Pakalbėkim šiandien apie garnyrus. Ar turite mėgstamiausius, o gal visi, kuriuos gaminate, iki gyvo kaulo įgrisę?:) Bulvės, ryžiai arba makaronai, ir čia fantazija pasibaigia?:)
Žinokit, man tikrai taip būna. Užsiciklinu ant šių paprastųjų, ir kažkaip važiuoju tai vieną, tai kitą pagamindama, kai ruošiu kokį žuvies ar mėsos patiekalą. Bet kartais imu ir pati ant savęs supykstu: juk su tais pačiais garnyrais ir patiekalai, atrodo, vis tie patys, pabostantys… Todėl garnyras – tai gudrybė, kuri leidžia tą pačią lašišą, ar kotletus, ar šnicelį, keptą krūtinėlę, ar dar kažką, ką dažnai ruošiate, paversti vis nauju kulinariniu šedevru.
Kruopos visada turi begales galimybių improvizuoti! Ypač jei naudojate ne įprastas (grikius, ryžius), bet retesnes – miežius, soras, kynvas ar kitokias. Jei tokias kruopas tik išvirsite vandenyje, garnyras bus… na, toks, sakyčiau, dietiškas, prėskas. Tačiau jei, pavyzdžiui, vietoje vandens pilsite sultinį – skonis bus kur kas geresnis. Jei prieš tai pakepinsite (svieste arba aliejuje) smulkiai supjaustytus svogūnus (ir, pavyzdžiui, smulkiai supjaustytą šoninę), ir kruopas virsite su šiais apkepintais dalykais, tai garnyras taps ne koše, bet tikru pagardu. Žinokite, kad geras garnyras kartais „užmaskuoja” ir prasčiau pagamintą mėsos arba žuvies gabalėlį:)
Dar garnyrams nereiktų pamiršti lęšių – jie maistingi ir labai gardūs. O kiekvieną garnyrą visuomet verta pagardinti šviežiomis petražolėmis, mėtomis, svogūno laiškais, krapais ar kitais skonį ir spalvą suteikiančiais žalumynais.
Na, o jei ieškote garnyrui ko nors dar labiau neįprasto,- susiraskite parduotuvės lentynoje perlinį kuskusą (jis dar vadinamas Izraelio kuskusu). Tai tokie švelnūs „makaronų” žirneliai, kuriuos labai labai mėgsta vaikai, o Izraelyje, beje, šis produktas yra labai dažnų vasariškų salotų ingredientas (hebrajiškai šis kuskusas vadinamas ptitim).
Šįkart perlinio kuskuso garnyrą pagardinau šafranais, cinamonu ir razinomis bei kedrų riešutais, todėl jis tobulai „susižaidė” su keptais sultingos lašišos kepsniais. Tačiau garnyras – ta sritis, kur drąsiai „pasileiskite plaukus” ir atsiduokite savo fantazijai (ir spintelių turiniui), ir ieškokite kokių nors sau patinkančių tobulų garnyro atspalvių:)
Perlinio kuskuso garnyras: su šafranais ir cinamonu
4 asm.
- 4 šaukštai alyvuogių aliejaus
- 1 vidutinio dydžio svogūnas, smulkiai supjaustytas
- 4 žali svogūnų laiškai, supjaustyti (žalias dalis palikite dekoracijai)
- Žiupsnelis čili pipirų dribsnių (arba saldžiosios paprikos, jei nenorite aitriai)
- Druska
- keletas šafrano siūlų
- 2 skiltelės česnako, susmulkintos
- Žiupsnis cinamono
- 1 stiklinė perlinio kuskuso
- 2 stiklinės verdančio vandens
- 1/3 stiklinės razinų (arba džiovintų spanguolių)
- 1/3 stiklinės lengvai paskrudintų keptuvėje kedrinių pinijų riešutų
- Šviežių petražolių, sukapotų, dekoracijai
Puode storu dugnu užkaiskite 2 šaukštus aliejaus. Suberkite svogūnus ir baltas laiškinio svogūno dalis. Įberkite čili pipirų ir druskos. Kepinkite ant vidutinės ugnies maišydami, kol svogūnai suminkštės ir šiek tiek patamsės (tačiau neims svilti).
Šafrano siūlus labai mažame indelyje užpilkite apie 1-2 šaukštais karšto vandens, atidėkite trumpam į šalį.
Į puodą įpilkite liuksius du šaukštus aliejaus, suberkite česnakus, įberkite cinamono, ir dar pakepinkite maišydami apie pusę minutės, kol česnakas paskleis aromatą. Supilkite į puodą perlinį kuskusą, ir kepinkite toliau maišydami, kol visi kuskuso grūdeliai pasidengs aliejumi ir prieskoniais, ir ims švelniai skrusti (tamsėti).
Supilkite šafraną kartu su skysčiu, kuriame jis išmirko, bei verdantį vandenį. Suberkite karštu vandeniu nuplikytas ir nusausintas razinas. Uždenkite puodą, sumažinkite kaitrą iki minimumo, ir troškinkite 10 minučių. Išjunkite ugnį ir palikite kuskusą dar pabrinkti, kad neliktų visiškai skysčio, kuriame jis virė.
Pabaigoje paskaninkite druska, įmaišykite paskrudintus riešutus, susmulkintas svogūno laiškų žaliąsias dalis, ir kapotas petražoles. Patiekite iškart su mėsos arba žuvies patiekalais.