Pastarąsias 10 dienų, jei neklystu, buvau… rojuje. Kitaip Naujosios Zelandijos net nesiverčia liežuvis pavadinti, nes tokio žalumo žolės ir tokio žydrumo vandenų man neteko matyti niekur kitur, kur esu keliavusi. N. Zelandiją lankiau jau antrąkart, tad nemažai kas buvo žinoma, jaučiausi ten tarsi sugrįžusi namo. Ypač Auklende, kuriame praleidome nemažai laiko, tik šįkart ne visai savo pasirinkimu, bet susiklosčius ypatingoms aplinkybėms. 

Tikriausiai matėte žinių reportažus apie neseniai Auklandą skandinusias liūtis… Mes patekome tiesiai į to šlapumo centrą, tiksliau atskridome kitą dieną po to, kai atsidarė kelias dienas neveikęs didžiausias Zelandijos oro uostas. Lietaus čia per parą iškrito tiek, kiek jo išlyja per visą vasarą (o lyja Zelandijoje beveik kasdien… jei galvojote, kad Lietuva yra lietingas kraštas, tai visada prisiminkite, kad dar yra Zelandija:)). Skendo gatvės, nuo šlaitų čiuožė milijonierių namai su (buvusiu) pačiu gražiausiu vaizdu į vandenyną, mokyklose nevyko pamokos, žmonių buvo paprašyta likti namuose ir dirbti per atstumą. Jausmas buvo panašus, kaip neseniai pasibaigęs Koronos košmaras…

Turėję visą kalną planų, deja, Auklande įstrigom ir mes. Tačiau prognozuoti lietaus gūsiai nebuvo tokie jau baisūs, vaikštant pakako vasarinės striukės kapišono, neprireikė net skėčio 🙂 Na bet kiviai linkę apsidrausti prieš bet kokio pobūdžio galimus nutikimus, be to į viską, su kuo jie iki šiol nėra susidūrę, jie žiūri su ypač didele baime. Tad patekus į tokią situaciją mums neliko nieko kitko, kaip penkias dienas lankyti vynines, pajūrį, plaukti į netoliese esančias salas ir dar geriau pažinti įstabaus grožio N. Zelandijos verslo centrą ir jo apylinkes. 

Ką dar labai sąžiningai darėme, tai lankėme visus iki vieno geriausius Auklando restoranus (kurie tik dirbo, nes ne visi darbuotojai sugebėjo prisigauti iki darbo vietos dėl atšauktų viešojo transporto maršrutų). Jei kas nors ketina keliauti į šį pasaulio kraštą, rašykite ir nesidrovėkite, pasidalinsiu patarimais apie pačias pačiausias gurmaniškas vietas!!

Na o maistas, kuriuo maitinomės tiek Auklande, tiek pačioje šalies šiaurėje esančiame Bay of Islands, savaime suprantama, sukosi apie žuvis ir jūros gėrybes…. Prisirašiau receptų, kuriuos šiomis dienomis mėginsiu atkurti, kol vis dar jaučiu ragautus skonius, nes norėsiu jais pasidalinti savo naujoje knygoje – patikėkit, kiekvienas iš tų mano parsivežtų receptų žavus savo paprastumu ir yra vertas jūsų virtuvių! Tačiau kas labiausiai įstrigo man keliaujant po šią neįtikėtino grožio šalį – tai kiekviename miestelyje ar net mažiausiame kaimelyje esanti žūklės ir medžioklės parduotuvė su viskuo, ko gali prireikti į gamtą išsiruošusiam klajokliui!! Neįtikėtina, tos parduotuvės su išrikiuotomis meškerėmis yra pirmas dalykas, kuris tave pasitinka vos kirtus žymą, jog įvažiavai į X miestelio teritoriją! Jos tarsi kokios mūsiškės Maximos negali likti nepastebėtos, ir kaip suprantu, tai pirmiausio būtinumo vieta kiekvienam gyventojui ar keliautojui! Kur gi ne – šitiek vandenų iš visų pusių ir juose tiesiog knibždančių žvynuotų gyvių, kad užmetęs meškerę net toks naujokas kaip aš turbūt ištraukčiau tokias žuvis, kokias naktimis sapnuoja gerai įgudę Lietuvos žvejai 🙂

Tasmanijos jūra
Tasmanijos jūros krantai
New Zealand landsxape
Žalumos Naujojoje Zelandijoje tiek, kad akys nuolatos ilsisi….
New Zealand Wayheki island
Waiheki sala greta Auklando garsėja savo vynuogynais ir puikiais restoranais
New Zealand ocean
Šalį iš visų pusių skalauja jūros ir vandenynai

Dar keliaujant po N. Zelandiją man atsigamino pernykščio Australia Master Chef konkurso akimirkos, čia vienas iš besivaržiusių dalyvių buvo būtent iš N. Zelandijos! Jis išties pranoko visus varžovus savo ruoštais žuvies patiekalais, ir nė vienas tų patiekalų nebuvo koks nors labai įmantrus ar nepagaminamas, tiesiog, matyt, iki tobulumo „atidirbti” receptai ir begalinis pasitikėjimas turint reikalų su šviežiais jūros gyviais (maždaug toks pats, kokį kiekivenas lietuvis pademosntruotų besidarbuodamas su bulvėmis 🙂 ). 

Vienas tų Master Chef konkurse gamintų patiekalų buvo… žuvų sparneliai! Aš net pagooglinau ką tai reiškia, nes apie viščiukų sparnelius esu girdėjusi, tačiau apie žuvų – neteko 🙂 Ogi pasirodo, kad žuvies sparneliais vadinamos tokios riebios geros nuopjovos, kurios gaunamos dorojant visą žuvį ir peiliu nurėžiant vietą tarp galvos ir viršutinio peleko. Tas trikampis išties primena paukštienos petuką, jame dažniausiai nėra jokių smulkių kaulų, vien kelios stambios ašakos, o mėsa, esanti tarp tų ašakų – sako, pati sultingiausia ir gardžiausia! Dideliais kiekiais žuvis darinėjantys prekybininkai arba šias nuopjovas išmeta, arba parduoda labaaaaai pigiai! Tereikia pataikyti momentą, kai jų būną (arba N. Zelandijoje, kur žuvis dažniausiai pasigauna ir išsidoroja patys valgytojai, tiesiog jas išsipjauti ir pasilikti šiam patiekalui) ir griebti ilgai negalvojant 🙂 Tai vienas ekonomiškiausių patiekalų ir neregėto gardumo užkandis! Jis valgomas rankomis, lukštenant sultingą mėsą iš po traškios odos ir užsigeriant gaiviu N. Zelandijos Souvignon Blanc

Aš šiandien užsukusi pas savo žuvininkus aptikau kalną vienos brangesnių Australijoje – mėlynosios menkės (Blue cod) iš N. Zelandijos sparnelius (ką ten sparnelius, jie milžiniški!!), tad girebiau negalvodama ir šiandien skoniais sugrįžome į N. Zelandiją 🙂

Fish wings
Žuvų sparneliai išties kažkuo primena vištienos petukus 🙂

Dar naudodamasi proga pristatysiu jums vieną produktą, su kuriuo iki Australijos nebuvau susidūrusi, tad gal apie tokį nesate girdėję ir jūs – tai Agrumato. Agrumato yra citrusiniais vaisiais (kartais dar ir kitais prieskoniais, pvz., pankoliais) praturtintas tyras alyvuogių aliejus, kuris išgaunamas spaudžiant alyvuoges kartu su sunokusiomis cirtinomis ar apelsinais, taip gaunant gana išraiškingą cirtusinį aliejaus poskonį. Toks aliejus puikiausiai tinka pašlakstyti grilyje ar orkaitėje keptas žuvis, o taip pat paskaninti daržovių garnyrus ar salotas. 

Agrumato – citrusiniais vaisiais praturtintas alyvuogių aliejus
Fish wings marinated
Pirmiausia sparnelius reikės įtrinti mėgstamų prieskonių mišiniu su druska ir apšlakstyti aliejumi
Kepti žuvies sparneliai
Kepti žuvų sparneliai – vienas pigiausių, paprasčiausių ir greičiausių patiekalų
Fish wings roasted
Aš žuvų sparnelius patiekiau pašlaksčiusi Agrumato, su keptomis bulvėmis bei pomidorais ir jaunomis morkomis keptomis su harisa
Print Recipe
Kepti žuvų sparneliai
Greitas ir ekonomiškas patiekalas iš to, kas dažnu atveju keliauja į šiukšliadėžę arba to, ką galima nusipirkti labai pigiai:) Receptas iš akies, tad ingredientų kiekiai labai apytikriai. Prieskonius dėkite tokius, kokius mėgstate - nuo Artimųjų Rytų iki indiškų karių, tiks VISKAS ką mėgstat ar turit
Raktažodis žuvis
Pasiruošimas 5 min
Laikas 20 min
Porcijos
porc
Ingredientai
Raktažodis žuvis
Pasiruošimas 5 min
Laikas 20 min
Porcijos
porc
Ingredientai
Procesas
  1. Įkaitinkite orkaitę iki 200C.
  2. Žuvų sparnelius nuplaukit, nusausinkit. Jei norit, nukarpykit pelekus. Dubenėlyje sumaišykite visus prieskonius, kuriuos naudosite ir druską (prieskonius galite pakeisti savo nuožiūra, bet stenkitės, kad mišinys būtų stiprus ir aromatingas ir truputį su čili). Pabarstykite šiuo mišiniu sparnelius ir gerai išvoliokite (rankomis geriausia). Suberkite nutarkuotą 1 citrinos žievelę, įspauskite 1 citrinos sultis, įpilkite aliejaus (negailėkite!) ir vėl viską rankomis gerai sumaišykite. Atidėkite į šalį, kol įkais orkaitė.
  3. Kepimo skardą, kurioje tilptų visi sparneliai vienu sluoksniu, pašaukite į orkaitę (tuščią) ir leiskite jai įkaisti (apie 3-5 min.). Išimkite iš orkaitės, įpilkite šlaką aliejaus ir sudėliokite visus sparnelius oda į viršų. Dėkite skardą į orkaitę kuo arčiau kaitinimo elemento ir palikite kepti apie 15-20 min (priklausomai nuo to, kokio dydžio sparneliai)
  4. Išimkite sparnelius iš orkaitės, sudėkite į serviravimo lėkštę, pabarstykite kitos citrinos nutarkuota žievele, pabarstykite druskos dribsniais, pašlakstykite citrinų sultimis, pašlakstykite alyvuogių aliejumi (arba Agrumato, jei turite) pabarstykite žalumynais ir patiekite.

 

Komentarų apie "Žuvų sparneliai – iš Naujosios Zelandijos!": 2

  1. Nida:

    Rita, o gaila… Nes juk yra įmonės, kurios veža į Lietuvą šviežią žuvį (Šiaurės jūra, Promo Cash and Carry, gal dar kažkas) ir ją darinėja… Įdoku būtų sužinoti kur jie deda tokias atpjautas dalis… Receptas, aišku, tinka ne tik jūrinėms žuvims, bet ir tvenkiniuose užaugintoms, o taip pat lašišai.

  2. Rita Andrijauskienė:

    Receptas labai įdomus, deja LT tikriausiai nerastume iš kokios žuvies išsipjaustyti tų sparnelių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *