Nepatinka man pyrago pavadinimas „boba”. Neįsivaizduoju, iš kur galėjo toks atsirasti?… Nesu kažkokia seksistė, bet sunku man būtų įsivaizduoti kokį patiekalą, pavadintą „diedu”… Pasidomėjau pavadinimo kilme – jis kažkur iš slavų kraštų atkeliavęs, pas mus taip pat prigijo, tapo neatsiejama Velykų dalimi…

Tiek to, pakaks apie tą pavadinimą. Verčiau pakalbėkime apie Velykų kepinius. Ar turite kokių tradicijų juos ruošdami? Jei Kalėdos daugeliui neįsivaizduojamos be aguoninių gardėsių, tai Velykoms labai dažnas imasi mielinių kepinių. Tai va jei jau imsitės kepti, stenkitės, kad tas kepinys būtų kuo aukštesnis:) Na ir kuo puresnis! Bent jau šis, kurio receptu dalinuosi, purumu tikrai lenkia visus kitus…. Miltų kiekis čia toks nedidelis, jog tešla uždengia tik pyrago formos apačią, o štai iškyla kepant iki pat formos viršaus.

Pyragas ypatingai nesaldus, tačiau saldumo galite pridėti razinomis ir glajumi. Na ir nepamirškite cukatų – jie Velykų kepiniuose būtini! Pasigaminkite cukatus patys, tai vieni juokai! 

Velykų boba – tikra stalo puošmena, puri ir minkšta iki negalėjimo
Pyragas išliks minkštas kelias dienas, tad drąsiai galite iškepti iš vakaro
Velykū boba nėra saldi, tačiau saldumo pridės razinos ir glajus
Mielinė boba labai tiks dovanoti
Print Recipe
Velykinė mielinė boba
Mielinis pyragas, mielinis keksas, ar mielinė boba - kaip pavadinsit, taip nesugadinsit:) Šis sviestinis mielinis purus kepinys puikiai tiks šventėms, jis nėra saldus, tačiau saldumą padidina citrininis glajus.
Course Desertai
Virtuvė Lietuvos
Raktažodis kepiniai
Pasiruošimas 20 min
Laikas 25 min
Pasyvus laikas 2 val50
Porcijos
pyragas
Ingredientai
Mielinei tešlai
Citrininiam glajui
Course Desertai
Virtuvė Lietuvos
Raktažodis kepiniai
Pasiruošimas 20 min
Laikas 25 min
Pasyvus laikas 2 val50
Porcijos
pyragas
Ingredientai
Mielinei tešlai
Citrininiam glajui
Procesas
  1. Visi ingredientai kepiniui turi būti kambario temperatūros. Pasiruoškite mielių įmaišą: dubenyje, kuriame minkysite tešlą (arba kombaino inde) sumaišykite mieles su 1 šaukštu cukraus, 1 šaukštu miltų ir puse kiekio šilto (40C) pieno. Palikite apie 10-15 minučių uždengę, kol gerai suputos. Jei naudojate sausas mieles, įmaišo daryti nereikia, tiesiog sumaišykite jas su miltais.
  2. Į suputojusią masę suberkite miltus ir druską, sumaišykite. Imuškite kiaušinius, supilkite likusį pieną, suberkite likusį cukrų ir minkykite tešlą apie 8 minutes (naudokite kablio įrankį maišydami kombainu). Pabaigoje sudėkite po gabalėlį labai minkštą sviestą ir toliau išsukite tešlą mažiausiai 8-10 minučių, kol masė bus labai elastinga ir minkšta. Įmaišykite razinas ir apelsinų cukkatus. Uždenkite indą su tešla ir palikite pakilti apie 40-60 min., kol tešlos tūris padvigubės.
  3. Kol tešla kyla, paruoškite kepimo indą: prireiks nedidelės kekso formos (20cm skersmens). Jei turite labai didelę kekso formą, verčiau naudokite dvigubą ingredientų kiekį. Pakilusią tešlą sumaišykite (ji bus gana skysta ir lipni - tokia ir turi būti) sudėkite į kepimo formą ir palikite pakilti uždengę rankšluosčiu apie 40-60 minučių, arba kol tešlos tūris padvigubės.
  4. Kepkite 180C orkaitėje 25 minutes, arba kol gražiai pagels. Išimkite iš orkaitės ir apvertę formą išimkite, atvėsinkite ant grotelių.
  5. Glajui skirtą cukraus pudrą sumaišykite su keliais šaukštais citrinos sulčių, kol gausite labai glotnią masę. Pabaigoje įmaišykite cukatus. Glajumi ištepkite dar šiltą pyragą ir palikite visiškai atvėsti ir sustengti.
Pastabos

*kaip pasigaminti apelsinų cukatus namuose skaitykite čia

Recepto šaltinis - Kwestia smaku

Vienas komentaras apie straipsnį "Velykinė mielinė boba"

  1. Nida:

    Inga, čia toks gana kompleksinis klausimas, nes skirtingiems kepiniams yra skirtingų technikų:) Pvz., kepant kekusus ta kepurė yra būtina (kaip ir skilimas kepant), bet galima parinkti vietą ir liniją, kaip tas kepinys skils (tiesiog plona srovele užspaudžiama minkšto sviesto linija ant kepinio, ir toj vietoj keksas suskyla). Pvz., kepant sūrio pyragą, naudojama garų vonelė – tada viskas tolygiai iškepa, niekas neišsipučia ir niekas nesubliūkšta. Kad išvengti tokių nelygumų kepant biskvitą, jis iškeptas gana stipriai trenkiamas į darbastalį, tik ištrauktas iš orkaitės. Dar įtrūkimų ir iškilimų (kai jų nereiki) išvengti galima nekaitaliojant staigiai temperatūros (vėsinant pravertoje orkaitėje). Kiti įtrūkimai ir subliuškimai atsiranda dėl nepakankamo iškepimo, tada sukrenta pyragas ties viduriu.. Tai čia labai daug atvejų, nėra vieno atsakymo. Mieliniuose kepiniuose paprastai tos kepurės labai pageidaujamos, aišku reikia tešlą kuo tolygiau paskirstyti, norint kad ta keputė ne kreivai kaip nors kiltų.

  2. Inga:

    Nida, ne temą noriu paklausti. O ką daryti, kad biskvitai/pyragai iškeptų be „kepurės“? Atrodo, kad jau lygiai kepa ir bam iškyla kepurė. Ką galite patarti?

  3. Nida:

    Tikrai, Dalia, jei be cukraus glajaus, tai nepamaišęs būtų papildomas šaukštas cukraus, arba kokia saujelė razinų, nes saldumo čia minimaliai…

  4. Dalia:

    Ačiū, tikrai skani boba. Nedariau to cukraus glajaus, tai šiek tiek trūko saldumo, bet iš tiesų labai puri tokia gero skonio.

  5. Aušra:

    Velykoms išsikepiau šią bobą pagal Jūsų receptą. Tikrai pavyko! Šeimai patiko, o aš išsisaugojau receptą kitoms Velykoms:)

  6. Nida:

    Sofija, tikrai taip, tik 20g iš viso to cukraus dedasi. Nedidelė boba, ir nesaldi. Saldyumo prisidės iš džiovintų razinų bei glajaus.

  7. Sofija:

    Laba diena, Nida,
    kažkaip neaišku su cukrumi. Tik viso labo į tešlą 20 gr. cukraus ir viskas? Tai – vienas šaukštas su mielėmis ir tiek? 🙂

  8. Milda:

    Na, būna būna ir apie „diedą”, pvz., Romo boba 🙂
    O jūsų boba – puiki!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *