Tas kvapas namuose….. Tas kepamų šviežių bandelių su cinamonu kvapas…. Vien dėl jo verta imtis šio tikrai nesudėtingo proceso. Vien dėl to minkštučio kepinio, kuris užgertas puodeliu aromatingos kavos net niūriausią rudenišką dieną padaro saulėta ir šviesia…

Ruduo šiemet kaip niekad nepašykštėjo veiklos ir kelionių, tad net savo pačios blog’e pasidariau retas svečias! Ne, ne valgyti laiko pritrūksta, bet laiko pasimėgauti kūryba virtuvėje, su fotoaparatu rankoje, rašant įrašą… Na kodėl šventėms artėjant taip greitai ima suktis pasaulis?… O dar visi du mėnesiai prieš akis, tad kas bus dar labiau priartėjus gruodžiui?…:)

Praėjusį savaitgalį buvau pakviesta pravesti kulinarinės pamokos nuostabioje studijoje Poznanėje, kur su žinių ištroškusiu jaunimu gilinomės į Lietuvos žydų virtuvę. Man ta Lietuvos žydų virtuvė – tai mūsų pačių virtuvė, tokia artima, gyva prisiminimuose ir močiutės pasakojimuose, o ir dar iščiupinėta Izraelyje ir sudėta į knygą „Izraelio skoniai„. Leisdama šią knygą nė sapnuose nesapnavau, kad bus toks milžiniškas pasisekimas, ir kad skaičiuosiu paskutinius egzempliorius, lentynoje, kuriuos vis dar galima įsigyti mano elektroninėje parduotuvėje ir kai kuriuose knygynuose. Ir kai žmonės manęs klausia, ar bus antras leidimas, atsakau labai tvirtai ir nuoširdžiai – NE. Nebus. Tegul būna tiek, kiek yra. Tegul verčiau kelių egzempliorių pritrūksta, nei voliojasi lentynose niekieno neperkamos knygos… Į tą knygą sudėjau labai daug meilės ir penkerių gyvenimo Izraelyje metų bagažą, todėl noriu, kad ji ir išliktų ypatinga knyga. Ir ne tik man… Ir už tai sužinojusi, kad Penguin išleista angliškoji knygos versija jau taip pat beveik visiškai išparduota, suskubau įsigyti paskutinius egzempliorius pati, ir tie egzemplioriai dabar laivais ir lėktuvais keliauja Vilniaus link iš paties Keiptauno… Tad vos tik juos turėsiu savo sandėlyje, jūs turėsite unikalią galimybę įsigyti paskutinius angliškosios knygos egzempliorius mano elektroninėje parduotuvėje. Nuolatos susilaukdavau klausimų kur galima šią knygą anglų k įsigyti, nes žmonės vis norėdavo draugams ir bičiuliams, neskaitantiems lietuviškai, dovanų vežti, tai dabar galėsiu išdidžiai pasakyti – štai čia, Vilniuje, šioje parduotuvėje🙂 

O tarpuose kol rūpinuose logistika iš kitos gaublio pusės, kvepinu namus nežmoniškai skaniais aromatais ir kepu bandeles su bene tinkamiausiu vėlyvojo rudens ingredientu – moliūgais! Išmėginkite šias minkštutes bandeles, nes dalį miltų jose pakeisite trintu keptu ir sutrintu moliūgu, kuris ne tik nudažys bandeles skaisčiai geltona spalva, bet ir padarys jas (beveik) visiškai nenuodėmingomis:)

Mielinė tešla nemėgsta skubėjimo… Leiskite jai pakilti…
visi namai kvepia cinamonu…
Turite abejonių, ar gali būti geresni pusryčiai darganotą rudens rytą?..

 

Mielinės bandelės su moliūgais ir cinamonu

20-24 mini bandelės

Tešlai:

  • 3,5 stiklinės miltų (naudojau speltų)
  • 12 g sausų mielių
  • 1/4 šaukštelio druskos
  • 1 kiaušinis, suplaktas
  • 80 g cukraus
  • 3/4 stiklinės šilto pieno
  • 3/4 stiklinės kepto ir sutrinto į košę moliūgo
  • 50 g sviesto, ištirpinto

Įdarui ir patepimui:

  • 50 g sviesto, ištirpinto ir atvėsinto
  • 1/2 stiklinės rudojo cukraus 
  • 1 šaukštas cinamono
  • 1 kiaušinio trynys sumaišytas su 1 šaukštu vandens patepimui prieš kepant

Užminkykite bandelių tešlą: sumaišykite sausus ingredientus (miltus, druską, cukrų ir sausas mieles), o kitame dubenyje – plaktą kiaušinį, šiltą pieną, trintą moliūgą. Tada abi šias dalis sumaišykite, ir pabaigoje supilkite tirpintą ir atvėsintą sviestą. Tešlą minkykite ilgai (aš naudoju elektrinį maišytuvą), ir ji turi būti minkšta ir lipni. Kuo minkštesnė bus tešla, tuo minkštesnės bus bandelės. Suformuokite iš tešlos rutulį ir padėkite šiltai mažiausiai valandai, kad jos tūris padvigubėtų. 

Padalinkite tešlą į dvi dalis. Ant gausiai miltais pabarstyto paviršiaus iškočiokite iš tešlos ploną kvadratą (apie 30×40 cm), patepkite visą paviršių tirpintu sviestu ir pabarstykite puse kiekio cikraus, sumaišyto su cinamonu. Tampriai suvyniokite tešlą į ritinėlį ir supjaustykite gabalėliais (aš pjausčiau vieną juostą įstrižą, kitą – tiesią, kad gautųsi tokios trikampės bandelės). Sudėkite visas bandeles į skardą, palikdami tarpus, kad kepdamos ir augdamos nesusiklijuotų. Tą patį padarykite su kita dalimi tešlos. 

Abi kepimo skardas su bandelėmis padėkite šiltai, uždenkite virtuviniu rankšluosčiu ir palikte apie 20-40 min., kad tešla paaugtų. 

Įkaitinkite orkaitę iki 200C. Pašaukite bandeles į orkaitę ir kepkite 200C apie 11-13 min.,  kol gražiai pagels. Skaniausios – dar šiltos.

Recepto šaltinis: Moje wypieki

  1. Nida:

    Aurelija, galit padėti tešlą pradžioje į šaldytuvą (nors ir iš vakaro), paskui pabaigti kildinti jau kambario temperatūroje. Per 4 valandas ji gali truputį iš dubens pabėgti, jei per daug iškils ir nebus jūsų šalia. Beje, šaldytuve tešla irgi kils, ir tik nepamirškit jos uždengti, kad nedžiūtų. O jei esate šalia (nepaliksit vienos), tai per tas 4 valandas tešlą kokius 2 kartus pakilusią sumaigykit, ir vėl leiskit kilti iš naujo. Apskritai kepant kai kuriuos mielinius kepinius rekomenduojama tešlai leisti net 3 kartus pakilti prieš kepant.

  2. Aurelija:

    Nida! Ačiū už receptą! Ar galima tešlą kildinti palikti kokiom 4 valandom?

  3. Nida:

    Džiaugiuosi sėkminga draugystės su mielėmis pradžia:) Manau, įsitikinot, kad nėra nieko paprasčiau už mielinius kepinius:) Tiksliau, rezultatas visuomet garantuojamas (jei tik pagal instrukcijas elgiamasi:)). Labai labai džiaugiuosi.

  4. Inga:

    Bandelės 10 balų ir su pliusu! 🙂 Pirmą kartą turėjau reikalų su mielėmis ir pavyko tobulai. Bandelės išnyko per 1 dieną ir manau, kad tai geriausias įvertinimas :))

  5. Inga:

    Stiklinė yra stiklinė ir nieko nei atimsi, nei pridėsi… 😉 o svarstyklių aš savo virtuvėje neturiu.. :))

  6. Nida:

    Gintare, paprastai stengiuosi nurodyt bent kelis matavimo būdus – ir gramus, ir stiklines tiems, kurie svarstyklių neturi. Bet kartais receptai, kuriuos naudoju, tiesiog neturi išraiškos gramais, jei tik būna pakankamai laiko, pasveriu pati ir surašau… Tik va ne visuomet to laiko užtenka:) Bet tikrai pritariu, kad stiklinė miltų oioioi kaip gali skirtis gramais, priklausomai nuo to, kas ir kaip tą stiklinę pripildys… 😉

  7. Gintarė:

    Ačiū už receptą – kaip tik bandom 🙂 Vienas pastebėjimas – gal būtų galima nurodyti ne stiklinėmis, o gramais, kadangi stiklinė stiklinei nelygu, galima labai nugrybauti, o virtuvines svarstykles juk visi turime 🙂

  8. Nida:

    Oi oi oi, kai miego sąskaita penktadienio naktį imi daryti blog’o įrašus, tai visokių netikslumų pridarai… Ir dar kaip tyčia visą dieną už vairo, be galimybės įlįsti ir klaidas pataisyti… Ačiū pastabiesiems, o receptas pataisytas ir visi netikslumai patiklsinti:) Atsiprašau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *