Ledinės kavos stiklinė karštą vasaros dieną – tiesiog svajonių būdas vienu šūviu nušauti du zuikius: maloniai atsigaivinti ir pasipildyti doze taip reikalingos energijos. Tačiau jei mėginote ledinę kava gaminti namuose, tikriausiai sutiksite, kad jos skonis retai prilygsta tai, kurią ruošia ekspertai. Net ir turėdama namuose profesionalų kavos ruošimo aparatą, savo espresso užpylusi ant ledo kubelių, gaunu ne aromatingą ledinį gaivinantį gėrimą, bet geriausiu atveju vandeningą rudos spalvos skystį, šiek tiek kvepiantį kavos pupelėmis… Ir dabar jau žinau kodėl: iki šiol aš gaminau tiesiog šaltą kavą, bet ne šalto virimo (cold brew) kavą! Skamba makabriškai? Tuoj viską jums paaiškinsiu….

Šaltos kavos gėrimai – ne naujiena gurmanų pasaulyje, ypač karštesnio klimato šalyse. Pavyzdžiui, Keiptaune visi eina iš proto dėl frapučino – ištirpusius ledus primenančio kavos kokteilio, pilamo į aukštą stiklinę, ir patiekiamo su storu šiaudeliu. Mano bičiulės juokauja, kad įsismaginus ir kasdien išgėrus po stiklinę frapučino, galima nė nepastebėti, kaip vasariniai drabužiai ims braškėti per siūles:) . Ledinės kavos kokteiliai daug kam asocijuojasi su didele doze plaktos grietinėlės ir saldžiais pagardais, užraitomais ant tiršto kavos gėrimo.

Izraelyje visą vasarą ledinės kavos būna pirmasis kavinės lankytojų pasirinkimas, ir jei klientas nepaskuba pasakyti, jog nori tradicinės, karštos kavos puodelio, po akimirkos gali būti per vėlu, nes barista į puodelį americano automatiškai bus pribėręs ledukų…

O žinot, kas yra pastarųjų kelių vasarų hit’as? Ogi “šalto virimo” kava. Taip taip, ta pati, apie kurią buvau užsiminusi straipsnio pradžioje. Šiai kavai, beje, pasigaminti nereikia ne tik įgūdžių, nereikia net specialios technikos! Kuo stambiau sumaltos kavos pupelės tiesiog užpilamos šaltu (geriau filtuotu) vandeniu, ir paliekamos mažiausiai 12 valandų lėtam prisisodrinimui: ką tradicinėje kavoje su pupelėmis padaro verdantis vanduo, tą “šalto virimo” budu gaminamoje kavoje padarys laikas!

Taip pagamintas gana koncentruotas kavos gėrimas nupilamas per labai ploną sietelį, arba nukošiamas per popierinį kavos filtrą, ir “šalto virimo” kava paruošta! Belieka jos įpilti į stiklinę su ledukais, pagardinti augaliniu arba karvės pienu (galima ir kondensuotu!), klevų arba cukraus sirupu, jei kavą geriate saldžią (cukrumi saldinti šaltos kavos nepatarčiau – jis sunkiai ištirps), arba kokiais nors mėgstamais prieskoniais – cinamonu, kardamonu ar vanile.

Kuo ilgiau laikysite maltas kavos pupeles užpiltas vandeniu, tuo sodresnio skonio kava taps. Tačiau nepatartina taip ruošiamos kavos laikyti ilgiau nei 24 valandas. O štai pagamintą kavos koncentratą laikykite uždarame stikliniame inde, šaldytuve, iki 2-3 dienų. Kavos stiprumas priklauso nuo to, kokią kavą jūs mėgstate: jei ši pernelyg stipti, atskieskite ją šaltu vandeniu.

Kuo tokia “šaltai virta” kava pranašesnė už įprastą, kurią juk, atrodytų, galima išvirti ir paprasčiausiai atvėsinti? Ji mažiau rūgšti, malonesnio aromato, ir (kofemanai, nesibaiminkite:)) turi tiek pat kofeino nei įprasta, karštai plikyta kava.

Neseniai vykusioje Lavazza kavos laboratorijos atidaryme baristos ne tik demonstravo kaip išgauti tobulą espresso putelę ir pagaminti tirštą capuchino, bet maišė ir visišką sezono naujieną – coffeetail (coffee + coctail= kavos kokteiliai). Pasirodo, tai šios vasaros viliojantis pasiūlymas tiems, kurie nori su kava dieną ne tik pradėti, bet ir ją užbaigti! Gaminant kavos kokteilius šaltai virtos kavos koncentratas sumaišomas su sirupu, likeriu arba degtine, ir grūstais ledais. Tačiau kad ir kokį kokteilio skonį pasirinktumėte, ledinė šaltame vandenyje “virta” kava čia privalo griežti pirmuoju smuiku.

Šalta kava – be galo skanus gaivinantis vasaros gėrimas
Pagardinkite šalto virimo kavą pienu ir šlakeliu klevų sirupo

Kaip pasigaminti šalto virimo kavą:

1 stiklinė stambiai sumaltos kavos

4 stiklinės šalto vandens

Užpilkite maltą kavą vandeniu, ir palikite uždengę “virti” kambario temperatūroje mažiausiai 12 valandų. Nukoškite per sietelį arba popierinį filtrą (arba panaudokite kavos presą). Supilkite koncentratą į stiklinį indą, uždengę laikykite šaldytuve 2-3 dienas.

Komentarų apie "Šaltai „virta” kava": 3

  1. Pingback: Keptos cezario salotos – Nidos receptai

  2. Nida:

    Džiaugiuosi, Irma:) Man ši kava tapo kasdieniu maloniu vėsinančiu ritualu:)

  3. Irma:

    Puikiai gavosi! Man kaip ne ypač mėgstančiai kavą labai patiko! Įtraukta į vasaros pusryčių meniu! Ačiū! 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *