Libanas man yra šalis, kurią aš visam gyvenimui prisiminsiu kaip tą, kurioje man nuo persivalgymo dvi dienas buvo pakilusi temperatūra:) Tai nutiko ne dėl mano godumo, bet dėl vietinių svetingumo… Kas keliavo po tą regioną, sutiks – vietinių svetingumui tiesiog nėra ribų, maistą jie į svečio lėkštę deda šaukštais, o kai jau svečias nustoja valgyti, šaukštais maistą deda tiesiai svečiui į burną!! Tada dar nežinojau, kad mandagu šiek tiek maisto palikti lėkštėje (aš, žinoma, visom jėgom stengiausi suvalgyti viską iki pat paskutinio kąsnio, kaip esu pratusi nuo vaikystės), tad po vienos tokios itin svetingos vakarienės ir atguliau dviem dienom su +38C temperatūra…. Niekada neįsivaizdavau, kad nuo persivalgymo galima taip sirgti, bet patvirtinu, kad galima. 

Todėl kai mano „Come in to my Kitchen” būrelio merginas į savo virtuvę pakvietė mano draugė Roula, Libano ambasadoriaus žmona, aš jau psichologiškai ruoštis pradėjau prieš kelias dienas:) Tiesiog libanietiškas maistas yra be proto skanus, valgyt mažai yra nemandagu, o daug – bijau 🙂 Viskas finale buvo gerai, niekuo nesiskundžiu:)) O Roula mums demonstravo keletą arabiškų kasdienos patiekalų, kuriais ji maitina savo šeimą – vyrą ir tris vaikus. Roula virtuvėje sukasi kaip vijurkas, maniau, kad aš esu gana greita prie puodų, bet man iki Roulos toli:) 

Gaminom kelių rūšių užkandžius su baklažanais, o vakarėlio „vinis” buvo mahlube – apverstas ryžių ir mėsos pyragas. Tokį pyragą, beje, kepa visame Artimųjų Rytų regione: Jordanijoje, Palestinoje, Sirijoje, Egipte. Pagrindiniai elementai yra gerai išmirkyti arba apvirti (parboiled) ryžiai (apie juos papasakosiu kiek vėliau), mėsa (dažniausia – jautiena arba ėriena, rečiau – vištiena), ir apskrudintos daržovės (dažniausia – baklažanai, tačiau tinka ir kitokios). Visi šie ingredientai sluoksniuojami puode, tada užpilamas sultinys ir puodas lėtai verda, kol ryžiai sugeria visą skystį ir gerai išpampsta. O tada ateina „tiesos momentas”, nes patiekiant visą tą puodo turinį reikia apverst aukštyn kojomis ir ant stalo patiekti kalną sluoksniais sukritusio maisto. Pasitaiko, kad puodo apačioje esantis sluoksnis ima ir neatlimpa apverstas (taip nutiko ir Roulai su jos baklažanais), ir tada būna didelis nusivylimas, kurį skubu taisyti: tiesiog iškrapštyti iš puodo prikepusius baklažanus ir sukloti juos ant jau išversto pyrago 🙂 Skoniui tai niekaip nepakenkia, gal tik šeimininkės ambicijoms:) 

Aš šiandien iškepiau savo mahlube versiją – vietoje baklažanų juostelių sudėliojau orkaitėje apkepintas saldžios bulvės riekeles. Gavosi tikrai puikus ir komfortabilus maistas, panašus į plovą, kurį su mieliausiu noru kitą dieną pasišildysim pietums ar vakarienei. 

Na ir pabaigai – keli sakiniai apie ryžius. Mano virtuvėje paprastai visada rasite trijų rūšių ryžių: pats didžiausias maišas japoniškų (koshihikari), truputį mažesnis basmati (daugeliui gyvenimo atvejų, įskaitant indišką ir Artimųjų Rytų virtuves) ir nedidelis pakelis jasmin (tailandietiškiems patiekalams). (turiu ir specifinių rūšių paejja’i, risotto ir kt, bet šįkart apie jas nekalbėsiu). Tačiau libanietiškoje virtuvėje daugiausia vietos spintelėse užims žinot kokie ryžiai? Uncle Ben’s. Negirdėjot apie tokius?:) Už tai, kad tokios rūšies ryžių nėra:) Bet Libane, pasirodo, tokiu bendriniu pavadinimu vadinami trumpagrūdžiai apvirti ryžiai!! Taip taip, ant pakelio su Libane sufasuotais ryžiais taip ir rašoma – „uncle ben’s”. Tad šiam konkrečiam patiekalui Roula naudojo savo „Uncle Ben’s” ryžius, kurie buvo tikrai labiau išpampę nei maniškiai basmati. Manau kelias minutes trumpagrūdžius ryžius apvirus, gautumėte lygiai tokį pat efektą, kaip Roulos uncle ben’s:) 

Mano bičiulė Roula pakvietė mus paskanaut libanietiškų patiekalų
Roula – interjero dizainerė, tad jos dengtas stalas visada ypatingas
Pradžioje skanavom marinuotų baklažanų – labai geras užkandis vakarėlio pradžiai
Baklažanų juosteles Roula apskrudino aliejuje ir jomis išklojo puodo dugną
Ant baklažanų keliavo patroškinta jautienos nugarinė
Ryžių, sumaišytų su prieskoniais sluoksnis, ir antras aukštas ingredientų
Galiausia – sultinys, kuriame virė mėsa
Patiekė Roula mahlube su Artimuosiuose Rytuose populiariomis salotomis
O čia mano versija, prieš apverčiant puodą
…ir puodą apvertus (prie dugno prilipusias saldžias bulves teko uždėti atskirai)
Print Recipe
Libanietiškas apverstas ryžių ir mėsos pyragas Mahlube
Sotus didelės šeimos patiekalas, kurio liks ir rytojui...
Pasiruošimas 60 min
Laikas 40 min
Porcijos
porc
Ingredientai
Prieskoniai, kurių reikės
Pasiruošimas 60 min
Laikas 40 min
Porcijos
porc
Ingredientai
Prieskoniai, kurių reikės
Procesas
  1. Mėsą supjaustykite didokais gabalėliais ir apkepinkite alyvuogių aliejuje. Sudėkite į puodą, įdėkite svogūnus, 4 lauro lapus, cinamono lazdeles, įberkite muškato, pipirų ir 1 šaukštelį Baharat prieskonių. Užpilkite verdančiu vandeniu, kad viską gerai apsemtų, pasūdykite ir virkite kol mėsa pilnai suminkštės.
  2. Kol mėsa verda, aliejuje apkepinkite baklažanus, kol pagels, bet neapskrus. Sudėkite ant virtuvinio popieriaus skiautelių, kad susigertų riebalų perteklius.
  3. Ryžius nusausinkite ir sumaišykite su 1 šaukšteliu Bacharat prieskonių mišinio, 1 šaukšteliu pipirų, ½ šaukštelio paprikos ir ¼ šaukštelio cinamono.
  4. Puodo dugne išdėliokite baklažanus taip, kaip matote nuotraukoje, kad jie uždengtų ir puodo kraštus. Ant baklažanų dėkite išvirusios mėsos gabalėlius (pusę kiekio), tada dėkite apie pusę kiekio ryžių, ant viršaus - baklažanų riekeles. Taip sluoksniuokite dar vieną sluoksnį, pačiame viršuje sudėkite likusius baklažanus ir gerai rankomis paspauskite visą masę, kad susispaustų ir užsipildytų visos ertmės. Supilkite skystį, kuriame virė mėsa (skysčio turi būti maždaug 1cm virš ryžių), pasūdykite ir užkaiskite ant vidutinio stiprumo kaitros. Virkite apie 15 minučių pusiau atidengę, tada uždenkite puodą, sumažinkite kaitrą iki minimumo ir dar palikite troškintis apie 15-20 minučių, arba kol visas skystis bus sugertas ryžių. Išjunkite kaitrą, ant viršaus uždėkite sviesto ir palikite puodą dar pastovėti apie 10-15 min. Prieš patiekiant uždėkite didelę serviravimo lėkštę ant puodo ir staigiu judesiu apverskite viską aukštyn kojomis. Pabarstykite apkepintais kedrų riešutais ir patiekite iškart.
Pastabos

Bacharat - tai Artimuosiuose Rytuose naudojamas prieskonių mišinys, kurio galite nusipirkti arba pasigaminti patys. Libaniečiai jį vadina "7 prieskonių mišiniu", į jį įeina juodieji ir kvapieji pipirai, kuminai, gvazdikėliai, muškatas, kalendros ir cinamonas.

Aš kepdama šį patiekalą baklažanus pakeičiau saldžiomis bulvėmis: jas supjausčiau plonomis riekelėmis (apie 0,5cm) ir pašlaksčiusi aliejumi apkepiau orkaitėje apie 20 minučių, kol pilnai suminkštėjo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *