Mes su Darium labai dažnai prisimenam Izraelį… Dažniausiai prisimenam, aišku, nuolatos (kartais net įkyriai!) šviečiančią saulę, veiksmo pilnas gatves, triukšmingus (bet draugiškus!) žmones, spalvų gausą, ir tą gerą nuolatinės vasaros jausmą. Bet ne mažiau dažnai mes prisimenam skonius, kuriais mėgavomės ten gyvendami. Apskritai, sako, skoniai žmogaus smegenyse užsifiksuoja daug stipriau nei bet kokie kiti pojūčiai – kvapai, vaizdiniai, jausmai….
Ko mes labiausiai ilgimės iš tų „Izraelio laikų” skonių? Vienareikšmiškai….. salotų. Tokių salotų, kurių sukirtęs dubenį jauties sotus, bet neapsunkęs, jautiesi pamalonintas aromatais ir tekstūromis, bet viskas apjungta tokia harmonija, kad rytojaus dieną galėtum ir vėl valgyti tokį patį patiekalą, atrasdamas vis kitą vakar nepastebėtą niuansą. Dar Izraelio salotų mes pasiilgstam todėl, kad jos beribės – ten viename salotų bare galima rasti ko ne visą pasaulį, sumaišytą keliose lėkštėse. Kaip taisyklė, „salotomis” vietiniai vadina ne tris žalius lapus ir du ketvirčius pomidoro, pašlakstytus šaukštu alyvuogių aliejaus, bet subalansuotą pietų lėkštę, kurioje ir grūdinės ir/arba ankštinės kultūros, ir baltymai (žuvis arba vištiena, arba koks nors pakeptas tofu ar haloumi sūris, o gal tiesiog virti kiaušiniai), ir aromatingas (bet lengvas!) užpilas, dažniausiai sumaišytas su kokybišku aliejumi, citrusinių vaisių sultimis, ir Dijon garstyčiomis. Na ir būtinai kuo didesnis kiekis spalvų bei žalumynų – jų turi būti tiek, kad saugotumeis valgant, kad neišdribtų pro lėkštės kraštus:)
Tokių salotų barų, ypač pietų metu, kai visi turi pusvalandį pavalgymui ofisuose, Tel Avive begalės! Niekur neužtrunki ilgiau nei 5 minutes, kol sulauki užsakymo – nepaisant ar ketini valgyti vietoje, ar neštis į biurą. Viskas taip paprasta, ir kartu taip nepaprasta, kad lauki pietų meto kaip įdomiausio dienos kulinarinio nuotykio. Salotų porcijų dydis paprastai toks, kad pakanka ir pusės normos, nesuvalgyta dalis laukia pavakariais užpuolančio alkio priepuolio, arba keliauja namo ir puikiai susivalgo vakarienei:) Ten tikrai niekas netaupo, skurdžioms porcijoms nerizikuoja nuvilti klientų, kaip tik atvirkščiai – nėra geresnio pasitenkinimo nei prikrauti žmogui kalną gėrio, ir dar papildomai dadėti, kad mėgautųsi iki valios spalvomis, skoniais, prieskoniais ir…. kokybiškais ingredientais!
Tai va lygiai tokias salotas, kokias mes paprastai valgydavom darbo dienos pietums Tel Avive, aš labai greitai ėmiau ir pasigaminau namuose. Kadangi ofiso ir namų erdvė šiais laikais susiliejusi į vieną, aš dažnai viena ranka kažką pjaustau ar maišau, kita – atlieku kokią skubią darbinę užduotį ar kalbu telefonu… Po 20 minučių jau ir švieži pietūs paruošti, ir nuo darbų labai neatsitraukta….
Labai rekomenduoju jums šias marokietiškas salotas su kepta vištiena, kuskusu, traškiais migdolais (jei dar rasite pakepintų ir parūkytų – bus apskritai pasaka!), džiovintom spanguolėm, traškių morkų šiaudeliais ir kalnu kalendrų. Na ir trim laipteliais aukščiau nei tikitės pakylėsiantis padažas, sumaišytas iš gero alyvuogių aliejaus, šviežių apelsinų sulčių, Dijon garstyčių, česnako ir šlakelio obuolių acto. Pilna harmonija ne tik akims, bet ir pilvui 🙂
Porcijos |
asm
|
- 2 šaukštai Alyvuogių aliejaus
- 1 šaukštelis Ras El Hanout prieskonių mišinio*
- 1 šaukštelis kalendrų sėklų sutraiškytų
- 600 g vištienos krūtinėlių
- druskos
- 240 g kuskuso
- 375 ml verdančio vandens
- 3 morkos supjaustytos šiaudeliais
- 160 g migdolų riešutų pakepintų, geriausia jei turit parūkytų
- 80 g džiovintų spanguolių
- 2 šaukštai aguonų
- 3 saujos šviežių kalendrų susmulkintų
- 2 šaukštai Alyvuogių aliejaus
- 60 ml šviežiai sapaustų apelsinų sulčių
- 2 šaukštai obuolių acto
- 1 skiltelė česnako susmulkinta
- 1 šaukštelis Dijon garstyčių
Ingredientai
Vištienai
Kiti salotų ingredientai
Padažui
|
|
- Įkaitinkite orkaitę iki 220C. Dubenėlyje sumaišykite aliejų, ras el hanout prieskonius, kalendras, įberkite druskos ir šiuo mišiniu aptepkite vištienos krūtinėles. Pašaukite į orkaitę, kepkite 12-15 min.
- Kol vištiena kepa, suberkite kuskusą į didelį dubenį (geriausia metalinį), įberkite žiupsnelį druskos ir užpilkite verdančiu vandeniu. Uždenkite ir palikite pabrinkti apie 5 min.
- Susimaišykite padažą iš visų išvardintų ingredientų, atidėkite į šalį.
- Išbrinkusį kuskusą pakedenkite šakute, tada suberkite morkas, spanguoles, riešutus, aguonas, kalendras. Iškepusią vištieną supjaustykite gabalėliais ir sudėkite į tą patį dubenį. Viską palaisktykite padažu, sumaišykite ir patiekite atskirose lėkštėse
*ras el hanout yra marokietiškas prieskonių mišinys, jo yra pirkti Assorti parduotuvėje
Recepto šaltinis - Donna Hay, Life in Balance
Jūrate, dėkoju, kad brūkštelėjote įspūdžius. Kaip keista, kad sausos salotos gavosi, juk čia net pusė stiklinės skysto padažo susipila… Bet žinot kaip yra – na ne viskas visiems vienodai skanu būna, gal tiesiog ne jūsų šis patiekalas, ne jūsų skonio kombinacija. Ir tai normalu, juk dėl to ir mėgstam visi skirtingus dalykus. Visgi tikiuosi, kad kiti receptai patiks labiau.
Gaminau, bet gavosi nelabai… sausos, trūko skonio, nors viską tiksliai svėriau ir matavau. Nežinau kodėl.
Liutaurai, TAAAAAAIP!!!
Dar vienas tinkamas ingredientas šioms salotoms – granatų sėklos.
Manau, kad vegetarai susigalvos sau tinkamų pakeitimų:)
sveiki, kuo keisti vista jei zmogus vegetaras?
aciu
Oi taip, Beatriče, ir man toks maistas kasdien gali būti… Iš esmės čia tik vieną kitą prieskonį pakeiti, ir gali kaskart vis kitoks patiekalas gautis
Ačiū už receptą, salotos tiesiog puikios! Vengiu kviečių, tai kuskusą pakeičiau kynva – labai super gavosi! Galėčiau kasdien valgyt 🙂
Super pasirinkimas, Milda!
labaaaaai geras, darysiu ir velykom!;)
Labai ačiū už komplimentus, Kristina! Pamaloninot:)
Tobulai ir skaniai parašyta/aprašyta. Ryt gaminsiu 🙂 Jūs, Nida, esate mano įkvėpėja maisto gaminime! Ačiū! 🙂