Stracciatella – vieni mano mėgstamiausių ledų! Net neabejoju, kad ir jums juos teko ragauti: plonytės šokolado gijos, ir mažesni bei didesni gabaliukai, susimaišę su baltu vaniliniu plombyru, smagiai traškantys juos laižant karštą vasaros dieną, kartu ir gaivina, ir užlieja širdį saldžia palaima… Tik štai neseniai sužinojau, kad stracciatella ledai Italijoje atsirado nuo…. sriubos tokiu pat pavadinimu!! Tik ta stračiatela sriuba visai ne su šokoladu, bet su plonytėmis plakto kiaušinio gijomis, kurios išgaunamos žalio kiaušinio masę plona srovele pilant į karšto mėsos sultinio puodą, tą sultinį dar ir maišant. Mano mama gamindavo kažką panašaus, tik vadindavome tokį vištienos sutinį veikiau „sriuba su kiaušinių „siūlais””, bet ne stračiatella:) 

Tad jei jau turim sriubą, jei turim ledus, tai kodėl gi neturėjus stračiatela kekso?:) Kepiau šį klasikinį keksą Velykoms, tačiau jis tiks be tokia kita proga, kokiai tik artimiausiu metu ruošitės! O tų progų laukia nemažai, artimiausia jų, pavyzdžiui, – artėjantis savaitgalis ir Atvelykis!:) Tik prisiminkite, kad visi produktai, kuriuos naudosite keksui, privalo būti kambario temperatūros, o ne tiesiai ištraukti iš šaldytuvo. 

Miniatiūriniai šokoladiniai kiaušiniai puikiai tinka papuošimams – ne vien kekso, bet ir stalo 🙂
Tradicinis keksas su šokolado gabalėliais -margas ir skanus.
Koks gėris rytojaus dieną suvalgyti gabalėlį su rytine kava…

Keksas Stracciatella

  • 250 g sviesto (minkšto, kambario temperatūros) plius dar šiek tiek formai patepti
  • 1 stiklinė cukraus
  • 4 dideli kiaušiniai
  • 2 šaukšteliai vanilės pastos (arba vanilės ekstrakto)
  • 1 ir 3/4 šaukštelio kepimo miltelių
  • 300 g miltų
  • 1/2 stiklinės 1(25 ml) pieno
  • 70 g sutarkuoto šokolado (tiks tiek tamsus, tiek pieniškas)

Šokoladiniam glajui:

  • 30 ml grietinėlės 36% riebumo
  • 60 g šokolado, sulaužyto gabalėliais

Orkaitę įkaitinkite iki 160C. Kekso formą gausiai ištepkite sviestu ir pabarstykite miltais. Miltų perteklių pašalinkite. 

Dideliame dubenyje (geriausia elektriniu mikseriu) plakite sviestą kartu su cukrumi, kol gausite purią balsvą masę. Tada po vieną muškite kiaušinius, nesustodami plakti, kol kiekvienas kiaušinis pilnai įsimaišys į tešlą. Supilkite vanilę, o tada pakaitomis berkite miltus, sumaišytus su kepimo milteliais, ir pilkite pieną, Maišykite kol masė taps visiškai vienalytė. Pačioje pabaigoje švelniai įmaišykite sutarkuotą šokoladą. Paruoštą masę supilkite į kepimo formą, išlyginkite paviršių. Kepkite apie 90 minučių (priklausomai nuo kekso formos, gali prireikti mažiau arba daugiau), arba kol įkišę į kekso vidų medinį pagaliuką jį ištrauksite sausą. Keksą išimkite iš orkaitės, kelias minutes palikite pravėsti formoje, kurioje kepė, o tada išverskite ant grotelių ir palikite visiškai atvėsti. 

Pasigaminkite šokoladinį glajų: pašildykite grietinėlę ir į ją suberkite šokoladą. Maišykite, kol šokoladas ištirps grietinėlėje, ir gausite vientisą šokolado glajų. Kol glajus minkštas, patepkite juo kekso viršų, leiskite glajui dekoratybiai nuvarvėti šonais.

Recepto šaltinis: Moje Wypieki

Vienas komentaras apie straipsnį "Keksas „Stračiatela”"

  1. Lina:

    Ačiū Jums labai! Aš visai mėgėja kepiniuose, tad gerai, kad paklausiau. Bandysiu ieškoti kitokio tarp Jūsiškių receptų ☺️

  2. Nida:

    Lina, kai kalba eina apie kepinius, aš į pakeitimus žiūriu gana atsargiai (na jei tie pakeitimai apie dėti/nedėti razinų, riešutų, keisti/nekeisti vanilės į apelsino žievelę ir pan.). Visuose kepiniuose labai svarbu išlaikyti sausų ingredientų, riebalų ir skysčio balansą, antraip sugriūna technologinė dalis, ir rezultatą (man kaip neprofesionaliam receptų vystytojui) numatyti sunku. Gal jūsų atveju aš visgi rinkčiausi kokį kitokį keksą – įveskit žodį „keksas” į paieškos langelį mano bloge ir išsifiltruos visas ilgas sąrašas nuo sveikuoliškų iki šventiškų…

  3. Lina:

    Laba diena, Nida, ieškau “tobulo” , drėgno ir puraus, bet neįmantraus, kekso recepto pusryčiams. Įdomu, jei nedėčiau šokolodo, ar galiu įpilti apelsinų sulčių? Ir kuo dar galėčiau, Jūsų manymu, pakeisti šokolodą?

  4. Pingback: Keksas su džiovintomis slyvomis ir brendžiu – Nidos receptai

  5. Nida:

    Jūrate, paslaptį galiu išduoti:) Visų pirma reikia negailėti riebalų ištepant kepimo formai (bet net neabejoju, kad tą jūs darote). Tada mėginkite barstyti formą ne miltais, o…. cukrumi! Taip taip, cukrumi (išbandytas ir pasiteisinęs reikalas). Jis kepant karamelizuosis ir atlipdys keksą nuo formos. Taip pat neskubėkite kekso ištraukti iš formos, palaukite kol jis gerai atvės, nes vėsdamas pyragas trauksis, tad lengviau iškris iš formos.

  6. Jūratė:

    Sveiki :0 kepiau šį keksą ir likau ne tik aš, bet ir mano svečiai, kuriuos juo vaišinau, sužavėti. Turiu vieną klausimą, kaip jį tobulai išimti iš apvalios formos??? Ištepiau sviestu, pabarsčiau miltais ir vis tiek apačia liko prikibusi 🙁 Gal turite kokių paslapčių, kaip padaryti, kad forma būtų tobula??? 🙂

  7. Nida:

    Manau, kad taip, Inga! Kitokia forma niekaip neturėtų pakeisti skonio

  8. Nida:

    Rima, tai irgi tiesa! Nepaprastai švelnus (ir riebus:)) sūris, būtinai paragaukit tie, kurie nesate ragavę!

  9. Rima:

    Stracciatella – nuostabus Pietų Italijos kreminis pieniškas sūris, kurio pagaliau yra ir Vilniuje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *