Klausykit, prisipažinkim dabar visi sau atvirai: na kai kalba eina apie desertus, ypač apie tuos RIMTUS desertus, tai juk niekas neprilygsta šokoladui…. Galim save apgaudinėt kokiais vaisiniais putėsiais ar žele, bet jau kai prireikia nužudyti ką nors deserto gerumu, tai nėra nieko patikimiau, nei šokoladas.

Šokoladas tik iš pirmo žvilgnsio atrodo toks gana nesudėtingas kūrinys iš kakavos pupelių ir kakavos sviesto. Bet jei žinotumėt kiek metų praktikos, kiek bandymų kiek sėkmingų ir nesėkmingų mėginimų patiria tikrieji šokolado meistrai, kol sukuria tą Ypatingąjį Šokoladą, tam kad net mažiausias gabalėlis, tirpstantis burnoje, akimirkai nutransportuotų mus į rojų…

Prieš keletą metų viešėjau vieno žymiausių Niujorko šoklolado meistrų – Michael Laiskonis (taip taip, jo šaknys lietuviškos!) laboratorijoje. Mačiau savo akimis tuos sudėtingus agregatus, skrudinančius paties meistro atsirinktas kakavos pupeles, įvairias centrifugas, temperavimo mašinas, vėsinimo techniką ir dar biesas žino kam skirtus kosminės laboratorijos prietaisus…. Kiekvienas temperatūros puslaipsnis, kiekviena sekundės dalis ir kiekvienas procentas ingredientų santykio čia tokie svarbūs, kad gali aukštyn kojomis apversti visą šokolado partiją. Meistras man davė paragauti šimtas kažkelinto bandymo šokolado, kuriuo jis jau buvo gana patenkintas (tai buvo šokolado plytelė, pažymėta tam tikru numeriu, o tas numeris užregistruotas Michael’o knygoje ir smulkiai aprašyti visi šokolado gaminimo parametrai), bet sakė, kad ne vieną šimtą partijų dar gamins, kol išgaus tą idealųjį skonį ir tekstūrą. Net neabejoju, kad šiandien jo svajonių šokoldas jau sukurtas, ir kad būtent tą idealųjį šokoladą jis naudoja Michelin žvaigždutėmis nusagstytose virtuvėse, kurioms desertus jis kuria, ir, žinoma, Niujorko Kulinarijos Institute, kuriame dėstytojauja. Tad nuo tada, nuo to susitikimo, mano supratimas apie šokoladą ir pagarba šiam ypatingam konditerijos ingredientui pasikeitė iš esmės. Aš net ėmiau daug rečiau naudoti šokoladą desertuose ir kepiniuose, kad nesugadinčiau to šokolado ypatingumo…

Bet jei jau ypatingumo reikalauja kokia šventė, tai nedvejodami imkitės šokolado, ir tik jo. Žinoma, rinkitės gerą, kokybišką, nekirskit kampų su kokiu neaiškiu riebalų mišiniu ir mažiau nei 70% kakavos… Tebūnie tai būna tas Tikras Dalykas, desertas, kurį skanaudami pasijusite rojuje. Net ir šis nesudėtingas pyragas, žinokit, yra tikrai vertas karališko stalo, o jo sudėtyje – jokių miltų, tik malti migdolų riešutai. Na ir žinoma, šokoladas. Naudokite patį geriausią, kokį tik galite sau lesti. Patikėkit, tikrai yra skirtumas.

Šiam migdolų šokoladiniam pyragu naudokite geriausią, kokį tik galite sau leisti, šokoladą
Prieš pat patiekiant pabarstykite kakava
Šokoladinio migdolų pyrago vidus turi išlikti maloniai drėgnas, primenantis triufelius…

Šokoladinis migdolų pyragas

  • 180g labai geros kokybės juodojo šokolado (70% kakavos), sulaužyto gabalėliais
  • 150g sviesto, supjaustyto kubeliais
  • 1 šaukštas migdolų likerio (pvz., Amaretto)
  • 200g cukraus (aš bėriau 150g, man pilnai pakako)
  • 7 kiaušiniai (iš jų 5 kiaušiniai atskirai tryniai ir baltymai)
  • 180g maltų migdolų*
  • 50g kakavos (plius dar šiek tiek pabarstymui)
  • 1 vanilės ankštis (tik iškrapštytos sėklos) arba šaukštelis labai geros vanilės pastos
  • Žiupsnis druskos

*Jūs galite nusipirkti jau sumaltų migdolų, arba susimalkite riešutus patys. Kuo smulkiau bus sumalti migdolai, tuo lygesnė bus pyrago tekstūra. Maldami patys specialiai galite sumalti šiek tiek stambiau, tada pyragas turės šiokių tokių gabalėlių, kurie savotiškai žavūs! Jei neturite (ar dėl kokių priežasčių nenorite naudoti migdolų), pakeiskite migdolus maltais lazdyno riešutais

Įkaitinkite orkaitę iki 150C. Torto formą su nusegamais kraštais (20cm skersmens) ištepkite sviestu, dukną išklokite pergamentiniu popieriumi.

Sudėkite į metalinį dubenį šokoladą, sviestą ir supilkite likerį. Šį dubenį statykite ant puodo, kuriame lėtai verda vanduo – taip, kad dubens apačia jokiais būdais neliestų verdančio vandens, o tik šiltų nuo garų. Pamaišydami kaitinkite, kol šokolado masė ištirps. Nukelkite nuo kaitros ir padėkite į šalį, kad atvėstų.

Į kombaino indą įmuškite du kiaušinius, supilkite 5 kiaušinių trynius (baltymus atidėkite – jų prireiks), suberkite cukrų, ir plakite, kol cukrus visiškai ištirps, o masė taps puri, balkšva. Pamažu įmaišykite migdolų miltus, kakavą ir vanilę. Tada supilkite tirpintą šokoladą ir sumaišykite, kad masė būtų vienalytė.

Kitame inde (idealu, jei turite du kombaino maišymo indus – tuomet pakaks tik sumontuoti kitą švarų dubenį) iki standumo suplakite atidėtus baltymus su žiupsneliu druskos. Labai atsargiai dalimis plaktus baltymus įmaišykite į šokoladinę tešlą (šokolado masė bus labai tiršta ir sunki, bet visvien stenkitės labai atsargiai įmaišyti baltymus taip, kad jie nesubliukštų).

Visą masę supilkite į paruoštą kepimo formą, ir kepkite 40-45 minutes, arba kol pyragas iškeps, bet dar bus šiek tiek drėgnas viduje. Palikite pyragą formoje visiškai atvėsti. Prieš patiekiant pabarstykite kakava, galite patiekti su ledais arba plakta grietinėle.

Receptas – Julia Busuttil Nishimura, Ostro

Vienas komentaras apie straipsnį "Ypatingas Šokoladinis Migdolų Pyragas. Be miltų"

  1. A.J.:

    Labai labai skanus pyragas,bus įtrauktas į favoritus 🥰 Ačiū už receptą!

  2. Nida:

    Jolanta, šis ir mano vienas mėgsramesnių… Tikrai ypatingas. Smagu, kad patiko.

  3. Jolanta:

    Išskirtinai skanus pyragas, švelnios struktūros. Palaima…

  4. Nida:

    Diana, drąsiai kepkite 24cm formoje ir nedidinkit kiekių. Na šiek tiek gal plonesnis bus, bet tikrai nenukentės nei skonis nei kokybė!!

  5. Diana:

    Miela Nida, norėjau paklausti, kaip Jūs manote koks būtų rezultatas jeigu kepčiau 24cm formoje? Ar verta didinti ingridientų porcijas? Namie dar turiu stačiakampio formą 30x11cm.

  6. Nida:

    Ernesta, tikrai galit, tik įvertinkit, kad kokosų palmių žiedų cukrus mažiau saldus nei tradicinis, tad arba kiekį pareguliuokit, arba, jei jums patiknka labai saikingai saldūs desertai, dėkit tiek pat kiek tradicinio

  7. Ernesta:

    Sveiki, žadėjau bandyti kitą jūsų šokoladinį pyragą su anakardžių kremu, bet išsirinkau šį, ar galiu naudoti kokosų palmių žiedų cukrų šiam pyragui? Ačiū

  8. Nida:

    Ačiū, Neringa. Tikrai, visiems atvejams ir greičiausiai visiems skoniams 🙂

  9. Veronika:

    Dieviškas! Ir labai nesunkiai pagaminamas:) Ačiū!
    Kepėm tėčio dienos proga:)

  10. Nida:

    Egle, jei viską darote pagal instrukcijas ir baltymai nesusiplaka, tai patarimas tik vienas – keiskit mikserį į geresnį… Nieko nebus. Ne vienas toks atvejis buvo, kai kalta b uvo būtent technika. Aš pati kartą vieną šalia kito du kombainus pasidėjusi dvi porcijas vienodas baltymų Pavlovai plakiau, ir deja, vieną teko išpilkti lauk, nesusiplakė.

  11. Egle:

    As niekaip negalejau suplakti baltymu iki standziu putu. Kad ir kiek plakiau (mikseriu) jos nesukietejo. Gal galite duoti patarimu ateiciai, kaip suplakti baltymus iki standumo?

  12. Nida:

    Ryte, šiek tiek pyragas pakrenta išimtas iš orkaitės, bet tikrai minimaliai. Jei jūsiškis sukrito, arba nesuplakėt baltymų labai gerai, iki visiškai standžių putų, arba įmaišant baltymus perplakėt. Įmaišyti suplaktus baltymus reikia jokiu būdu ne mikseriu (kombainu), bet rankomis, pabai atsargiai pakilnojant ir daugmaž įkorporuojant į masę… Antraip, jei gerokai intensyviau pamakalavot, tikrai suardėt oro burbuliukus baltymų masėj, ir tik dėl to pyragas iškepęs sėdo.

  13. Rytė:

    Sveiki! Skonis pasaka! 🙂 ačiū. Tik ar jis turejo sukristi, nes buvo iškilęs? Ir dar ar baltymus išplaktus tiesiog palengva supilti ir maišyti ar su kombainu maišyti? 🙂

  14. Nida:

    Daiva – galėjot nepakankamai išplakti baltymus, arba juos maišydama galėjot permaišyti… Reikia labai atsargiai kilnot masę, pamažu, kad tik nenugesint suplaktų baltymų putų….

  15. Daiva:

    Iškepiau pyragą, skanus. Bėda sukrito, ką galėjau padaryti ne taip. Jūsų toks gražus 🙁

  16. Inga:

    Ojeeeej kokia greita, ačiū už operatyvų atsakymą☺️☺️☺️

  17. Nida:

    Ne, Inga, nereikia jokių kepimo miltelių. Pakyla nuo 7 kiaušinių (ir išplaktų baltymų).

  18. Inga:

    Sveiki, ketinu ryt kepti šį šokoladainį ryt vyro gimtadienio proga, norėjau pasiteirauti, ar nereikėtu į migdolų miltus įmaišyti kepimo miltelių? Nes nuotraukose pyragas gražiai pakilęs…

  19. Nida:

    Jurga, nuspręskit dėl grietinėlės paragavusi pyragą:) Man asmeniškai šokoladinė grietinėlė būtų jau perteklinė, nes tortas tikrai šokoladiškai „sunkus”:) Bet tikriems šokolado fanams tikriausiai nepamaišytų ir dar truputėlis šokoladiškumo grietinėlėje:) Reikalo tikrai nepagadinsit, nes neįmanoma su tokiais dalykais kaip šokoladinis tortas ir grietinėlė prašauti pro šalį:)

  20. Jurga:

    jetau kaip skaniai atrodo 🙂 audžiu mintį dar pridėt plaktos šokoladinės grietinėlės :p

  21. Nida:

    Greta, jis man visiškai nerealus…. O kadangi ten tik riešutai, bet ne miltai, tai kiek iškepa, tiek gana:) Tikrai geriau neperkepti…. 🙂

  22. Nida:

    Jurga, ir taip ir taip. Man buvo nerealus jis kol šviežias, bet kai paragavau po dienos, tai supratau, kad jis taip pat labai skanus, tik kitaip:) Jei esate valgiusi „fudge”, tai čia yra būtent tai.

  23. Greta:

    Puikus! Kadangi pavyko neperkepti, tai pyrago vidus kaip labai šokoladiškas debesėlis:)

  24. Jurga:

    Planuoju kepti šį pyragą Valentino dienai. Tik kyla klausimas, ar jis skaniausias ką tik iškeptas ar kiek pabuvęs?

  25. Nida:

    Ingrida, žinoma, kuo daugiau % tuo geriau, bet aš apsistočiau ties 80%. Bus idealu, pamatysit.

  26. Ingrida:

    Labai norisi kuo greičiau išbandyti,nes viskas kas šokolado skonio,mano mėgstamiausi 😊 tik praktinis klausimas-ar tiktų šokoladas su daugiau kakavos (80-90%)?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *