Žinot, dėl ko aš labiausiai kaifuoju gyvendama Australijoje? Ogi dėl galimybės prisiliesti prie praktiškai bet kurios tautos autentiškų kulinarinių tradicijų. Turbūt nėra pasaulyje kitos tokios multikultūrinės šalies, kokia yra Australija.
Su rumuniška virtuve tikrai iki šiol nebuvau susidūrusi, nors gyvenant Europoje Rumunija yra kur kas arčiau nei žiūrint iš Australijos taško 🙂 Tačiau kadangi šiame žemyne gyvena pats tikriausias visų pasaulio tautų katilas, o kiekviena tauta su pasididžiavimu dalinasi savo kulinarinėmis tradicijomis, tai tik reikia turėti noro (ir sveikatos! 🙂 ) jas visas išragauti, išmėginti!
Šis saikingai saldus mielinis pyragas atkeliavo iš rumuniškos virtuvės, bet sako, kad panašius kepa ir Bulgarijoje, ir Italijoje, ir mūsų kaimyninėje Lenkijoje. Tai pavasarį skelbiantis kepinys, dažniausiai ant stalo dedamas Velykų laikotarpiu.
Pagalvojau, kad pati geriausia proga šį pyragą išsikepti – ne tik Velykos, bet ir Atvelykis! Paprastai per pošventinę savaitę visi kepiniai jau būna išgaravę, o pratęsti šventes su naujais gardėsiais visai smagu! Šis receptas skirtas dviem pyragam, aš pradžioje maniau, jog vieną dar labai šviežią užsišaldysiu, kad galėtumėm mėgautis po pauzės. Tačiau šaldyti neprireikė, nes pyragas išgaravo greičiau, nei bet kas galėjo pagalvoti 🙂
Porcijos |
pyragai
|
- 2,5 šaukštelio sausų mielių
- 140 g rudojo cukraus
- 825 g miltų
- ½ šaukštelio druskos
- 3 kiaušiniai (lengvai suplakti šakute)
- 1 šaukštas nutarkuotos apelsino žievelės
- 1 šaukštas nutarkuotos apelsino žievelės
- 2 šaukšteliai vanilės ekstrakto
- 250 ml pieno (pašildyto iki 40C)
- 150 g sviesto (ištirpinto ir atvėsinto)
- 200 g graikinių riešutų
- 55 g cukraus
- 2 šaukštai kakavos miltelių
- 2 šaukštai romo
- 2 šaukštai nutarkuotos citrinos žievelės
Ingredientai
Pyragų tešlai
Įdarui
|
|
- Pradžioje pasigamikite mielių mišinį: į dubenėlį suberkite mieles, 1 šaukštą cukraus ir supilkite apie ½ stiklinės šilto pieno (cukrų ir pieną naudokite iš tešlai skirtų kiekių). Dubenėlį uždenkite rankšluostėliu ir palikite 5-10 min., kad suputotų.
- Į didelį dubenį arba kombaino indą suberkite miltus, druską ir cukrų, išmaišykite. Supilkite kiaušinių plakinį, žieveles ir vanilę, mielių mišinį ir pradėkite maišyti. Palaipsniui supilkite šiltą pieną, paskiausia - tirpintą sviestą ir minkykite tešlą apie 4-5 minutes, kad ji taptų labai elastinga. Tešla bus šiek tiek lipni, bet miltų dėt papildomai nereikia. Iš tešlos suformuokite rutulį, patepkite jį riebalais, uždenkite indą su tešla maistine plėvele ir virtuviniu rankšluosčiu ir palikite šiltoje vietoje pakilti apie 1,5-2 val., arba kol tešlos tūris padvigubės.
- Kol tešla kyla, pasiruoškite įdarą - visus ingredientus suberkite į elektrinį smulkintuvą ir susmulkinkite iki vientisos masės. Atidėkite į šalį. Pasiruoškite dvi kekso kepimo formas (11x20cm) - ištepkite jas riebalais.
- Pakilusią tešlą sumaigykite, padalinkite į 4 lygias dalis. Kiekvieną dalį iškočiokite į stačiakampį (apie 20x25cm), ir pabarstykite tolygiai ketvirtadaliu įdaro. Įdarą įspauskite į tešlą ir pradėdami nuo pailgos tešlos briaunos tampriai susukite į vamzdelį. Imkite du tešlos vamzdelius ir suvykite iš jų virvelę, abu galus sulipdydami ir pakišdami po apačia. Taip paruoštą tešlos pyragą perkelkite į kepimo formą, pakartokite tą patį su likusiais dviem vamzdeliais. Abi kepimo formas uždenkite virtuviniu rankšluosčiu ir palikite pakilti antrąkart šiltoje vietoje (apie 30-60 min).
- Įkaitinkite orkaitę iki 170C (su apipūtimu). Abiejų pyragų viršų patepkite kiaušinio plakiniu ir pabarstykite ruduoju cukrumi. Pašaukite kepti ir kepkite 20 m in., tada sumažinkite kaitrą iki 140C (su vėjeliu) ir kepkite dar 20 minučių, arba kol pyragai gražiai apskrus ir bus iškepę.
- Išimkite iš orkaitės ir palaikykite formose 10 minučių, tik tada išimkite iš formų ir palikite pilnai atvėsti ant grotelių.
Šaltinis - SBS.
Juliana, drąsiai romą arba praleiskit, arba pakeiskit pvz brendžiu!
Oh koks gražuolis… Tik nemėgstu romo, tai reikės gaminti be jo.