Šiandien – šventė!!!! Daug progų susikrovė į vieną vietą, tik kad neturėjome laiko jų atšvęsti, tad šiandien tas šventinis vakaras ir įvyko. Visų pirma, Rūta, mano aštuoniolikmetė, garbingai pabaigė mokyklą. Išlaikė nelengvus IB egzaminus Bankoke ir dabar laukia rezultatų. Julius, visiškas šaunuolis, savo ryžtu ir pareigingumu stebina visus: tik ką prakaituodamas prie knygų užbaigė pirma studijų kursą Anglijoje. Dar viena proga – baigėsi oficialus savaitę trukęs vizitas ir mano vyras pagaliau netrukdomas galės atsiduoti savo tikrajai meilei – Futbolui.
Ta proga prieš porą dienų į šaldytuvą įdėjau butelį prabangaus Nicolas Feuillatte šampano. Prie tokio gėrimo teko sugalvoti jo paties vertą patiekalą. Nuo ryto vyko balsavimas, sprendžiant kas geriau tiktų mūsų šventinei vakarienei. Ir staiga bežiūrint futbolo rungtynes Dariui kilo mintis: tunas.
Nuėjau į netoli mūsų esančią mažutę žuvies parduotuvėlę, kurioje apsiperka geriausių Tel Avivo restoranų virtuvių šefai. Jei nežinotum, pro neišvaizdžias duris niekuomet net neužeitum vidun. Bet tikri profesionalai užrištomis akimis žino šį adresą. Čia nėra kokios nors įprastos vitrinos su išvaizdžiai išdėliotomis prekėmis. Čia paprastai ateini, ir klausi, ar turi šio ar ano. Visos šviežios (ne šaldytos!!) gėrybės ilsisi spintos didumo šaldytuvuose.
Austrės, jūrų šukutės, tigrinės krevetės, geltonasis tunas, sašimi skirta raudonojo tuno file, moliuskai, kalmarai, krabai… Tai tik asortimento sąrašo viršūnė. Parduotuvėje net nėra kainų, nes kiekvienas žuvies centimetras kasdien įkainuojamas skirtingai. Šiandien į namus parsinešiau du gabaliukus aukščiausios kokybės raudonojo tuno file. Tai man kainavo 80 šekelių ( apie 55 Lt).
Pasirinkimas buvo tobulas: maistas tiko prie gėrimo, gėrimas – prie maisto. Laikas, per kurį patiekalas gimė nebuvo ilgesnis nei 15-20 minučių. Kas gali būti tobuliau , nei gyvenimas Viduržemio jūros pakrantėje?….. 😉
Nesu niekuomet gaminusi tuno. Bet visuomet žaviuosi aukšto lygio restoranuose pateikiamais tuno steikais: minkšti, sultingi, neperkepti, puikiai subalansuoto skonio. Neslėpsiu – patarimų kaip nesugadinti tokį gerą (ir nepigų) žuvies gabalėlį teko kiek paieškoti. Rezultatais dalinuosi su jumis. Jei tiksliai laikysitės instrukcijų – nepralošite.Pateikiamas receptas – dviems asmenims.
Marinatui:
nutarkuota citrinos žievelė
pusės citrinos sultys
2 cm imbiero šaknies, sutarkuotos
žiupsnis druskos
žiupsnis grūstų juodųjų pipirų
šlakas teriaki padažo
šlakas sezamų aliejaus
šlakas alyvuogių aliejaus
2 česnako skiltelės, sutarkuotos arba sutrintos
2 šaukštai kapotų kalendrų
Iš visų šių produktų sumaišome marinatą. Būsima tuno patiekalo sėkmė – žuvies pabuvimas aliejaus „vonioje”. Tad aliejaus negailime. Jei turime tinkamą indą marinavimui, sudedame tuno file. Jei tokio indo neturime (gerai būtų, kad marinatas apsemtų file gabaliukus. O jie juk neploni – 1,5-2cm), panaudojame sandarų polietileninį maišelį: sudedam žuvį, užpilam marinatu, išleidžiam orą ir paliekam mažiausiai pusvalandžiui. Jei turim galimybę marinuoti ilgiau – dedam į šaldytuvą, bet likus pusvalandžiui iki kepimo išimam ir palaikom kambario temperatūroj.
Daržovių piure
1 didelė bulvė
1 didelė morka
1/4 saliero šaknies
1 mažas svogūnas
1-2 česnako skiltelės
1/2 petražolės šaknies
Pieno arba grietinėlės šlakelis
Gabaliukas sviesto
Druskos
Daržoves nuskutam, supjaustom nedideliais gabaliukais ir išverdame pasūdytame vandenyje, kol gerai suminkštėja. Mažame indelyje pašildome pieną arba grietinėlę. Trintuvu sutriname daržoves, supilame pašidlytą pieną ir elektriniu mikseriu (arba tuo pačiu plantuvu) plakam iki vientisos masės. Pabaigoje patikrinam ar užtenka druskos ir įmaišome sviestą.
Vasabi padažas
1 šaukštelis vasabi miltelių
1/4 šaukštelio stambios jūros druskos
1/2 puodelio grietinėlės
1/2 šaukštelio citrinų sulčių
Mažas pundelis plonų svogūnų laiškų, smulkiai sukapotų
Mažame puode sumaišome vasabi miltelius ir druską. Užpilame grietinėle ir gerai išmaišome, kad druska ir vasabi ištirptų. Tada puodą statome ant silpnos ugnies ir nuolat maišant šildome, kol padažas užverda ir pradeda tirštėti (vasabi – natūralus tirštiklis). Pabaigoje įmaišome kapotus svogūnų laiškus.
Gerai įkaitiname keptuvę ir karštį sureguliuojame iki vidutinio. Tuno file išimame iš marinato ir nusausiname popieriniu rankšluosčiu. Įpilame šlaką aliejaus ir dedame tuno file. Pažiūrim į laikrodį, nes čia svarbu fiksuoti laiką: vieną tuno file pusę kepam 2,5 min., apverčiam, ir kepinam kitą pusę dar 1,5 min.
Iš likusio marinato galim pasidaryti puikaus padažo salotoms: 1 šaukštą skysto medaus sumaišome su 1 šaukštu marinato ir 1 šaukšteliu citrinos sulčių. Nuplautus rukolos lapelius (ir išdžiovintus) sumaišome su padažu. Geriausia tą daryti rankomis dideliame dubenyje.
Pašildytoje lėkštėje dedame pora šaukštų piure, ant jos krauname tuno kepsnį, viską pabarstome šviežiai grūstais pipirais. Šalia formuojame rukolos salotų kalnelį ir dedame mažą indelį su padažu. Padažą galima užpilti ir ant tuno, bet galima į jį dažyti žuvį valgant.
Skanaus!
Ačiū Jovyde! Iš tiesų šis patiekalas – vienas mano mėgstamiausių šventinių pasilepinimų.
Labai ačiū už šį receptą. Visada stengiuos išbandyti ką nors nauja virtuvėje. Labai mėgstu tuną, tad džiaugiuosi radusi tokį puikų receptą. Nors saliero nemėgstu, bet daržiovių piurė ir be jo gavosi nuostabaus skonio.
Rekomenduoju žuvies mėgėjams! 🙂
Na va kaip puiku!! Dziaugiuosi be galo:)
Perskaičius šį receptą iš karto pasiryžau išbandyti,nors tunas man visada labai įnoringas atrodė. Labai sąžiningai stengiausi įvykdyti visus recepto nurodymus. Rezultatas pranoko visus lūkesčius. Tunas be žodžių, ir daržovių piurė labai skani buvo ir vasabi labai tiko. SUPER.
Žodis degustavusiam patiekalą Juliui: BE ŽADO…