Šių metų prieššventinis laikotarpis gavosi kitoks. Kaip niekada anksčiau, visi turime laiko terliotis virtuvėje iki begalybės! Nežinau kaip jūs, bet aš visada apie tai svajojau! Vienintelis minusas, kad tuo sukurtu gėriu nėra su kuo labai pasidalinti, kai gyveni dviese ir negali nieko į svečius pasikviesti…:)

Todėl net neabejoju, kad šių metų Velykos mums visiems bus kitokios. Tikriausiai su kaip niekad gausiu pačių rankomis pagaminto maisto. Kad ir ką nuspręsite ruošti, neapsieis jūsų stalas be kokio nors gardaus mielinio kepinio. Gal imsitės prancūziškų brioche su šafranu? O gal švediškų tradicinių bandelių su cinamonu arba kardamonu? O gal užsigeisite naikinti užšaldytų uogų atsargas šaldiklyke ir užkvepinsite namus mielinėmis bandelėms su mėlynėmis (arba juodaisais serbentais) iš lenkiškos virtuvės repertuaro?

O gal viskas, ką išvardinau, jau išbandyta, ir jūs kaip tik ieškote naujo iššūkio virtuvėje? Tai aš jums jį jau turiu! Kodėl gi šiemet neatšventus  Velykų graikiškai? Šis gražuolis vainikas, papuoštas Velykiniais margučiais, bus ne tik puošmena, bet ir desertas! Pavojingai skanus, tad būkite atsargūs:)

 

Didžiulis graikiškas Velykų vainikas
Mielinį graikišką vainiką gardinkite anyžių sėklomis ir vanile, puoškite margučiais

Print Recipe
Graikiškas mielinis Velykų vainikas
Graikai Velykų šventei kepa šventinį kepinį – tsoureki. Kelis mėnesius pasninkavę, jie negaili tešlai nei sviesto, nei kiaušinių, nei ypatingų prieskonių: apelsinų žievelių bei anyžių sėklų. Supynę iš tešlos ilgą kasą, suformuoja apskritimą, kaip amžinybės, atgimimo ir besikartojančio gyvenimo ciklo simbolį. Būtinai pyragą papuošia trimis margučiais. Minkštutį pyragą graikai laužia rankomis ir valgo su fetos sūriu bei alyvuogių aliejumi
Course Desertai
Virtuvė Graikijos
Raktažodis kepiniai
Pasiruošimas 30 min
Laikas 45 min
Pasyvus laikas 3 val
Porcijos
asm
Ingredientai
Starteriui (raugui)
Tešlai
Dekoracijai ir pabaigimui
Course Desertai
Virtuvė Graikijos
Raktažodis kepiniai
Pasiruošimas 30 min
Laikas 45 min
Pasyvus laikas 3 val
Porcijos
asm
Ingredientai
Starteriui (raugui)
Tešlai
Dekoracijai ir pabaigimui
Procesas
  1. Pasiruoškite pyrago raugą: nedideliame dubenėlyje sumaišykite šiltą pieną su sausomis mielėmis, cukrumi ir miltais. Palikite maždaug 10 minučių pastovėti, kol mišinys suputos. Nepraleiskite šio žingsnio, nes tai geriausias būdas patikrinti, ar mielės veikia.
  2. Nedideliame puode užkaiskite pieną. Kai jis beveik užvirs, nukelkite nuo ugnies ir sudėkite gabalėlias supjaustytą sviestą, leiskite jam pilnai ištirpti. Palikite šį skystį atvėsti iki kambario temperatūros.
  3. Dideliame dubenyje arba virtuvinio kombaino inde sumaišykite miltus su cukrumi ir druska. Įmuškite kiaušinius, supilkite vanilę, suberkite anyžius ir apelsino žievelę. Sumaišykite šiuos ingredientus, ir pabaigoje supilkite atvėsintą pieną su ištirpusiu sviestu bei raugo mišinį. Minkykite tešlą mažiausiai 5-8 minutes, kol tešla taps labai minkšta ir elastinga. Tešla turi likti šiek tiek lipni. Patepkite tešlos paviršių trupučiu aliejaus, uždenkite dubenį virtuviniu rankšluosčiu ir palikite šiltoje vietoje, kad tešla paaugtų, mažiausiai 1-1,5 val.
  4. Darbastalį pabarstykite trupučiu miltų. Išaugusią tešlą suminkykite, padalinkite į tris lygias dalis. Kiekvieną dalį kočiokite taip, kad gautumėte maždaug 40 cm ilgio virvelę. Sujungę visų trijų virvelių kraštus, supinkite kasą, ir iš jos suformuokite apskritimą, sulipindami kasos pradžią su jos pabaiga. Šį vainiką perkelkite ant pergamentiniu popieriumi išklotos kepimo skardos, uždenkite suformuotą pyragą virtuviniu rankšluosčiu, ir vėl palikite pakilti apie 1 valandą, arba kol masė padvigubės.
  5. Margučius ištepkite aliejumi ir nusausinkite popieriniu rankšluosčiu. Įspauskite margučius į pyrago pynę vienodais atstumais vieną nuo kito. Patepkite visą pyragą suplaktu kiaušinio ir vandens mišiniu, pabarstykite sezamų sėklomis.
  6. Kepkite pyragą 180C orkaitėje, apie 45 minutes, arba kol pyrago viršus gražiai patamsės. Išėmę palaukite apie pusvalandį prieš pjaustant ir patiekiant.
Pastabos

*šie margučiai – tik pyrago dekoracija, jų nevalgykite

Margučius rekomenduoju dažyti tik natūraliais dažais (svogūnų lukštais arba kitokiomis natūraliomis priemonėmis).

Šis receptas buvo ruoštas pavasariniam Beatos Virtuvės žurnalo numeriui.

Vienas komentaras apie straipsnį "Graikiškas mielinis Velykų vainikas"

  1. Nida:

    Germante, taip niekada nebandžiau… Bet kažkaip manau, kad viskas būtų ok…. Tik man tas šaldymo momentas vienai parai toks nelabai atrodo protingas dalykas, nes laikas, kurio prireiks jai atitirpinti iš įšalusios, bus toks pats, kokį praleistumėt supindama… Tai aš daryčiau taip: pasigaminčiau iš vakaro tešlą, ją iškildinčiau, tada sumaigyčiau ir iškart dėčiau į šaldytuvą. Ant rytojaus išimčiau tešlą, palaukčiau gal kokias 20 min., kol pasieks kambario temperatūrą, supinčiau pynę ir po kokių 30 minučių jau pašaučiau kepti. Tai iš esmės tik supynimas liktų, kas yra labai nesudėtinga ir laiko prasme ilgai neužtruksite…

  2. Germante:

    Laba diena Nida,
    At galima jau supintą pynią užšaldyti ir, prieš kepant ryte, iš vakaro išimti iš kameros ir palikti kambario temperatūroje, kat iškilytų?

  3. Nida:

    Oi Gintare koks geras noras!!! KIEK yra tekę visokiose kelionėse visiškai nerealių prijuosčių matyti… Kiekvieną norisi turėti…. Pasižvalgykit po UGI kolekciją, jie visai ifainas prijuostes siuva čia pat, Lietuvoje! https://www.ugikodas.lt/

  4. Gintarė:

    O aš, pažiūrėjusi nuotraukas užsimaniau naujos prijuostės! Kokios nors nerealios! Tokios, su kuria būtų negėda net duris atidaryti :)))))))))

  5. Nida:

    Edita, tą mielių mišinį reikia supilti į tešlą kartu su skystais produktais, iš esmės nelabai net svarbus čia eiliškumas, visvien viskas susiminkys!

  6. Edita:

    Laba diena Nida,
    Jūsų pyragas labai skaniai atrodo 🙂 o man ir mano mažyliai labai patinka mieliniai pyragai, norėčiau paruošti jį Velykoms. Tik iki galo nesupratau, kuriame etape sudėti ‘sužadintas’ sausas mieles. Nr. 3? Dėkui už atsakymą.

  7. Nida:

    Laura, viskas aprašyta recepte ir pastabose, matyt neperskaitėte iki galo. Margučiai – tik dekoracijos, jų valgyti nereikėtų. Kaip matote nuotraukoje, nieko kepant nenutiko.

  8. Laura:

    Klausimas, o tiems margučiams nieko nenutinka kepant? Jei nesutrūkinėja ar pan. Jie po to valgomi būna ar tik dekoracijos?

  9. Nida:

    Sigita, didelė, standartinė orkaitės skarda. Ir taip visa užsipildė, žinokit….

  10. Nida:

    Inga, su šaldytom mielėm bus rizika, bet jei suputos tame pirmąjame etape, vadinasi jos veiksmingos ir viskas ok. Bet jei tas starteris nesuputotų, tai toliau jau nedarykit, ieškokit sausų arba šviežių nešaldytų. Jei naudosiite šviežias mieles, kiekį sausų reikia dauginti iš trijų.

  11. Inga:

    Laba diena Nida,labai dekui uz si recepta.Butinai isbandysiu:). Klausimas tik,ar galiu sausas mieles pakeisti i saldytas?
    Dekui

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *