Porketą (bent jau aš) atradau dėka bičiuliais tapusių Halės Deli mėsininkų. Dailiai susuktas kiaulienos šoninės ritinukas tiesiog vilioja tuoj pat sukviesti vakarienei svečius ir mėgautis jau primirštu keptos kiaulienos kepsnio skoniu! Iš Italijos virtuvės atkeliavęs patiekalas, manau, tiesiog subalansuotas lietuviškam skrandžiui ir lietuviškam vaišių stalui! O tie, kas paragauja itin traškios porketos odelės (cracling), tiesiog negali sustoti ja smaližiavę…

Apskritai Lietuvoje man rodos, iššūkiu tapo nusipirkti kokybiškos lietuviškos kiaulienos! Turgaus prekeiviais aš pati nelabai pasitikiu (nes pasak jų, visa kuo jie prekiauja, „pačių užauginta”, gaila, kad dažnas ten viso labo perpardavinėtojas, puikiai įvaldęs melavimo meną), o prekybos centruose mėsa paprastai supjaustoma taip, kaip nusprendžia prekybos centrų darbuotojai, bet ne klientai. Užtai tokiose mažose parduotuvėlėse, kuriose šeimininkauja patys savininkai, jei paprašai, ne tik išpjaus norimą mėsos kepsnį, bet net ir centimetrais išmatuos, kad sutilptų į turimą kepimo indą:) 

Paprasčiausia yra tiesiog nusipirkti jau paruoštą porketą ir ją tiesiog iškepti orkaitėje, pasirūpinant dar kokiais nors tinkamais priedais. Ir tikrai nuostabių porketų prieš šventes jūs atrasite jau paruoštų The Farm arba Halės Deli! Tačiau aš visada noriu viską išmėginti pati, todėl ėmiausi ritinėlį sukti pati:) Žinoma, bepigu man tą porketą sukti, kai visi reikalingiausi ingredientai mėsininkų buvo paruošti taip, kad beliko tik pačiai suvynioti:) Na gerai, aš dar šiek tiek „pagerinau” savo porketą, nes įdariau ją ne tik kiaulienos nugarine, bet ir gardžiu įdaru su vyšniomis ir pistacijų riešutais (beje, porketą galima „įdaryti ir išpjova). Be proto šventinis patiekalas, tiksiantis ne tik Kalėdoms, bet ir bet kuriai kitai jūsų šventei.

Porketa – bene šventiškiausias, itin lietuviškam stalui tinkamas kepsnys
Traški odelė ir drėgnas, aromatingas įdaras padarys šį kepsnį stebuklingu
Patiekite su vyšnių čatniu ir keptomis daržovėmis

Porketa

  • 3kg šoninės kvadratas (su oda)
  • 1 kiaulienos nugarinė arba išpjova (gabalėlio ilgis – toks kaip šoninės), apie 400-500g
  • 1/4 stiklinės (40g) rupios druskos
  • 2 šaukštai alyvuogių aliejaus

Vyšnių ir pistacijų riešutų įdarui:

  • 1 šaukštas alyvuogių aliejaus
  • 1 mažas svogūnas, smulkiai supjaustytas
  • 2 skiltelės česnako, susmulkintos
  • 2 šaukštai čiobrelių lapelių
  • 3 stiklinės (210g) geros kokybės džiūvėsių
  • 1 kiaušinis
  • 1 šaukštas Dijon garstyčių
  • 1/4 stiklinės (35g) išgliaudytų pistacijų riešutų, pasmulkintų
  • 1/2 stiklinės (90g) vyšnių čatnio (receptas apačioje)*
  • Druskos, grūstų juodųjų pipirų

Patiekalą ruošti pradėkite likus mažiausiai dienai iki patiekimo. Taip užtikrinsite itin traškią odelę iškepus. Šoninę paklokite ant grotelių ir atidengtą palikite per naktį šaldytuve, kad odelė kuo geriau išdžiūtų. 

Aštriu peiliu vienodais intervalais padarykite įpjovas

Išimkite šoninę iš šaldytuvo ir popieriniu rankšluosčiu labai gerai nusausinkite visą odelės plotą. Aštriu peiliu 1cm intervalais padarykite įpjovas per visą odelės paviršių (įpjovas darykite taip, kad vyniojant porketą šie įpjovimai būtų išilgai mėsos (lygiagrečiai vyniojimo krypčiai). Pabarstykite visą įpjautos odelės paviršių 2 šaukštais rupios druskos ir gerai įtrinkite, ypač į įpjovas. Vėl įdėkite neuždengtą šoninę į šaldytuvą ir palikite 2-3 valandoms (dar geriau – per naktį). 

Per tą laiką pasigaminkite įdarą. Vidutinio dydžio keptuvėje įkaitinkite aliejų ir jame apkepinkite svogūnus, kol suminkštės. Suberkite česnakus, čiobrelių lapus, ir dar trumpai pakepinkite apie 2 minutes. Sudėkite apkepintus svogūnus į didesnį dubenį, suberkite džiūvėsius, įdėkite kiaušinį, garstyčias, riešutus, vyšnių čatnį, įberkite druskos ir pipirų, ir gerai išmaišykite. 

Įkaitinkite orkaitę iki 220C (tegul tokia įkaitinta orkaitė pabūna bent 15 minučių, kad taptų labai karšta). Į kepimo skardą įdėkite groteles ir jas patepkite aliejumi. Popieriniu rankšluosčiu nubraukite drėgmės perteklių nuo šoninės odelės (kuo sausesnė ji bus, tuo traškesnė iškeps). Paklokite šoninę ant darbastalio odele į apačią. Ant krašto klokite kiaulienos nugarinę (arba išpjovą), o visą likusį šoninės plotą padenkite tolygiai įdaru. Kuo tampriau suvyniokite porketą į ritinį ir apriškite virtuvine virvele. Visą odelės paviršių patepkite aliejumi, ir pabarstykite likusiais 2 šaukštais druskos (vėl įspausdami į tarpus įpjpovose). Pašaukite į orkaitę ir kepkite apie 30 minučių. Tada sumažinkite kaitrą iki 200C ir kepkite dar apie 1-1,5 val., arba kol mėsai matuoti skirtas termometras, įbestas į storiausią vietą, rodys 70-75C. Jei porketos odelė ims pernelyg skrusti, lengvai pridenkite ją aliuminio folijos lakštu. Iškepusią porketą uždengę folija palaikykite apie 15 minučių, tik tada nukarpykite virtuvinę virvelę ir pjaustykite. 

*Vietoje vyšnių čatnio galite naudoti pirktą arba pačių pasigamintą spanguolių čatnį (arba uogienę).

Vyšnių čatnis

  • 1 šaukštas alyvuogių aliejaus
  • 1 nedidelis svogūnas, smulkiai supjaustytas
  • 1 šaukštas čiobrelių lapelių
  • 500g šaldytų vyšnių (be kauliukų)
  • 1 šaukštas nutarkuotos apelsino žievelės
  • 1/4 stiklinės (60ml) apelsinų likerio
  • 1/3 stiklinės (80ml) raudonojo vyno acto
  • 1 stiklinė (220g) cukraus
  • Druskos, ir grūstų juodųjų pipirų

Vidutinio dydžio keptuvėje arba puode įkaitinkite aliejų ir apkepinkite svogūnus kartu su čiobreliais, kol suminkštės (apie 2-3 min). Sudėkite vyšnias, apelsino žievelę, likerį, actą, cukrų, įberkite druskos ir pipirų, ir išmaišykite. Užvirinkite ir ant nedidelės ugnies virkite apie 30 min., arba kol čatnis sutirštės ir taps žvilgantis. Pilnai atvėsinkite prieš patiekdami. 

Recepto šaltinis – Donna Hay.

 

  1. Pingback: Vyšnių ir balzamiko acto padaže kepta kiaulienos šoninė – Nidos receptai

  2. Nida:

    Šaldytuve tai tikrai kelis mėnesius išsilaikys, nes cukraus sočiai, tai konservantas garantuotas:) O žiemai, manau, taip pat galima daryti, tik reiktų sterilizuoti indus, kuriuose uždarysit. Nebandžiau, bet vėlgi dėl to paties cukraus – turėtų išsilaikyti saugiai.

  3. A:

    Vyšnių sezonas 😉
    Kiek laiko vyšnių chatnis išsilaiko šaldytuve? Ar įmanoma jo pasigaminti rudeniui ar žiemai ir šviežių vyšnių?

  4. Rūta:

    Dėkoju, Nida, nuostabiausias Kalėdų patiekalas!! Porketa pavyko nuostabiai. Gaminau vyšnių catni pati, tik naudojau lemincelo likeri, bet skonis puikus! Iškepė tobulai!! Visa šeima buvo nustebinta 😘

  5. Indra:

    Nida, o kaip jūs iškepate pastarnokus taip, kad jie turėtų tokio blizgesio? 🙂 Greičiausiai ne orkaitėje? 🙂

  6. Nida:

    Sgita, gaila, bet tikriausiai neatsakysiu tiksliai į jūsų klausimą, nes viskas, ką aš padariau, tai nuvažiavau į The Farm, pasiėmiau visus mėsos gabalus jau supjaustytus (šoninę, nugarinę), ir tik pati subrūkšniavau odą bei surišau (na ir įdarą sudėjau). Bet jei taip reiktų pačiai tą šoninės gabalą ir išsipjauti, tai tikriausiai orientuočiausi į vidutinio riebumo – kokių 3cm storio lašinuką su vos vos raumenuko, ir tikrai, jūs teisi, jokių kaulų gabaliukų…. Bet oi oi kaip vertas grieko šitas kepsnys, mano vyras kliedi nuo jo, kaip ir kiti svečiai, kurie ragavo… Nuo šaknų, kaip sakoma, nepabėgsi matyt:)

  7. Sigita:

    Nerealiai skaniai atrodantis kepsnys. Kadangi niekda nekepusi jokių šoninių, šoninių vyniotinių, noriu pasiteirauti – ar pati šoninė tokiam kaip Jūsų kepsniui su nugarine turi būti liesesnė/riebesnė. Kokio maždaug storio šoninės gabliukas turėtų būti ? Dar kartais šoninė būna su kauliukų likučiais – jų tikriausiai taip pat negali būti ?

  8. Pingback: Keptas otas ant porų ir bulvių paklodės – Nidos receptai

  9. Nida:

    Luktelkit dar dienelę kitą – įdėsiu kelis receptus. Paprastus, bet labai gerus. Nespėju…:)

  10. Ramunė:

    Ačiū, Nida, už padrąsinimą! Dabar lieka malonioji dalis – įdomių side dish paieška:)

  11. Nida:

    Ramune, jūs net jei labai stengsitės, nesugadinsit porketos kepdama:))) Tai paprasčiausias būdas žiauriai gerą balių turėti, pamatysit!!!

  12. Ramunė:

    Tai Jūsų įkvėpta, šiemet einu lengvu keliu – tiesiog užsisakiau porketą iš the FARM:) dabar bijau, kad tik nesugadinčiau kepdama:)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *