Pirmasis švenčių maratono etapas baigėsi. Skirtingai nuo ankstesnių metų, šiemet aš daugiau laiko praleidau ruošdama maistą nei sėdėdama prie stalo ir jį ragaudama. Ir vėl teko derinti studijas universitete su virtuve: kai esi vienintelis katalikas 50-ties žmonių grupėje, niekam nė mintis į galvą neateina padaryti gruodžio 25 dienos išeigine! Pernai pusę Kūčių dienos sėdėjau paskaitose, o šiemet mokiausi pirmąją Kalėdų dieną…

Tačiau jokie techniniai nesklandumai nesutrukdė trankiai ir triukšmingai, ir, svarbiausia, sočiai atšvęsti bent jau antrą Kalėdų dieną. Vietos izraeliečiams, taip pat svečiams iš Pietų Afrikos ir iš Austrijos parodėm ką reiškia tikros lietuvoškos šventės: su silkute, balta ir raudona mišraine, mieliniais pyragaičiais su kopūstais ir grybais, ir, žinoma, kalakutu.

Turiu ilgą sarašą šventinių patiekalų, kuriuos visus patalpinsiu į blog’ą. Tačiau pradėsiu ne nuo starterių, kaip įprasta, o nuo šventinio torto. Torto, kuris tiks bet kuriai jūsų šeimos šventei nepriklausomai nuo metų laiko. Kadangi Izraelyje prieš gerą mėnesį prasidėjo braškių sezonas, kuris tęsis iki pat gegužės, aš dekoracijoms panaudojau braškes, bet jus raginu atisuoti fantazijai arba realioms galimybėms. Tortą patartina pasigaminti prieš kelias dienas, nes tik pastovėjęs jis įgauna tobulą skonį. Beje, jei norite, galite gaminti tik pirmąjį „aukštą” ir atsisakyti šokoladinių putėsių. Tokiu būdu puoškite sūrio pyragą šviežiais vaisiais arba tirštu vaisių padažu. O jei gaminsite su šokolado sluoksniu, ant viršaus patarkuokite juodojo šokolado.

Sūrio pyragas su šokolado putėsiais

Sūrio masei:

1kg riebaus sūrio (sumalam 3 kartus) arba kreminio sūrio (mažiausiai 30% riebumo. Tinka Philadelphia)

1.5 stiklinės baltojo cukraus

3 šaukštai miltų

5 kiaušiniai

125ml grietinėlės (30%+)

Vanilijos

Viršutiniam sluoksniui:

1 indelis (250ml) grietinės (18%+)

3 šaukštai cukraus pudros

Orkaitę įkaitiname iki 175C. Torto formą su nuimamais šonais išklojame pergamentiniu popieriumi (dideliu lakštu popieriaus), jo kraštus išleidžiant už formos kraštų. Užsegame formos šonus.

Į didelį dubenį sudėti sumaltą sūrį (varškę), cukrų ir miltus. Viską gerai išsukti (jei naudojate mikserį, sukite labai žemais apsisukimais, kad masė neįgautų oro).

Vieną po kito įmušam kiaušinius, kiekvieną kartą gerai išsukant (po pusę minutės kiekvienam kiaušiniui)

Pabaigoje supilam grietinėlę ir vaniliją ir viską gerai išmaišom, kad visi ingredientai susijungtų.

Masę supilame į formą ir dedame į įkaitintą orkaitę. Po 15 minučių temperatūrą sumažiname iki 120C ir kepame pyragą 1.5 val., kol masė sukeps (pats vidurys gali būti kiek laisvesnis). Išimame iš orkaitės ir visą viršų ištepame grietinės ir cukraus plakiniu. Pašauname į orkaitę dar 15 Minučių.

Išimame ir atvėsiname ant grotelių.

Šioje stadijoje galite atšalusį tortą puošti vaisiais ir pateikti ant stalo. Tiesa, sūrio pyragas skanesnis, kai jis pastovi bent 4-6 val, o geriausia – per naktį. Labai rekomenduoju pasigaminti šventinę versiją – su šokolado putėsiais. Prieš gaminant šokolado putėsių sluoksnį, tortą palaikom šaldytuve mažiausiai 12 val.

Šokolado putėsių sluoksnis

150g cukraus pudros

3 kiaušiniai (baltymai atskirai) + 3 tryniai

1 šaukštas kakavos

200ml plakimui skirtos grietinėlės

100g sviesto

250g karčiojo geros kokybės juodo šokolado

Atsimatuojame visus reikalingus produktus ir pasidedame ant darbo stalo. Eigoje nebus laiko jų ieškot arba matuoti.

Metaliniame puodelyje išsukam kiaušinių trynius ir 50g cukraus pudros. Supilam grietinėlę ir gerai viską sumaišom. Dedam ant didesniame puode verdančio vandens – t.y. ant garų vonelės (tik nereikia, kad apačioje esančiame puode vanduo virtų labai smarkiai) ir nuolat maišant mediniu šaukštu kaitiname. Kai masė pradeda tirštėti, supilame kakava (geriausia persijojame, kad nesusidarytų gumuliukų), ir viską toliau intensyviai maišome. Kai masė sutirštėja gerokai (lengvai dengia šaukšto pagrindą), nuimame nuo garų. Iškart, kol neataušo, sudedame sviestą ir gabaliukais sulaužytą šokoladą. Maišome, kad viskas ištirptų ir masė gautųsi tolygi.

Atskirame švariame inde iki putų suplakame tris kiaušinių baltymus. Baigiant plakti supilame likusią cukraus pudrą ir dar paplakame apie 2-3 min., kad masė būtų tvirta ir žvilganti. Kiaušinių baltymus sumaišome su šokoladine mase (geriausia tą daryti per tris kartus, baltymus atsargiai įmaišant į šokoladą).

Putėsius tolygiai paskirstyti ant sūrio pyrago paviršiaus. Pastatyti š šaldytuvą ir laikyti mažiausiai 6 valandas, kad sutvirtėtų.

 

Modifikuota pyrago versija iš čia

 

Komentarų apie "Sūrio pyragas su šokolado putėsiais": 8

  1. Nida:

    Ačiū, Kristina:) Šį kartą naudojau Napoleno tepamą sūrelį (natūralaus skonio, pakelis su tokia balta gėle, bet tik ne su nupieštomis alyvuogėmis!!). Jis riebus (30%), todėl ir skanus:). Kitas variantas – Philadelphia.

  2. Kristina:

    Nerealus pyragas, aciu Nida uz Kaledini laukneseli ambasados kolektyvui!
    O koki tu suri/varske izraelyje naudojai, nes tikrai pyragas tai tikrai nerealus 🙂

  3. Nida:

    Grietine su pudra reiktu tik lengvai ismaisyti, kad cukrus istirptu. Sekmes, Irena!

  4. irena skardžiuvienė:

    Ačiū, Nida, už patarimus. Turiu dar vieną klausimą apie tą patį pyragą. Kaip stipriai išplaktas turi būti pudros ir grietinės plakinys?
    laukiu kitų Kalėdinių ( ir ne tik Kalėdinių) receptų.
    beje, kremas bavarois taip pat tvirtai įėjo į mano repertuarą

  5. Nida:

    Labas Irena! Smagu susitikti „įprastoje vietoje”:)
    Kokį sūrį naudočiau Lietuvoje? Tikriausiai baltą varškės arba tiesiog gerą riebią varškę, kurią dar ir permalčiau. Kitas variantas – Filadelfija, kas yra neprotingai brangu. Nežinau kokio riebumo Rama – jei apie 30% puikiai tiks ir ji. O gal rinkoje atsirado kokių nors naujų gaminių? Čia jau galėtų pagelbėti kiti internautai ir blog’o skaitytojai…
    Sėkmės, mano puikiausia receptų išbandytoja!

  6. irena skardžiuvienė:

    Niekaip nesuprantu, kaip tu spėjai viską paruošti, jei išvakarėse mokeisi. Va ką daro jaunystė!
    Kokį sūrį Lietuvoj rekomenduotum pirkti šiam pyragui? Beje, labai populiarūs ant mano stalo tapo burokėliai ( ir džemas ir su pelėsiniu sūriu su riešutais).Ačiū.

  7. Nida:

    Tikrai taip, Vilma! Klasika:)
    Ech, kitais metais tikriausiai prašysiu Kalėdų senelio pradėti nešti foto įrangą geroms nuotraukoms…… 😉

  8. Vilma:

    Senas geras šiek tiek paįvairintas receptas. Mielai sukrimsčiau gabaliuką 🙂 Man labai patiko originalaus recepto foto.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *