Šiomis dienomis aš pakuojuosi lagaminus neįprastai kelionei ir neįprastam projektui…. Kas galėjo pagalvoti, kad ateis laikas, kai darysiu tarptautinę karjerą….. kaip maisto fotografė!! 🙂 Taigi, kol kas ir pati tuo nelabai tikiu, bet tik paklausykit – mane pasamdė viena autorė iš Pietų Afrikos, kuri kątik baigė rašyti savo naują kulinarinę knygą, ir ji pasirinko mane, kaip tos knygos patiekalų fotografijų autorę! Negana to, aš konsultuosiu ją dėl knygos dizaino, popieriaus ir kitų dalykų, susijusių su leidyba ir knygos spausdinimu. Hm, gal tai ženklas, kad laikas konvertuotis į full-time leidybos verslą?:)
Be to, kad kol kas dėlioju trijų savaičių maisto ruošimo ir fotografavimo maratoną bent keliuose P. Afrikos miestuose ir lokacijose, žymiuosi įrangą, kurią privalau saugiai nusiskraidinti, kraunuosi drabužius bent dviem sezonams (P. Afrikoje, panašiai kaip ir Australijoje, vis dar besitęsianti vasara vieną dieną gali virsti gana vėsiu rudeniu…), dar stengiuosi nudirbti daug darbų ir namuose, Kanberoje. Juk ne juokas palikti savo vyrą vieną, kai jis pripratęs, jog namuose kasdien laukia šviežiai pagaminti pietūs ir vakarienė… 🙂 Taigi, prigaminau ir užšaldžiau kaupiną šaldiklį „paruoštukų”, suporcijavau juos taip, kad patogu būtų išsiimti ir pasigaminti vakarienei.
Vienas tų paruoštukų – sena gera klasikinė itališka lazanija…. Nė neketinau jos fotografuoti ir dėti į blog’ą, tačiau perverčiau visus per ko ne 15 metų darytus įrašus ir matau, kad tokios geros tikros autentiškos lazanijos recepto čia net ir nėra!! Čia panašiai kaip su kokiu kugeliu ar bulviniais blynais – na negi dėsi receptą patiekalo, kurį ir taip visi užsimerkę gali pagaminti be jokių receptų?:) Lazanijos, kurių receptus savo bloge skelbiau, dažniausiai būdavo kokios nors „įdomesnės” – vegetariškos, su rikota, su moliūgais, ar dar kokios nors, kokių kasdien nekepi…
Kaip tik po ranka pakliuvo nuostabios maisto rašytojos Emiko Davies straipsnis australiškoje spaudoje apie jos namus Toskanoje, apie itališką gyvenimą (Australijoje gimusios ir augusios Emiko mama – japonė, o tėtis – italas, tačiau šeima ilgus metus gyvena Australijoje), jos kulinarinę studiją viename Italijos kaimelių ir, žinoma, gardžiuosius iš tėčio šeimos paveldėtus receptus. Tad iškepiau lazaniją tiksliai pagal Emiko anytos receptą – šioji Italijoje gyvenanti močiutė nuolat iš anūkų sulaukia prašymo pagaminti būtent tokią lazaniją ir ne kitokią… Tad kas gali būti autentiškiau, nei toks tikras itališkas skonis, kartų kartas gamintas kažkur atokiame Italijos kaimelyje?
Lazaniją gaminti pradėkite iš vakaro – kuo ilgiau leisite mėsos padažui pastovėti, tuo jo skonis bus geresnis. Išsikepkite daugiau lazanijos, nei reikia tos dienos vakarienei. Pašildyta lazanija dar skanesnė, jau nekalbant apie patogumą ją užšaldyti ir išsitraukti tada, kai laiko porą dienų leisti virtuvėje nėra.
Pasiruošimas | 20 min |
Laikas | 2 val |
Pasyvus laikas | 24 val |
Porcijos |
porc
|
- 250 g lazanijos lakštų* (geriausia šviežiai pagamintų, arba, jei nėra galimybės, džiovintų, trumpai apvirtų)
- 150 g sutarkuoto parmezano sūrio
- 250 g mocarela sūrio
- žalių salotų (patiekti)
- 80 ml Alyvuogių aliejaus (plius dar 60ml skrudinti šalavijams prieš patiekiant)
- 1 svogūnas (smulkiai supjaustytas)
- 1 saliero stiebas (smulkiai supjaustytas)
- 1 morka (smulkiai supjaustyta)
- 2 česnako skitlelės (susmulkintos)
- 2 šaukštai kapotų petražolių
- 2 šaukštai rozmarinų (susmulkintų)
- 2 šaukštai šalavijų (susmulkintų) plius dar saujelė patiekti
- 600 g maltos jautienos
- 400 g maltos kiaulienos
- 400 ml balto vyno
- 700 g pomidorų passatos*
- 600 ml vandens
- druskos, grūstų juodųjų pipirų
- 50 g sviesto
- 40 g miltų
- 500 ml oieno
- maltų baltų pipirų
- druskos
Ingredientai
Mėsos padažui
Bešamelio padažui
|
|
- Pradėkite gaminti mėsos padažą mažiausiai prieš 1 dieną. Dideliame puode įkaitinkite aliejų, jame apskrudinkite svogūnus, salierus, morkas ir česnakus bei prieskonines žoles apie 10 min. Sudėkite maltą mėsą ir toliau kepinkite apie 10 minučių, vis pamaišydami, kol mėsa apkeps. Supilkite vyną, padidinkite kaitrą ir kepinkite, kol vynas pilnai išgaruos. Supilkite passatą ir vandenį, įberkite kelis žiupsnius druskos, šviežiai grūstų pipirų, užvirinkite skystį, tada sumažinkite ugnį ir virinkite apie 1 valandą, arba kol padažas taps tirštas, sodrus. Paragaukite, ar netrūksta druskos ir atidėkite į šalį. Kai padažas atšals, laikykite jį šaldytuve mažiausiai per naktį.
- Pasigaminkie bešamelio padažą (taip pat galite iš anksto): nedideliame puode ištirpinkite sviestą, tada suberkite miltus ir maišydami mediniu šaukštu kepinkite apie 3 minutes, arba kol masė ims šiek tiek tamsėti, pasklis malonus skrundančio maisto aromatas. Įpilkite šlakelį pieno ir suplakite, kad neliktų gumuliukų. Toliau pilkite dalimis pieną ir plakite, kad masė išliktų vienalytė. Pagardinkite druska ir baltaisiais pipirais. Padažas neturi būti labai tirštas, pakaks, kad padengia šaukšto nugarėlę. Atidėkite padažą į šalį, kol prireiks.
- Kai jau būsite pasiruošę kepti lazaniją, įkaitinkite orkaitę iki 190C. Pašildykite mėsos padažą ir bešamelio padažą (taip jų konsistencija bus skystesnė, bus lengviau sluoksniuoti). Abu padažus sumaišykite. Kepimo formos (apie 32x24x7cm) dugne paskleiskite samtelį padažo. Ant viršaus klokite lazanijos lakštus (jei reikia, apipjaukite kraštus, kad tilptų pagal jūsų skardos formą). Ant lakštų dėkite sluoksnį mėsos padažo, tada pabarstykite dalimi parmezano sūrio ir šen bei ten išdėliokite mocarelos gabalėlius. Vėl dėkite lazanijos lakštų sluoksnį ir viską kartokite taip, kaip su pirmu sluoksniu. Viršutinis kepinio sluoksnis turi būti mėsos padažas ir abu sūriai.
- Kepkite lazaniją apie 40-45 minutes, kol gražiai apskrus viršus. Išimkite iš orkaitės ir palikite bent 20 minučių pastovėti, tik tada pjaustykite. Prieš patiekiant mažoje keptuvėje įkaitinkite aliejaus ir jame apkepinkite šalavijų lapus, kol jie taps traškūs, iškart viską užpilkite ant lazanijos viršaus. Patiekite su žaliomis salotomis.
Valdai, taip, abu padažus sumaišyti tarpusavy.
Labas, Nida! Ačiū už receptą. Padažai suruošti, rytoj vakare pirštų laižymas nusimato. Bet kaip mėgastu ruošti iš „to, ką radau”, taip, ruošdamas pagal receptus mėgstu skrupulingai jais vadovautis. Klausimas: abu padažus sumaišyti? Tarpusavy? Jei taip – klausimų nebeturiu 🙂 jei ne – kur, tuomet, recepte prapuola bešamelis?
Ačiū!
Evelina, išties padažas gaunasi ganėtinai skystas (jis šaldytuve tikrai sutvirtės taip, kad teks pašildyti, norint ir vėl suskystinti:)). Man rodos viskas su jūsų lazanija OK, konsistencija bus kaip tik (lazanija visada sukietėja tik kai pilnai atvėsta, kol šviežia, bus maloniai tirštos konsistencijos).
Sveiki, norėjau pasiteirauti, ar mėsos padažas turi gautis gana skystas? Pavirinus valandą ne itin sutirštėjo, kol kas „ilsisi” šaldytuve pernakt, tai gal tuomet sutvirtės. Ar dar yra koks būdas jį sutirštinti prieš sluoksniuojant? 🙂
Eva, šaldau tai aš labai daug ką, įskaitant net sriubas:) Išvažiuodama, pvz., priviriau barščių, trintos moliūgų sriubos, supilsčiau į specialius skystiems dalykams šaldyti skirtus pakelius ir sudėjau į šaldiklį:) Patogu pasišildyti po 1-2 porcijas. Visokius apkepus, pyragus, bandeles, muffin’us, cepelinus (kai gaminu, tai daaaaaaaaug pridarau ir išvirtus užšaldau), net paruoštus (apvoliotus džiūvėsiuose) šnicelius, iškeptus kotletus (mėsos ir žuvies) ir (beveik) viską, ko prigaminu daugiau, nei galim suvalgyti per kartą 🙂
Aciu uz si recepta! Bus gaminama 🙂
P.S. gal galetum pasidalinti, kokius dar patiekalus saldai? Labai pravercia tokios idejos ir paruostukai kameroje.
Šiuo metu turiu nusipirkusi chardonay kartoną virtuvės reikmėms, tai naudojau būtent šį.
Sveiki, kokio tipo baltą vyną pilate?
Ačiū už šį autentišką lazanijos receptą. Būtinai išbandysiu.