Žinot ką į ranką čiumpa italai, kai vasarą išsiruošia į pikniką, ar tiesiog nori šviežutėlio sumuštinio pietums? Piadina – plokščią, lavašą primenantį plonytį duonos paplotį, į kurį galima įdaryti kokius tik nori gardėsius!
Italija tai jau tikrai yra kraštas, kur žmonės moka mėgautis maistu. O piadinos – tradicinės Emilia-Romagna duonelės, keptos, kaip manoma, net etruskų laikais! Tad kas ta piadina ir kodėl pavadinime paminėjau Big Green Egg?
Visų pirma pradėkim nuo to, kad tai yra duona, kuriai nereikia mielių! O tai reiškia, kad net jei neplanavote kepti jokių duonų, piadinas galite išsikepti net ir be plano, mat reikiamus ingredientus garantuotai turite, o tešlos nereikia kildinti. O jei jau kuriate savo Big Green Egg kokiems mėsiškiems kepsniams, išnaudokite galimybę (ir karštį!) plonyčiams paplotėliams pasigaminti! Juk jūsų žaliasis kiaušinis – ir grilis, ir orkaitė, ir rūkykla ir pečius viename! Aš, žinokit, niekada neleidžiu tam sukurtam karščiui „prapulti”: kol grilis kaista, kepu daržoves, paskui duonos paplotėlius, tada mėsos kepsnnius, o kai jau darbas baigiasi ir ugnį užgesinu, palieku karštame grilyje dar kokį prieskoniais įtrintą lietuvišką varškės sūrį, kad beauštančiame grilyje lėtai iškeptų:)
Bet šiandien esu nusiteikusi jus suvilioti piadinomis. Italijoje jas nuo seno kepdavo ant specialių molio „lėkštelių”: jas įkaitindavo, tada klodavo plonai iškočiotą paplotį, ir po poros minučių jau vyniodavo saliami dešras, mocarela sūrį, kepintas ar šviežias daržoves, tuno salotas ir visa kitka, kas tik būdavo po ranka. O jums, beje, tokių molio lėkštučių net neprireiks, nes jūsų Big Green Egg tarsi tam ir sukurtas! Piadioms kepti Big Green Egg turi net specialų akmenį su krašteliu, čia tarsi apie jus iš anksto ir pagalvojo!! Jei tokio neturit, jūs galite naudoti picos kepimo akmenį, arba dvipusę ketaus plokštę (lygiu paviršiumi). Man ketaus plokštė patinka net labiau – galiu iškeptą piadiną dar bebaigiant kepti patepti alyvuogių aliejumi, nesibaimindama, kad riebalabais aptaškysiu akmenį:)
Piadinos tešlą italai minko iš mltų, vandens ir taukų. Tiesa, taukus šiais laikais daug kas keičia sviestu arba alyvuogių aliejumi, o vandenį – pienu. Tokios piadinos būna minkštos ir elastingos, perlenkus nelūžta. Patiekiamos piadinos dažnai ant medinės lentutės, perpjautos pusiau (jei didesnės – supjaustomos į daugiau dalių).
Kai keliavau po Sidnėjų Australijoje (o Australijoje italų bendruomenė ypač didelė ir ypač gurmaniška!!), man įsiminė Piadinų barai, kaip kokios mūsiškės picerijos ar kebabinės pačiuose „karščiausiuose” taškuose, kur žmonių masė, visi alkani, visiems kiaurą parą reikia greitai pagaminamo, lengvai valgomo gatvės maisto. Pavyzdžiui – šalia garsiojo Bondi paplūdimio Sidnėjuje (ei, verslininkai, čia ir jums idėja kur nors pajūry: pasistatei didelį Big Green Egg ant tako, ir kepk šviežias piadinas, įdarydamas lietuvių mėgstamais įdarais – nuo sūrių iki mėsų ir daržovių!).
Piadinos receptas jūsų laukia žemiau, o čia – keletas įdarų kombinacijų, jei pritrūktumėte fantazijos. Niekada nesuklysite, pašlakstę kiekvieną įdarą ypač tyru alyvuogių aliejumi, pabarstę gerais pipirais ir druska (jei tinka). O pagrindinės taisyklės visgi reiktų nepamiršti: piadinų atveju mažiau (įdaro) yra daugiau. 🙂
- Buivolės mocarella + pomidorai + pesto
- rūkytas kumpis + mocarella
- Prosciutto + figos + mėlynojo pelėsio sūris + rukola
- straccino sūris + nduja (tokia labai aštri riebi „dešra”) + žali svogūnų laiškai
- tuno salotos (konservuotas tunas su majonezu, citrinų sultimis, pipirais druska) + pomidorai + rukola
- grilyje keptas viščiukas + mocarella + avokadas + pomidorai + rukola
- kiaulienos šoninė + fermentinis sūris + mini špinatai
- grilyje keptos ir pamarinuotos daržovės (cukinijos, baklažanai, pomidorai) + sūris (pvz., keptas haloumi)
- mortadella + balta mišrainė (o taip, aš nesuklydau, – būtent balta mišrainė, kuri užsienyje vadinama rusiškom salotom)
- nutella (smaližiams :))
Pasiruošimas | 10 min |
Laikas | 5 min |
Pasyvus laikas | 30 min |
Porcijos |
vnt
|
- 500 g kvieitnių miltų (geriausia, jei turite 00 kategorijos)
- 2 šaukšteliai kepimo miltelių
- 1 šaukštelis smulkios druskos
- 80 g sviesto (arba alyvuogių aliejaus)
- 150 ml pieno (patariu naudoti riebesnį)
- 150 ml šilto vandens
Ingredientai
|
|
- Dideliame dubenyje (patogiausia - virtuvinio kombaino, su uždėtu kablio formos įrankiu) sumaišykite miltus, kepimo miltelius, druską, tada sudėkite minkštą sviestą, supilkite pieną ir vandenį ir užminknykite minkštą elastingą tešlą. Pasistenkite paminkyti bent 8-10 minučių, kad aktyvuotųsi glitimas. Suformuokite iš tešlos rutulį, įsukite į maistinę plėvelę ir palikite pastovėti tešlą bent pusvalandį.
- Kai jūsų Big Green Egg (ar kitoks kamado tipo grilis) jau bus įkaitęs (iki maždaug 200C), uždėkite konvEGGtorių, ir ketaus plokštę** (lygiu paviršiumi), palaukite kol gerai įkais.
- Tešlą padalinkite į 8 dalis. Kiekiveną iškočiokite į kuo plonesnį (2mmplonumo) paplotėlį. Dėkite tešlos paplotėlį ant įkaitusios plokštės ir uždarę grilio dangtį palaukite apie minutę, kol paplotėlis iškeps, tada apverskite kita puse ir leiskite apkepti kitai pusei.
- Įdarykite piadinas savo pasirinktais įdarais, perlenkite perpus, patiekite perpjovę pusiau, arba į daugiau dalių. Atminkite, kad gera piadina - ta, kurioje neperkrauta pernelyg daug įdarų!
*tradiciškai šios itališkos duonos kepamos su taukais, tačiau šiomis dienomis dažnai taukai keičiami minknštu sviestu. Galite išmėginti kepti su alyvuogių aliejumi vietoje sviesto.
**Piadinas galite kepti ir ant picos akmens, tik palaukite, kol jis gerai įkais.
***Jei neturite grilio, piadinas išsikepsite ir sausoje gerai įkaitintoje keptuvėje (rekomenduoju ketaus).
Įrašas sukurtas bendradarbiaujant su Big Green Egg. #reklama