Kasmet vieną gegužės savaitgalį vyksta vienas mano laukiamiausių kulinarinių metų renginių – Big Green Egg Flavour Fair šventė. Tai gurmanams ir šeimoms skirtas piknikas, kai susirenka visi geriausi Lietuvos šefai, ir vienu metu užkuria savo žaliuosius kiaušinius! Vaišės, muzika, saulė ir daug gerų emocijų – garantuotos! Tokios šventės, beje, vyksta ne tik Lietuvoje, bet visame pasaulyje! Aš vis svajoju kada nors sudalyvauti visose Big Green Egg šventėse Europoje – čia tai bent nuotykis būtų!!

Pernai, savo dideliam nusivylimui, per Big Green Egg fiestą buvau komandiruotėje, tačiau šių metų keliones planavau taip, kad tik nepraleisčiau šio gegužės mėnesio pikniko! Negana to, buvau pakviesta parodyti kažką iš savo repertuaro. Ilgai neužtrukau nuspręsdama ką demonstruosiu – greitai nusprendžiau, kad kepsiu pidė – į picas panašius turkiškus kepinius. Ir nors pidė laisvai galima iškepti ir paprastoje orkaitėje, geriausia tam tinka picų krosnis (kurią labai nedaug kas dar Lietuvoje turi namuose…) arba – Big Green Egg! Nes juk įkaitinta keramikinė „kiaušinio” ertmė pavirsta pačia geriausia krosnimi, tinkama ne tik picoms, bet ir duonai kepti. Būtiniausiai šiam kepiniui gaminti prireiks ir kepimo akmens, o jį įkaitinti teks apie 20 minučių, kad akmuo būtų labai karštas!

Big Green Egg Flavour Fair (nuotrauka @Big Green Egg)

Pidė gali virsti pačiu geriausiu jūsų vakarėlio akcentu, nes ją lipdyti gali visi svečiai (tik pagalvokite apie vaikišką šventę, kur kiekvienas gali nusilipdyti savo mini pidė:)). Įdarai taip pat gali būti patys įvairiausi – nuo maltos avienos (toks labiau vyriškas, suaugusių variantas) iki špinatų (tikrai patiks moterims:)), arba įvairių sūrių įdaras. Mūsų kompanijoje visiems labiausiai patiko pidė, kurioje buvo mėlynojo pelėsinio sūrio – jis kažkaip puikiai subalansavo skonį. Tačiau itin greitai nuo stalo išgaravo ir pidė su čiorizo dešra – jei kas mėgsta aštrumus, tai tikrai nenusivils:) 

Pidė tešlą paruošite gana greitai, galite net susiminkyti iš vakaro ir laikyti šaldytuve. Nesijaudinkite, jei neturite pernelyg daug laiko tešlai kildinti – pakaks ir pusvalandžio, o tada jau galite kočioti ir kepti! Ruošdami įdarus pasitelkite savo fantaziją ir gerai apžiūrėkite šaldytuvą – neabejoju, kad ten likęs koks gabalėlis lašinukų, keli griežinėliai sūrio, sunokusių pomidorų ar dešros…. Pidė gali būti ir saldi: su rikota ir vaisiais, su rūgščia varške ir džemu…. Fantazuokite į sveikatą, gardinkite tuo, ką mėgstate, ir mėginkite sukurti savo firminę pidė! 🙂 O gal savo atradimais ir rezultatais nebus gaila pasidalinti ir su kitais skaitytojais šio įrašo komentaruose?:) Būsiu labai dėkinga ir laiminga!!

Pats geriausias namų picų pečius – kamado tiopo grilis Big Green Egg!
Nepamirškite prieš kepdami pidė gerai įkaitinti kepimo akmenį
Pidė su čiorizo dešra ir svogūnais bei pidė su lašinukais, alyvuogėmis ir pomidorais
Labai skanu, jei pidė pagardinsite mėlynojo pelėsio sūriu
Pidė lapai paparasta patiekti, pjaustyti ir valgyti!
Pidė su špinatais ir pidė su keturiais sūriais bei pomidorais

Pidė (turkiškos picos)

Tešlai:

  • 1 šaukštas sausų mielių
  • 1 šaukštelis cukraus
  • 1/4 stiklinės (60ml) šilto vandens
  • 3 stiklinės (450g) kvietinių miltų (galite sumaišyti su viso grūdo miiltais) plius dar šiek tiek darbastaliui pabarstyti
  • 1 šaukštelis smulkios druskos
  • 1/2 stiklinės (125ml) pieno
  • 1/3 stiklinės (80ml) vandens (papildomai prie ansktesnio kiekio)

Įdaro pagrindui:

  • 500g sutarkuoto mocarela sūrio*
  • 150g minkšto ožkos pieno sūrio
  • 4 kiaušiniai, lengvai suplakti
  • 1 šaukštelis druskos
  • aliejaus patepimui ir pašlakstymui

*Dalį šio kiekio galite pakeisti kitokiu tarkuotu sūriu arba paruoštu tarkuotų sūrių mišiniu

Užminkykite tešlą: mažame dubenėlyje išmaišykite mieles, cukrų ir šiltą vandenį. Atidėkite į šalį kelioms minutėms, kad suputotų. Dideliame dubenyje (arba elektrinio kombaino inde) sumaišykite miltus su druska, padarykite viduryje duobelę ir į ją supilkite suputojusį mielių mišinį, pieną ir likusį vandenį. Užminkykite tešlą (jei trūksta, galite dar šiek tiek įpilti vandens – pdadėkite nuo 1-2 šaukštų) kol ji taps minkšta ir elastinga. Iš tešlos suformuokite rutulį ir jį įdėkite į švelniai riebalais pateptą dubenį. Uždenkite švariu virtuviniu rankšluosčiu ir palikite bent 30 minučių pakilti (tešlos kiekis turėtų padvigubėti). 

Kamado tipo grilį (arba orkaitę) įkaitinkite iki 220C. Jei pidė kepate Big Green Egg kepsninėje, įdėkite konvEGGtorių ir paprastas groteles, ant grotelių uždėkite picos akmenį ir palikite akmenį kaisti aukštoje temperatūroje bent 20 minučių. Jei kepate orkaitėje, keletą minučių įkaitinkite kepimo skardas, kuriose kepsite pidė

Paruoškite įdaro pagrindą: visus išvardintus igredientus (išskyrus aliejų) sumaišykite dubenėlyje. 

Tešlą padalinkite į 4 dalis (arba į 6, jei norite mažesnių pidė, arba į dar mažesnius gabaliukus, jei norite individualių porcijų) Ant gausiai miltais pabarstyto paviršiaus iškočiokite pailgus ovalus (jei kepate 4 pidė – 40x20cm). Ant šio pagrindo tepkite paruošto įdaro dalį (1/4, jei kepate 4 pidė), palikdami maždaug 5cm tešlos kraštelius. Ant viršaus dėkite pasirinktą įdarą (receptai – žemiau), tada užlenkite tešlos kraštelius, pridengdami įdarą, o pačius kampeliu sužsukite ir užspauskite. Visus kraštelius patepkite aliejumi, taip pat pašlakstykite aliejumi įdarą. Perkelkite paruoštą pidė ant įkatinto kepimo akmens (arba ant įkaitusios kepimo skardos) ir kepkite apie 15min, kol kraštai pagels, apskrus, o įdaro pagrindas šiek tiek sutvirtės. 

Čiorizo dešros ir svogūnų įraras: 1 mažas svogūnas, supjaustytas labai plonais žiedeliais, čiorizo dešros griežinėliai (galite pakeisti saliami dešra)

Špinatų įdaras: 250g šviežių špinatų (pakaitinkite sausoje keptuvėje kol suglebs, tada sudėkite į sietelį ir gerai nuspauskite skystį, susmulkinkite) 

Pomidorų, lašinukų ir mėlynojo pelėsio sūrio: lašinukus susmulkinkite, pomidorus perpjaukite pusiau arba griežinėliais. Galite dar pagardinti alyvuogėmis (be kauliukų)

Mėsos įdaras: Šlakelyje aliejaus apkepinkite svogūnus, tada suverskite maltą mėsą (vištieną, jautiną, avieną), pagrdinkite druska ir pipirais, maišydami kepinkite, kol mėsa visiškai iškeps, tada pagardinkite pomidorų pasta (koncentratu). 

  1. Nida:

    Evelina, kepkite 220C, viduryje orkaitės. Eiga tokia pat, kaip ir kepant grilyje, nes kamado grilis puikiai transformuojasi į orkaitę:)

  2. Evelina:

    Sveiki. Jeigu kepsiu orkaitėje,kokioje temperatūroje kepti ir kokiu režimu? Ačiū 🙂 Nekantrauju išmėginti 🙂

  3. Pingback: Chačiapuri – Nidos receptai

  4. Pica i namus Vilnius:

    Ojei kaip gardziai atrodo… Juolab nepietavus. Būtinai išbandysiu šį receptą. Pas mus penktadieniį vakaro filmukas ir pica yra tradicija kaip sekmadienį pusryčiams blynai 🙂

  5. Nida:

    Jolita, manau, kad nebūtina naudoti kiaušinių įdarui, Ir pagrindas neturėtų labai suskrusti nes jis plonas, o įdaro santykinai nemažai.

  6. Jolita:

    Ar būtina įdarui naudoti kiaušinius? Gal galima juos kuo nore pakeisti (alergija)? O jei be kiaušinių kepsiu, tai sūris, kol pagrindas iškeps, perkeps ir suskrus labai stipriai tikriausiai?

  7. Nida:

    Aurelija, ačiū už glėbį gerų emocijų, kuriomis pasidalinot:) Dėl tų mielių. Iš tiesų tai sausas mieles tikrai nebūtina tirpinti nei šiltame vandenyje, nei piene, jas išties galima iškart su miltais maišyti. O štai šviežias mieles reikia tirpinti, laukti kol suputos. Aš kažkodėl geriau jaučiuosi, kai ir sausas užpilu, palaukiu, įsitikinu, kad mielės „gyvos”:) Nors iš tiesų, kas bijo mielinių kepinių, tai patariu nuo sausų mielių pradėt, tikrai mažesnė rizika, kad kažkas ne taip bus:) Taip kad suma sumarum – sausų nebūrina tirpinti, čia tik mano toks susigalvojimas, prisipažįstu 🙂

  8. Aurelija:

    „Mieles sumaišyti su šiltu vandeniu ir palaukti kol suputos. Kažkodėl neputoja… O kiek reikia laukti?… Reikia pasitikrinti receptą. Ai, taigi dar šaukštelis cukraus kažkur prapuolė! Oi, kaip šaukštelis, juk tešlos tik pusę normos darau… Bet jau per vėlu… Nepamaišys tas šaukštelis, o ir mielės suputojo :)!” Taip bemąstydama, užminkiau puikią tešlą, kurią kildinau gerokai virš valandos, per kurią ji tikrai gerai pakilo :)! Ir kartu kilo klausimas apie mieles. Aš visada naudoju tik sausas mieles, tačiau receptuose rašo arba taip kaip pas jus – mieles sumaišyti su šiltu vandeniu/pienu, arba kaip ir ant pačių mielių pakelio – jas tiesiog sumaišyti su miltais. Ir visada, kad ir koks jau tas receptas bebūtų, aš mieles iš karto maišau su miltais. Šį kartą nusprendžiau nenukrypti nuo recepto :). Tad ar yra tešlai labai didelis skirtumas, kokiu metodu tas sausas mieles į ją įmaišysi, ar nelabai :)?
    O pačios picos buvo labai skanios :)! Ir būtent dėl to, dviems dideliems ir vienam mažam valgytojui pusės normos (dviejų picų) buvo šiek tiek mažoka :). Kitą kartą kepsiu pilną porciją :). Įdarui naudojau Džiugo ir paprastą fermentinį sūrius, viena pica buvo „vyriška” su čiorizo dešra, kurią pirmą kartą ragavom ir kuri čia oi kaip tiko :)!, o antra pica „moteriška” su špinatais :). Šiemet ir špinatai man atradimas :). Picos – tikras Grožis lėkštėje ir Skonių Skonis :)!

  9. Pingback: Pidė: turkiškos picos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *