Neseniai manęs teiravotės apie žydiškus patiekalus. Peržvelgiau kelis šimtus savo blog’o įrašų ir nustebau: iš tikrųjų žydiškų patiekalų čia nedaug! Turbūt kai esi toje aplinkoje, ne iki galo įvertini tai, kas po nosim ir kas yra laiko patikrinta. Vis bandai ką nors naujo atrasti, išbandyti…:) Tad daviau sau (ir jums:)) žodį, kad imsiuosi gaminti ir aprašyti žydų virtuvės gardžiausius patiekalus.

Kaip žinia, žydai bene daugiausiai maistui dėmesio skirianti tauta. O daugelį patiekalų, kuriuos mes iki šiol valgome švenčių ir ne tik metu (silkė, įdaryta žuvis, žuvis drebučiuose, koldūnai, bulviniai blybai, obuolių tyrė, džiovintų vaisių kompotas, liežuvis, netikras zuikis ir daug daug kitų) – atėję iš žydiškosios virtuvės, arba tiek persipynę su lietuviška, kad jau nebeatsirinksi, kur ieškoti pradžios:) Ką norėt, prieš karą Vilniuje buvo 50% žydų, tad ir maisto tradicijomis, manau, vietiniai, draugiškai pasimainydavo:)

Prieš kelias dienas buvau maloniai nustebinta, nes gavau labai netikėtą dovaną – viena senyvo amžiaus moteriškė, kurios tėvai ir seneliai kilę iš Vilniaus, sužinojusi, kad domiuosi Žydiško maisto tradicijomis ir mėgstu gaminti, perdavė man dovanų 1994m išleistą kulinarinę knygą „Shmulik’s Jewish Kitchen”. Knyga – stulbinančiai gerai išlaikyta, tarsi nauja (iš kur ji tokią naują gavo, praėjus beveik 20 metų nuo išleidimo? Maniškės per pirmus kelis mėnesius būna aptaškytos kuo tik papuolė, nes kai pagal jas gaminu, tai ir „dėvisi” vargšės knygelės:)) Tad dabar ir aš drąsiai galėsiu skelbti (ir gaminti) teisingus patiekalus pagal autentiškus (košerinius!!) receptus!

Vienas patiekalas, kuris yra būtinas būtiniausias tiek Šabo metu, tiek per didžiąsias žydiškas šventes – tai vištienos kepenėlių paštetas. Gaminamas jis labai paprastai, o Izraelyje vis dažniau šis neįmantrus patiekalas pateikiamas „prancūzišku” stiliumi – su svogūnų džemu. Aš pagaminau „šventinę” šio patiekalo formą ir pateikiau kaip vieno kąsnio sumuštinukus. Tokie sumuštinukai (arba tiesiog vištienos paštetas ir svogūnų džemas) nuostabiai tiktų ant Kalėdinio stalo, arba puikiai pasitarnautų kaip pietūs į darbą. Laiko užtruksite nedaug, o ir finansiškai galima „pigiai prasisukti”:)

Vištienos kepenėlių paštetui:

700g vištienos kepenėlių

4 šaukštai alyvuogių aliejaus

Žiupsnelis čili pipirų (arba keli lašai čili aliejaus)

1/2 a. šaukštelio grūstų pipirų

4 kietai virti kiaušiniai

Druskos pagal skonį

Svogūnų džemui

5 dideli raudonieji svogūnai

7 džiovintos figos (aš išbandžiau ir su figom, ir su džiovintais abrikosais – abu variantai labai skanu!), supjaustytos

1 puodelis rudojo cukraus

1/2 a. šaukštelio malto cinamono

1 puodelis raudono vyno

3-4 žvaigždiniai anyžiai (nebūtina, bet man labai patiko šis „upgrade”)

Pirmiausia pasigaminame džemą: vidutinio dydžio puode užverdame vyną kartu su cukrum, kad cukrus visiškai ištirptų. Tada sudedame supjausytus svogūnus ir figas, gerai išmaišome. Verdame and vidutinės ugnies apie 10 min. Suberiam cinamoną, išmaišom, sumažinam ugnį. Toliau verdame apie 20 minučių, kol džemas sutirštės ir beveik neliks skysčio.

Gaminame paštetą: Dideliame inde sumaišome nuplautas kepenėles su aliejumi ir druska, čili pipirais (alijumi). Įkaitiname keptuvę, išverčiame į ją kepenėles, ir maišant kepiname, kol jos pašviesėja (kepenėlės kepa labai trumpai). Prieš baigiant kepti įmaišome 4 šaukštus svogūnų džemo ir dar trumpai pakepiname. Visą kepenėlių masę sudedame į virtuvinį kombainąm kartu sudedame kietai virtus kiaušinius, ir pulsuojant sukapojame (bet ne iki visiškos tyrelės).

Pateikiame ant paskrudintos baltos arba juodos duonos gabalėlių, ant kurių tepame pašteto, uždedame 1/2 šaukštelio svogūnų džemo, galime dar pabarstyti cinamonu (arba įsmeigti cinamono lazdelę), puošiame gražgarstėmis (rucola), paskrudintais kedro riešutais.

Vienas komentaras apie straipsnį "Vištienos kepenėlių paštetas ir svogūnų džemas: žydiškos ir prancūziškos virtuvės susiliejimas"

  1. Agne:

    Džemas netikėtai tapo velykinio stalo hitu! Visiems labai patiko. Tiek prie pašteto, tiek prie mėsos. Būtinai teks išsivirti daugiau

  2. Pingback: Šviežių foie gras kepsniai: tikrasis Prancūzijos skonis ir pasididžiavimas – Nidos receptai

  3. Nida:

    Kaip malonu girdėti, Irma!! Sėkmės šeimininkaujant ir gražių švenčių!!

  4. Irma:

    Aciu uz recepta!
    Issiviriau nepaprasto skonio svogunu dzema! Jau Kaledoms, palaikysiu indely saldytuve, o pasteta darysiu pries pat sventes. Tiesa, anyziu nedejau, bet ipyliau truputi druskos, tai paryskino skoni.
    Dar karta aciuu!

  5. Jurga:

    Nerealu, ką tik pasigaminau. Svogūnai puikiai karamelizavosi, tiesa juos troškinau apie 1,5 val. Bet verta. Paštetas su kiaušiniu kažkas tokio…paprasto, bet nepaprasto. Ačiūūū labai!

  6. Nida:

    Odeta, Aguonėle, sėkmės išbandant:) Tikrai kiaušiniai puikiai tinka paštetui, juolab košerinei jo versijai. Kiti reeptai siūlo kepenėles maišyti su sviestu, grietinėle, bet kaip žinia, žydų košerinėj virtuvėj pieno ir mėsos produktai nemaišomi. O jau svogūnų džemas – tai jau visiškas gėris bet kokiu pavidalu ir kaip pagardas bet kokiam mėsiškam patiekalui!

  7. aguonėlė:

    Vau koks receptas! Tiesiog seiles kaupias ir noris begti isbandyti. Butinai butinai darysiu, nes tokio derinio niekada dar nevalgius o atrodo ir skamba puikiai!!!!

  8. odeta:

    Nida, puiki įdėja su virtais kiaušiniais. Visokių paštetų pridariusi esu, o toko tikrai dar ne. Kaip tik turiu dar užsilikusio svogūnų džemo. Bus puiku šeštadienį su svečiais parsmaguriauti.

  9. Nida:

    O! Puikią mintį davei, Dovile:) Aprašysiu tą slėptuvę kitame savo blog’o post’e:)

  10. Dovilė:

    Na, svarbiausia, kad nieko nenutiktų. O kaip ta bombų slėptuvė atrodo? Labai smalsu. Prieš kokius 10 metų esu mačiusi kaip atrodo požeminės slėptuvės Lietuvoje, nes teko inventorizaciją daryti ir ten skaičiuoti visokį gėrį: kažkokias požemines radijo stotis, dujokaukes ir t.t.
    P.S. maisto atsargų man rodos ten nebuvo;-)

  11. Nida:

    Na va, tik Gritai pasigyriau, kad Tel Avive ramu, ir užkaukė sirenos… Iš bombų slėptuvės girdėjau, kad kažkur sprogo. Sako, kad niekam nieko nenutiko – arba raketa pataikė į jūrą, arba į atvirą vietovę. Toks savotiškas tas pratimas, turiu pasakyt:(

  12. Dovilė:

    Ojej, kaip baisu. Tikiuosi, kad nereiks į slėptuves lįsti. O patiekalas koks įdomus, būtinai reik pabandyti, nes niekad nesu pašteto dariusi. Tiktų šiandien prie božolė;-)

  13. Nida:

    Grita, man irgi paštetas visada su kokiu nors saldumu skaniausias. Aš vakar su spanguolių ir guavų uogiene valgiau (tą uogienę kažkada sugalvojau išsivirti prie sūrio), labai tiko. O slyvos vyne – irgi super. Panašų saldų užkandį prie sūrio gaminu – su vynu, cukraus karamele ir džiovintais vaisiais. Tik vis į blog’ą neįdedu…
    Pas mus išties neramu. Bet raketos TLV dar nepasiekė. Tiesa, jos šimtais krenta už 150km nuo manęs… Stebim situaciją, nuolat klausom žinias, bombų slėptuvė paruošta, maistas supirktas, vanduo sudėtas, dujokaukės paruoštos… Labai tikiuosi, kad viso to neprireiks.

  14. Grita:

    Su virtais kiaušiniais?Netiketa… As dziovintas slyvas troškinu raudoname vyne,kol vynas išgaruja irgi labai tinka ant pasteto.Beja labai megstu zydišką virtuvę,tad lauksiu daugiau receptų.Pas jus vel neramumai,ar nebaisu?Maciau per tv,kad raketos siekia TelAvivą ar tikrai?

  15. Nida:

    Aušra, virti kiaušiniai – tradicinis žydiškos vištienos pašteto ingredientas. Jie duoda puikią tekstūrą, ir tikrai skanu! Na, o svogūnų džemas – visiškas gėris… Taip Kalėdom pakvipo, kai jį viriau…:)

  16. Aušra:

    Paštetas visada gerai, beje, su virtais kiaušiniais, turėtų būti skanu 🙂 bet jau svogūnų džemas su figomis skamba labai viliojančiai! Labai norisi išbandyti..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *