Važiuodami į Mozambiką nelabai žinojome ko tikėtis. Greičiausiai tikėjomės pamatyti TIKRĄJĄ Afriką. Iš tiesų, Pietų Afrika, krtus sieną ir iš jos išvažiavus, atrodo tarsi civilizacijos oazė… Bet apie viską nuo pradžių.

Mes, du lietuviai, į kelionę susiruošėm su dar 14 žmonių – 8 pietų afrikiečiais, 4 australais. Sėdę į galingus Land Rover džipus iš Johanesburgo patraukėm šiaurės rytų kryptimi. Keliauti tokiais galingais automobiliais – vienas malonumas. Beje, tik tokios transporto priemonės ir yra pajėgios pasiekti mūsų kelionės tikslą atokiausiuose Mozambiko kaimuose, į kuriuos neveda joks automobilių išvažinėtas kelias. Tad nebaisūs jokie iššūkiai!

Kelionė ten, kur nėra kelių...
Kelionė ten, kur nėra kelių…
Pakeliuj, Krugerio parke
Pakeliuj, Krugerio parke

Naktį praleidę draugų vasarnamyje ant Kriugerio nacionalinio parko sienos, visą vakarą klausėmės čia pat, vos už kelių metrų riaumojančių begemotų. Arčiau namo prieiti jiems nedrąsu, be to, teritoriją saugo elektrinė tvora. Čia nė viename žingsnyje negalima pamiršti purškalo nuo uodų, nes maliarinių parazitų gaujos gali pridaryti bėdų… Uždaroje teritorijoje, kurioje žaliuoja geriausias visoje šalyje golfo laukas, ir kur stovi mūsų bičiulių vasarnamis, galioja dar viena taisyklė: čia negalima vaikščioti pėščiomis, vien tik judėti elektriniais golfo automobiliais. Kodėl? Ogi todėl, kad pažiūrėti golfo žaidžiančių vasarotojų dažnai atklįsta…. leopardai. Ne be reikialo ši teritorija pavadinta “Leopards creak”.

Vasarnamis, kuriame už tvoros visą naktį riaumoja begemotai
Vasarnamis, kuriame už tvoros visą naktį riaumoja begemotai
Golfo lauke greičiau sutiksi leopardus, nei golfo žaidėjus:)
Golfo lauke greičiau sutiksi leopardus, nei golfo žaidėjus:)

Braai – grilis – Pietų Afrikoje yra kiekvienos dienos džiaugsmas. Anglys kuriami pusryčiams ir vakarienei, ir būtinai draugams susirinkus. Pietų afrikiečiai tikri grilio meistrai, o parduotuvių lentynos lūžta nuo marinatų ir keptos mėsos padažų… Ankstyviems puysryčiams pakeliuj į Mozambiką sustojome nacionalinio parko teritorijoje įrengtoje aikštelėje. Čia galima išsinuomoti grilį (ką gi daugiau?:)) ir plačioje keptuvėje išsikepti ką tik širdis geidžia. Mūsų karališki pusryčiai buvo kiaušinienė su traškiu bekonu, o tai, ko nepabaigėm mes, sulesė visiškai prie žmonių pripratę paukščiai riestais sparnais, kurie tarsi mūsų balandžiai įkyriai prašinėjo lesalo iš visų valgytojų:)

Pusryčiai ant griliaus:)
Pusryčiai ant griliaus:)
griliaus kiaušiniėnė
griliaus kiaušiniėnė
Yra kas pabaigia pusryčius:)
Yra kas pabaigia pusryčius:)

Mozambiko ir PAR siena man kažkuo priminė Lenkijos ir Lietuvos sieną prieš 20 metų, kai driekėsi eilės ir reikėjo rimtų pažinčių norint neužstrigti ilgam ją kertant:) Panašiai ir čia – greitai pavyko sieną pravažiuoti tik todėl, kad pora vaikinukų spitriai sutvarkė visą krūvą reikiamų dokumentų, ranka išrašytų čekių, pažymų, leidimų…

Už sienos vaizdas gerokai pasikeitė. Vietoj dramblių ir antilopių pakelėse matėsi vien ožkos ir vištos:) Milžiniški nedirbamos žemės plotai, iki dangaus prikrautos senos mašinos, gabenančios viską, kas tik jose telpa iš kaimyninės turtingesnės šalies, ir šalikelėse visomis kryptimis einantys žmonės, ant galvų nešantys sunkiausius krovinius. 

"Afrika laikosi ant moterų galvų" - teisingai pasakė mano bičiulis
„Afrika laikosi ant moterų galvų“ – teisingai pasakė mano bičiulis
Vaikai mokykloje
Vaikai mokykloje
Nevaikiški vaikų žaislai...
Nevaikiški vaikų žaislai…

Mūsų kelionės tikslas ir misija – pagalba kovojant su maliarija, kurią organizuoja populiarus visame pasaulyje restoranų tinklas „Nando’s“. Jų socialinės atsakomybės programa ir renkamos lėšos kasmet išgelbėja gyvybes tūkstančiams žmonių. Nedaug kas žino, jog maliarija – kur kas baisesnė problema nei ebola ar AIDS. Kas minutę Afrikoje nuo maliarijos mirštšta 3 vaikai iki 5 metų amžaiaus. Jokių vakcinų, jokių kovos prieš šią bėdą priemonių dar neišrasta. Vienintelis būdas apsisaugoti – miegoti po specialiu tinklu. Arba išpurkšti namus specialiais pesticidais, naikinančiais maliarinius uodus. Tad mes ir dalyvavome tokioje namų purškimo akcijoje. Lenkiu galvą prieš 150 vietinių mozambikiečių, kuriuos įdarbina „United against malaria“ fondas, ir kurie kasdien dideliame karštyje tampo sunkius agregatus ir purškia iš molio drėbtus namus, gelbėdami kitų gyvybes, ir labai rizikuodami savomis. 

Ligoninė. Laukiamasis. Maliarija?...
Ligoninė. Laukiamasis. Maliarija?…
Purškiam vietinių namus nuo maliarijos
Purškiam vietinių namus nuo maliarijos
Gera žinoti, kad galbūt išgelbėjau kažkieno gyvybę
Gera žinoti, kad galbūt išgelbėjau kažkieno gyvybę

Mozambikas – jūros gėrybių rojus. Krevetės čia – tarsi pas mus bulvės. Visur ir visomis progomis, ir visais pavidalais. Krevetėmis įdaryti pyragėliai, ant laužo keptos krevetės, ir viskas, ką tik galima dar pagaminti iš šių (pas mus) delikatesinių jūros gėrybių. Dar vienas Mozambiko turtas – anakardžių riešutai. Vietiniai riešutus su visais lukštais kepa žarijose, o paskui atvėsintus skaldo ir valgo šviežutėlius, dar šiltus. Gatvėse sėdi merginos, metalo strypo gabalu skaldo rieštus ir pardavinėja praeiviams. Stiklinė – euras. 

Kriauklės kriauklės kur užmatai...
Kriauklės kriauklės kur užmatai…
Dar gyvi... Ištraukti iš dumblo šįryt...
Dar gyvi… Ištraukti iš dumblo šįryt…
Kalnai krevečių
Kalnai krevečių
Lauže kepti anakardžių riešutai
Lauže kepti anakardžių riešutai

Na ir žinoma, peri peri. Garsusis Mozambiko čili pipiras, piktesnis už pikčiausią, nors ir mažas savo dydžiu. Peri peri – būtinas ir privalomas kepant viščiukus, mirkant krevetes ir net skrudinant anakardžius! Aštrus padažas – tarsi pas mus grietinė, kuria gardinami beveik visi tradiciniai lietuviški valgiai:) 

Peri peri laukuose...
Peri peri laukuose…
čili - visur ir visada
čili – visur ir visada
Čili padažai. Neapsakomo aštrumo.
Čili padažai. Neapsakomo aštrumo.

Komentarų apie "Mozambikas: jūros gėrybių, anakardžių ir čili pipirų kraštas": 7

 1. Nida:

  Ačiū, Edita! Tokių komentarų apie „puikiavimąsi“ pilnas internetas… Gaila, kad žmonės tik taip siaurai supranta tekstą. Man smagu dalintis įspūdžiais, gal kam nors keliaujant jie pravers. Odeta – tau atsakau, kad Moz yra must visiems pamišusiems nuo žuvies ir jūros gėrybių. Aš kurį laiką jų nenorėsiu:) Nes buvo per daug:)

 2. Edita K.:

  Puikuotis? Kas per nesąmonė! Visad smagu yra keliauti pačiam bei pasiklausyti pasakojimų apie kitų žmonių kelionėse patirtus įspūdžius. Jei būtų kitaip, nebūtų knygų, žurnalų, rašančių apie keliones. Nebūtų TV laidų ir TV kanalų apie keliones! Su didžiausiu malonumu perskaičiau šių kelionių aprašymus ir tikrai laukiu jų daugiau!

 3. Nida:

  Rimute, Kristina, dėkui – bus dar ne viena dalis apie Mozambiką, nes kelionė dar tik įpusėjo… O J galiu tik paguosti, kad pasijautė įžeistas mano dokumentinio „pasipuikavimo“. Internetas pilnas kitų pasakojimų, kuriuose žmonės dalinasi savo įspūdžiais iš kelionių po mažiau egzotiškas šalis ir keliauja prastesniais nei galingi Land Roveriai automobiliais…

 4. j:

  vaje vaje kokia prabanga, „sedom i galingus Land Rover ir vare, pasivazineti…“…kokia puikuma, ir kam tiek puikuotis

 5. Rima Paukste:

  Labai smagiai perskaiciau…labai idomu. Grazios nuotraukos. Koks gi vis delto tas pasaulis ivairus! 🙂 aciu!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.