Kiekvieno vakaro aš laukiu tarsi šventės – juk kasdien ramiai galėsiu pažiūrėti vis naują Master Chef Australia seriją! Čia jau toks mano ritualas – nudirbusi visus darbus, įsitaisiusi minkštoje lovoje (su elektrine šildančia paklode – ką jau slėpti, tokia gyvenimo Australijoje realybė…) aš įsijungiu savo iPadą ir su pasimėgavimu stebiu kaskart vis naujus kulinarinius dalyvių nuotykius. Turiu savo mėgstamus dalyvius, turiu nemgėgstamus, kai kuriuos net esu sutikusi asmeniškai (pvz., viena mergina, dalyvaujanti šių metų projekte, pasirodo, prieš gerą mėnesį kartu su mano vyru dalyvavo viename diskusijų panelyje, tad su ja susipažinau kaip su Harvardo absolvente, tarptautinės politikos analitike, jokiais būdais ne kaip kulinare mėgėja!! Tad tik įsivaizduokit kaip nustebau, kai pamačiau ją ekrane, ir kelias dienas užtrukau mėgindama prisiminti, kur aš ją mačiau:))).

Kaip žmogui, mačiusiam TV užkulisius iš vidaus (teko gyvenime net ketverius metus dirbti viename TV kanale), man ypač įdomi projekto režisūrinė ir techninė pusė. Kokia didžiulė komanda turėtų dirbti, kad sugalvotų tokias intriguojančias užduotis, pritrauktų tiek garsenybių šefų iš viso pasaulio (Oliveris, Gordon Ramsey – čia tik keletas, kurie atskraidinami iš užsienio, o jau vietinių Australijos geriausių restoranų šefų pasirodymai – be diskusijų!), kad gali mėnesiais stebėti veiksmą ekrane, ir jis nė kiek nepabosta. Kita vertus, stebėtis gal nereiktų, nes šio projekto biudžetas viršija 10 mln Australijos dolerių…. Skirtingai nuo lietuviško panašių projektų turinio, mažiausia dėmesio čia skiriama dalyvių asmeninio gyvenimo pikantiškoms detalėms ar smulkioms intrigėlėms, kaip tik čia super draugiška ir palaikanti atmosfera, o jei jau projektas apie kulinariją, tai 99,99% laidos režisūros ir laiko tai kulinarijai ir skiriama. 

Viena iš užduočių, kurią ypač sunku įveikti, yra taip vadinamas „Chef Challenge”. Tam tikrais atvejais vienas iš dalyvių stoja į kovą su profesionaliu restorano šefu, per tam tikrą nustatytą laiką ir iš tam tikrų ingredientų jie abu turi pagaminti po patiekalą, o komisija, ragaudama nežinant, kas tą patiekalą pagamino, vertina skonį balais, ir jei prieš profesionalą laimi neprofesionalas, šis gauna specialų „imuniteto” ženkliuką. Tas ženkliukas gyvybiškai svarbus tada, kai gresia rimtas šansas dalyviui iškristi iš žaidimo – ženkliuką šis gali išmainyti į savo paties išlikimą žaidime. 

Laimėti prieš profesionalą tikrai nėra lengva, nebent pastarąjam kažkas nepavyktų (o taip irgi pasitaiko), ar tiesiog neįtaikytų komisijos skoniui. Tačiau šios rungties aš laukiu bene labiausiai, nes labai įdomu pamatyti, kaip su užduotimis susitvarko profai, kaip per ypač trumpą laiką jų rankomis (ir namų virtuvės sąlygomis) gimsta tikrai kūrybingi patiekalai. 

Vieną tokių, pagamintų Garsenybės šefo iš Sidnėjaus Darren Robertson, namuose atkartojau ir aš. Šefas jam pagaminti turėjo pusvalandį. Man prireikė truputį ilgiau, bet į valandą tikrai sutilpau:) 

Kepta žuvis su duonelėmis, mangų čili padažu ir kopūstais
Super tinkantys priedai prie keptos žuvies – greitai iškepantys duonos paplotėliai, padažas ir salotos
Print Recipe
Kepta žuvis su mangų ir kalendrų padažu ir duonos paplotėliais
MaterChef Australia žvaigždės, garsenybės šefo Darren Robertson receptas, kurį jis TV projekte gamino per 30 minučių.
Course Main Dish
Virtuvė Australijos
Raktažodis žuvis, jūros gėrybės
Pasiruošimas 20 min
Laikas 20 min
Porcijos
porc
Ingredientai
  • 1 visa žuvis (aš naudojau baramundi, bet tiks bet kokia jūrinė) apie 1,5kg
Prieskonių pastai
Mango čili padažui
Kopūstų salotoms
Duonos paplotėliams
Course Main Dish
Virtuvė Australijos
Raktažodis žuvis, jūros gėrybės
Pasiruošimas 20 min
Laikas 20 min
Porcijos
porc
Ingredientai
  • 1 visa žuvis (aš naudojau baramundi, bet tiks bet kokia jūrinė) apie 1,5kg
Prieskonių pastai
Mango čili padažui
Kopūstų salotoms
Duonos paplotėliams
Procesas
  1. Įkaitinkite orkaitę iki 190C. Žuvį nuplaukite ir nusausinkite, padarykite negilias įpjovas šonuose, pabarstykite gausiai druska.
  2. Virtuviniu smulkintuvu susmulkinkite visus ingredientus skirtus prieskonių pastai. 2 šaukštelius šios pastos pasilikite, o likusią sutepkite ant žuvies, taip pat patepdami į įpjovas ir į vidų. Palikite pasimarinuoti 15 min. Tada pašaukite į orkaitę ir kepkite apie 20 min, arba kol žuvis pilnai iškeps. Laikykite šiltai.
  3. Pasigaminkite duonos paplotėlių tešlą: iš visų išvardintų ingredientų užminkykite elastingą tešlą, suvyniokite ją į maistinę plėvelę ir padėkite į šaldytuvą bent 15 min pailsėti. Tada padalinkite tešlą į 12 vienodų gabalėlių, kiekvieną iškočiokite į nedidelį apvalų ploną paplotėlį ir kepkite įkaitintoje keptuvėje su šiek tiek aliejaus iš abiejų pusių, kol gražiai apskrus, iškepus iškart pabarstykite druskos dribsniais. Laikykite šiltai.
  4. Pasgaminkite mango čili padažą: labai smulkiai supjaustykite mango, sumaišykite su likusiais ingredientais, pabaigoje dar įmaišykite ir susmulkintų kalendrų lapų. Atidėkite į šalį.
  5. Kopūstus labai plonai supjaustykite. Įmaišykite actą, cukrų, truputį druskos ir porą šaukštų mango čili padažo. Prieš patiekiant apibarstykite kalendrų lapais.
  6. Patiekite keptą žuvį su šiltais duonos paplotėliais ir kopūstų salotomis ir su mangų čili padažu.
Pastabos

Recepto šaltinis - MasterChef Australia

Komentarų apie "Master Chef Australia: kepta žuvis, duonos papločiai ir mangų padažas per 30 minučių": 3

  1. Anonimas:

    Ačiū už receptą! Kaip tik ieškojau ko nors su naujais skoniais, mangų padažas labai tiks!

  2. Nida:

    Renata, šiaip čia, Australijoje, tokia atmosfera labai natūrali ir įprasta. Čia niekad jokiose aplinkybėse neteko pajusti (net užslėptą) konkurenciją, norą pasipuikuoti, lipimą per kitų galvas, agresiją… Gal ir dirba psichologai, nežinau, bet garantuoju, kad ta „team building” dvasia egzistuoja visuomenėje, bet kartu ir tokiame kolektyve kaio šis. Nesuvaidinsi tokių emocijų, ten juk ne aktoriai, visvien išlįstų… Išties žavu, kai pirmu smuiku groja maistas, bet ne kokios nors intrigėlės po stalu ar už kadro….

  3. Renata:

    Išties tobulas šou. Vienintelis, kurį žiūriu jau daug metų. Tiesa, ne visada spėju su jų tempais žiūrėt kasdien, bet mes namie turim kelis mėgstančius gaminti, tai po laidos tie visi mėgstantys bėga į virtuvę ir įsikvėpę ką nors ima maišyti, kepti ar virti.

    Ir man be galo įdomi visa ta organizacija, taip pat kyla tie patys klausimai, kaip suorganizuoja, kiek žmonių dirba, kad jis būtų toks žiūrimas ir mėgstamas. Labai vertinu ir stebiuosi, kaip jiems pavyksta išsaugoti tą dalyvių tarpusavio draugiškumą, palaikymą. Svarstau, ar jis tik prieš kameras…, bet panašu, kad ne- nuoširdu. Įtariu, kad kokie psichologijos specialistai su jais dirba kasdien 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *