Taip! Jūs supratote teisingai! Nuo šio rudens visiems gurmanams bus pagaliau atvertos plačiausios durys į kulinarinį Izraelį! Tie, kurie jau bent kartą lankėsi Izraelyje, su manim sutiks, kad ši šalis turi ypatingą kulinarinį paveldą… Artimieji Rytai ir Šiaurės Afrika, Lotynų Amerika ir senoji Europa, Viduržemio jūros klodai, egzotiškoji Azija ir neaprėpiama Amerika – Izraelio kulinarijoje galima rasti VISKO. Į savo žemę po tūkstantmečių klajonių sugrįžę žydai iš viso pasaulio atsivežė ne vien tik geriausias kulinarines tradicijas. Jie visus tuos tūkstantmečius puoselėjo meilę maistui, ir mes visi turim galimybę bent jau savaitę tomis išpuoselėtomis tradicijomis pasimėgauti! 

Kai praeitą rudenį pirmąkart susitikau su West Express komanda, su didžiausiu malonumu puolėme dėlioti kulinarinio maršruto po Izraelį programą! Po penkerių metų, kuomet nepraleidau net menkiausios progos prisiliesti prie žydiškų ir arabiškų maisto gaminimo tradicijų, labai norėjosi šia patirtimi pasidalinti su kitais. Tad ilgai derinta, ilgai dėliota programa jau paruošta, ir lėktuvas jau laukia pirmųjų gurmanų kelionei į Izraelį lapkričio pradžioje! 

Šviežios sultys
Šviežios sultys

Paprastai žmonės, kurie aplanko Šventąją Žemę, nori vėl į ją sugrįžti. Vaikščioti turistiniais ir religiniais maršrutais iš naujo – ne pats įdomiausias užsiėmimas. Užtai pažinti Izraelį per kulinariją gali būti išties įdomu! Turiu jums prisipažinti, kad labai ilgą laiką – bene 3 metus – negalėjau prisijaukinti Jeruzalės. Ji man visuomet atrodė svetima, su pernelyg didele religijos koncentracija, pilna įtampos, ir vos tik atvažiavusi į šį miestą skaičiuodavau minutes, kada išvažiuosim į Tel Avivo kelią… Tuo tarpu vienąkart, kai mano bičiulė Hagit Evron, kuri yra viena žymiausių Izraelio kulinarinių žurnalisčių, laisvalaikio knygų autorių ir geriausių restoranų žinovė, man parodė kitokią Jeruzalę, – kulinarinę,- šis miestas ir ši ekskursija tapo būtina programos dalimi visiems mano svečiams, kurie mane lankė Šventojoje Žemėje. Kaip juokauja Hagit, pakako į Jeruzalę įžengti pro kitus vartus… Tad štai Hagit man labai padėjo rengiant maršrutą, ir net sutiko visiems ekskursijos dalyviams parodyti Tą Mano Jeruzalę… TĄ, į kurią įeinama pro KITUS vartus… 

Jeruzalė
Jeruzalė

 

 Ar galite įsivaizduoti rytmetį, kurį jūs praleisite senosios Jafos terasoje, gurkšnodami kavą su kardamonu pas vietinę arabę namuose, klausydami jos istorijų ir mėgaudamiesi Viduržemio jūros žydryne?… Besižvalgydami į siauras Jafos gatveles, kuriose nuolat filmuojamos scenos tokiems serialams kaip „Homeland“ ir filmams kaip „Adjami“… Ir galvodami apie savo bičiulius, kurie Lietuvoje pro langą mato pilką lapkričio darganą (galėsite jiems net nusiųsti smagią sms žinutę su nuotrauka:):) Gal net bus proga užsukti į Jafos sendaikčių turgelį, kuriame galima atrasti tokių mielų niekučių, kurie džiugins jus dar ne vienerius metus… 

Viduržemio jūra
Viduržemio jūra

Tel Avivo turgus, kurio aš pati bene labiausiai pasiilgau, jūsų lauks pilnais prekystaliais vaisių ir daržvių, kur galima viską ragauti iki soties ir kaifuoti nuo garsų ir kvapų kakochonijos. Jau pirmą rytą Jafoje restorane kepsime pusrytinę šakšuką, o vakare, jei dar bus noro, galėsite atsiduoti top-end restoranų šefų globai… Patarčiau prieš kelionę keletą dienų nevalgyti, nes jūsų laukia tikrai dideli kulinariniai išbandymai:)

Machne Yehuda turgus Jeruzalėje
Machne Yehuda turgus Jeruzalėje

Būnant Izraelyje neturėti galimybės pasisvečiuoti druzų, beduinų ar čerkesų kaimuose, būtų didžiausias nesusipratimas! Tad viešnagė prie gėrybėmis nukloto stalo druzų namuose jūsų atminty išliks ilgam, pažadu. O jau kai privažiuosit prie Nazareto vartų, galit pamiršti visas pasaulio dietas, nes šis miestas seniai gavo kulinarijos sostinės titulą! Tik pamėginkit atsilaikyti prieš arabiškus kepinius su pistacijų riešutais, su ožkų sūriu, sulaistytus saldžiu sirupu… Jūs privalėsite su manim nueiti į didžiulį buvusį malūną, kuris kvepia per tris kvartalus, o jame – prieskoniai, kokių tik gali prireikti kiekvienu gyvenimo atveju! Aš tų prieskonių parsikraustydama iš Izraelio parsivežiau 2 dėžes, ir turiu pasakyti, kad mano atsargos senka!:) 

Žinot kas dar jūsų laukia? Ekskursija po chalvos fabriką:) Kaip tas drakonas šokolado fabrike, galėsite iki soties atsiragauti šviežios sezamų chalvos, ir namo lauktuvėms prisipirkti, nes chalva gali stovėti kelis mėnesius (tik ne šaldytuve!!). Beje, žydai ir arabai chalvą valgo kasdien, dažnai užsitepdami ant duonos, ir teigia, kad ji kuo puikiausiai stiprina organizmą. 

Chalvų lentyna
Chalvų lentyna

Išragauti Izraelio vynus, alyvuoges ir aliejus tiesiog būtina, be to tikrai jūs namo neišvažiuosite! Taip pat, mes jums parodysime kaip atrodo 20 amžiaus komunizmas – kibutzas:) O tada – tiesiu taikymu į Ako, senąją kryžiuočių sostinę, skanauti šviežios, ką tik ištrauktos iš jūros žuvies!!:)

Dar du unikalūs dalykai, kurių jums nepasiūlys jokioje kitoje turistinėje išvykoje – tai apsilankymas beduinų kaime, jų palapinėje, ir susitikimas su unikalia asmenybe – Mariam. Moterimi, kilusia iš atokaus kaimo, ir bene vienintele beduine, studijavusia verslo vadybą Anglijoje!! Ir sugrįžusia atgal į savo palapinę, kurioje ji dabar gamina kremus, naudodama kupranugarės pieną ir dykumoje augančias žoleles… Na, o paskutinę dieną mes visi sėdėsime kulinarinėje pamokoje ir panaudosime visas įgytas žinias praktikoje: virsime, kepsime, gaminsime, bendrausime, gurkšnosime vyną, dalinsimės įspūdžiais kartu su tikra Viduržemio jūros virtuvės meistre Miri jos pačios namuose! Miri šalia namų turi organinį darželį, tad maistas bus ne tik skanus, bet ir organiškas!

Miri studija
Miri studija

 

 

Figų užkandis
Figų užkandis
Salotos
Salotos

 Ech, kaip aš laukiu tos kelionės…. Daugiau informacijos apie šią išvyką galite pasiskaityti čia. Žinau, kad kaina gali pasirodyti didoka, tačiau Izraelis – nėra pati pigiausia šalis, o ir keliaujant 10-12 žmonių grupėje visos išlaidos didesnės, nei autobusu kartu su 30 pakeleivių… Ir dar labai svarbu – dažnai žmonės, pirkdami pigias masines keliones, nepagalvoja, kad didžioji dalis išlaidų jų dar tik laukia, nes už viską reikės susimokėti vietoje, jau nuvykus. Čia jums jau beveik neprireiks išlaidauti, nebent tik prieskoniams, kurie Izraelyje tikrai nebrangūs…

Aš tikrai labai laukiu šios kelionės kartu su jumis!!!!!:)

Vegetariški pietūs
Vegetariški pietūs

Komentarų apie "Kulinarinė kelionė į Izraelį": 8

 1. Jolanta:

  Tai kosminė kaina, mes su vyru, praeitą lapkričio mėnėsį nuo 1-15, su viešbučiais 3* automobilio nuoma, kuras ir gidas Jeruzalėje tik mums, su visom dovanom į Lietuvą išleidom 7000 lt. dabar 2000 eurų, žinoma be kulinarinių šedevrų. Susipažinom su vietiniais žydais išeiviais iš Krymo, valgėme pas juos šakšuka, ir labai skanią grybų sriubą,
  po kokių metų vėl trauksim į Izraelį, bet tikrai ne taip brangiai.

 2. Agnė:

  Nida, ar galima prisijungti į išvykas Izraely, neperkant visos kelionės? T.y. aš jau gyvenu Tel Avive, bet labai norėčiau vykti kartu pas arabę kavos su kardamonu ir pan…. ar būtų tokia galimybė?
  Agnė

 3. Nida:

  Edita, išties kaina kandžiojasi, kaip ir visos kainos Izraelyje… Čia toks nemaloniausias visos kelionės aspektas… Bet kartais, svarbiom progom (arba ir be progų) mes vertos brangių dovanų (sau!):)

 4. Nida:

  Odeta, tai būsi kaimynystėj su neprastesniu kulinariniu paveldu:))) Sėkmės! Gal kit1kart?:)

 5. Nida:

  Ramune, nuoširdus ačiū už komplimentus, už gražius žodžius ir už palinkėjimus. Kuo puikiausiai jus suprantu – dabar labai svarbus „pupų metas“, vėliau išauš ir metas sau:) Izraelio žavesys tikrai neišblės, mano meilė šiai šaliai irgi kažin ar nublanks:) Tad bus dar progų, neabejoju:)

 6. Odeta:

  Labai noreciau Nida ir as kartu su Tavimi i sia kelione pasileisti, bet deja, tuo metu megausiuosi Turkijos skonybemis, bet kita karta mielai prisijungciau…o kada bus kita kelione?

 7. Ramune:

  Skamba nerealiausiai!!! Kaip aš tikiuosi, jog ši kelionė sulauks būrio norinčiųjų ir bus kartojama dar ilgai, kol paaugs mano pupos ir galėsiu jas ramiai palikti, o sau pasidovanoti tokią išvyką. Labai žaviuosi Jūsų receptais, išlaikytu bendravimu, tobula išvaizda:) esate labai įkvepianti asmenybė, todėl Jūsų šiam projektui linkiu kuo didžiausios sėkmės!!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.