Būna rudenį metas, kai šiek tiek pavargstame nuo moliūgų, tiesa?:) Pradžioje dedame juos į sriubas, blynus ir troškinius, kepam pyragus ir keksiukus, bet paskui kažkaip jų atsivalgome… Ne viena draugė skundžiasi, kad štai pūpso moliūgas prapjautas, o šeima jo valgyti jau nelabai nori… Geriausia tokiu atveju tą moliūgą iškepti ir užšaldyti – praverčia visokiom sriubom patrirštinti ir paskaninti, į pusrytinių blynelių tešlą įmaišyti.
Bet po pertraukos tas moliūgas ir vėl visai kitokiomis spalvomis nusišviečia:) Taip gerai, kad ūkininkai iki pat žiemos moliūgus išlaiko šviežutėlius, tad pasimėgauti skaisčiomis spalvomis lėkštėje tampa tikras malonumas!:)
Taip nutiko ir šįkart, kai galvojau ką čia tokio pasigaminus, kas tiktų greitai pasišildyti kuomet grįžtu po intensyvios treniruotės ar kokių nors teniso rungtynių. Tai štai ši sriuba tinka visiems gyvenimo atvejams, nes yra be galo maistinga ir lengva. Beje, slaptas inredientas, kurį labai verta neišmesti, bet panaudoti sriuboms, yra kieta ir nevalgoma parmezano sūrio žievė arba kokie sudžiūvę gabalėliai, kuriuos valgant galima išsilaužyti dantis! Jokiais būdais jų neišmeskite, bet įsukite į maistinę plėvelę ir pasidėkite šaldytuve. Kai virsite sriubą, įmeskite į puodą. Pamatysite koks bus nuostabus sriubos aromatas!!
- 250g pupelių, per naktį išmirkytų vandenyje
- Apie 2l vandens
- 2 lauro lapai
- 3-4 kvapieji pipirai
- 1 morka, supjaustyta kubeliais
- 1 petražolės šaknis, supjaustyta kubeliais
- ¼ nedidelio saliero šaknies, supjaustytos kubeliais
- 1 šakelė rozmarino
- 1 šaukštelis druskos
- Gabalėlis parmezano sūrio žievelės
- Apie 300g nulupto moliūgo, supjaustyto stambokais gabalėliais
- 2-3 maži kalės lapeliai
- 100g bolivinių balandų (kynvos)
- Druskos, pipirų
- saujelė pakepintų pinijų riešutų
- Tarkuoto kietojo sūrio
- Puode užvirinkite vandenį su lauro lapais, pipirais ir druska, suberkite išmirkytas ir nusausintas pupeles ir virkite, kol jos šiek tiek suminkštės. Sumeskite į puodą morkas, petražolės šaknį ir salierą, taip pat kynvas, sūrį ir rozmarino šakelę ir virkite toliau apie 10-15 min. Sudėkite moliūgo gabalėlius ir dar virkite apie 10-15 minučių. Bebaigiant virti sudėkite pasmulintus kalės lapelius ir pavirę dar apie 5 minutes išjunkite. Pagardinkite pipirais, ir jei trūksta - druska.
- Patiekite pabarstę pakepintais pinijų riešutais ir tarkuotu sūriu.
Labai ačiū Jums, Irena, už palaikymą! Iš tiesų, labai skaudu matyti tą darkymąsi ir pataikavimą žemiausius poreikius turinčiai auditorijai, kuri neturi pasirinkimo (ir galimybių) turėti kitokias pramogas nei TV. Apmaudu už LRT, valstybinę, kuri užuot tempdama juos už ausų į viršų, sudomindama bent centimetru aukštesne kultūra nei bulvariniai kanalai, murkdosi kartu su jais… Taip ir didėja atskirtis mūsų visuomenėje, o taip to nesinori.
Pagaminau labai improvizuotą patiekalą, nes, tiesą sakant, ne visus ingredientus turėjau. O idėja – super. Bet pagrindas: pupelės, moliūgas, morkos, salierai ir sūris buvo. Ir prieskoniai – kokių turėjau savo virtuvėje. Pavyko tikrai gerai. Namiškiai gyrė ir viską suvalgė.
Bet aš ne tik apie kulinariją… Labai geras jausmas apima, kai žmonės atvirai kalba apie tą tuštybės mugę, kuri tiesiog tvyro mūsų padangėje (arba nacionalinėje televizijoje).
Ačiū už taiklų žodį, už drąsą, gal kaip nors ateityje bendromis jėgomis įveiksime tą šlamšto kultūrą.
Gerų atradimų kulinarijos ir tiesaus žodžio mene…