Žinokit, aš ne tik pripratau prie šio karantino, aš net norėčiau, kad jis tęstųsi kuo ilgiau:) Nes aš dar turiu tiek neperskaitytų knygų, tiek neišbandytų receptų, ir tiek nepadarytų darbų namuose, kad man nepamaišytų ilgėliau tokiu ritmu užsibūti…:) Kita vertus, net diskutavome kažkurią dieną su vyru – kažin kaip mes gyvensime PO šios nepaprastosios padėties?.. Ar mokėsime (nebijosime?) bendrauti? Ar drąsu bus vaikščioti po parduotuves, renginius, kada ir vėl ištiesime vienas kitam rankas susipažindami?… O gal pereisime prie japoniško stiliaus suvisam, kai sutikę pažįstamą jam tiesiog nusilenksime?…
Liūdniausia, kad man vis dar nepasiseka išsidėlioti savo darbotvarkės taip, kad viskam užtektų pakankamai laiko. Žinia, kad aš dirbu iš namų, tad man staiga neatsirado visos 24 valandos laisvo laiko… Man iš principo nedaug kas pasikeitė… Na gal tik tai, kad ir mano vyras iš namų dirba. Tai kažkaip (man) blaškymosi daugiau, dažnesni vizitai į virtuvę gaunasi:) O plius dar sportinės treniruotės du kartus dienoje, tai tikrai tas laikas susivalgo labiau nei iki karantino…
Tačiau bent valandą laiko (dažniausiai po vakarienės) stengiuosi paskirti skaitymui, o ir knyga, kurią šiuo metu skaitau,- be proto įtraukianti. Salt, Fat, Acid, Heat – štai tokiu neįprastu pavadinimu ši knyga, kurią žiūrinėjau internetuose jau kuris laikas, bet vis nedrįsau įsigyti. Tačiau kai knyga pagaliau atkeliavo paštu, negaliu nustoti ją skaičiusi. Tai netipinė kulinarinė knyga, tai labiau mokslinė kulinarijos literatūra, labai populiariu stiliumi parašyta, labai gražiai iliustruota. Todėl ir skaitau ją tarsi įdomų vadovėlį, net šiek tiek dozuodama perskaitytų puslapių skaičių, nes noriu šiuo mokymosi procesu mėgautis kuo ilgiau.
Knygos autorė Samin Nosrat, persų kilmės amerikietė, pateikia ne vieną šmaikščią istoriją iš savo pačios kulinarinės karjeros, o visi jos patarimai naudingi tiek virtuvės pradinukams, tiek ir pažengusiems. Pažengusiems daugelis dalykų – tiesiog pasikartojimas, arba patvirtinimas, kad viską darote teisingai:) Arba supratimas, kodėl tai, ką darote, yra gerai:) Perskaičius kiekvieną skyrių tiesiog norisi imti kažką ir pabandyti, pritaikant itin patyrusios šefės patarimus. Tai būtent taip atsiko ir su patiekalu, kurio receptu šiame įraše su jumis ir pasdialinsiu.
Dalykas, į kurį norėčiau atkreipti jūsų dėmesį,- tai druska. Dažnai manęs klausia pradinukai – kaip žinoti kiek tos druskos patiekalui reikia? Yra įvairios teorijos ir paskaičiavimai (be to, druska nelygi druskai, tad nežinodama kokią druską jūs naudojate, sunkiai galėčiau įvardinti kiekius šaukšteliais ar saujomis), tačiau svarbiausia, ką jūs turite gamindami turėti omenyje, kai kalba eina apie druską, kad bene svarbiausia yra žinoti KADA tą druską berti. Yra maistas, kur druska beriama likus metams iki šio maisto vartojimo (pvz., vytinta mėsa), yra maistas, kur druska beriama likus mėnesiams iki valgymo (rauginti kopūstai), ant kai kurių produktų druską reikia nepamiršti užberti likus 2-3 dienoms (pvz., žąsis ar kalakutas Kalėdoms), tačiau yra ir tokie produktai, kurie druska gardinami likus kelioms minutėms iki valgymo (pomidorai, salotos). Ir bet koks šių taisyklių sulaužymas bus arba pažliugę ir prekinio vaizdo neturintys patiekalai, arba tik iš viršaus, bet ne iš vidaus paskaninta mėsa…
Todėl ruošti šį patiekalą pradėkite iš vakaro: pasūdykite vištienos gabalėlius ir juos pabarstykite kuminu. Laikykite šaldytuve, kol būsite pasiruošę gaminti. Blogiausiu atveju, jei pamiršote vištieną pasūdyti iš vakaro, padarykite tai ryte. O visa kitka – kaip recepte. Pažadu, kad turėsite ypatingą vakarienę (ir ypač jei jums prie širdies Artimųjų Rytų – arabiški ar žydiški patiekalai)… Mes kaifuojam nuo patirtų (kulinarinių) emocijų jau antrą dieną…. 🙂
Pasiruošimas | 15 minučių |
Laikas | 1 valanda |
Porcijos |
asm
|
- 1 viščiukas apie 1,8-2kg (galite pakeisti 8 kulšelėmis)
- 1 šaukštas kumino malto (plius dar 1 šaukštelis marinavimui)
- Alyvuogių aliejaus
- 3 šaukštai sviesto
- 2 vnt svogūnų vidutinio dydžio, supjaustyti plonais griežinėliais
- 2 vnt lauro lapų
- 1 žiupsnelis šafrano
- 2+½ stiklinės ryžių Basmati
- 1 stiklinė razinų galite dėti pusę stiklinės razinų ir pusę džiovintų spanguolių
- 6 vnt datulių be kauliukų, perpjautų į 4 dalis
- 4+½ stiklinės vištienos sultinio arba vandens
- 1+½ stiklinės lęšių virtų rudųjų arba žaliųjų (arba ¾ stiklinės nevirtų (išvirkite juos pasūdytame vandenyje))
Ingredientai
|
|
- Viščiuką padalinkite dalimis (šlauneles, blauzdeles, sparnelius ir t.t.), odelę palikite. Iš vakaro gerai pasūdykite, pabarstykite 1 šaukšteliu kumino, ir palikite šaldytuve pasimarinuoti.
- Didelio (geriausia sunkaus) puodo dangtį apvyniokite gabalėliu marlės arba virtuviniu rankšluosčiu, kraštus pritvirtindami gumele prie puodo dangčio. Audinys sugers kondensatą, kuris susidarys troškinantis, be to neleis tam kondensatui lašėti ant apskrudinto viščiuko ir neleis odelei passidaryti ištežusiai.
- Puodą užkaiskite, įpilkite alyvuogių aliejaus, paskirstykite po visą troškintuvo dugną. Dalimis apkepinkite gerai kiekvieną viščiuko gabalėlį iš abiejų pusių, pradėdami nuo tos pusės, kurioje odelė, maždaug po 4 minutes kiekvieną pusę. Išimkite viščiuko gabalėlius iš puodo ir padėkite į šalį. Atsargiai iš puodo išpilkite riebalus.
- Uždėkite puodą vėl ant ugnies, sumažinkite ugnį iki vidutinės. Ištirpinkite sviestą. suberkite svogūnus, kuminą, lauro lapus, šafraną ir žiupsnelį druskos. Kepinkite maišant, kol svogūnai taps visiškai minkšti ir permatomi (užtruksite apie 8-15 min).
- Padidinkite šiek tiek kaitrą, suberkite į puodą ryžius (neplautus), kelias minutes maišydami pakepinkite, kol ryžiai taps švelniai rusvi. Suberkite razinas ir datules, dar pakepinkite apie minutę. Sudėkite virtus lęšius, supilkite sultinį. Užvirinkite, įberkite nemažai druskos. Paragaukiite - skysčio sūrumas turi būti sūresnis, nei sūriausią sriubą esate kada nors valgę. Sumažinkite kaitrą iki minimumo ir sudėkite į puodą apkepintas viščiuko dalis odele į viršų. Uždenkite puodą ir palikite lėtai troškintis apie 40 min.
- Po 40 min išjunkite ugnį ir palikite uždengtame puode troškinį pastovėti dar 10 minučių. Atidenkite, šakute sukedenkite ryžius, ir patiekite iškart su jogurtu, pagardintu žalumynais ir česnakais.
Jogurto padažas: 1 česnako skiltelę sutrinkite grūstuve su žiupsneliu rupios druskos, kol gausite tirštą masę. Dubenėlyje sumaišykite 1+½ stiklinės graikiško jogurto, sutrintą česnako skiltelę, po 2 šaukštus susmulkintų kalendrų ir petražolių, 1 šaukštą susmulkintų šviežių mėtų lapelių, 2 šaukštus alyvuogių aliejaus, viską pagardinkite druska.
Lilija, tikrai čia eksperimentuoti tai galima iki soties… Svarbu pati idėja, proporcijos, o jau kaskart galima koreguoti į sveikatą ir priedus, ir prieskonius, ir mėsą, ir būdus:) Labai džiugu, kad patiko (man ryžiai čia irgi čempionai:))
Labai patiko, o ypač ryžiai! Vištieną kitą kartą gal kepčiau gabaliukais be kaulo ir arba dėčiau tarp ryžių troškintis, arba sumaišyčiau jau jiems išsitroškinus. Man kažkaip joje pritrūko skonio 🙂 Ryžiai nerealiai skanūs, ypač pirmą dieną.
Daiva, šafrano nepakeisit niekuo, ir patariu net neieškoti alternatyvų:) Verčiau jo tiesiog išvis nedėti. Žinoma, visi prieskoniai čia tinka, bet ne šafrano pakeitimui, o tiesiog savo skonio sukūrimui. Su skysčiu aš tiesiog siūlyčiau viską pasisverti, atsimatuoti, ir naudoti taip, kaip parašyta. Turėtų gautis ta tikroji patiekalo konsistencija, o kitąkart gaminant jau galėtumėt ir improvizuoti:) svarbiausia žinoti kurlinnk judėti:)
Vakar gaminau 🙂 Gavosi niam skaniai! Tik turiu keletą klausimų, kad ateityje gautųsi dar geriau: kuo būtų galima pakeisti šafraną? Aš įdėjau ciberžolės ir cinamono. Taip pat man neaišku, kiek pilti sultinio pabaigoje? Reikia, kad apsemtų vištieną? Vis gaminimo eigoje tikrinau, kad vištienos blauzdelės būtų apsemtos ir po 40 m. dar nebūtų pusžalės. Tai pyliau daugiau sultinio. Pabaigoje gavosi, kad vištiena tokia virta gavosi. Labai lauksiu jūsų Nida komentaro 🙂 Linkėjimai!
Indre, iš La Creuset aš turiu tris dalykus: žiauriai sunkią keptuvę (viena ranka man be šansų ją tuščią pakelt…), ovalų puodą 4l, ir standartinį berods 24cm puodą. Tai va šitas troškinys puikiausiai sutilpo į tą mažiausią puodą.
Sveiki, kokio dydžio puodą naudojate? 🙂 Planuoju naują pirkinį ir sunku išsirinkti. Ačiū
Ieva, raudoni labai suverda (bet iš bėdos galite ir juos naudoti), juodi, manau tiktų. Tik išvirkite tuos juodus iš anksto.
Laba diena, o lęšiai gali būti ir raudono arba juodi?:) ar tos spalvos labai skonį keis?
Ramune, neplautus ryžius recepte siūloma naudoti tam, kad neprarastumėm krakmolo, kurį vanduo nuplauna:) Kitas dalykas, ryžius reikės apkepinti, tad jei subersit šlapius, jie troškinsis, bet ne keps. Išeitis yra: nuplaukit iš anksto ir gerai išdžiovinkit, tik tada į puodą dėkit:)
Sveiki,
Receptas skamba labai skaniai, todel butinai isbandysiu. Tik uzkliuvo prierasas apie ryzius-kad naudoti neplautus. Dovanokit, bet man kazkaip norisi juos nuplauti :))) ar yra koks paaiskinimas del to neplovimo?
Lina, labai smagu girdėti!! Teisingai darot, kad improvizuojat! O jei patiko receptas, tai vadinasi bus proga pamėginti dar kartą, jau su lęšiais!! 🙂
Fantastiškas receptas, ačiū! Tik teko improvizuoti, nes neturėjau lęšių, o karantino metu bėgioti į parduotuvę be rimto produktų sąrašo nesinori. Tai įdėjau Augos konservuotų avinžirnių. Buvo puiku. Vyras davė 15 balų iš 10:) . Jūs nuolat gelbėjate su idėjomis, kurios iškrapšto mus iš virtuvinės rutinos. Dar kartą ačiū:)
Taip Laima, ten ją pirmąkart pamačiau, bet man reikėjo dar kelis kartus susidurti, kad įsigyčiau knygą:) Beje, labai faina ir BBC laida „The food chain”, po kurios supratau, kad man reiikia dar vienos (knygos) prie 300 jau turimų 🙂 Stengiuosi jau riboti šiuos pirkinius, nes netelpa:)
Filmas irgi labai vežantis! Netflixe