Yra prancūzų virtuvėje du labai populiarūs bulvių ruošimo būdai: boulangerie ir gratin. Receptas, kuriuo šiandien su jumis pasidalinsiu – kažkas tarp vieno ir kito, bet galiu jums pažadėt, jog šis valgis tikrai suskambės labai lietuviškai ir sužadins prisiminimus apie jaunystę… Bet pradėkime viską nuo pradžių. 

Keptos bulvės kiekvieną, gyvenusį studentų bendrabutyje (ir ne tik!!), nugramzdina į spalvotus prisiminimus ir dažniausiai papuošia plačia šypsena. Negana to, kad su tom bulvėm bendrabučio virtuvėje paliktoje keptuvėje būdavo visokiausių nuotykių, negana to, kad kad tai būdavo vienas pigiausių, greičiausių ir sočiausių patiekalų sunkiai galus gebėjusiam sudurti jaunimui, negana to, kad lėkštė keptų bulvių būdavo lengviausias būdas susirasti draugų, aš tikrai nesu sutikusi žmogaus, kuris tų keptuvėje keptų bulvių nebūtų prisiminęs su didele nostalgija ir jų nuolat negeistų 🙂 Nes juk jos be proto skanios, sutikit. Ypač užsigeriant geru lietuvišku kefyru!

Tai štai kalnas prisiminimų ir malonių emocijų mus šiandien užklupo, kai mėgavomės štai šiuo paprastučiu patiekalu, nesvarbu, kad labai mandrai pavadintu, bet pernelyg labai primenančiu tas studentiškas keptas bulves 🙂 

Na o kalbant apie prancūzišką klasiką, tai gaminant boulangerie stiliaus bulves, plonai supjaustyti bulvių griežinėliai užpilami sultiniu, pagardinami sviestu ir užkepami orkaitėje. Kepant sultinys į bulves visiškai susigeria, todėl tos bulvės būna minkštos, tačiau nesubirę, o ant viršaus užtarkuotas parmezano sūris dailiai apkepęs. Kepant gratinus (ne vien bulvių, bet ir kitų daržovių – cukinijų, moliūgų, kalafijorų, baklažanų….) plonai supjaustytos daržovės užpilamos grietinėle, ir tada viskas užkepama orkaitėje, kol masė būna minkšta, riebi, sultinga ir labai skani, aišku:)

Žemiau esantis receptas – labiau boulangerie, nei gratinas, nes čia nėra grietinėlės, bet yra nemažai sviesto 🙂 tad galutinis rezultatas bus gana kremiškas. Dar vienas niuansas – gratiną kepsite ne orkaitėje, tad labai reikia sunkios, storu dugnu špižinės (ketaus) keptuvės (30cm skersmens). Labai svarbu kuo ploniau supjaustyti bulves – man puikiai pasitarnavo mandolina. Porų taip pat nepagailėkite – jie čia suvaidins galingą skonio pastiprinimą:) Na ir sultinys… tobula, jei jis naminis, vištienos. Jei norite, pabaigoje gratiną dar galite trumpam kyštelti į įkaitusią orkaitę, taip apskrus viršus ir kraštai, bulvės įgaus dar ir traškesio. 

Tai pagrindinis patiekalas, arba garnyras, arba tiesiog…. vaistas nuo nostalgijos 🙂 

Keptos bulvės
Porų ir bulvių gratinas – prancūziškas patiekalas su lietuviška nostalgija
bulvių ir porų gratinas
Kepant sultinys susigers ir gratino kraštai karamelizuosis
Print Recipe
Bulvių ir porų gratinas
Tai dviejų tradicinių prancūziškosios virtuvės patiekalų - boulangere ir fondant - mišinys, kuriame scena atiduodama šakninių daržovių spindesiui. Lengviausia bulves labai plonai supjaustyti naudojantis mandolina. Šiam patiekalui prireiks 30cm skersmens ketaus keptuvės
Porų ir bulvių gratinas
Virtuvė Prancūzijos
Raktažodis bulvės
Pasiruošimas 15 min
Laikas 65 min
Porcijos
porc
Ingredientai
Virtuvė Prancūzijos
Raktažodis bulvės
Pasiruošimas 15 min
Laikas 65 min
Porcijos
porc
Ingredientai
Porų ir bulvių gratinas
Procesas
  1. Didelėje ketaus keptuvėje (30cm skersmens) ištirpinkite pusę kiekio (50g) sviesto. Sudėkite porus kartu su puse kiekio šalavijo lapų (apie 10 lapelių) ir maišydami kepinkite, kol porai suminkštės, bet neapskrus, apie 5 minutes.
  2. Ant apkepintų porų sudėliokite bulvių griežinėlius, taip kad vienas kitą padengtų, spirale. Supilkite sultinį, įberkite druskos (druskos kiekis priklausys nuo to, ar sūrus sultinys), gabalėliais supjaustytą likusį sviestą. Lakštą pergamentinio popieriaus suglamžykite, tada ištiesinkite ir užklokite visą gratino paviršių, švelniai paspausdami bulvių gratiną ir išlygindami popierių taip, kad tampriai susiliestų su visu bulvių sluoksniu (to popieriaus kraštai bus pakilę sulig keptuvės kraštais - taip ir turi būti). Padidinkite kaitrą, palaukite kol skystis užvirs, tada sumažinkite iki mažos/vidutinės ugnies ir palikite troškintis 40 minučių.
  3. Nuimite pergamentinį popierių ir dar patroškinkite apie 20 minučių, arba kol sultinys visiškai išgaruos ir gratino apačia karamelizuosis (pajusite malonų kvapą, tačiau būkite budrūs, kad nepradėtų svilti).
  4. Kol gratinas kepa, ištirpinkite apie 1 šaukštą sviesto mažoje keptuvėje ir apkepinkite likusius šalavijus, kol jie taps traškūs. Patiekite gratiną keptuvėje, kurioje jis kepė. Ant karšto gratino užtarkuokite parmezano sūrio (geriausia - microplane tarka), pabarstykite apkepintais šalavijais ir gausiai pabarstykite šviežiai grūstais juodaisiais pipirais. Patiekite kaip garnyrą ar atskirą patiekalą, su daržovėmis, žuvimi ar salotų lėkšte (ir dar puikiai tiks kefyro stiklinė:))
Pastabos

Recepto šaltinis - Delicious magazine

Komentarų apie "Porų ir bulvių gratinas": 2

  1. Nida Degutienė:

    Tai va, Asta… Geriausi dalykai – nostalgiški ir paprasti.

  2. Asta:

    Oi, Nida, su trupučiu spirgučių keptuvėj keptos bulvės+kefyras, tikriausiai pats skaniausias patiekalas ir man, – kad ir kiek skanumynų gaminta ir išragauta…
    🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *