Aš esu įsitikinusi, kad bent vieni pusryčiai savaitėje turi būti saldūs ir skanūs!:) Užvis geriausia, jei tie pusryčiai – tai varškės apkepas:) Bent jau man šis kepinys asocijuojasi vien su šiltais vaikystės prisiminimais…
Ar jūs prisimenate varškės apkepus, kuriuos kepdavo mokyklos valgykloje arba kitose to meto valgyklose (jaunesniems skaitytojams noriu pabrėžti, kad restoranų „anais” laikais beveik nebūdavo, o jei ir būdavo, tai vargu ar jų meniu buvo varškės apkepas). Vis prašydavau mamos, kad būtent tokį apkepą ji iškeptų. Tas apkepas visuomet būdavo storas ir purus, minkštas. Naminis visuomet būdavo „tampresnis”, tiesa, ne mažiau skanus… Ir iki šiol man to valgyklinio apkepo paslaptis yra neįminta, vis svajoju susipažinti su kokia „to meto” virėja, kuri ir papasakotų ką gi dėdavo į tą kepinį, kad jis toks ir ne kitoks būdavo… Nors… Kai pagalvoju apie valgyklos kotletus, kurie, beje, irgi labai minkšti ir purūs būdavo, tai gal ir nelabai noriu sužinoti ką į juos dėdavo (arba ko nedėdavo išvis:)).
Tai štai mano apkepo idealizavimas tikrai atėjo iš vaikystės. Ta pilna skarda mėgiamo kepinio visuomet žadėdavo bent porą dienų smaližiavimo iki soties:) O juk ir dabar smagu turėti gabalėlį po ranka net ir rytojaus dieną, kai norisi kažko skanaus su popietine arbata…:) Tad tebūnie tai bus ne vien pusryčiai, bet ir nepiktas desertas, tas apkepas!:)
Sulaukiu klausimų dėl moliūgų tyrės. Tą tyrę pasidaryti labai paprasta, be to ją galima užšaldyti, kad prireikus turėtumėte. Tiesiog supjaustykite moliūgą riekelėmis su visa odele (sėklas ir minkštą vidurį pašalinkite), ir kepkite skardoje orkaitėje 180C apie 30-40 min., kol moliūgas taps visiškai minkštas, peilis ar šakutė labai lengvai smigs į minkštimą. Kai truputį pravės, nupjaukite odelę, o moliūgą kuriam laikui palikite kiauraindyje, kad šiek tiek skysčio nuvarvėtų. Tačiau nevarvinkite pernelyg ilgai, nes tyrė neturi būti labai sausa. Tokią tyrę aš dedu, pavyzdžiui, ir į bulvių košę, kuri nusidažo skaisčiai geltona spalva, ir į pusrytines košes… O jau kepiniams ji tiesiog nepamainoma.
Moliūgų ir varškės apkepas
4-6 asm.
- 1 kg varškės
- 4 kiaušiniai
- 1/2 šaukštelio druskos
- 4-8 šaukštai rudojo cukraus (dėkite cukraus priklausomai nuo to, kaip saldžiai mėgstate apkepą, ir su kokio saldumo uogiene jį valgysite)
- 2 stiklinės moliūgo tyrės
- 10 šaukštų manų kruopų
- sauja razinų (arba kitų džiovintų vaisių/uogų)
- Truputis sviesto apkepo viršui patepti
Varškę ištrinkite su kiaušiniais, druska ir cukrumi, tada supilkite moliūgo tyrę, suberkite manus, viską gerai išmaišykite. Pabaigoje sudėkite razinas ir dar kartą sumaišykite.
Kepimo skardą (30×40 cm) išklokite pergamentiniu popieriumi arba patepkite sviestu. Suverskite visą paruoštą masę, viršų patepkite trupučiu tirpinto arba galabėliais supjaustyto sviesto, ir pašaukite į orkaitę, įkaitintą iki 180C (arba 175C su apipūtimo funkcija). Kepkite apie 40-50 minučių, kol apkepas gražiai pagels viršuje, ir bus pilnai iškepęs.
Patiekite šiltą, su jogurtu ir/arba mėgiama uogiene.
Akvile, džiūvėsiais, arba keliais šaukštais miltų.
Kuo būtų galima pakeisti manų kruopas? Ačiū 🙂
Pingback: Moliūgų bandelės (nesaldžios) – Nidos receptai
Žana, džiaugiuosi, kad nenuvylė rezultatas:) O aš šiandien visą keksą be riebalų kepiau, taip pat skeptiška buvau pradžioje, o gavosi super! jau greitai įdėsiu receptą:) Išties, daug dalykų galime gaminti sveikiau ir liesiau, tik nedrįstam:)
Puikus apkepas! Pradžioje lyg suabejojau, kad be menkiausių riebalų (sviesto ), bet labai skanus.
Cukraus dėjau max. nurodytą kiekį ir tikrai jo reikia, nes moliūgas duoda gaivumo 🙂 , nėra saldu.
Ačiū 🙂
Rūta, nieko tokio:)
ATLEISKITE, puoliau prie recepto, neperskaičiusi intro 🙂 Dar kartą atsiprašau 🙂
Nida, gal kvailas klausimas, bet išdrįsiu užduoti: kaip pasidaryti tą moliūgų tyrę? Moliūgą išvirti ir sutrinti? Iškepti orkaitėje ir sutrinti? Dar kaip nors kitaip? Prieskonių kažokių dėti? Iš anksto dėkoju už atsakymą 🙂