Šventėms, kuomet stalą nukloju lietuviškais patiekalais, mėgstu išvirti barščius. Ne tradicinius, lietuviškus (o gal ukrainietiškus?) tirštus, riebius su grietine, kokius dažniausiai valgome kai gerai paspaudžia šaltukas. Aš mėgstu svečiams pateikti skaidrius barščius, geriamus iš puodelio. Šildančius, deginančius švelniai gerklę grūstais pipirais. Prie tokių barščių pateikiu arba atskirai išvirtas ausytes su džiovintų grybų įdaru (atskirai išvirtas, kad tešla nenusidažytų raudonai), arba iškepu minkštutes bandeles su raugintų kopūstų ir grybų įdaru.

P1120796

barsciai su ausytemis

Šios bandelės (iš lenkiško Every Cake You Bake blog’o) jau tapo mūsų būtinu Kalėdų atributu. Dažnai jos atsiranda ant stalo ir kitomis progomis, bet Kalėdoms paprastai darau jas žuvyčių formos. Pernai taip pat jas kepiau, bet kadangi ant foto aparato buvo nustatyta kažkokia netinkama funkcija, visos nuotraukos gavosi geltonos, netinkamos publikuoti. Kol apsižiūrėjau, mano žuvyčių jau nebuvo nei kvapo – nebuvo ką perfotografuoti:) Tad šiemet jau įamžinau visą procesą. Žinoma, formą galima pasirinkti bet kokią, bet žuvelės tikrai gražiai papuošia stalą:)

pyrageliai su kopustais

Mieliniai pyragėliai su kopūstais ir grybais

Tešlai:
500 g miltų,
30 g šviežių mielių,
2 šaukšteliai cukraus,
1 puodelis pieno,
60 g sviesto,
1 kiaušinis,
1 kiaušinio trynys,
1 šaukštelis druskos,
pipirų žirneliai – papuošimui (žuvyčių akytėms)

Papildomai- kiaušinis patepimui

Įdarui-
500 g raugintų kopūstų,
1 didelis svogūnas,
sauja džiovintų grybų,
1/2 šaukštelio kmynų,
druska, pipirai

Mieles ištriname su cukrumi, 2 šaukštais miltų ir 4 šaukštais šilto pieno. Paliekam maždaug 15 minučių šiltai, kad masė suputotų.
Kiaušinį ir kiaušinio trynį išsukame su druska iki purumo. Miltus išsijojame į dubenį, viduryje padarome duobutė ir į ją supilame mielių masę. Ten pat supilame kiaušinius ir šiltą (ne karštą!!) pieną. maišome palaipsniuj supildami tirpintą ir atvėsintą sviestą. Minkome kol gauname vientisą blizgią tešlą. Suformuojame kamuoliuką, pabarstome miltais, uždengiame švariu rankšluostėliu ir pastatome šiltai, kad tešla išaugtų.

Pasigaminame įdarą: džiovintus grybus užpilame karštu vandeniu ir paliekame kelias valandas, kad suminkštėtų.
Kopūstus perskalaujame vandeniu (jei jie labai rūgštūs, perplauname kelis kartus), nuvarviname ir nuspaudžiame visus skysčius. Suberiame ant pjaustymo lentos ir smulkiai peiliu sukapojame.  Sudedame į puodą kartu su išmirkusiais ir susmulkintais grybais, užpilame skysčiu, kuriame grybai mirko, ir troškiname ant mažos ugnies apie 40 minučių (jei vanduo išgaruoja, šiek tiek pripilam papildomai).
Smulkiai supjaustytą svogūną apkepiname šlakelyje aliejaus. Į keptuvę suverčiame nusausintus troškintus kopūstus su grybais ir suberiame kmynus. Pakepiname, pasūdome pagal skonį, pabarstome grūstais pipirais. Atvėsiname.

mieliniai pyrageliai zyvytes

Išaugusią mielinę tešlą padaliname į mažas porcijas. Iš kiekvienos porcijos darome pyragėlį, į vidų įdedame įdaro, ir viską sulipdę, formuojame žuvyčių formos pyragėlius. Žuvytes guldom į skardą, išklotą pergamentiniu popieriumi ir paliekame apie 20 minučių, kad vėl iškiltų. Šiek tiek tešlos pasiliekam dekoracijoms.

Kiekvieną žuvelę ištepame kiaušinio plakiniu ir mažomis (manikiūrinėmis) žirklutėmis įkerpame šiek tiek paviršiaus, darydami „žvynelius”. Įspaudžiame „akį” – pipirą. Iš likusios tešlos darom po du mažučius rutuliukus, ir juos kiaušinio plakinio pagalba priklijuojam prie žuvyčių galvyčių, kad atrodytų kaip papūsti žandukai:)

Įkaitiname orkaitę iki 200 C ir kepame apie 15-20 minučių, kol gražiai pagelsta.

mieliniai pyrageliai

pyrageliai su grybais ir kpustais

Vienas komentaras apie straipsnį "Mieliniai pyragėliai su kopūstais ir grybais"

  1. Nida:

    Puiki mintis, Sandra!! Pyragėlius geriausia apkepkite (kad jie dar nespėtų apskrusti), tuomet šventės dieną teliks tik pašauti ir pabaigti kepti (galite ir tiesiai iš šaldiklio). Galima ir pilnai iškeptus užšaldyti, taip pat tik pašildyti orkaitėje tereikės. Visiškai nekeptų pyragėlių šaldyti nepatarčiau.

  2. Sandra:

    Bus išbandyta! O jei pasiruošt namų darbus ir užsišaldyt Kūčioms, kokiame etape rekomenduotumėt tai padaryti? Kažin, ar variantas visiškai nekeptas šaldyt? Ačiū!

  3. Nida:

    Agne, reiktų pastudijuoti kokiose raugo specialistų bendruomenėse. Aš tik mielines bandeles su cinamonu esu kepusi, tai galit užmest akį į procesą. Greičiausiai jis panašus būtų, su ilgesnėmis valandomis tešlos kildinimo… Bet konkretaus atsakymo dar neturiu, greičiausiai šiems metams domėsiuosi ruošdama Kūčioms 🙂

  4. Agne:

    O kaip reiktų gaminti bandeles, jeigu vietoj mielių dėti raugą ?

  5. Nida:

    Kaip faina, Aušra!!! Džiaugiuosi, kad buvo skanu (nes nepavykti tiesiog negalėjo!!). Man su mieline tešla žaisti užtikrinčiausia – ji visuomet tinkamai iškyla, būna puri ir minkšta… O kokį įdarą sugalvojai dėti?

  6. Ausra:

    Nida, iskepiau vakar; isejo – LIUKS!! tesla maisiau su mikseriu (sudejau viska ir palikau 10 minuciu minkytis);paskui pakildinau kokias 2 val; bandeles buvo minkstos minkstos, labai graziai iskilo, ir atrode super graziai; labai labai geras receptas; uz poros savaiciu mano nulinukui bus eile nestis „snack” i mokykla; vel kepsiu sitas tavo zuvis;

  7. Nida:

    Aušra, ar čia TU be patirties???:) Netikiu! Šios mielinės bandelės – bene lengviausias dalykas, ir kuris visada pasiseka. Pagrindinė taisyklė su tokio pobūdžio (mieline) tešla – jokio skubėjimo. Tešlai, kaip žinia, reikia duoti laiko pakilti, pabūti… Dar vienas „tipsas” – pamėgink nepilnai tiek, kiek parašyta, dėti miltų. Jei tešla bus ne visai jau lipni, tai taip ir palik. Kadangi kuo mažiau miltų, tai tuo minkštesnės bandelės gaunasi. Na, o su įdarais tai jau galima į valias improvizuoti – daržovės, mėsa, kepintos morkos su svogūnais, koks indiškas samosų įdaras gal net tiktų (virtos bulvės su žirneliais)… Bet manau, kad tau fantazijos tikrai nepritruks:)

  8. Ausra:

    Nu, Nida, bandysiu ir as sitas; tik gal ne su raugintais kopustais, o su kokia viestiena gal; arba tik su grybais; gal kokiu rekomendaciju turi zmogui be patirties? jeigu geros iseis, tai darysiu visa tunta i mokykla; tavosios labai labai grazutes;

  9. Nida:

    Barščiai – gerai… Bet kokiu oru. O žuvyčių žandeliai pernai geresni gavosi, kai tu tuos mažus rutuliukus klijavai:) Man pritrūko kantrybės, todėl ir nevienodi:)

  10. Ruta:

    Kaip noreciau barsciu skaidriu…. Taip jauciu gerklei padetu, numalsintu mano visa persalima!!

  11. Ruta:

    Hahhaha graziai gavosi labai :] man patinka labai burnytes ju, vienos issizioje, kitos ne – super!!

  12. Dovilė:

    Viskas gavosi puikiai (gal tik alkoholio kai kam mažiau reikėjo;-) Lankėm draugus, baliavojom, šokom, juokėmės.
    Kepu dar vištos krūtinėles, įdarytas džiovintais pomidorais ir mocarela. Valgyt jau niekas nebenori, bet tai ką: negalima geram daiktui prapult..

  13. Nida:

    Dovile, su Naujais:) Tikiuosi, šventė gavosi puikiai, fantai tiko ir patiko, o vaišės buvo skanios:) Gražių, turiningų metų!:)

  14. Dovilė:

    Nida, tai pribėriau visokių žolių, tai tikrai kaip kokioj senovinėje vaistinėje arba pas kokią bobutę žolininkę;-)
    Labai džiaugiuosi, kad vakar nepatingėjau ir prikepiau. Šiandien grįžus iš darbo nebedaug gaminimo ir liko. Dar darbe pusė dienos „fantus” gaminau su visokiais aforizmais-palinkėjimais kitiems metams. Tikiuosi, kad bus staigmena visiems;-)
    Ačiū, už sveikinimus ir palinkėjimus. Labai tikiuosi, kad kiti bus dar geresni metai nei šie: nebus karo, darbe seksis, šeimoje visi vieni kitus mylėsim..Gražios visiems šventės.

  15. Nida:

    Dusia! labai džiaugiuosi, kad ryžotės mielinės tešlos išbandymams:) Kai pamėginsit, įsitikinsit, kad tai pats paprasčiausias, ir, svarbiausia,- patikimiausias būdas skaniems pyragams kepti!! Jei ką, atskubėsiu į pagalba:)
    O barščius aš verdu taip: šlakelyje alyvuogių aliejaus lengvai apkepinu didelį svogūną, perpjautą į 2 arba 4 dalis, perpus perpjautą saliero šaknį, petražolės šaknį ir kelias nupuptas (cielas) česnako skilteles. Užpilu vandeniu, sudedu nuluptus burokus (jei jie labai dideli – perpjaunu perpus arba į ketvirčius), įmetu kelis lauro lapus, keletą kvapiųjų pipirų (all spice), juodųjų pipirų, druskos ir būtinai cukraus (ypač Izraelyje, nes burokai, įsitikinau, Lietuvoj daug saldesni). Verdu kol burokai tampa minkšti. Sriubą nukošiu, visas daržoves, išskyrus burokus, išmetu (jos negražiai nusidažo raudonai), o burokus atšaldžius panaudoju raudonai mišrainei. Prieš pateikiant sriubą dar kartą užverdu ir įpilu šiek tiek rūgšties (acto, citrinos sulčių), kad susibalansuotų skonis. Man patinka, kai barščiai būna saldžiai-rūgščiai-sūroki, su papildoma doze grūstų pipirų.

  16. Nida:

    Dovile, bajeriste tu:) Kvepia vaistine:))))) Aš dievinu kepinėlius iš sluoksniuotos tešlos ne mažiau nei mielinės:) Tik pastaroji kiek „kūdesnė”. O viskas kas su špinatais – tobula. Gražios Naujametinės šventės, laimingų metų!!:)

  17. dusia:

    man taip patiko kad nusprendziau–badysiu kepti mieline tesla!jei nesigaus tai bent idara! gera ideja zaisti su anukem! ar galima barsciu recepta?aciu!

  18. Dovilė:

    Vau, kaip gražu. Daug darbo dekoracijoms, bet tikrai labai gražu.
    Aš kaip tik dabar rytojaus vakarui kepu kepinėlius iš šaldytos tešlos su špinatais, sūriu, alyvuogėm, įvairiom žolėm. Kvepia vaistine;-)))

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *