jei manot, kad čia viskas labai paprasta ir greita, tai oi oi oi kaip nepaprasta ir negreita:)) Kad ir kaip švariai būtų išplautos taurės, jas reikia pablizginti, lėkštes ir įrankius sulygiuoti, apgalvoti svečių susodinimą, pasirūpinti visais serviravimo indais… 

Jei tikrai viską gerai susiplanuoju ir pasiruošiu, pagrindinė diena būna ne tokia ir streso pilna!! Telieka atlaisvinti stalviršius, kad būtų pakankamai vietos rikiuoti lėkštes tiekiamam maistui, dar kartą galvoje susidėlioti veiksmų eigą ir minutes, kada tie veiksmai turėtų būti atlikti, mintyse kelis kartus „pasirepetuoju” kiekvieną net mažiausią žingsnelį… Atėjus svečiams susikaupimo laipsnis pakyla iki 120 (iš 100 galimų), tada jau verčiau manęs nekalbinti ir nieko neklausinėti, geras 1,5-2 valandas vyksta tokio intensyvumo darbas, jog viskam pasibaigus jaučiuosi, tarsi būčiau kątik įveikusi maratono distanciją… 

Tad dabar jau grįžtu prie to, nuo ko pradėjau – burokėlių karpačio užkandžio 🙂 Jis patogus tuo, kad viską nuo pirmo iki paskutinio elemento galima pasiruošti iš anksto, o atėjus svečiams ir susėdus, kol į taures pilamas vynas, pabaigti dekoruoti lėkštes ir užkandžius galima nešti ant stalo. Receptą surašiau labai preliminariais kiekiais, teks įjungti intuiciją, ragauti ir mėginti atrasti jums labiausiai patinkantį skonių balansą. Svarbiausia, kuo ploniau supjaustyti burokėlius, kad jie išties atrodytų tarsi carpaccio, tiesiog permatomo plonumo. Ir leisti jiems šiek tiek pasimarinuoti balzamiko acto padaže. Ožkų pieno sūrį galite keisti tradicine feta (arba ieškokite kitokio išraiškingo skonio sūrio, kuris būtų priešingas burokėlių saldumui). Karamelizuotų riešutų receptą rasite ČIA. Svarbu surasti skonių ir tekstūrų balansą, nes spalvų balansu šiame patiekale pasirūpino pati gamta!

Oficialioms vakarienėms mūsų rezidencijose ruošiuosi tikrai ilgiau, nei savaitę
Kad ir kokia svarbi būtų kiekviena stalo dekoro detalė, visgi daugiausia laiko užima meniu planavimas
Burokėlių carpaccio – paprastas ir visiems patinkantis užkandis
Kiekviename patiekale svarbu išlaikyti skonių, spalvų ir tekstūrų harmoniją
Print Recipe
Burokėlių carpaccio
Lengvas užkandis, tinkantis visais metų laikais. Sezono metu galite naudoti ir šviežius, jaunus, termiškai neapdorotus burokėlius
Burokėlių karpačio
Course Užkandžiai
Virtuvė Lietuvos
Raktažodis burokėliai
Pasiruošimas 20 min
Laikas 5 min
Pasyvus laikas 60 min
Porcijos
porc
Ingredientai
Course Užkandžiai
Virtuvė Lietuvos
Raktažodis burokėliai
Pasiruošimas 20 min
Laikas 5 min
Pasyvus laikas 60 min
Porcijos
porc
Ingredientai
Burokėlių karpačio
Procesas
  1. Burokėlius nuplaukit, nusausinkit, aptepkit iš visų pusių aliejumi, susukit į aliuminio foliją ir kepkite 200C orkaitėje, kol bus visiškai minkšti (patikrinkite peiliu). Palaukite kol šiek tiek atvės, tada nulupkite odeles, atvėsinkite ir laikykite šaldytuve, uždengtame inde, kol prireiks (galite šį darbą pasidaryti likus 1-3 dienom iki renginio).
  2. Likus maždaug 4 valandom iki vakarienės, burokėlius supjaustykite mandolina kuo plonesnėmis juostelėmis (apie 0,5mm). Tas juosteles galite sudėlioti (taip, kad dalinai viena juostyelė uždengtų kitą) į serviravimo lėkštes, arba į didesnę lėkštę ar kepimo skardą. Viską pašlakstykite balzamiko actu, pabarstykite trupučiu druskos ir pipirų. Palikite pasimarinuoti kambario temperatūroje.
  3. Prieš pat patiekiant pabarstykite burokėlius sūdytos citrinos kubeliais, granatų sėklomis, riešutais, ožkų sūriu, papuoškite rukolomis ir viską pašlakstykite aluvuogių aliejumi bei užberkite trupučiu šviežiai grūstų juodųjų pipirų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *