Įdarytos paprikos – tai dar vienas skonis iš vaikystės. Toks ne visai įprastas „vaikiškiems” skonių prisiminimams, tiesa? Tačiau mano kartos žmonės tikrai turėtų prisiminti tuos laikus, kai daržovių parduotuvėse pasirodydavo pirmosios paprikos. Jos atkeliaudavo berods iš Bulgarijos, mums būdavo gana neįprasto skonio, daržuose tada tokios nebuvo auginamos. Visos atvežtos paprikos būdavo tokios blyškios žalsvai gelsvos formos, pailgos ir mėsingos, ir jų sezonas visuomet būdavo „atidaromas” vienu ir tuo pačiu receptu – įdarymu mėsos ir ryžių faršu:) 

Tų paprikų pirkti mane mama siųsdavo į daržovių parduotuvę, berods jos pavadinimas buvo „Ropė”:) Tempdavau pilną krepšį – tūrio užimdavo daug, o svorio beveik nebuvo. Tada visi namai pakvipdavo troškinamų paprikų aromatais, o į mėsos įdarą mama pripjaustydavo tokį kalną šviežių žalumynų, jau suvešėjusių mūsų sode, kad kartais suabejodavau, ar mėsa, ar žalumynai visgi čia užima pagrindinę rolę:) Petražolės, krapai, svogūnai ir šviežutėliai česnakai mėsos faršą padarytdavo kvapnų ir labai sultingą. 

Vėliau saldžiųjų bulgariškų paprikų derlius keliaudavo įvairių troškinių pavidalu į stiklainius, žiemai. Tačiau įdarytos paprikos visada būdavo didelė šventė net mums, vaikams. Man labai patikdavo, kad mama visuomet uždėdavo nupjautą paprikos kepurėlę, ir patiekta lėkšteje paprika man visada būdavo labai graži:) Kraudavom negailėdami riebios kaimiškos grietinės, barstydavom krapais, ir valgydavom su pačiomis šviežiausiomis sezono bulvytėmis. 

Tad šios nostalgijos vedama prigaminau visą troškintuvą paprikų, kurios užaugintos jau ne Bulgarijoje, o Lietuvoje, ir kurios mane, ir mano vyrą maloniai skoniais nutransportavo kelis dešimtmečius atgal:) Kaip gera, kai yra dalykų, kurie mus sieja, nepaisant skirtingų miestų, kuriuose augome, ir dešimtmečio, kuris skiria mano ir jo vaikystę:)

Įdarytos paprikos – vasariško derliaus pranašas
Troškintos morkų, svogūnų ir pomidorų padaže, paprikos išlieka sultingos ir aromatingos
Patiekite troškintas paprikas su grietine ir šviežiomis bulvėmis
Įdarytos paprikos – nostalgiškas skonis iš vaikystės
Print Recipe
Įdarytos paprikos
Nostalgiškas ir komfortabilus patiekalas iš vaikystės, švenčiant suvešėjusių šviežių žalumynų ir pirmųjų bulvių derlių
Course Main Dish
Virtuvė Lietuvos
Pasiruošimas 20 min
Laikas 40 min
Porcijos
asm
Ingredientai
Padažui
Course Main Dish
Virtuvė Lietuvos
Pasiruošimas 20 min
Laikas 40 min
Porcijos
asm
Ingredientai
Padažui
Procesas
  1. Pasiruoškite paprikų įdarą: dubenyje sumaišykite maltą mėsą su smiulkiai sukapotais svogūnais, česnakais, žalumynais, virtais ryžiais, pagardinkite prieskoniais, druska ir pipirais.
  2. Nupjaukite paprikų galus (su koteliu), išvalykite sėklas, membranas. Į ertmes pridėkite mėsos įdaro, tampriai pagrūsdami, kad kuo geriau užsipildytų. Uždėkite kepurėles.
  3. Troškintuve įkaitinkite sviestą, sudėkite supjaustytus svogūnus, morkas, saliero stiebą, tada statykite į troškintuvą paprikas, užpilkite vandeniu, kad apsemtų bent ⅔ paprikų aukščio, įberkite druskos ir pipirų, ir užkaiskite. Troškinkite uždengę ant nedidelės ugnies, kol paprikos suminkštės ir įdaras visiškai išvirs. Pabaigoje, prieš baigiant virti, nupilkite pusę stiklinės skysčio, kuriame virė paprikos, sumaišykite su pomidorų pasta, ir supilkite atgal į puodą. Jei norite padažo tirštesnio, galite šiame skystyje ištirpinti ir šaukštą krakmolo. Pavirkite dar kelias minutes, patikrinkite ar netrūksta druskos.
  4. Patiekite su grietine, virtomis bulvytėmis, pabarstę šviežiais krapais.

Vienas komentaras apie straipsnį "Įdarytos paprikos – nostalgiškas skonis"

  1. Nida:

    Bravo, Jolanta!! Šaunuolė, kad nepabijojot iššūkio ir viskas pavyko!:)

  2. Jolanta:

    Labai labai patiko. Skanu, gražu. Man, visiškai kulinarijos nemokšai – viskas gavosi puikiai. Ačiū 🙂

  3. Nida:

    Ieva, net nežinau… Taip darydavo mano mama, močiutė, taip ir aš darau – visada apvitus ryžius dedu… Reiktų pabandyt su nevirtais, tik paliekant vietos tūriui padidėti, kai verda.

  4. Ieva:

    Atrodo super skaniai! Ar būtina dėt virtus ryžius? Jei troškinsis tiek kad išvirs mėsa, tai gal ir ryžiai išvirs? Kaip balandėliuose

  5. Nida:

    Oi, Irena, kokie nuostabūs prisiminimai, kokia miela nostalgija skaitant jūsų mintis… Kartais tiek nedaug ir tereikia tam jaukumui namuose susikurti:)

  6. Irena:

    Taip, Nida, tikra nostalgija, nuostabus skonis ir kvapas. Dažnai gamindavau, kai mano dukros buvo mažos. Paprikų jau užsiaugindavom savo šiltnmyje. Vienais metais derlius buvo nuostabus. Mano vaikai šį patiekalą vadino „kepurėmis”, nes prieš troškindama apkepdavau jas keptuvėje, sustatytas kaip nykštukus, galais į viršų.
    Senokai negaminau. Jūsų receptas mane įkvėpė. Dukros sugrįžtuvėms iš ekspedicijos būtinai gaminsiu pagal šį receptą. O ir paprikos šiltnamyje šiemet klesti…

  7. Nida:

    Anna, geras, su apkeptu faršu nebandžiau, bet skamba tikrai viliojančiai. Išmėginsiu būtinai.

  8. Anna:

    Sveiki, Nida,
    Apkepu maltą mėsą (dažniausiai naudoju jautieną) prieš maišant su ryžiais. Panašiai, kaip bolognese’ei. Galima ur maltos paprikos įberti. Skonis ir įdaro tekstūra pagerėja dar labiau.

  9. Nida:

    Imga – čia tai bent, pirmą kartą per žioplumą receptą pamiršau įdėt:)) Jau sutvrarkyta, ačiū už pastabumą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *