Apie šį augalą man jau kuris laikas primindavo mama. Pasirodo, tai buvo vienas pirmųjų žalėsių, kuriais jų šeima maitindavosi Sibire, pasirodžius pirmiems pavasario ženklams. Visuomet galvojau, kad Lietuvoje meškinis česnakas neauga, arba auga tik darželiuose, tačiau pasirodo, jo galima surasti miškingose vietovėse, kur labai drėgna. Jei imsitės meškinio česnako ieškoti patys, nesumaišykite jo lapų su pakalnutės, kuri yra nuodinga! Užtai patrynę meškinio česnako lapą tarp pirštų, tikrai nesumaišysite jo su niekuo kitu – iškart pajusite stiprų česnako kvapą!

Meskinis cesnakas

Meškinis česnakas plačiai naudojamas ne tik Skandinavijos, bet ir Austrijos, Vokietijos virtuvėse! Iš šių žalėsių sutrinta tyrele gardinamos sriubos ir padažai. Būtinai pasinaudokite proga ir pasigaminkite ką nors iš meškinio česnako, nes tai neįtikėtinas vitaminų ir antioksidantų kaupinas augalas! Neprašausite pro šalį, jei kelis lapus įpjaustysite į salotas arba užbarstysite ant kepto mėsos ar žuvies patiekalo. Beje, šis augalas puikiai tinka šaldymui, tad galite pasirūpinti ir atsargomis vasarai bei rudeniui, mat valgymui meškinis česnakas tinka tik iki pradeda žydėti: balandį ir gegužę. Nuskintus lapus suvilgykite keliais lašais vandens ir laikykite celofano maišelyje, šaldytuve. Jei norėsite užšaldyti, sutrinkite lapus iki tyrelės ir užšaldykite juos mažuose indeliuose (pavyzdžiui, ledukams gaminti skirtose formelėse). 

Man labai patinka meškinio česnako druska, kurią naudoju ir salotoms pagardinti, pusryčiams su virtu kiaušiniu, omletui, arba, pavyzdžiui, kepadama žuvį. Druską pagaminti labai paprasta: 10 sausų meškinio česnako lapelių kartu su 2 šaukštais rupios druskos gerai išsukite elektriniu smulkintuvu, kol druskos kristalai nusidažys žaliai. Laikykite uždarame stikliniame arba keramikiniame inde. 

Meskinio cesnako druska
Meškinio česnako druska
Meskinio cesnako druska
Tinka žuvies, mėsos kepsniams pagardinti

Bet pats geriausias dalykas, kurio visada verta turėti šaldytuve pavasarį – tai meškinių česnakų pesto! Greitai vakarienei nepamainoma bus pasta su šiuo skaisčiai žaliu riešutiniu česnakiniu pagardu! Jis tiks pagardinti orkaitėje keptas daržoves ar mėsos bei žuvies patiekalus. 

Meškinio česnako pesto
Pats sveikiausias pavasarinis pesto!
Meskinio cesnako pesto su makaronais
Nepamainomas su bet kokia mėgiama pasta

Meškinių česnakų pesto

20 lapelių meškinių česnakų

saujelė šviežių petražolių

30g šviežių baltos duonos džiūvėsių

50g lengvai paskrudintų lazdyno riešutų, be odelių

200ml alyvuogių aliejaus arba šalto spaudimo rapsų aliejaus

Druskos, pipirų ir truputis medaus arba agavų sirupo

Nuplautus ir labai gerai nusausintus meškinius česnakus ir petražoles (gali būti kartu su stiebeliais) sudėkite į elektrinio smulkintuvo indą kartu su džiūvėsiais ir riešutais. Kelis kartus pulsuojančiu rėžimu pasukite, tada supilkite aliejų ir plakite, kol gausite norimą konsistenciją (man patinka, kai lieka smulkių grūdelių). Pabaigoje pagardinkite druska, pipirais ir trupučiu medaus arba agavų sirupo. 

Komentarų apie "Meškinis česnakas: pesto": 36

  1. Anonimas:

    Kvailas draudimas.Gamta sukurė gėri kad žmogus ji naudotu.Daug metų naudoju ir naudosiu.Ta vieta kur renku pasodino mano prosenelis parvežes iš sibiro.Šiuo metu dydžiuliai plotai.

  2. Jūratė:

    Nida!!!!!! NEREALIAUSIAS pesto mano gyvenime! 💚😄 Tiksliau, pirmasis, man skanus. Bet toooooooks dieviškai skanus! Dėkoju!

  3. Nida:

    Simona, puikios naujienos!! Pesto toks jau dalykas – svarbiausiu smuiku čia groja meškinis česnakas (arba tradiciniam pesto – bazilikai), o jau riešutai ir kiti priedai – labiau tekstūrai. Na, skonio jie irgi prideda, bet kiekviena versija savaip skani. O užvis svarbiausia – vitaminų katilas!:)

  4. Nida:

    Živile, puikiai sugalvojot, tą meškinį česnaką pavasarį pilnutėle burna reikia valgyt:) Gaila, kad pas mus Lietuvoje jis toks vis dar „deficitinis”, vis ten neaiškumų kyla ar galima skinti, ar negalima… Gerai, kad žmonės jau savo daržuose sėkmingai užsiaugina. O užsieny, taip kaip pas jus, pilni miškai ir parkai žaliuoja, tai mėgaukitės į sveikatą!!!

  5. Simona:

    Griztu siandien jau isbandziusi si pesto, Jusu patarimu su saulegrazomis. Gavosi tobulai! 👌
    Aciu! 🌱

  6. Živilė:

    Šiais metais pasigaminau pagal savo sukurtą receptą. Dėjau meškinio česnako, kedro riešutų, tarkuoto parmezano, pipirų maltų ir alyvuogių aliejaus. Pasaka. Juo aptepta vištienos krūtinėlė iškepė nuostabaus skonio. O ant duonos puikiausia užtepėlė. Gyvenu Šveicarijoje, tai šio augalo pavasari tiek čia auga, kad miškuose visa žemė užklota jais.

  7. Nida:

    Simona, gal pvz moliūgo sėklom arba saulėgrąžom mėginkit riešutus keisti?

  8. Simona:

    Kaip tik siandien gavau nemaza maiseli dovanu! 🤗 Tik beda tame,kad esu alergiska riesutams…kuo galima juos pakeisti?
    Pernai vasara ragavom ir buvo begalo skanu, namine juoda duona su sviestu ir meskinio cesnako pesto 😍

  9. Nida:

    Romualdai, dėkui, kad parašėt. Tikiu, kad jūsų būdas pasiteisins. Visada, žinoma, galima užsišaldyti tokį mišinį (patartina nedidelėmis, vienkartinėmis porcijomis) – tada tai jau tikrai išsilaikys:)
    P.S. naujadaras tikrai labai geras!!!

  10. Romualdas:

    Draugas pasiūlė pasirinkti miške, netoli jo namų, tad susidomėjau ir atklydau čia, pas Nidą. 🙂
    Visur rašoma, kad meškačesnakį [čia mano naujadaras] rinkti reikia tik iki birželio, bet aš rinkausi jau birželio 2 dieną. Na gal nesuviduriuosiu dėl to. )))
    Puiku, kad yra tokių žmonių kaip Nida, tik, kad aš makaronų nemėgstu {nei ant ausų, nei į pilvą} todėl man ir pesto nebūną skanus. Bandysiu darytis su druska + maltaisiais baltaisiais pipirais, bandysiu pasimaišyti su gera pirktine adžika ir bandysiu užsikonservuoti su tikrų česnakų tyrele plius citrinų sultimis. Tikiuosi, kad taip laikys labai ilgai.

  11. Nida:

    Aurelija, oi ne, kaip tik m. česnakus reikia šviežius čia naudoti!

  12. Aurelija:

    Sveiki. Ačiū už receptą! Klausimas dėl druskos. Ar m.česnaką reikia sudžiovinti ir tada sumalti su druska?

  13. Nida:

    Oho!! Net pavydu… Aš šiandien pirmą partiją jau turguje nusipirkau:)

  14. Nida:

    Manau, kad įmanoma pasigaminti ir iš šaldyto. Nors aš gal verčiau pesto užsišaldyčiau nedidelėmis porcijomis. Kiek gali stovėti sunku pasakyt – jei užpilsite visą viršų aliejumi ir taip „užkonservuotsite”, tai gana ilgai. Bet pastebėjau, kad net jei ir pastovi ilgiau, visvien per kažkiek laiko atsiranda ir spalvos pakitimų, ir kažkaip jau neapetitiškai atrodo… Tai geriausia kaip tos italės daro – pesto gamina šviežią ir visada tik tiek, kiek reikia….

  15. Anonimas:

    Kiek laiko gali pesto stovėti šaldytuve. Ir kaip manote ar įmanoma pesto pasigaminti iš šaldyto meškinio česnako?

  16. Nida:

    Vygintai, be to jį šiais laikais augina daržuose…. Bet ačiū už info, kad jis jau nesaugojamas.

  17. Vygantas:

    Meškinis česnakas nuo 1962 m. buvo įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą, bet 2019 m. sąraše jo nebėra.

  18. Nida:

    Jolanta, net nežinaau ką atsakyt. Aš visada uostau – jei kvapas nekelia abejonių, tai naudoju. Juk kas galėjo nutikti šiems produktams net ir kelis mėnesius stovint? Druskai – nieko, meškinis česnakas nebent sudžiūvo ir spalvą prarado:) Bet daugiau nieko. Aš naudočiau. Jei nesmirda, žinoma, pvz., nesupuvusi ar nesupelijusi ta masė dėl kokios drėgmės papuolusios…

  19. Jolanta:

    Laba diena Nida. Šaldytuve seniai )nuo pavasario) turiu šio česnako, sureinto su druska. Ar dar galima naudoti?

  20. Nida:

    Zidrunai – su tuo aliejum, pasakysiu atvirai, aš pilu iš akies. Kiekį rašau kaip originaliame recepte, nes gal kiti mėgsta labai aliejungus pesto. Aliejaus čia reikia, nes kitaip pesto nestovės, ims pelyti. Tačiau jo pilu tik tiek, kad pilnai pasidengtų indelio viršus. Jūs pasireguliuokite pagal savo pagiedavimus. Aš visuomet visuose pesto aliejaus sumažinu (verčiau šviežio užsipilu, jei trūksta).

  21. Pingback: Meškinių česnakų sriuba – Nidos receptai

  22. Pingback: Burokų spagetti su pesto ir ožkos sūriu – Nidos receptai

  23. Nida:

    Merginos, ačiū už komentarus ir mintis. Šiuo metu keliauju po Londoną, tai labai lėtai reaguoju:) Kiek laikosi druska – negaliu pasakyti, aš savo pasigaminau priš 2 sav (tuos du šaukštus, beje), tai ir kvapas ir spalva iki šiol puiki. Laikau stikliniame uždarame indelyje, ji sausa ir skani. Kadangi lapų sutryniau ir užsišaldžiau, tai darysiu tos druskos mažmis porcijomis, kol susinaudos. Pabarstant kaip pagardą tų dviejų šauktų tikrai ilgam užtenka… O dėl užauginimo tai tikrai pritariu Kristinai, kad nėra paprasta, ir iš sėklų negirdėjau, kad kas išauginęs būtų. Svogūnėliai tai prigyja puikiai, net ir mano vazonėlyje pernai žaliavo. Aš apie žemės ūkį jokio supratimo neturiu, tai net nesiisiu komentuoti ir aiškinti, nes tikrai ką nors ne taip papasakosiu:) Sėkmės visoms, ačiū už gražius žodžius, ir labai ačiū, kad skaitote, kad su manim draugaujate:)

  24. Kristina:

    Meškiniai česnakai nuostabiai skanūs, bet pas mus laukinėje gamtoje juos rinkti iš tikrųjų draudžiama. Taip yra todėl, kad jų augimviečių Lietuvoje mažai ir jos nėra didelės, tad augalai saugomi. Deja, išsiauginti meškinių česnakų iš parduotuvinių sėklų beveik neįmanoma, nes jų daigumo periodas labai trumpas. Tą dalyką išsiaiškinau po to, kai kelerius metus iš eilės pirkau įvairių firmų sėklas, bet nepasirodydavo nė vienas augaliukas. O padėjo man šią daržovę įsiveisti anyta, davusi meškinių česnakų kerą su visais svogūnėliais. Svogūnėliai dauginasi greitai, be to, natūraliai subrendę ir tuojau pat į dirvą išbyrėję sėklos irgi būna daigios. Taigi, pasodinę kelis augaliukus,leidę jiems nužydėti ir nejudinamiems peržiemoti, po metų kitų turėsite jų gražų plotelį.
    Nida, Tavo receptai nuostabūs, o nuotraukos fantastiškos!

  25. Anonimas:

    Sveiki,
    O tokia druska ar gali ilgai stoveti? Nes nezinau kiek jos pasigaminti 🙂
    Aciu.

  26. Aldona:

    Ir Airijoje meskinis cesnakas populiarus pavasarinis skanumynas, net sakoma ir rasoma:- Wild Garlic season- go wild for fresh garlic… 🙂
    Beje, Lietuvoje seklos parduoda meskinio cesnako seklas- galima pasiseti ir sekmingai uzsiauginti darze 🙂
    Verdama skani meskinio cesnako sriuba: reikia keliu bulviu, truputi sviesto, svoguno, darzoviu sultinio, grietineles ir geru keturiu sauju meskinio cesnako lapu- skanumelis… mmm… 🙂

  27. Edita:

    atrodo labai skaniai, svieziai ir apetitiskai 🙂 ir stiklainiukai labai mieli! eisiu ieskot anglijos miskuose, pamenu kvepedeavo (cesnakas, ne stiklainiukai:))

  28. lina:

    Savo darze man niekas neuzdraus skint, be to kaip gele labai grazi.

  29. Nida:

    Dainora, su pinijomis ir parmezanu – klasikinis variantas. Tačiau šis – daug lengvesnis pesto, man jis kol kas lenkia tradicinį. Lazdyno riešutai ir džiūvėsiai duoda labai gerą konsistenciją ir skonį

  30. Nida:

    Anonime, jūs teisi, sakydama, kad jis įrašytas į Raudonąją knygą. Tačiau užsiauginti galima ir darže. Man pačiai mama kelis svogūnėlius pernai atvežė ir jie kuo puikiausiai žaliavo. Tad nemanau, kad darže užaugintų skinti negalima. O šiaip tai keista – visa Skandinavija skina šiuos lapus ir maitinasi visą pavasarį iki soties. Keista, kad pas mus jis saugomas.

  31. Dainora:

    O as pesto darau su piniju riesutais ir parmezano suriu. Irgi labai skanu☺

  32. Anonimas:

    Draudžiama rinkti , augalas įrašytas į raudonąją knygą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *