Visada svajojau jį išsikepti. Tai dar vienas Lenkijos kulinarinis nostalgiškas palikimas, kuris nepaliko manęs ramybėj, kol nesuradau recepto. Vienos varškės pyragas – tai dar vienas tradicinis varškinis kepinys, kurį atrasite visose Lenkijos cukainėse ir kavinėse. 

Skiriasi šis pyragas nuo kitų tuo, kad jame beveik nėra miltų. Čia nėra tešlos sluoksnio apačioj, kaip Krokuvos varškės pyrage, nei tešlos vijų ant viršaus. Purus pyragas gaunamas atskirai plakant baltymus ir juos vėliau atsargiai sumaišant su varškės mase. Pyragas išsipučia ir beveik išsiverčia pro kraštus, o aušdamas lengvai susmenga. Kad paslėpti įtrūkusias vietas, patiekiant geriausia gausiai apibarstyti cukraus pudra. 

Net neabejoju, kad toks pyragas būtų puikiausia dovana mamai Mamos dienos proga! Tik turėkite omenyje, kad kepimui prireiks didelės (minimum 26cm skersmens) kepimo formos su nusegamais kraštais! Nerizikuokite su mažesne, nes tikrai tešla iškris per kraštus! 🙂

Purus varškės pyragas
Purus varškės pyragas
Tašlai beveik nevartojama miltų, o kiaušiniai nudažo masę skaisčiai geltona spalva
Tašlai beveik nevartojama miltų, o kiaušiniai nudažo masę skaisčiai geltona spalva
Pyragu pavaišinau kaimynus per pavasarinę talką - vaikai negalėjo atsitraukti nuo lėkštės :)
Pyragu pavaišinau kaimynus per pavasarinę talką – vaikai negalėjo atsitraukti nuo lėkštės 🙂
Vienos varškės pyragas
Purus minkštas ir sultingas varškės pyragas
Komentuoti
Spausdinti
Ingredientai
  1. 1 kg riebios varškės, mažiausiai 3 kartus sumaltos
  2. 10 kiaušinių
  3. 300 g smulkaus cukraus
  4. 250 g sviesto (kambario temperatūros)
  5. 3 šaukštai miltų
  6. 1 šaukštelis apelsinų ekstrakto
Instrukcijos
  1. Orkaitę įkaitinkite iki 180C (be feno fukcijos). Groteles nuleiskite į apatinį orkaitės trečdalį.
  2. Kepimo skardą (ne mažiau 26cm skersmens) išklokite ergamentiniu popieriumi, taip, kad kraštai išsikištų iš po kepimo formos šonų. Šonus patepkite trupučiu sviesto.
  3. Kiaušinių baltymus atskirkite nuo trynių. Trynus išsukite su cukrumi iki vientisos masės, kol cukrus visiškai ištirps.
  4. Sviestą plakite mikseriu, kol jis taps labai purus (apie 5 min). Tada po šaukštą dėkite trynių ir cukraus masės, nuolat plakdami, kol sudėsite visą trynių masę.
  5. Sudėkite triskart sumaltą varškę ir toliau intensyviai plakite. Įberkite miltus, įlašinkite apelsinų ekstraktą ir viską gerai išmaišykite.
  6. Baltymus suplakite iki standžių putų ir atsargiai įmaišykite dalimis į varškės masę.
  7. Masę supilkite į kepimo formą ir pašaukite į karštą orkaitę. Orkaitės apačioje pastatykite nedidelio kekso formą, kurią pripildykite iki pusės verdanču vandeniu.
  8. Kepkite 1 val 15 mi., tada orkaitę išjunkite, šiek tiek praverkite dureles ir vėsinkite pyragą 15 min. Išimkite iš orkaitės ir visiškai atvėsinkite ant darbastalio. Tik tada nuimkite formos šonus. Viso torto viršų gausiai pabarstykite cukraus pudra.
Nidos receptai https://nidosreceptai.lt/

Komentarų apie "Purus Vienos varškės pyragas": 23

  1. Nida:

    Lina, smagu, kad ir jums patiko šis kepinys. Kaip žinoti, kad pyragas iškepęs – su varškės pyragais tas dalykas kiek keblesnis, nes varškė pati yra drėgna, ir medinis pagaliukas ne visada geriausia parodo iškepimą (nors būtent šis gana sausas, ir toks tikrinimas visai pasiteisintų). Aš dažniausiai kepdama varškės pyragus (cheesecakes) orientuojuosi pagal tai, kaip atrodo pats pyrago centras: kiek pajudinus jis turi nežliugsėti, prilietus pirštu turi jaustis, kad kepinys iškepęs, o ne apkepęs ir viduj gali būti žalias. Paprastai kepimas vyksta nuo šonų, vidurio link, tad centras yra tai, į ką reikia žiūrėti.

  2. Lina:

    Pagaliau ir aš išsikepiau šį pyragą. Nors savo išvaizda ir skoniu labiau priminė varškės apkepą. Tik pastarasis būtų skirtas plačiajai visuomenei. Tuo tarpu Jūsų, Nida, varškėtis nusipelno karališko stalo prabangos. Tiek gamybos proceso prasme, tiek ir skoniu……… Išskirtinis. Kažkuo priminė burbulinį šokoladą, kuris burnoje tirpsta sproginėdamas. Mmmmm…. vistik turiu klausimą. Kadangi neturiu reikiamo dydžio formos, tai kepiau 26 cm. Man gavosi storesnis, bet kepiau lygiai tiek, kiek parašyta. Ar reikia tikrinti su mediniu pagaliuku? Kaip žinoti, kada pyragas iškepęs?

  3. Nida:

    Daiva, sveikinu!!! Wow, čia tai bent greitis!! Tikiuosi, džiaugsitės taip, kaip džiaugiuosi aš:) Atsakau į klausimus – dėl apelsinų ekstrakto tai nutarkuokite vieno apelsino žievelę (tik ekologiško, ir labai gerai nuplauto). Dėl dubenų – visų pirma patariu esant proigai įsigyti dar vieną dubenį. Tikrai labai pravers turint šį kombainą, nes aksesuarų jam gausu, norėsis ir to ir ano, tad dubens prireiks jei ne baltymams plakti, tai kokioms daržovėms tarkuoti. Jei kito dubens neturite, tai teks išplauti labai gerai po varškės masės maišymo (su indų plovikliu, ir labai labai labai gerai nusausinti, kad nė gramo riebalų neliktų prieš plakant baltymus). Jei turėtumėte kitą dubenį (gal reiktų sakyti „kai turėsite kitą dubenį”), galėssite išnaudoti ir šio kombaino turimą „įmaišymo funkciją”, kuri leidžia labai švelniai įmaišyti ingredientus švelniais apsisukimais. Sėkmės, labai nekantrauju išgirsti (perskaityti?) jūsų atsiliepimus.

  4. Daiva:

    Ruošiuosi kepti šį pyragą. Šiandien gavau tokį kaip Jūsų Boch kombainą (reklama suveikė😉). Tai varškės puragas ta proga kaip tik.
    Du klausimai.
    1. Kuo pakeisti apelsinų ekstraktą? Nutarkuot apelsino žievelę ir įspaust sultis? Kiek? Bijau praskiest.
    2. Kaip apseinat su vienu mikserio dubeniu, kai reikia suplakti sviestą, kiaušinių trynių masę ir baltymus atskirai?
    😊
    Ačiū.
    Daiva

  5. Nida:

    Valiooo!!! Andrej, iš tiesų, matyt pernelyg intensyvus maišymas padarė per daug oro ir pyragas išsipūtė. Labai džiaugiuosi, kad šįkart – tiek kiek ir reikėjo:) Ačiū už recenziją, kaip visada labai detalią. Neabejoju, kad kažkam, kas tik bandys pyragą kepti, pagelbės ši patirtis.

  6. Anonimas:

    Pagaliau pavyko pažaboti šį, atrodo paprastą, bet su charakteriu pyragą. Naudojau vis dar pirktinę jau sumaltą varškę, bet viską, išskyrus baltymus, maišiau labai lengvai. Specialiai įsigijau 30 cm. skardą ir peržegnojus 🙂 įdėjau į orkaitę. Likus keliasdešimčiai minučių vėl koki 5 cm pakilo virš formos kraštų bet mačiau, kad nebeužteks laiko persisverti per kraštus. Suėjus laikui išjungiau ir palikau 5 min. viduje uždaryta, kitas 5 min. vos pravėriau, pabaigoje pilnai atidariau orkaitę ir pyragui galutinai leidžiantis kietus kraštelius sukyšau į formos vidų.

    Šį kartą ne tik skonis, bet ir vaizdas gavosi toks kokio tikėjausi. Belieka viena problema-sustoti jį valgyti labai, labai problematiška 🙂

  7. Nida:

    Gali būti! Man pučiasi tada, kai pernelyg smarkiai plaku masę. Aš paprastai labai lėtai suku, kad oro neprigaudytų tešla, kol ją maišau. Tada nesipučia. Bet pradžioj, kai intensyviai plakiau, pūsdavosi daugiau.

  8. Andrej:

    Pas kwesiasmaku perskaičiau, kad pustis galėjo dėl pirktinės maltos varškės. Ir pataria naudoti paprastą 3 karus sumaltą namuose. Išmėginęs pranešiu 🙂

  9. Nida:

    Andrej – kaip keista!! Na man pyragas išsipučia, paskui sukrenta, bet tikrai iš formos laukan neišlipa:) Gal ir gera mintis sumažinti kiekį?… Arba padidinti skardą:)

  10. Andrej:

    Vėl kariavau su šiuo pyragu. Dariau pilną porciją į didelę formą, pakilo beveik dvigubai, išjungus orkaitę pradėjo leistis bet ne visas sutilpo atgal ir šonai pakibo ant formos kraštų 🙂 Susinervinau ir užmaišiau dar vieną, iš 70 proc. ingredientų. Įdėjau į tą pačią formą. Rezultatas identiškas. Pakylo dvigubai, tik šį kartą pravėręs durelės ir pyragui leidžiantys „padėjau“ jam tilpti į formą užlenkdamas kraštelius į vidų. Išvados: kitą kartą bandysiu gaminti iš pilnos porcijos tik dėsiu 60 proc. baltymų ir aišku išjungus orkaitę stumsiu pyragą į formos vidų. Pirmo bandymo pyragas, tose vietose kur pakibo ant kepimo formos kraštų išliko tokio storio kaip ir pati forma, tuo tarpu vidus įdubo. Bet, lyginant su antruoju, dėl to, kad nesusmigo, buvo ypatingai purus ir lengvas. Antrasis gi, gavosi visur vienodo storio ir taisyklingesnės formos, bet šiek tiek prarado purumą. Kam kaip geriau ir skaniau jau spręsti patiems.
    Bet abiejų skonis buvo tikrai labai natūralus ir „beveik dietinis“ tai tikrai patariu jį išmėginti, juolab, kad mažieji, nevalgantys tradicinių varškės apkepų, suvartojo pyragą per dieną.

  11. Pingback: Tradicinis lenkiškas aguonų pyragas – Makowiec – Nidos receptai

  12. Nida:

    Karolina, mėginkit su feno fukcija, bet temperatūrą pamažinkite apie 10C. Kai kepu purius pyragus paparastai nenaudoju feno.

  13. Karolina:

    Sveiki, o kodėl negalima kepti su feno funkcija? Mano orkaitė veikia tik su ventiliatoriumi 🙁

  14. Nida:

    Žinoma, Ramune!! Aš kadangi turiu prancūziško gastronominio romo su apelsinų aromatu, tai naudoju kepiniams jį. Antraip, jei turėčiau vien esenciją, tikrai naudočiau ne ją, o apelsino žievelę!

  15. Ramunė:

    O ar galima vietoj apelsinų esencijos naudoti apelsinų žievelę? Kažkaip stengiuosi nenaudot tų sintetinių kvapų, bet bijau, kad žievelė nesugadintų pyrago.(ups)

  16. Nida:

    Teoriškai manyčiau, kad tiktų. Juk ir paprastą varškę sutrinam šiame recepte iki visiškos kreminės! Aš bandyčiau drąsiai.

  17. Nida:

    Ups…… Man iš 26cm skersmens per vieną šoną truputį pasviro, bet nebaisiai, tiko nešti ant stalo, kai atvėso… Na jis išties labai pučiasi, tą reikia turėti omany… Matyt, tie 10% (turiu omeny, jei iš 50% būtumėt daręs) būtų pagelbėję… 🙂

  18. Andrej:

    Dariau iš 60 proc. produktų ir dėjau į 24 cm formą. Išbėgo. Užtad daba visi namai kvepia 😀

  19. Nida:

    Rūta – nerandu priežasties, kodėl nebūtų įmanoma padalinti ingredientų perpus mažesniam pyragui… Juolab kad ir visi kiekiai labai gražiai pasidalina į dvi dalis:)

  20. Rūta:

    O jeigu norėtųsi mažesnio pyrago? Ar galima ingredientus tiesiog sumažinti per pusę? Gal tada ir į mano mažesnę skardą tilptų… 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *