Žmonės nuo senų seniausių laikų žinojo būdus, kaip prailginti šviežių produktų galiojimo laiką. Ir nors šiais laikais turime šaldytuvus bei greitas tiekimo grandines, sūdyti, brandinti, fermentuoti ir rūkyti gaminiai jokiais būdais neišeina iš mados! Greičiausiai esate skanavę pastrami – plonai pjaustytos brandintos jautienos, nepamainomos gaminant (labai fotogeniškus!) sumuštinius ir net skaninant burgerius? Tačiau užuot brandinusi mėsą, šįkart pastrami paverčiau lašišos filė!!

Apie lašišos pastami pirmąkart išgirdau dar pernai, šeimininkaudama virtuvėje ir viena akimi žiūrėdama savo mėgstamą SBS Food TV kanalą. Brandintos lašišos riekelės taip gardžiai atrodė ekrane, jog ryžausi nedelsiant išmėginti šį receptą ir savo virtuvėje. Kaip tik tąkart laukėme svečių, tad lašišos pastrami užkandį įtraukiau į meniu. 

Tai buvo vienas įspūdingiausių patiekalų ant šventinio užkandžių stalo ir jis išgaravo vienas pirmųjų! Svečiams netikėtas buvo mėsiškų prieskonių mišinys, saldi glazūra ir truputį liežuvį kandantis čili pipirų aitrumas. Šis užkandis jau tapo mūsų namų „firminiu”, tik vis nepavykdavo jo nufotografuoti ir aprašyti, kad receptu galėčiau pasidalinti ir su jumis. Tad šįkart lašišos pastrami gaminau specialiai palikdama laiko fotosesijai, o po to didelė lėkštė jau ramiai keliavo ant vaišių stalo. 

Jei Kalėdoms (ar ir Kūčioms) laukiate didesnio būrio svečių – lašišos pastrami yra vienas geriausių pasirinkimų, mat visą darbą atliksite likus trims paroms iki šventės, o taip paruošta žuvis tikrai nepaliks abejingų. Kartu su lašiša patiekite keletą priedų, kad svečiai patys galėtų pasirinkti, ką labiausiai mėgsta: kreminį sūrį, susmulkintus šviežius krapus, marinuotų agurkų riekeles, burokėlių pesto ir būtinai šviežios duonos arba beigelių

Aš paprastai tokiu būdu ruošiu visą didelės lašišos filė (apie 1,5 kg svorio), taip ji labai gražiai atrodo ant stalo. Patiekiu filė ant didelės pjaustymo lentos, nes vakaro metu ne kartą tenka papildomai pjaustyti plonų žuvies juostelių. Lašišos pastrami šaldytuve sandariai uždarytame indelyje gali stovėti kad ir savaitę, taip pat ją galima užšaldyti. Lašišos pastrami puikiai tinka šventiškiems pusryčiams, vieno kąsnio užkandžiams ar pietų dėžutei. Kviečiu išmėginti!

Lašišos pastrami patiekite su šviežia balta duona ir skirtingais pagardais
Lašišos pastrami: puikus švenčių užkandis
Sodraus skonio užkandis, primenantis brandintą jautieną
Print Recipe
Lašišos Pastrami
Nuostabus iš anksto pagaminamas šventinis užkandis. Prireiks 3 parų, tad paskaičiuokite laiką atitinkamai
Lašišos pastrami
Course Užkandžiai
Virtuvė Lietuvos
Raktažodis žuvis
Pasiruošimas 30 min
Pasyvus laikas 3 paros
Porcijos
porc
Ingredientai
Course Užkandžiai
Virtuvė Lietuvos
Raktažodis žuvis
Pasiruošimas 30 min
Pasyvus laikas 3 paros
Porcijos
porc
Ingredientai
Lašišos pastrami
Procesas
  1. Likus 3 paroms iki serviravimo lašišos filė įdėkite į gilesnį indą odele į apačią.
  2. Dubenėlyje sumaišykite druską ir cukrų, atidėkite į šalį. Sausoje keptuvėje apkepinkite kalendrų sėklas, maltas kalendras, kmynus ir pipirus. Kai prieskoniai paskleis aromatą (2-3 min) suberkite juos į mažą blenderį (ar prieskonių grūstuvę, ar malūnėlį), ten pat įdėkite lauro lapą ir viską sumalkite, palikdami šiek tiek rupią konsistenciją. Šį mišinį suberkite į dubenėlį su druska ir cukrumi ir viską sumaišykite.
  3. Druskos mišiniu padenkite visą lašišos filė, taip pat aplink filė ir šiek tiek po oda. Indą su druska apdėta lašiša apsukite maistine plėvele ir padėkite į šaldytuvą. Ant viršaus uždėkite ką nors sunkesnio (pvz., paslėkite lėkšte ar padėkliuku, ant jo uždėkite kelias konservas ar kitus svorius). Palikite lašišą šaldytuve 48 valandas.
  4. Mažame indelyje pakaitinkite melasą, papriką, kajeno pipirus, tik kol taps skysta konsistencija ir gerai susimaišys. Atidėkite į šalį, kad šiek tiek pravėstų. Išimkite lašišos filė iš skardelės ir peilio nugarėle nubraukite visą prilipusią druską, tada dar nubraukite popieriniu rankšluosčiu (patarčiau lašišos neplauti po vandeniu, tačiau jei nutarsite nuplauti, darykite tą labai greitai ir paskui labai gerai nusausinkite popieriniu rankšluosčiu). Dėkite lašišą į švarų indą ir visą jos paviršių patepkite dar šiltu melasos mišiniu. Vėl indą įsukite į švarią maistinę plėvelę ir palikite šaldytuve dar 24 valandoms.
  5. Kai būsite pasiruošę patiekti, perkelkite lašišos filė ant pjaustymo lentos ir aštriu peiliu plonai supjaustykite iki pat odelės. Patiekite su šviežios bagetės riekelėmis, su beigeliais, kreminiu sūriu, šviežiais krapais, burokėlių pesto, su marinuotais agurkėliais ar dar kokiais mėgstamais priedais.
Pastabos
Recepto šaltinis - BBC Good Food

Komentarų apie "Lašišos pastrami": 22

  1. Nida:

    Mantai, skysčio atsiranda visada, tai normalu. Tegul taip ir stovi (visa druska ir cukrus tikrai neturėtų ištirpti). Dėl lašišos kokybės nieko negaliu pasakyt, nes nežinau kokią naudojot. Teoriškai svarstau – jei ji buvo užšaldyta, skysčio galėjo būti daugiau nei sūdant šviežią, prieš tai nešaldytą.

  2. Skirmantė:

    Negavau melasos, bet nusipirkau juodųjų serbentų sirupo, pakatinsiu, kad sutirštėtų, tikiuosi bus visai įdomiai.

  3. Audinga:

    Man irgi kaip jums Mantai išsiskyrė daug skysčio po dienos..

  4. Mantas:

    Mano druskos ir cukraus miinys jau po 12 valandų pavirto skysčiu, kaip suprantu iš lašišos ištraukė vandenį. Taip neturėtų būti? Lašiša čia prasta?

  5. Nida:

    Audinga, peržiūrėkit diskusiją, dėl kalendrų atsakiau kažkuriai kitai skaitytojai…

  6. Audinga:

    Sveiki Nida,
    Ir aš mėginsiu, tik nerandu kalendrų sėklų:( kà daryt?

  7. Nida:

    Druskos ir cukraus kiekis duotas žuvies svoriui, nesvarbu koks jos storis. Mano filė taip pat nėra labai stora (standartinė lašiša, viena visa filė paprastai sveria apie 1,2-1,5 kg). Pasverkit saviškę ir atitinkamai pareguliuokit druskos kiekius. Jei žuvis išties labai labai plona, sūryme laikykite trumpiau

  8. Anonimas:

    Ir dar vieną klausimą turiu. Ar ingredientų kiekis (ypač druskos, cukraus) nesikeičia priklausomai nuo lašišos storio? Man pavyko gauti tik gana plokščią, bet žiūriu, kad ir jūsų nuotraukoje žuvies filė nebuvo itin stora. Dėkui darkart!

  9. Nida:

    Kristina, gaila…. Kalendros čia vienas tų vos kelių išraiškingų prieskonių, kuris ir padaro šią lašišą ne tradiciškai sūdyta, bet „pastrami”… Nesugalvoju kuo galima būtų kalendras pakeisti, kad skonis bent artimas originalui būtų…

  10. Nida:

    Edita, medus tikrai tinka pakeisti melasą, tik rinkitės kuo švelnesnio (neutralesnio) skonio medų…

  11. Kristina:

    Darau Kūčioms! Bet niekur nerandu kalendrų sėklų. Patarkite, ką daryti 🙂

  12. Edita:

    Sveiki Nida, labai skaniai atrodo ir labai noriu pasigaminti šventėms, bet gyvenu užmiestyje ir parduotuvėse didelio pasirinkimo nėra, todėl norėjau pasiteirauti ar galima kuo nors pakeisti melasą? Gal medus?
    Būsių labai dėkinga už atsakymą.

  13. Nida:

    Renida, melasa yra toks tamsios spalvos labai tiršto sirupo konsistencijos skystis. Aš paprastai naudoju datulių melasą, būna granatų melasa… Reiktų jos ieškoti kokioje nors „deli” parduotuvėje, kadangi šiek tiek nuo Lietuvos parduotuvių esu atšokusi, nepatarsiu kur konkrečiai…

  14. Nida:

    Asta, aš tai tikrai bandyčiau su šiuo padažu… Jis turi rūgštelės, lyginant su tipiška melasa, bet manau, kad žuviai ta rūgštelė jokiais būdais pakenkti neturėtų.

  15. Asta:

    Ar vietoj melasos čia tiktų granatų padažas „naršarab” (ar tai ir yra ta pati granatų melasa)? „Naršarab”, kurį turiu sudėtis: 90% granatų sultys ir likusi dalis – cukrus. Dėkui.

  16. Nida:

    Audrone, kaaaaaaip džiaugiuosi, kad nepabūgot mėginti, net jei šiek tiek nedrąsu buvo:) Labai labai džiaugiuosi.

  17. Audronė:

    Nida, šiandien jau ragaujame lašišos. Puikiai viskas pavyko, labai skanu, tikrai taps mano vienu mėgstamiausių užkandžiu🙂

  18. Nida:

    Audrone, nesibaiminkite tikrai, lašiša bus tobulo skonio, būtent tokia, kokią dedam ant riekės baltos duonos, užteptos kreminiu sūriu ar sviestu. Sūdyta (cured – net nežinau koks tinkamas lietuviškas žodis) žuvis turi būti išraiškingo skonio, tikrai sūrumo nebus per daug (dalį druskos ir cukraus teks nugramdyti, jis net nebus ištirpęs). Pagal šį receptą esu gaminusi lašišą tris kartus, ir visada tiksliai pagal šiuos kiekius. Niekada nenusivyliau.

  19. Audronė:

    Nida, ketinu išbandyti šį receptą, bet mane išgąsdino druskos ir cukraus kiekis. Tikrai tiek daug? Aš žinau, kad lašiša pasiima tik tiek druskos, kirk jai reikia, bet niekada neesu bandžiusi dvi paras laikyti tokiame dideliame kiekyje druskos. Nekatriai lauksiu Jūsų komentarų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *