Gyvenant Kanberoje, keistame mieste, kuriame Australija prieš beveik šimtą metų nusprendė įkurdinti savo sostinę, daugiausia laiko aš praleidžiu su žmonėmis, kuriuos likimas į Australiją atvedė ilgesniam arba trumpesniam, bet visada laikinam etapui. Kaip taisyklė tai – diplomatų antrosios pusės. Ir nors visa Australija yra vienas didžiulis viso pasaulio emigrantų katilas, diplomatų bendruomenė turbūt yra pati didžiausia to tautų tautelių katilo koncentracija!
Dažnai taip nutinka, kad patekus į didelį būrį naujų ir nepažįstamų žmonių, kažkaip intuityviai su vienais sulimpi labiau, su kitais – mažiau. Natūralu, kad parankiausia suartėti tada, kai yra kokia nors bendra interesų sritis, kada gali pasidalinti savo patirtimi, atradimais, nuotykiais, ir temos, kurios įdomios abiems pusėms, tiesiog neišsisemia!
Net nereikia sufleruoti, kad greičiausia mano keliai su kitų žmonių keliais susiklijuoja tada, kai kartu apčiuopiam bendrą aistrą sukiotis virtuvėje ir ragauti dar neragautus skonius. Štai taip prieš keletą mėnesių gimė neformalus keturių moterų būrelis, kurį mes iškart pavadinom „Food & The City” (ką čia slėpti, pradžioje juokais sakėm, kad esame „Sex & The City” komanda, bet pagal tai, kuo mes domimės ir ką mes susitikę veikiam, visgi pavadinimą teisinga buvo pakoreguoti). Libanas, Kanda, Pietų Afrika ir Lietuva – štai skirtingos dydžiu, geografija ir skoniais šalys, kurios reprezentuojamos mūsų gurmaniškoje keturių ragautojų grupėje! Be išankstinio plano, be įsipareigojimų, be nubrėžtų veiklos tikslų, užtai su polėkiu ir noru atrasti vis kažką naujo ir skanaus.
Jei tik kuri nors atrandam ar sužinom apie kokią gurmanišką vietelę, jau nutarta, kad netrukus ten keliausim visos keturios! Kad ir kaip smagu ir romantiška išsiruošti į restoraną su savo gyvenimo partneriu, brunch’as su pašėlusiomis bendramintėmis draugėmis – nė kiek ne prastesnis dienos potyris! Mums paprastai nereikia ieškoti kompromisų, nes viskas, kas apie maistą, visom keturiom patrauklu ir įdomu! Ar tai būtų gurmaniška parduotuvė kokiame italų gausiai gyvenamame rajone, ar šeimos iš Libano restoranėlis su autentiškais kepiniais ir Artimųjų Rytų pagardais, ar indiškų karių sklidinų puodų namai, ar Kantonų virtuvės naminiai nūdlai, kuriuos matai pro nedidelės virtuvės stiklą, kasdien meistriškai ištampomus rankomis, o tada sumetamus į gilius serviravimo dubenėlius,- mus viskas vilioja, žavi ir veža!
Štai kad ir švediška kepyklėlė, atsidariusi viename toliau centro esančiame gyvenamąjame rajone prieš pat kovido įkarštį, bet spėjusi taip išpopuliarėti, kad dabar reikia rytais suskubti, jei nori gauti traškios sour dough duonos ar šiltų mielinių bandelių. Su kokiu entuziazmu mes nutarėm vieną saulėtų rytų praleisti būtent joje! Aš, beje, nustebau (ir nudžiugau!), kad savo bičiulėms iš Libano ir P. Afrikos turėjau paaiškinti, kas tos švediškos bandelės, ir kuo jos skiriasi nuo „danish pastry”, ir kad susukta bandelė su cinamonu yra tai, kas mums, lietuviams, asocijuojasi su mokyklos valgykla ir saldžios arbatos stikline…. Tai, kas mums savaime suprantama, kitiems, pasirodo, didelė ir skani egzotika 🙂
Tas vizitas švediškoje kepyklėlėje mane paskatino kaip mat jungti orkaitę ir iškvepinti šildančiais prieskoniais visus namus. Aš be proto mėgstu mielines bandeles su cinamonu. Bet lygiai taip pat be proto aš mėgstu mielines bandeles su kardamonu, dar vieną Švedijos konditerijos klasiką. Todėl kai iškepiau šių, kuriose yra ir cinamono, ir kardamono, galiu pasakyti, kad pagaliau atradau SAVO bandelių receptą. Nuo šiol nė neketinu žiūrėti į jokias kitas!!
Pasiruošimas | 15 min |
Laikas | 10 min |
Pasyvus laikas | 12 val |
Porcijos |
vnt
|
- 7 g sausų mielių (arba 25g šviežių)
- 250 ml pieno (šilto, apie 40C)
- 60 g cukraus
- 1,5 šaukštelio malto kardamono (šviežiai išlukštento ir sutrinto grūstuvėje)
- 400 g miltų
- ½ šaukštelio druskos dribsnių
- 100 g sviesto (labai minkšto)
- 3 šaukštai cukraus
- 4 šaukštai vandens
- žiupsnelis druskos
- ¼ šaukštelio maltų kardamonų (šviežiai išlukštento ir sutrinto grūstuvėje)
Ingredientai
Bandelių tešlai
Sirupui
|
|
- Tešlą maišyti pradėkite iš vakaro. Mieles suberkite į dubenėlį ir užpilkite šiltu pienu, įberkite porą šaukštų cukraus (iš to kiekio, kuris skirtas tešlai). Uždenkite dubenį rankšluostėliu ir palikite apie 5-10 minučių, kad suputotų. Kai masė suputos, suberkite likusį cukrų ir viską išmaišykite.
- Dideliame dubenyje (geriausia - virtuvinio kombaino inde) sumaišykite miltus su druska ir kardamonu. Supilkite mielių mišinį ir užminkykite tešlą. Pamažu gabaliukais dėkite minkštą sviestą ir palaukite, kol kiekvienas gabalėlis pilnai įsimaišys į tešlą. Masė bus šiek tiek lipnesnė, nei norėtųsi, bet nedėkite daugiau miltų, antraip bandelės bus kietos.
- Suformuokite iš tešlos rutulį, indą su tešla uždenkite maistine plėvele ir padėkite į šaldytuvą per naktį lėtai pakilti.
- Pasiruoškite įdarą - visus ingredientus išsukite mažame dubenėlyje iki vientisos konsistencijos. Atidėkite į šalį. Pasiruoškite kepimo skardą - išklokite kepimo popieriumi (jei jūsų orkaitė standartinio dydžio, greičiausiai prireiks dviejų skardų).
- Rytojaus dieną išimkite tešlą iš šaldytuvo, jos neminkykite, tačiau kol ji kieta ir šalta iškočiokite ant miltais pabarstyto paviršiaus stačiakampį apie 50cmx35cm. Ištepkite visą tešlos plotą tolygiai paruoštu įdaru, tada palei ilgesnę kraštinę kuo tampriau suvyniokite tešlą įdaru į vidų į ilgą vamzdį. Supjaustykite tešlą į 26 gabalėlius (pats geriausias metodas pjaustymui - naudokite siūlą). Sudėliokite bandeles, palikdami tarpus, į kepimo skardą (turbūt prireiks dviejų), uždenkite virtuviniu rankšluosčiu ir palikite pakilti mažiausiai 1 valandą.
- Kol tešla kyla, pasiruoškite sirupą: visus ingredientus sudėkite į mažą puodą ir užvirinkite. Pakaitinkite apie minutę, kol cukrus pilnai ištirps ir sirupas truputį sutirštės. Nukelkite nuo ugnies ir pilnai atvėsinkite. Pasiruoškite plakinį patepimui - suplakite kiaušinį su vandeniu, atidėkite į šalį.
- Įkaitinkite orkaitę iki 210C (su apipūtimo funkcija). Patepkite iškilusias bandeles kiaušinio plakiniu ir pabarstykite perliniu cukrumi. Kepkite apie 9-11 minučių, kol gražiai paruduos (jei kepate dviejose skardose, kepkite kiekvieną atskirai). Kai tik ištrauksite bandeles iš orkaitės, iškart, kol jos labai karštos, švariu teptuku patepkite visą paviršių sirupu. Leiskite trumpai pravėsti (apie 10 min), tik tada patiekite.
Recepto šaltinis - Call me Cupcake
Aiste, dėkoju už komplimentus:))
O dėl bandelių – sutinku, jos NE-AT-SI-VAL-GO-MOS.
Yra tik vienas minusas, šių bandelių negali sustoti valgyti! 🙂 Mano skoniui jos tobulos. Jei norisi kažko įdomesnio ir naujo, dažnai užsuku į jūsų puslapį, dar nėra buvę, kad kažkas nepavyktų. Nuoširdžiausios sėkmės!
Cha cha cha Lina, oi kokia pažįstama man ta „klaida”:)) Nežinau kaip ten atsitinka, bet tikrai skanūs dalykai linkę savaime „susivartoti” :))
Ačiū už receptą. Tik padariau vieną klaidą – pusės bandelių nepaslėpiau, tai vienos skardos neliko iš karto, o antroji buvo neatsargiai palikta kitai dienai vyrui pasaugoti – grįžusi ne kažką beradau:))) Nerealios bandelės. Ypač smagu, kad jei susiruoši iš vakaro, kitą dieną mažai laiko joms bereikia, ne taip, kaip įprastiems mieliniams kepiniams.
Saldūs skanėstai, desertai, mano mėgstamiausias patiekalas, o šios bandelės prie kavos labai tiks, dėkui, Nida 🙂
This is a huge honour to receive a comment from His Majesty himself! 🙂
On a more serious note – this sounds like a strong statement from a person who does not have a clue of what he/she is talking about!
Wondering who’s money supports ‘the other half’s’ poshy lifestyle? Don’t you dear forget that yourself and your significant other are fully financially supported by those somehow magically balancing between the thinnest lines of poverty, so you can eat/bake/make & show off. Afterall, you do nothing worthy.
Gabriele, sunku į šitą klausimą atsakyti, nes A) nesvėriau bandelių, B) man jos skirtingo dydžio gavosi, nes netolygiai sukočiojau tešlą (bet naminės tokios ir turi būti, ne vienodos, paprastos :))
Sveiki, kuek maždaug sveria bandelė, ar kokio maždaug dydžio išeina?