Kadangi Lietuvoje aš buvau visiškai priklausoma nuo varškės, tai čia, Australijoje, mėginu kompensuoti lietuviškos varškės trūkumą rikota. Vilniuje aš neretai nusipirkdavau rikotos, bet net ir receptuose, kur ji groja pagrindiniu smuiku, dažniausiai rikotą keisdavau lietuviška varške. Tuo tarpu dabar, gamindama su rikota, mėginu įsivaizduoti kaip šis patiekalas suskambėtų su lietuviškais pieno produktais 🙂 Ir net neabejoju, kad suskambėtų jis puikiai, nes kas jau kas, o mūsiškė varškė man yra aukščiausio pripažinomo vertas tautinis paveldas.
Neseniai Australijoje teko filmuotis didžiausios televizijos žvaigždės – Adam Liaw vedamoje kulinarinėje laidoje „The Cook Up”. Adam yra 2010 metų kultinės programos „Master Chef” nugalėtojas, vaikinas, turintis malajiško, kiniško ir angliško kraujo, be galo talentingas žmogus, kuris būdamas 16 metų (pralenkęs bendraamžius dviem metais dėl pačių aukščiausių mokymosi įvertinimų) įstojo ir vienu metu baigė net du Adelaidės universiteto kursus – matematiką ir teisę! Padirbėjęs keletą metų Japonijoje, iš ten parsivežęs žmoną, jis sugalvojo sudalyvauti Master Chef atrankoje, ir ne tik papuolė į konkursą, bet laimėjo finalą, kurį per TV žiūrėjo didžiausias skaičius žmonių Australijos istorijoje (neskaitant sporto laidų). Nuo tada jo karjera apsivertė aukštyn kojom, ir Adam visą savo laiką skiria kulinarijai, TV laidoms, UNICEF ambasadorystei, knygų rašymu ir, aišku šeimai – žmonai ir trims japoniukams vaikučiams.
Adam be galo kuklus vyrukas, su juo bendrauti – vienas malonumas, nė nepagalvotum, jog stovi šalia tokio lygio žvaigždės. Laidą, kurią veda Adam, kuria net 36 žmonių komanda! Scenaristai, filmavimo ir garso meistrai, apšvietėjai, grimeriai, administratoriai, pagalbiniai šefai…. Į tos kūrybinės virtuvės užkulisius pakliuvus supranti, kodėl australų maisto programos televizijoje tokio aukšto lygio. Esu dalyvavusi ne vienoje TV laidoje Lietuvoje, tačiau nė iš tolo neteko matyti nieko panašaus tam, kaip darbas organizuojamas Australijos TV kanale SBS.
Visiems laidos dalyviams, kuriuos komanda pakviečia gaminti eteryje kartu su Adam Liaw, yra mokami honorarai ir net sumokamos įmokos į jų pensijinius fondus (!!), jiems padengiamos net menkiausios kelionės išlaidos lėktuvu į Sidnėjų ir atgal (pvz., man iki Sidnėjaus – 300km, tačiau nė minčių nekilo laidos administratoriams pasiūlyti man atvairuoti šį atstumą, man buvo nupirktas skrydžio bilietas ir naktis viešbutyje, taip pat apmokėtos taksi išlaidos tiek iš (ir į) oro uosto, tiek judant mieste. Neskaitant 800 Australijos dolerių honoraro). Likus mėnesiui iki laidos filmavimo suderinamos visos iki vienos smulkmenos, ištestuojami tavo atsiųsti receptai (jie pagaminami sous-chef‘ų), suderinama tavo apranga ir kiekviena filmavimo detalė. Pats filmavimas vyksta visą dieną – nuo 6 ryto iki beveik 18:00 vakaro. Aš filmavausi net keturiuose laidos epizoduose, man visą tą dieną asistavo priskirta asistentė, kuri rūpinosi, kad ko man tik beprireiktų, viskas būtų išpildyta akimirksniu. Jos darbas buvo susverti, atnešti visus ingredientus, reikalingus mano patiekalo gaminimui, pasirūpinti, kad ant darbastalio būtų visa reikalinga technika bei įrankiai, pasibaigus darbui – viską sutvarkyti, išplauti. Kitas man priskirtas asistentas rūpinosi, kad mano apranga filmuojantis būtų tvarkinga, per pertraukėles paduodavo pledą apsidengti (nes studijoje buvo tikrai vėsu), o nuėmus pledą, specialiu šepetėliu nubraukdavo drabužius, kad nebūtų likę jokios dulkelės. Aš jau nekalbu apie visas tas 12 valandų budėjusį grimerį, kas 15 min papudruodavusį žandus ir padažydavusį lūpas, na ir dar tas kelias dešimtis darbuotojų, kiekvieną su savom funkcijom. Dar įdomu tai, kad aš, kaip viena iš dviejų laidos dalyvė, turėjau tik man priskirtą prodiuserį. Jis visada stovėdavo su laidos skriptu prieš mane ir man primindavo, kada ką reikės daryti, kada kas bus, iš kurios pusės atvažiuos kamera…. Kita laidos dalyvė (mes buvom du Adam Liaw svečiai laidoje) turėjo savo prodiuserį, o jie abu raportavo pagrindiniam laidos prodiuseriui, kuris ir atsakingas už galutinį visos laidos rezultatą. Tikrai be galo įdomi patirtis, pilna pačių geriausių emocijų.
Ir kodėl gi aš apie tą savo patirtį šiandien jums pasakoju? Ogi todėl, kad Adam Liaw laidoje viena temų, kuriai turėjau pasiruošti, vadinosi „Cheese”, ir aš gaminau vieną lietuvišką patiekalą, kuriam reikėjo lietuviškos varškės 🙂 Koks tas patiekalas – gal norite spėti jūs:) Žinoma, Australijoje teko naudoti panašiausią į lietuvišką varškės pakaitalą (ne rikotą, šiek tiek tvirtesnės konsistencijos farm cheese), tačiau mano gamintas lietuviškas patiekalas gavosi tikrai puikus ir jis patiko visiems laidos dalyviams!
Na o šie pikantiški rikotos blyneliai – tai dar vienas būdas švęsti vasarą, derlių, šviežumą, spalvas, saulę ir gardžas akimirkas. Paskaninti mėtomis ir bazilikais, traškūs išorėje ir labai minkšti viduje, blyneliai tikrai bus kuo geriausias mėsos pakaitalas vegetariškai lengvai vasariškai vakarienei. Beje, rikotą juose drąsiai keiskite varške, tik rinkitės minkštesnę ir šlapesnę, ir galbūt šaukšteliu kitu sumažinkite miltų kiekį, antraip blyneliai gali būti kietoki.
PS. Adam Liaw laida „The Cook Up” Australijos TV eteryje pasirodys spalio-lapkričio mėnesį, visai prieš pat įsibanguojant australiškai vasarai. Apie laidą (o galbūt ir interneto nuorodą) jums būtinai pranešiu atskirai:)
Porcijos |
porc
|
- 500 g rikotos (keiskite šlapesne ir riebesne lietuviška varške)
- 25 g tarkuoto parmezano
- 100 g špinatų supjaustytų kuo smulkiau
- sauja mėtų lapelių susmulkintų
- ½ šaukštelio džiovintų mėtų
- 1 česnako skiltelė susmulkinta
- 1 kiaušinis suplaktas
- 50 g viso grūdo kvietinių miltų
- druskos, pipirų
- aliejaus kepti
Ingredientai
|
|
- Visus išvardintus ingredientus sumaišykite ir šlapiomis rankomis suformuokite nedidelius paplotėlius. Kepkite iš abiejų pusių vidutiniškai įkaitintame aliejuje. Patiekite su žaliomis salotomis ir avokadais, cukriniais žirneliais, pašlakstę salotų padažu: sumaišykite 2 šaukštelius garstyčių su 1 šaukšteliu acto bei 2 šaukštais alyvuogių aliejaus, paskaninkite druska ir pipirais.
Ieva, kadangi aš visavalgė, tai tikslių konversijų kaip miltus keisti ingredientais be glitimo bijau, kad nepatarsiu. Čia jau reikia kažkokios sustemos paieškoti pas specialistus ir mėginti savo nuožiūra….
Dėkui už receptus, jie tobuli!
Sakykite, gal patartumėte, kuo būtų galima pakeisti miltus?
Aciu Jums uz issamu aprasyma.Labai idomu skaityti.
Viktorija, dėkoju už jūsų komplimentus!!
Nida, puikios naujienos! Jūs tikrai verta tarptautinių aukščiausios ‘prabos’ scenų! O receptas įsimintas ir artimiausiu metu bus išbandytas, nes esu ir varškės, ir rikotos, ir varškėtukų gerbėja.