Yra vilčių, kad Velykoms šiemet pasiruošiu laiku! Vakar ir šiandien mano virtuvė atrodo tarsi laboratorija: indeliai pripildyti vis kitokių spalvų skysčių, o aš eksperimentuoju kaišiodama kiaušinius tai į vieną, tai į kitą… Bet viską pradėsiu nuo pradžių…

marguciai

Nuo vaikystės man mama įkalė į galvą, kad margučius reikia dažyti vien natūraliais dažais. O kad jūs žinotumėt, kaip aš pavydėdavau kitiems vaikams, kurių namuose buvo ryškiai raudonų, geltonų, mėlynų, net juodų margučių, nes mūsiškiai buvo vien išvirti svogūnų lukštuose… Bet dar labiau pavydėjau tiems vaikams, kurių mamos jiems leisdavo ant margučių piešti flomasteriais. Mūsų namuose tai buvo tabu. Jokių flomasterių ten, kur yra maistas, ir kur bent mikronas tos nepageidaujamos chemijos gali patekti į pilvą. Man neleisdavo klijuoti lipdukų, man nieko neleisdavo…:(( O dabar galiu pasakyt AČIŪ savo mamai:) Nes tik jos dėka net nežiūriu į sintetinių dažų skyrius, o jei namuose ir atsiranda koks nors padovanotas cheminiais dažais nudažytas kiaušinis, tai jį ne tik nulupu, bet dar ir apipjaustau:)

Tas natūralumas man visuomet buvo labai artimas ir svarbus. Nors gyvenime daugiabučio penktame aukšte, mano mama sode laikė vištas. Kasdien – žiemą ir vasarą- dviračiu važinėjo jas šerti. O maisto atliekas vištoms prie mūsų durų nešė visi kaimynai.. Ten stovėjo toks kibirėlis, ir į jį visi dėdavo, kas atlikdavo nuo stalo:) Kai pagalvoju, įdomiai mes tada gyvenom… Ar įsivaizduojat kokiam Šeškinės devynaukšty stovintį kibirėlį ir kaimynus, nešančius tai, ko jie nesuvalgė?:)

Mes turėjom savo vištas ir turėjom savo naminius kiaušinius. Todėl man Velykos neįsivaizduojamos be šviežių kaimiškų kiaušinių… O šiemet padariau viską, kad būtent tokie kiaušiniai atsirastų ant mūsų šventinio stalo. Nusibeldžiau prieš dvi dienas į ekologinį ožkų ūkį, apie kuriuos net straipsnį rašiau, kaip ekologiškai jie gyvena, augina ožkas, daro sūrius, jogurtus, kepa duoneles, ir, žinoma, laiko krūvą vištų.

Bar

Bar – ūkio šeiniminkė – manimi puikiai pasirūpino: namo parvažiavau ne vien su pilnu krepšiu įvairiausių šviežių sūrių, bet ir su pintine dar šiltų kiaušinių… Negana to, negalėjau neįsigyti kelių lentgalių, gražiai nuobliuotų, puikiausių pjaustymo lentų, kurias ūkyje sau gamina šeimininkas. Vieną alyvmedžio, kitą – labai keisto medžio, kuris nokina į pupas panašias ankštis ir tos ankštys turi šokolado skonį (iš jų verdamas šokolado skonio sirupas).

ozku ukis 055

ozku ukis 043

ozku ukis 123

Tai štai, kiaušinių naminių yra, teko paieškoti receptų, kaip natūraliai juos nudažyti. O kas ieško, tas juk randa! Prašau – Martha Steward, pasirodo, jau seniai tokių triukų mokina amerikiečius: http://www.marthastewart.com/267850/dyeing-eggs-naturally. Tad pasinaudojusi jos paprastais patarimais, šiemet prisigaminau ir skaisčiai geltonų, ir mėlynų, ir žalių margučių. Neužmiršau, žinoma, ir tradicinio dažymo svogūnais, tik mano namų tvarkytoja indė, kurios nespėjau perspėti, kad maišas svogūnų laiškų – tai ne šiukšlės, išmetė visus mano kauptus „dažus”, tad nedaug per tas kelias dienas prisirinkau…

naturaliai dazyti marguciai

Labiausiai mane nustebino ir pradžiugino kiaušinių dažymas mėlynuoju kopūstu! Priklausomai nuo laiko, kiek kiaušinius laikysite dažuose, jie gausis nuo pastelinės melsvos iki skaisčiai mėlynos. Jei paskui mėlynus kiaušinius dar įkišit į geltonus dažus (kurkuma milteliai), tai palaikius kurį laiką jie pažaliuos:) Šiemet liko neišbandyti burokai, kaip raudonos spalvos pigmentas, bet kitąmet tęsiu eksperimetnus:)

Štai trumpas receptas, kaip išdažyti margučius mėlynai, naudojant mėlynąjį kopūstą:

1 litras vandens

4 puodeliai supjaustyto mėlynojo kopūsto

2 šaukštai acto

1 šaukštas druskos

Visus ingredientus užverdame pouode ir uždengę paverdame pusvalandį. Atvėsiname, išimame kopūstus (juos išmetame), sudedame kambario temperatūros kiaušinius, ir juos išverdame šiame mėlyname skystyje iki norimo kietumo. Tuomet kiaušinisu paliekame tame pačiame puode su skysčiu, kad jie nusidažytų. Palaikius 30 minučių spalva bus šviesiai mėlyna, jei palaikysit per naktį – gausite tokius, kaip mano:)

Velykos 2013 037

Geltoni margučių dažai:

1 litras vandens

3 šaukštai kurkuma miltelių (turmeric)

2 šaukštai acto

1 šaukštas druskos.

Smagių šventų Velykų!!

 1. Pingback: Pasiruošimas Velykoms ir ypatinga akcija knygai “ŽUVIS” – Nidos receptai

 2. Pingback: Mano šventinis meniu

 3. Nida:

  Iš tiesų, aš slavus (provoslavus) buvau visai pamiršusi. Jie juk irggi dažo kiaušinius!!

 4. Dovilė:

  Nida, ką tik su savo draugute, kuri mokslų daktarę etnologijos srityje, pasikonsultavau, tai ji sako, kad ir ukrainiečiai, ir baltarusai kiaušinius dažo..ir greičiausiai visi pietų slavai.

 5. Nida:

  Odeta, iš tikrųjų po tų nesusipratimų visoje Europoje su pamiršusia išsikraustyti žiema, iš tų juokelių jau net juokas neima… Kaskart peržiūriu orų prognozes ir palinkiu mintyse, kad tai būtų paskutinė žiemos diena. Bet kur tau… Ir vėl sniegas, varvekliai, šaltis… brrr.
  O su tom Velykom išties labai keista: mes per Velykas važiavom į tokį nedidelį vienuolyną and Judėjos kalvų. 12 vienuolių tarpe ten – viena lietuvaitė, tad smagu buvo lietuviškai pabendrauti. Kitų dauguma – prancūzės, bet yra ir kitų tautybių. Tad jos ne tik margučių nedažė, bet net tradicijos nėra kiaušinius valgyti per Velykinius pusryčius!! Va tai tau ir katalikybė – kokia visur ji skirtinga. Turiu nuojautą, kad tik lenkai ir mes vis dar kiaušinius marginam šventėms….

 6. odeta:

  Nida, o aš likau be dažytų kiaušinių, išskyrus tuos kur padovanojo vokiečių šeima. Buvome Ispanijoje ir kaip natūralu, per begales rūpesčių, kiaušinių dažai pasiliko namie. Ir man pasirodė taip keista…jie Jezusėlį kala prie kryžiaus, eina kalnus…o kiaušinukų ir nedažo. Man pasirodė kažkokios keistos Velykos krikščioniškame krašte. Bet kokiu atveju, kai nusileido lėktuvas ir stiurdai palinkėjo ne Linksmų šv.Velykų, bet šv.Kalėdų visas lėktuvas maloniai „nusižvengė”…o mano pirštai basutėse jautėsi absurdiškai:) Šiandien auliniai buvo kaip tik…o ir šv.Velykos pasimiršo:)

 7. Nida:

  Irma, su šventėmis ir Jus!:) Burokėliai buvo mano planuose, bet jau nesuspėjau išbandyti. Natūralus dažas keliasdešimt kartų silpnesnis nei cheminis, tad laikyti reikia labai ilgai, kad spalva būtų graži ir gerai matoma. Mano mėlynieji (nuotraukoje) ir geltonieji išbuvo dažuose kokias 10 valandų!:) Išvirusi spalvotam vandeny kiaušinius juos ten ir palikau, o kai atvėso, sudėjau su visu skysčiu į šaldytuvą nakčiai. Spalva gavosi labai intensyvi! Tikiu, kad tas pats būtų ir su burokais. Pažadu išmėginti. Bet tik kitąmet:)

 8. Irma:

  Miela Nida, su šventėmis praėjusiomis ! Ir aš šiais metais bandžiau kiaušinius dažyti natūraliai – su burokėliais. Nepavyko, deja. Gal per trumpai viriau, gal per mažai laikiau. Na, o jei Jums pavyktų – duokit žinoti:-)

  Sėkmės Jums!

 9. Nida:

  Ačiū Daivut!! Su šv. Velykom ir jūsų šeimyną! Gražios šventės ir puikios nuotaikos!

 10. Daiva:

  Nidut, sveikinu tavo šeimynėlę šv.Velykų proga! Kaip supratau ir Rūtelę šiemet šalia turi.:) Belieka palinkėt geros nuotaikos, gražaus ir smagaus laiko jums visiems kartu! Apkabinu stipriai stipriai…

 11. Nida:

  Regina, Grita, ačiū už sveikinimus! Jei aš gyvenčiau nuosavam name, tikrai kokią vieną kitą vištą laikyčiau… Dievinu naminius kiaušinius. Kaip ir visą naminį maistą:) Šaunuolė jūs, Regina, kad miesto ritmas jums nekliudo višteles lesinti:)
  Dovile, kaip gaila, kad dukrytė susirgo!.. Bet vėjaraupiai – liga iš „privalomosios programos”, nes geriau jau tegul perserga, nei lieka nepersirgusi. O tavo vyras koks šaunuolis!! Oho!! Nekantrauju sužinoti, kaip pavyko gefilte fish ir ar jums skani ji. Maniškė jau stengsta šaldytuve, rytoj ragausim su krienais iš Lietuvos! Smagių švenčių!!!

 12. Dovilė:

  Nida, kokia tu šaunuolė, kad jau viską pasigaminai. O aš išvis nesiruošiau, nes dirbau, dar dukrai vėjaraupiai buvo, o šiandien visą dieną…pratapiau;-) Užtat vyras manęs belaukdamas karpį išdorojo, sumalė, o aš jau dabar tą gefilte fish darau;-)

 13. Regina:

  Su artejančiom Šventem.Labai laukiu Jūsų receptų ir pamąstymų-tai tikra atgaiva…Na, o vištas aš taip pat auginu kaip ir Jūsų mama…miesto centre.Turiu tris puikuoles ir šeriu jas tik ekologiškai, ir bėginėja po mano kiemą , vos atšyla, laisvai, taigi ir aš saviškių kiaušinelius dažysiu Jūsų rekomenduotu kopūstu.Ačiū

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *