Žiemą man skaniausi žiemiški kepiniai. Kokie tie žiemiški kepiniai? O gi tie, kuriuose dominuoja sezoniniai ingredientai. Ir nors lietuviškas žiemos sezonas negali pasirinkti dideliu „sezoniniu” pasirinkumu, visgi yra kai kas, kas asocijuojasi būtent su šaltuoju ir baltuoju metų laiku!

Spanguolės. Jos yra žiemos sezono žvaigždės! Spanguolių man visuomet parūpina mama. Ji – uogų rinkimo čempionė! Dar vaikystėje, pamenu, išvažiuodavo su draugais į pelkes netoli Druskininkų, ir negrįždavo, kol nepririnkdavo didžiulę karišką kuprinę uogų! Spanguoliauti – tai ne mėlynes ar žemuoges rinkti… Mūsų, vaikų, į tokias išvykas neimdavo, mat nepaisant vėsaus rudeniško oro, visą dieną reikia stovėti šaltame vandenyje, ant pečių tempiant nešulį su uogomis, ir avint ilgais botais klampoti iš vieno pelkės pakraščio į kitą… Mano mamai 74, bet ji iki šiol visą šeimą aprūpina spanguolėmis! Priuogauja didžiulius krepšius, o mes paskui pusę metų mėgaujamės šviežutėlėmis, vitaminu C persunktomis uogomis! Tad šįkart mano žiemiškasis varškės pyragas – su skaisčios spalvos spanguolių putėsiais ir žinoma, „snieguotų” spanguolių papuošimais:)

Riešutai ir aguonos- dar du ingredientai, kurie man skaniausi žiemą! Dar nuo vaikystės, kai Kalėdų proga namuose atsirasdavo riešutų – nelukštentų, savaime suprantama, – pešdavomės su broliu nepasidalindami riešutų gliaudytojo, ir visaip mėgindami iškrapštyti iš kevalų net toliausiai pasislėpusias sutraiškyto riešuto branduolio daleles… Visą Advento laikotarpį laikiausi atokiau nuo saldumynų, tad mano meilė aguonoms ir aguoniniams kepiniams kaupėsi visą gruodį ir tuoj tuoj pažirs šiame blog’e:) O kol kas – būdas, kaip įprastą pirktinių sausainių pagrindą sūrio arba varškės pyraguose padaryti skanesnį, sveikesnį, įdomesnį! Tereikės išsikepti paprastus sausainius iš maltų migdolų patiems, ir vėliau, sutrupinus juos kartu su tirpintu sviestu, iškloti sūrio pyrago apačioje. 

Ir pagaliau vanilė bei cinamonas- dviejų kvapų magija, užliejanti namus, kol orkaitėje pašautas šildosi būsimas stalo delikatesas!:) Adventas baigėsi, todėl metas atsiduoti kvapniai ir saldžiai pagundai! 

Varškės pyragas – mano geriausias pasirinkimas žiemos šventėms
Marcipanai, spanguolės, vanilė, cinamonas…. Šie aromatai tiesiog užburia
Migdolų pagrindas, saldus varškės sluoksnis ir gaivūs spanguolių putėsiai
Purus, lengvas ir ne per saldus. Toks, kokio norisi po sočios šventinės vakarienės
Žiemiški natūralūs valgomi papuošimai – neatskiriama šventinių tortų dalis:)

Varškės pyragas su migdolų pagrindu ir spanguolių putėsiais

Pagrindui:

  • 150g maltų migdolų
  • 50g cukraus pudros
  • 1 didelio kiaušinio baltymas (40g)
  • 25g kvietinių miltų
  • 1/2 šaukštelio cinamono (nebūtina, jei nemėgstat)
  • 30g tirpinto sviesto

Varškės masei:

  • 500 g riebios varškės (patartina ją du kartus sumalti)*
  • 250 ml  36% grietinėlės*
  • 3 dideli kiaušiniai*
  • 3/4 stiklinės cukraus
  • 1 šaukštelis vanilės pastos
  • 3 šaukštai kvietinių miltų

Spanguolių putėsiams:

  • 300 g spanguolių (tiks ir šviežios, ir šaldytos)
  • 1/2 citrinos išspaustos sultys
  • 1/2 stiklinės cukraus
  • 3 šaukšteliai želatinos arba 3 želatinos lapeliai
  • 250 ml  36% grietinėlės, labai atšaldytos

Marcipano žvaigždutėms:

  • 50g marcipanų masės
  • 100g cukraus pudros
  • 1 šaukštas citrinų sulčių (arba pagal poreikį)

Pasiraminkite pyrago pagrindui skirtus sausainius: sumaišykite visus ingredientus išskyrus tiripintą sviestą. Baltymo plakti nereikia, tiesiog viską sudėkite į virtuvinio kombaino indą ir išsukite, kol visi ingredientai susijungs į vientisą lipnų rutulį. Suplokite rutulį į paplotėlį ir įsukę į maistinę plėvelę įdėkite į šaldytuvą. Palikite bent pusvalandžiui, kol sustings. 

Įkaitinkite orkaitę iki 170C. Tarp dviejų pergamentinio popieriaus gabalėlių iškočiokite plonytį diską (forma visai nesvarbi – visvien iškepusį dielį sausainį laužysite ir malsite). Kepkite apie 15min., kol gražiai paruduos, sukietės, švelniai apskrus. Išimkite ir visiškai atvėsinkite. Tada sulaužykite gabalėliais. Šią dalį galite pasigaminti iš anksto, likus dienai ar kelioms iki pyrago kepimo. 

Migrdolų sausainio gabalėlius sudėkite į virtuvinio smulkintuvo indą ir sutrupinkite iki trupinėlių, supilkite tirpintą sviestą, ir pulsuojančiu rėžimu sukite, kol gausis riebūs trupiniai, primenantys šlapią smėlį. Šiuo mišiniu išklokite apvalios kepimo formos (18-20cm skersmens) dugną, ištiestą pergamentinio popieriaus gabalėliu. Stiklinaite, turinčia lygų dugną, gerai prispauskite trupinius prie kepimo formos dugno, suformuodami tolygų pagrindą. Kadangi varškės pyragą kepsite karšto vandens vonelėje, visą kepimo formą (apačią ir šonus) sandariai apvyniokite bent dviem sluoksniais aliuminio folijos. Padėkite vėsiai, kol gaminsite varškės sluoksnį, kad pagrindas sukietėtų. 

Į virtuvinio kombaino indą sudėkite visus varškės sluoksniui reikalingus ingredientus ir išsukite ant lėtų apsukų, tik kol susijungs tarpusavyje. Jokiais būdais neplakite ilgai ir intensyviai, antraip kepant pyragas iškils, o paskui susmegs, o jums reikia tolygaus paviršiaus!

Įkaitinkite orkaitę iki 150C. Ant paruošto pagrindo išliekite varškės masę, tada formą su pyragu statykite į kitą, didesnį gilų indą ir į tą indą pripilkite verdančio vandens, maždaug iki pusės kepimo formos kraštų. Kepkite apie 45 minutes, arba truputį ilgiau, jei varškės masė nesutvirtėjo per tokį kepimo laiką. Išjunkite orkaitės kaitrą ir palikite pravėsti pradarę orkaitės dureles. Išimkite pyragą ir pilnai atvėsinkite, tada įdėkite į šaldytuvą bent 1-2 valandoms, kad visiškai atšaltų.

Pasigaminkite spanguolių putėsius: spanguoles, citrinos sultis ir cukrų suberkite į nedidelį puodą ir užkaiskite (šaldytų spanguolių atšildyti nebūtina). Pakaitinkite tol, kol cukrus ištirps, o spanguolių odelės sutrūkinės, išbėgs sultys. Pertinkite visą masę per sietelį, kad neliktų odelių, o masė būtų tarsi tiršta piure. Želatiną užpilkite keliais šaukštais vandens ir palaukite, kol ji visiškai išbrinks. Tada švelniai pakaitinkite išbrinkusią želatiną (tik labai atsargiai, kad skystis neužvirtų – antraip želatina praras savo savybes), ir supilkite į dar šiltą spanguolių piure (jei spanguolės jau atšalo, galite jas šiek tiek pašildyti). Viską gerai išmaišykite ir palikite atvėsti. 

Grietinėlę išplakite iki standžių putų ir dalimis (per tris kartus) dėkite spanguolių masę, atsargiai maišydami. Šiuos putėsius supilkite ant iškeptos varškės masės ir gerai sušaldykite šaldytuve (geriausia, jei laikysite apie 12 valandų, arba per naktį). 

Papuošimui galite naudoti „apšarmojusias” spanguoles: uogas pavilgykite kiaušinio baltyme ir apvoliokite baltame cukruje, palikite išdžiūti. 

Marcipano žvaigždutes gaminkite taip: rankomis arba virtuviniu kombainu sumaišykite marcipaną ir cukraus pudrą, o tada dalmis pilkite citrinos sultis, minkydami ir žiūrėdami, kada konsitencija bus tinkama kočioti. Iškočiokite masę ant darbastalio ir formele išspauskite žvaigždutes. 

*Labai svarbu, kad šie ingredientai būtų kambario temperatūros!

Komentarų apie "Varškės pyragas su migdolų pagrindu ir spanguolių putėsiais": 39

  1. Nida:

    Evelina, puiku!! Nupjauti tolygiai kraštus išmoksite po kokio 4-5 nupjovimo, o be to ir man vietomis taip gražiai nesigauna, bet nuotraukai atsuku paradinę pusę, ir atrodo, kad visas toks gražus:) Tikrai dėl to nepergyvenkit, nes naminis tortas ir turi būti šiek tiek netobulas, antraip jis praras savo žavesį… Juk jei norėtumėm tobulo, pirktumėm profesionalų pagamintą:)
    Na o dėl sausumo – visaip gali būti, ir varškė kartais sausesnė pasitaiko, ir temperatūra orkaitės ne visai tiksli, todėl kepimo laikas gal per ilgas, tad jei kepsite dažniau, susireguliuosite….

  2. Evelina:

    Pyragas išties nuostabus, buvo įvardinta kelių žmonių kaip „vaa,mano skonio” 🥰
    1. Neturint maisto smulkintuvo pasinaudojau kavamale pulsuojančiu režimu, gavosi puikiai. 2. Didžiausias iššūkis tas,jog kraštų neišėjo gražiai nupjauti nuimant formą. Kai kur kraštuose liko kepimo metu susidariusi varškės sluoksnio plutelė, tiesiog neišėjo taip idealiai kaip Jums 🙂
    3. Naudojau tiesiog iš pakelio 9proc. varškę, kepiau su garų funkcija. Man šiek tiek sausokas varškės sluoksnis gavosi, tik dabar jau ir nežinau kas čia kaltininkas 🙂
    4. Tikrai dar kartą gaminčiau, verta būtų dabar ir su aviečių putėsiais išmėgint!

  3. Evelina:

    Ačiū,vadovausiuosi Jūsų patarimu. Vėliau parašysiu įspūdžius…o dabar… gražių ateinančių švenčių ❤

  4. Nida:

    Evelina, aš asmeniškai rinkčiausi varškę:) Man skanu, kai yra rūgštelės truputį. Rikota gerai, bet ji labai labai švelni. Tiesa, jos konsistencija labai dėkinga:)

  5. Evelina:

    Labai ačiū už atsakymą. Mėginsiu Kalėdoms šį. Tik dar toks klausimas, kaip suprantu, su maskarpone daryt būtų per riebu; President varškės neapsimoka pirkti, nes kiekis 1kg,o čia išeiga 500g, tai dabar lieka toks variantas, arba rikota (15proc.riebumo) arba 9proc.paprasta varškė ir tada mėgint ją pertrinti per sietelį.
    Kaip manote,kuris tas variantas skaniausias būtų,labiausiai tiktų? Nes svarsčiau,gal su rikota daryt? Mažiau vargo- tiesiog iškart dėti iš indelio. Ar su tradicine varške skaniau būtų (tik norėčiau pertrinti,kad neliktų grūdelių). Ačiū labai. Gal pravers ir kitiems:)

  6. Nida:

    Evelina, tai aišku pavyks!!! Sudėkite sausainius į kokį tvirtesnį maišelį (draugišką maistui, geriausia zip lock), ir su kočėlu (ar kokiu buteliu) pavoliokit stipriai – viskas kaip mat į trupinius pavirs!! Net jei ir liks kokių stambesnių gabalėlių, nė kiek nepergyvenkit, jų tikrai nesijaus iškepus.

  7. Evelina:

    Sveiki,Nida. Gal kvailas klausimas – jei neturiu smulkintuvo, ar pavyks tuos trupinius pasidaryti?

  8. Nida:

    Simona, ačiū:) Marcipaną aš pirkau Rimi 🙂 Kadangi šiandien karštligiškai ieškojau aguonų, tai mačiau, kad buvo ir marcipano masės. Gal būtų galima daryti žvaigždutes iš cukraus masės, bet čia jau labai specifinis produktas… Gal imbierines norit išsikepti ir lukru pasidengti?… Daugiau nesugalvoju variantų 🙂

  9. Simona:

    Sveiki,
    O jau pyrago grazumas 👍🏼 manau jog jis dar ir skanus 🤗 kazin kur galima rasti marcipano mases gal ir be jos pavyktu pagaminti zvaigztutes papuosimui?

  10. Nida:

    Greta, laisvai! Šiam tortui sveika pabręsti, tik laikykite šaldytuve, ir puoškite tik šeštadienį:)

  11. Greta:

    Ar pagaminus ketvirtadienio vakarą tortas sulauktų šeštadienio popietės?

  12. Pingback: Citrininis varškės tortas su citrinų putėsiais – Nidos receptai

  13. Nida:

    Gražina, negaliu tiksliai pasakyti, nežinau kokias formules pritaikyti. Gal trečdaliu? O gal iš tokio pat kiekio, tik žemesnį pyragą daryti? Negaliu tikrai nieko patikimo jums patart…

  14. Gražina:

    Matau, kad formos skersmuo 18-20 cm, o kiek reikėtų didinti ingredientų kiekį, kad užtektų 26 cm formai? Dėkui!

  15. Nida:

    Andrej – ačiū!!! Tikrai superinės pastabos, labai verta į jas atsižvelgti! Ypač dėl marcipano papuošimų. Juos galima pasidaryti iš anksto ir laikyti kad ir kambario temperatūroj, ant kokio pergamentinio popieriaus, kad nepriliptų, o uždėti prieš patiekiant. Nes likęs nesuvalgytas tortas šaldytuve su marcipanais šiek tiek pašlapiavo, išties. Dėl putėsių reikia išsibandyti, ar 6 šaukšteliai visgi nepadarys masės „gumine”. Man putėsių minkštumas ir purumas patiko, bet tikrai reikia atsižvelgti į sąlygas – jei laikysit ilgai ne šaltai, gali būti per skysta. Na ir dėl pagrindo sutinku – net ir dvigubas sluoksnis to pagrindo būtų kuo puikiausiai pritikęs! Ačiū, Andrejau, kaip visada labai geri komentarai ir pastebėjimai.

  16. Andrej:

    Sulaukiau ir aš progos pagaminti točiuką. Mano skoniui TOBULAS. Saldus migdolų pagrindas, glotni ir švelni varškė ir nuostabūs saldžiarūgščiai putėsiai. Patiks tiems, kas ieško įdomesnių skonių ir yra “persivalgę”, kad ir skanių, bet jau nestebinančių šokoladinių/biskvitinių/morenginių tortų.
    Į pagrindą dėjau papildomai 50 gr. migdolų miltų, tikrai nepaišę, gavosi pakankamai standus storas sluoksnis per visą plotą. Į putėsius dėčiau nei 3, o 6 šaukštelius želatinos, kad geriau atlaikytų buvimą ant stalo.
    Ir puošti (marcipanų mase) reiktų prieš pat pateikiant, nes ilgiau pastovėjus dėl masėje esančio sukraus, šalia žvaigždučių pradėjo kauptis skysčiai. Bet tai tėra smulkmenos, skoniui neturinčios jokios įtakos 🙂

  17. Nida:

    Andrej – aš migdolus susismulkinau pati (ir tikrai ne iki miltų – kaip gavosi:), bet manau, kad tiktų ir migdolų miltai!

  18. Andrej:

    Sveiki,
    noriu pasitikslinti, pagrindui naudojot migdolų miltus ar stambiai maltus migdolus?
    Ačiū

  19. Nida:

    Irma – kaip ačiū, kad pabandėt ir parašėt, kad su garais išbandėt. Aš kažkaip neišdrįsau, nors mintis buvo:) Puiku, vadinasi dar viena proga bus panaudoti orkaitės garų funkciją:)

  20. Irma:

    Nida,
    Sveikinuosi jau naujaisiais metais ir linkiu toliau ieškoti ir dalintis su mumis savo atradimais 🙂
    Pyragas išbandytas – jis nuostabus. Kepiau orkaitėje su garų funkcija, ne inde su vandeniu, nes bijojau, kad neprasiskverbtų į vidų 🙂
    Ačiū, kad dalinatės 🙂

  21. Modesta:

    Gavosi, nors ir kepiau paprastai orkaiteje be vandens indo. Labai skanus, dekui:)

  22. Nida:

    Jūrate – gervuogės tai čia jau visai karališkai!!! Galiu tik įsivaizduoti spalvą…. Džiaugiuosi, kad pasiteisino pasirinkimas:) Gražių ir skanių naujų metų!!

  23. Jurate:

    Nepavyko gauti spanguoliu, tai keiciau gervuogemis. Rodos, visai neblogas skonis irgi (ragavau putesiu, tai irgi maloniai rugstus). O spalva gavosi labai panasi. Aciu us recepta it lauksime nauju, ikvepianciu ideju sias, jau atejusiais metais.

  24. Nida:

    Kaip džiaugiuosi, Jūrate!! Skonis tikrai nenuvils, dėl to esu rami:) Smagios jums šventės, ir ačiū, kad esat kartu!! 🙂

  25. Jūratė:

    Pagaminta! Super, 10 balų! Vaizdas puikus, skonis, manau, taip pat (ragavau gamindama).
    Gražių, kūrybingų Naujųjų metų jums, Nida, visiems skaitantiems, gaminantiems ir ragaujantiems. Tęskime šį malonų pomėgį 2018!

  26. Anonimas:

    Pagaminta! Super, 10 balų! Vaizdas puikus, skonis, manau, taip pat (ragavau gamindama).
    Gražių, kūrybingų Naujųjų metų jums, Nida, visiems skaitantiems, gaminantiems ir ragaujantiems. Tęskime šį malonų pomėgį 2018!

  27. Nida:

    Edita – jei tik yra, rinkitės ricotta. Jei jos nėra, gal ir tiks cottage cheese (nors tikrai nesu 100% tikra, nes nežinau kas toje šalyje, kurioje esate, vadinama cottage cheese). Philadelphia irgi OK turėtų būti.

  28. Edita:

    Sveiki, norejau paklausti ar tiktų philadelphia varškė? Čia kur gyvenu nelabai yra kur pirkti varškės. Arba gal tada cottage cheese tiktų? Atrodo labai skanus tortukas!

  29. Nida:

    Simona – ačiū ačiū ačiū!!! Keliaukim drauge ir kitąmet!!

  30. Simona:

    Miela Nida,

    Ačiū jums, kad visus šiuos metus jūsų dėka keliavome po skonių ir spalvų pasaulį. Lauksime ir kitais metais įkvepiančių patiekalų. Gražių ir kvapnių ateinančių metų! O tortą būtinai išbandysiu – jis mano skonio 😉

  31. Nida:

    Angele – ačiū už mielus žodžius!! Džiaugiuosi, kad esate, skaitote ir gaminate!! Linkiu sau ir jums – gražios kulinarinės draugystės ir ateinančiais:) Tiek su jumis, tiek su visais kitais skaitytojais!

  32. Angele:

    Gerų metų!!! Skaitau visus Jūsų receptus, žaviuosi nuotraukomis ir karts nuo karto susigundau pagamint ( paskutinis buvo spanguolių padažas, beje jis puikus, visiems patiko😍)

  33. Rita:

    Varškės pyragas atrodo pritrenkenčiai, spalvos ir nuotraukos užburia! Net jaučiu tą spanguolių gavą. Jau nekantrauju išbandyti. Gražių artėjančių švenčių.

  34. Nida:

    Ačiū, Andrej:) Šis tortas buvo vienas šių metų sėkmingiausių kepinių, ir tikrai bus pakartotas ne vieną kartą ateityje. Sėkmingų ir skanių metų ir jums!!!

  35. Andrej:

    Super nuotraukos !!! Įtariu ir skonis puikus.
    Gerų Švenčių Jums ir turiningų ateinančių metų!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *