Man net gėda prisipažinti, bet aš nežinojau viščiuko tabaka istorijos. Žinojau tik, kad tai mažytis viščiukas, kuris paprastai patiekiamas visas, ir kad tai buvo labai populiarus patiekalas mūsų tėvų jaunystės laikais. Tačiau nė sapnuoti nesapnavau, kad tabaka – tai gruziniškos virtuvės patiekalas!
Tiems, kurie taipi pat nežino šio patiekalo ištakų, papasakosiu: žodis tabaka pavadinime visiškai niekuo nesusijęs nei su tabaku, nei su dūmais. Šiaip būtų teisingiau, jei jis būtų užrašytas tapaka, nes būtent taip vadinasi speciali keptuvė, kurią rastumėte gruziniškoje virtuvėje, ir kuri turi tokį priveržiamą sunkų įrenginį, leidžiantį daiktą, esantį keptuvėje, prispausti tarsi presu žemyn, tiesiog priklijuojant jį visu paviršiumi taip, kad visas jo plotas keptų tolygiai. Tokias keptuves naudoja ne tik Gruzijoje, bet ir Indijoje, kitose Kaukazo šalyse ir net Turkijoje. Daugeliu atvejų šios plokščios keptuvės skirtos duonos paplotėliams kepti, tačiau mėsai jos taip pat idealiai tinka.
Tokios keptuvės imitaciją galima pasidaryti labai nesunkiai ir namuose:) Kadangi išplokštintas viščiukas, iš abiejų pusių apkeptas keptuvėje kol jo odelė tampa apskrudusi ir traški, o vidus – sultingas ir iškepęs, yra išties jūsų eksperimento vertas patiekalas! Na o daugeliui jūsų tėvų tai bus tarsi sigrįžimas į (jų) jaunystę:)
Keletas dalykų, ką turite žinoti prieš kepdami viščiuką tabaka:
- Pasirinkite sunkesnę keptuvę, kuri pakelia karščio išmėginimus. Kalbu apie špižines keptuves, jokiais būdais ne nelimpančios dangos keptuves. Aš pabijojau eksperimenuoti su savo neprisvylančiomis Fiskars, užtai pasirinkau sunkią špižinę La Creusett.
- Svoriui viščiuko paslėgimui geriausia naudokite patį sunkiausią puodą, kokį tik turite namuose. Pripilkite jį vandeniu, taip pat iš kepimui skirto popieriaus iškirpkite apskritimą tokio dydžio, kokio yra jūsų puodo dugnas. Taip puodas liks neišteptas, o ir šiaip verčiau tegul puodo dugną ir mėsą skiria popierius.
- Marinatui naudokite pipirus, druską, čili pipirus (nebūtina, jei nemėgstate aštriai, bet gruzinų virtuvė tiesiog prašosi čili) ir daug citrinos sulčių. Nepalikite marinuotis ilgai – pakaks poros valandų. Na maximum pernakt.
- Jei kitais atvejais atversdami viščiuką kaip knygą, perkerpame jo nugarėlę, tai kepant viščiuką tabaka, pasiguldykite paukštį krūtinėle į viršų, ir perpjaukite pusiau per abi krūtinėles skiriantį kaulą, taip atversdami abi paukšio puses, ir itiesdami visą viščiuką ant pjaustymo lentos.
- Būtiniausiai privalote viščiukui atlikti dar vieną „operaciją”: mėsos plaktuku stukltelkite per kiekvieną iš viščiuko sąnarių (visur, kur yra bet koks kaulų susijungimas – nuo sparnelių, petelių iki šlaunelių) – tai užtikrins, kad kepant šie sąnariai nepradės susitraukdami kraipytis ir nepakels vienos iš viščiuko dalių į viršų, taip iškreivindami visą jūsų mėsos „blyną”
Viščiukas tabaka
- 1 mažas viščiukas
- 1 citrinos sultys
- Druskos, pipirų, čili pipirų (pagal skonį)
- Aliejaus kepimui
- 3-4 skiltelės česnako
- Čili pastos (pasirinktinai)
Viščiuką paruoškite kepimui, kaip aprašyta viršuje (perpjaukite tarp abiejų krūtinėlių, išplokštinkite gerai prispausdami ant pjaustymo lentos, mėsos plaktuku pamuškite visus sąnarius). Paukštį apšlakstykite citrinos sultimis, pabarstykite druska ir pipirais bei čili. Palikite pasimarinuoti porą valandų.
Įkaitinkite sunkią keptuvę storu dugnu. Įpilkite kelis šaukštus aliejaus. Dėkite viščiuką kaulėta dalimi į apačią, prispaiskite kokiu nors labai sunkiu daiktu (pvz., puodu, pilnu vandenes), taip kad viščiukas per visą plotą liestų keptuvės dugną. Kepkite ant vidutinės ugnies apie 15 minučių.
Apverskite viščiuką kita puse, odele į apačią, visą kaulėtą dalį pabarstykite smulkintais česnakais, vėl paslėkite sunkiu puodu ir kepkite dar apie 10-15 minučių, kol odelė labai gerai apskrus, o viščiukas bus iškepęs (patikrinkite įbesdami peiliu į storiausią vietą, ir pažiūrėdami ar mėsos sultys visai skaidrios. Taip pat patikrinti ar mėsa iškepusi galite termometru, jis turi rodyti ne mažiau nei 80C). Jei pageidaujate, dar galite abi viščiuko puses ištepti čili pasta ir trumpai jas apkepinti po kelias minutes iš abiejų pusių, prieš patiekdami.
Viščiukas tabaka valgomas rankomis:)
Dale, ačiū už pataisymą:)
Skanūs seni prisiminimai! Ačiū, būtinai gaminsiu.Stebiu ir gaminu pagal jūsų receptus, nė kart nenuvylė! P.S. Viščiukas vadinasi taPaka, nes taip vadinasi ta keptuvė, kurioje gruzinai jį kepa..😊
Įdomu, Virginija!! Visada įdomios vis kitokios patirtys!
Sveiki. Gerai pamenu šio viščiuko skonį, mmm…. Bet mano laikais (na tais gūdžiais, sovietiniais) viščiukas tabaka buvo kepamas TIK svieste (jei sviestas ne lydytas, tai sumaišytas su šiek tiek aliejaus). Ir būtinai valgant šlakstydavom česnakiniu padažu, tokiu skystu, kad galima vadinti ir česnakiniu vandeniu.
Ačiū, ieškosiu „The Farm”:)
Kristina, mažyčius viščiukus, kai tik jų būna, griebiu „The Farm”. Tiesa, ne visada jų būna, nes kai tik šiek tiek paauga, tai jau tampa ne tabaka viščiukai:) Taip pat kartais būna prekybos centre (o Promo Cash and Carry visada) šaldytų prancūziškų miniatiūrinių viščiukų, tai šie taip pat idealiai tinka. Nuotraukoje maotote lietuvišką, ūkininkų užaugintą.
Sveiki,
O kur perkate mažyčius viščiukus? Jie gal kitaip vadinasi, kokie nors kukurūziniai, ar kažką maišau:)?
Alina, nesu girdėjus apie tokį „padažą”:) Nors beje, tas actas su vandeniu praskiestas nemažai kur sovietiniais laikais buvo naudojamas. Pvz, mano kaimynas juo pašlakstydavo koldūnus! Na o kad ant viščiuko tabaka labai tinka rūgštelė (tik aš citrinos sulčių užsispaudžiu) tai neneigiu:)
Sveika Nida. Tikrai viščiukas tabaka buvo mano jaunystės skanėstas, o ir viščiukas buvo kūdas. Svarbus buvo padažas. Mes valgydavoms pasišlakstydami vandeniu atskiestu actu su daug j.pipirų ir smulkintų česnaku. Pabandyk, jei kada dar kepsi