Kai vieną dieną nei iš šio nei iš to pabudau pavargusi taip, kad vos įstengiau nutrepsėti 1,5km atstumą iki sporto salės (paprastai rytais bėgu 5-6 km!), o ir kažkaip keistai ėmė kutenti gerklę, pagalvojau, kad viskas čia dėl tų nesandarių australiškų namų, pro kuriuos kiaurai per naktį skverbiasi šaltis, o tuo šlykščiu iš lubų pučiančiu šiltu oru šildomi ne kambariai, bt gatvės, rajonai ir visa atmosfera… 

Bet pasirodo viskas kur kas paprasčiau – tiesiog kažkur kažkaip kažkada pasigavau… COVID… Buvau vienas tų paskutinių dinozaurų, kuris dar nebuvo ragavęs šito „gėrio”. Net sergant vyrui ir gyvenant tuose pačiuose namuose man pavyko neužsikrėsti, o čia – prašom, net nežinau kas ir kaip. 

Tad teko šią savaitę pasirūpinti kalnu nosinių (sloga milžiniška), skaniomis žoelių arbatomis ir išsikraustyti miegoti į kitą kambarį. Gerai, kad mūsų namai dideli, laikytis saugaus atstumo labai paprasta. Australijoje nėra jokių saviizoliacijos reikalavimų, tik rekomendacijos likti namuose, dėvėti kaukę ir vengti uždarų patalpų. Bet kadangi aš esu labai taisyklių žmogus, visas 7 dienas, kaip priklauso, nekišu nosies iš namų, sąžiningai užsiregistravau savo teigiamą RAT testo rezultatą specialioje platformoje (juk visuomenės sveikatos specialistams svarbu žinoti situaciją apie susirgimus!), įspėjau visus žmones, su kuriais turėjau pastarosiomis dienomis kontaktą, kad stebėtų savo sveikatos būklę. Užtai dabar turiu tieeeeeek laiko virtuvei, kad atrodo, esu atitrūkusi nuo grandinės:) Net nebūčiau pagalvojusi, kad toks „savęs užsidarymas” gali paveikti net taip mobilizuojančiai: viena vertus, nuo ryto iki vakaro sėdžiu ir dėlioju baigiamuosius akordus savo naujai Australijos knygai (labai tikiuosi, kad ji pasirodys jau šį rudenį), kita vertus – išsijuosusi šeimininkauju, fotografuoju ir labai nekantrauju viską, ką darau, jums parodyti 🙂 

Svarbiausia, kuo noriu šiandien pasidalinti – tai šios naujai išbandytos duonos receptu!! Jau kai perskaičiau ingredientus žinojau, kad ji turėtų būti labai gera (tie, kurie dažnai gamina, turbūt pritars, kad vien iš recepto paskaitymo kartais yra labai aišku, ar rezultatas džiugins, ar nelabai). Bet kai šios duonos paragavo mano vyras (o jis duonai išrankus….), nepaliovė kartoti, kad tai skaniausia duona, kokią jam teko valgyti. 

Duonai prireiks truputėlio raugo (tad labai tikiuosi, kad ją išbandys visi tie, kurie kepa sour dough). Taip pat jos sudėtyje – šiek tiek mielių. Išmirkytos 5 kruopos duoda duonai labai malonaus drėgnumo ir prailgina jos šviežumo laiką. Duoną kur kas paprasčiau gaminti, nei tradicinę sour dough – nereikia lankstyti, nereikia pagal jausmą nuspręsti kada laikas minkyti ar kepti. Visas didžiausias darbas bus nudirbtas kol jūs miegosit ir kol jūsų užmertki ar sumaišyti produktai minkštės ir fermentuosis. 

Penkių grūdų duona, prapjauta
Penkių grūdų duona – minkšta, maistinga, puri ir labai skani
Kepaliukas namujose keptos duonos
Namuose kepta penkių grūdų duona
5 grain bread
Raugintos tešlos duona su ruginiais ir kvietiniais miltais ir penkiais grūdais
Print Recipe
Penkių grūdų duona
Drėgna, puri duona, kurios sudėtyje - kvietiniai ir ruginiai miltai bei penkių rūšių grūdai
Penkiagrude duona
Course Užkandžiai
Virtuvė Lietuvos
Raktažodis kepiniai
Pasiruošimas 10 min
Laikas 50 min
Pasyvus laikas 20 val
Porcijos
kepaliukai
Ingredientai
Įmaišui (fermentavimui per naktį)
Penkių grūdų mišiniui (mirkymui per naktį)
Duonos tešlai
Course Užkandžiai
Virtuvė Lietuvos
Raktažodis kepiniai
Pasiruošimas 10 min
Laikas 50 min
Pasyvus laikas 20 val
Porcijos
kepaliukai
Ingredientai
Įmaišui (fermentavimui per naktį)
Penkių grūdų mišiniui (mirkymui per naktį)
Duonos tešlai
Penkiagrude duona
Procesas
  1. Iš vakaro pasiruoškite įmaišą bei užmerkite grūdus. Įmaišui sumaišykite visus išvardintus ingredientus dubenyje, tą dubenį uždenkite maistine plėvele ir palikite ant darbastalio kambario temperatūroje. Tą patį kitame dubenyje padarykite su grūdais - viską sumaišykit, uždenkite maistine plėvele ir palikit per naktį. Abu indai turėtų pastovėti apie 14-16 valandų.
  2. Kitą dieną elektrinio kombaino inde sumaišykite kvietinius miltus, vandenį, sausas mieles, medų ir sudėkite abiejų dubenėlių turinį - įmaišą ir išbrinkusius grūdus (juose skysčio jau neturėtų būti likę). Minkykite kablio įrankiu apie 10 minučių, kol viskas susimaišys. Palikite tešlą pastovėti 1 valandą uždengę rankšluostėliu, kur nors šilčiau. Tešla turėtų pakilti.
  3. Padalinkite tešlą į tris lygias dalis (išeis po maždaug 700g), palikite padalintą tešlą pailsėti 15 minučių. Tada suformuokite iš kiekvieno gabalėlio tešlos po kepalėlį (apvalų, pailgą - kaip norisi) ir įdėkit tą kepalėlį į kildinimui skirtą duonos krepšelį (jį gausiai pabarstykite miltų ir krakmolo mišiniu, kad neliptų). Duoną į krepšelį dėkite sujungimu į viršų. Kildinimo krepšelius įdėkite į polietileno maišelius, kad tešla nedžiūtų, ir palikite šiltoje vietoje pakilti apie 1 valandą.
  4. Įkaitinkite orkaitę iki 240C. Kol orkaitė kaista, sudėkite į ją špižinius puodus, kad kaistų kartu. Išverskite pakilusius duonos kepalėlius ant skiautės kepimo popieriaus, padarykite gražias įpjovas. Perkelkite kepalėlius kartu su popieriumi į įkaitusius puodus, sandariai uždenkite. Kepkite uždengę puode 30 minučių, tada sumažinkite temperatūrą iki 220C, dangtį nudenkite ir kepkite dar apie 20-25 min. Atvėsinkite ant grotelių.
  5. Jei ketaus puodų neturite, galite duoną kepti ant įkaitinto picos akmens, padėję po apačia orkaitėje skardą su vandeniu. Garuose duoną reiktų kepti apie 40 minučių, tada temperatūrą sumažinkite iki 220C ir kepkite dar apie 15-25 minutes.
Pastabos

Recepto šaltinis - Moje Wypieki ir „Bread” Jeffrey Hamelman.

Komentarų apie "Penkių grūdų duona": 2

  1. Nida:

    Indre, dėl raugo vietoj mielių naudojimo neatsakysiu, nes čia jau reikia dirbti su receptu, bandyti ir žiūrėti kas gaunasi… Aš dalinuosi autoriaus receptu iš jo knygos, o teoriškai net bijau ką ir patart…
    Dėl raugo – jei jūs turite raugą namuose, paprastai jį laikote šaldytuve, ir jis toks „miegantis”. Tai aš šaldytuvinį raugą atšildau iki kambario temperatūros, pamaitinu, palieku per naktį kambaryje, ir kitą dieną jis man pats aktyviausias, labiausiai tinkamas kepti.
    O jei klausiate apie raugo pasigaminimą nuo pradžių, tai čia jau reikia žiūrėti ir vertinti, jei viskas einasi pagal planą, tai po savaitės raugas jau būna geras naudoti, jis pilnai gyvas ir aktyvus. Šiaip labai daug informacijos internete kaip tą raugą užsiauginti iš vandens ir miltų…

  2. Indrė:

    Nida, dėkui už receptą. Mano klausimas, ar būtų galima ir tešloje raugą vietoj mielių naudoti? Gausis?

    Ir kelių dienų raugas jau skaitosi geras?

    Sveikatos!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *