Na ir lepina mus šiemet orai!! Už visas nepasisekusias vasaras, už visus pavėlavusius pavasarius gamta nusprendė turbūt grąžinti skolą su palūkanomis:) Na kur tai matyta – medžiai net lapų sprogdinti nespėja, o šiluma – tarsi vidurvasarį!:) Man patiktų, kad tokie orai iki pat lapkričio ir pasiliktų:)
Grilio sezonas šiemet visiems prasidėjo kažkaip paskubomis, netikėtai… Širdis daug kam neatlaikė, kai nušvito pavasarinė saulė ir tiesiog kvieste kvietė kurti kepsnines! Maniškis žalias kiaušinis pūpso tiesiai prieš akis, tarsi patvirtindamas, kad jis darbui pasiruošęs bet kurią minutę!:) Tad kaip gi neimsi ir neįkursi jo, jei jau taip pats vilioja?:)
Daug kas galvoja, kad grilio liepsnos skirtos kepti tik ant iešmo suvertiems šašlykams, dešrelėms ir steikams. Na dar kokiai vienai kitai daržovei paskrudinti. Taip, tai tiesa, jei naudojate atvirą metalinį grilį, liaudyje populiariai vadinamą „šašlykine”. Tačiau je jūsų grilis turi dangtį, ir jei jis – keramikinis, tokiam grilyje galima daryti tokius stebuklus, nuo kurių patys kepėjai dažnai lieka švelniai tariant nustebę rezultatu:) Jei dar tik planuojate įsigyti keramikinį grilį, labai gerai apsvarstykite visus siūlomus rinkoje variantus, nes kartais sumokėję pigiau, gausite nekokybišką produktą, o kai Kinijoje pagaminta keramika įkaista iki nežmoniško karščio, kas ten žino kokios medžiagos ima skirtis, ir ką paskui kartu su dūmu kvepiančiu maistu suvalgote… Aš pati jau antrą sezoną naudoju keramikinę kepsninę Big Green Egg, ir panašu, kad palikimu šį grilį paliksiu savo anūkams, nes jo ilgaamžiškumas ir patikimumas nekelia net menkiausių abejonių. Čia panašiai kaip vyrai svajoja apie pačias geriausias žinomiausių prekininių ženklų mašinas, moterys tikrai trokšta tik pačios geriausios kosmetikos ir ne tik gražių, bet patogių, madingų ir patvarių batų, taip tikri virtuvės profesionalai renkasi ne tai, kas pigiausia, bet tai, kas geriausia…
Šiandien aš jums parodysiu žingsnis po žingsio kaip kamado tipo grilyje išsikepti veršienos šonkaulių eilutę. Kai pirksite mėsą, skaičiuokite maždaug po du kauliukus žmogui. Dviems valgytojams prireiks apie 800-900g šonkaulių eilutės (rack). Maža tikimybė, kad šonkaulių kaulai bus gražiai nuvalyti, kad iškepusius juos būtų galima patogiai imti pirštais, tad patarčiau pradžioje aštriu peiliu „atidaryti” šonkaulius, išpjaunant tarp jų esančius mėsos gabalėlius, o pačius kaulus gerai nuskusti, pašalinant visą mėsą ir plėveles, kad kaulai liktų sausi ir balti.
Mėsą nuplaukite, nusausinkite ir įtrinkite 2-3 skitelėmis smulkiai sukapoto česnako. Pabarstykite druska, grūstais pipirais ir mėgstamais prieskoniais (mano nauja meilė prieskonių pasaulyje yra pankolio sėklos, pamėginkite, jie suteiks malonų anyžinį poskonį). Galite pagardinti veršieną kmynais, kuminu, čili pipirais. Tiks taip pat džiovinti raudonėliai arba rozmarinai. Palikite mėsą šiek tiek pasimarinuoti (pakaks 1-2 valandų, arba kol kaista grilis). Svarbu, kad mėsa būtų kambario temperatūros, ne tik ištraukta iš šaldytuvo.
Įkaitinkite grilį iki maždaug 200C temperatūros (be ConvEGGtor’iaus). Špižines groteles gerai patepkite aliejumi, kad mėsa kepant neliptų. Apkepinkite šonkaulių eilutę iš visų pusių maždaug po 2 minutes, arba kol patamsės, švelniai paskrus.
Išimkite mėsą, ant žarijų užmeskite keletą gabalėlių medžio (naudojau obels gabalėlius), kuris kepant suteiks kepsniui malonų dūmo kvapą. Uždėkite convEGGtor’ių, ant jo įtaisykite vienkartinį aliuminio folijos indą, skirtą kepimui (kad į jį lašėtų viskas, kas nenorite kad tikštų ant vidinės keramikos). Uždėje grilio groteles, ant jų įtaisykite V formos groteles, ir ant šių grotelių dėkite apkepintą veršienos kepsnį.
Į aliuminio folijos indą įpilkite vyno arba obuolių sulčių, arba vandens, kad mėsa keptų drėgname karštyje. Temperatūrą sumažinkite iki 140-150C, ir kepkte veršieną apie 40min., arba kol termometras kepsnio viduje rodys 55C.
Kol mėsa kepa, išvirkite su lupenomis bulves. Bulvės tur būti visiškai minkštos, tačiau nesukristi verdant. Išimkite bulves ant pjaustymo lentelės, keliais sluoksniais sulankstę virtuvinį rankšluostį, delnu prispauskite bulves ir švelniai paspauskite, kad jos taptų plokščios, tačiau vis dar būtų apie 2-3cm storio, ir laikytų vientisą suplotos bulvės formą. Taip suspaustas bulves pašlakstykite iš abiejų pusių aliejumi, pabarstykite druska ir rozmarinais.
Kai mėsa iškeps, išimite ją iš grilio, uždenkite aliuminio folija, ir palikite „pailsėti” apie 5-10 minučių. Per tą laiką išimkite convEGGtor’ių, uždėkite špižines grilio groteles, ir plačia mentele atsargiai uždėkite paruoštas bulves ant grotelių (atsargiai, nes bulvės gali šiek tiek byrėti). Kepinkite bulves padidintoje grilio temperatūroje (kiek jau ji pakils – apie 200-220C) keletą minučių iš abiejų pusių, kol gražiai apskrus.
Pailsėjusią mėsą supjaustykite tarp šonkaulių kepsniais. Apskrudusias bulves patraukit į gilio šonus, o vidury ant grotelių klokite veršienos kepsnelius ir po minutę juos apkepinkite, „papuošdami” įkaitusių grotelių žymėmis.
Patiekite iškart, su mėgstamais padažais, daržovėmis, salotomis.
Tina, nelabai žinau ką turite omeny rašydama „paprastame uždaromame grilyje”, bet jei kalba eina apie metalinį grilį, tai jame šis metodas gali ir nepavykti. Mat keramikinis grilis veikia kaip krosnis, jame kepant mėsa išlieka sultinga, o metaliniame gali ir išsausėti, susvilti. Tad verčiau gaminti kokiu nors kitu būdu, arba pasirkinkti kitokią mėsą.
Gaila, kad neaišku kaip kepti paprastame ( uždaromame) grilyje…