Man rudens savaitgaliai siejasi su ilgesniu laiku, kurį mielai praleidžiu virtuvėje. Šį savaitgalį ketinu virti kriaušių džemą su rozmarinais, kuris, tikiu, labai tiks prie sūrio užkandžių. Pakuosiu džemą į mažučius stiklainėlius (kurie susikaupė po sunaudotų Bugos padažų:) Ir svarbiausia, nuo kurių labai lengvai nusilupa etiketės:)), tada gaminsiu gražias etiketes, ir dalis Kalėdinių dovanų jau bus paruošta:)
Mano pastaraisiais savaitgaliais tradicija tampa duonos kepimas. Kaskart vis kitokios:) Dažnai kepu chalą (pynutę) pagal receptą iš savo knygos „Izraelio skoniai”. O štai šįkart išmėginau naują receptą pagal David Lebovitz receptą iš jo naujosios knygos apie prancūzišką maistą… Duoną kepdama naudojau organinius kvietinius miltus, pamaišydama su viso grūdo miltais. Sėklos, ir ypač aguonos suteikė duonai labai smagią konsistenciją, skonį ir vaizdą, kuris ir priminė apie tas artėjančias Kalėdas…
Užsimaišykite duonos raugą dar šiandien. O ryt suminkysite tešlą, iškildinsite duoną, ir vakare ant stalo garuos kepalėlis su traškai plutele… Tegul savaitgalis prasideda!!
- 1/4 puodelio (60ml) šalto vandens
- 1/2 šaukštelio aktyvių sausų mielių
- 1/2 puodelio (70g) duonai kepti skirtų kvietinių miltų
- 1 puodelis (250ml) drungno vandens
- 1/2 šaukštelio aktyvių sausų mielių
- 1 šaukštelis cukraus
- 1.5 šaukštelio druskos
- 2.5 puodelio (350g) duonai kepti skirtų kvietinių miltų
- 3/4 puodelio (110g) viso grūdo kvietinių miltų
- 3 šaukštai moliūgo sėklų
- 3 šaukštai saulėgrąžų
- 2 šaukštai linų sėklų
- 1.5 šaukšto aguonų
- Sumaišykite visus igredientus virtuvinio kombaino inde. Uždenkite plėvele ir palikite pakilti kambario temperatūroje.
- Supilkite drungną vandenį į indą su raugu. Įmaišykite mieles, cukrų, druską, miltus, ir minkykite kombainu aukštomis apsukomis maždaug 6 minutes (jei neturite virtuvinio kombaino, tiek pat laiko minkykite tešlą rankomis).
- Suberkite visas sėklas ir lėtais apsisukimais toliau minkykite tešlą, kad visos sėklos įsimaišytų į masę. Tešla turi būti šiek tiek lipni, tačiau lengvai atšokti nuo indo kraštų. Jei pernelyg lipni - įmaišykite dar truputį miltų. Palikite tešlą uždengę plėvele pastovėti 1.5-2 val, kok tūris padvigubės.
- Išimkite tešlą ant darbastalio, paminkykite ją rankomis. Į dubenį įtieskite švarų rankšluostį, jį pabarstykite trupučiu miltų, ir sudėkite tešlą. Pabarstykite tešlą dar trupučiu miltų, apgaubkite rankšluosčiu ir palikite šiltai dar kartą pakilti, apie 1.5-2 val.
- Likus 15 minučių iki kepimo, paruoškite kepimui skirtą indą su dangčiu (geriausia tiks sunkus špižinis arba molinis), įdėkite indą į orkaitę ir kaitinkite iki 230C.
- Atsargiai išimkite karštą indą iš orkaitės, nudenkite dangtį, dugną pabarstykite trupučiu miltų arba kukurūzų. Tešlą vienu užtikrintu judesiu išverskite iš rankšluosčio į indo centrą. Aštriomis žirklėmis padarykite gilius X formos įkirpimus tešlos centre. Uždenkite dangtį ir pašaukite į orkaitę.
- Kepkite 30 minučių. Tada dangtį nudenkite ir dar pakepkite 5-8 minutes, kol kepaliukas gražiai paruduos.
- Išimkite indą su duona iš orkaitės, kepalėlį atsargiai išimkite iš indo ir pilnai atvėsinkite ant grotelių, tik tuomet pjaustykite.
Danguole, kaip malonu!! Į sveikatą! Ir sėkmės ruošiant paštetą:)
Aciu, Nida, kad pasidalinote receptu, duonele gavosi puikiai! Ir skonis tiesiog tobulas!
Dabar pasteto eile…
Egle, taip kaip aš su rugine, natūralaus raugo:) Turiu nekokios patirties, tai net nesiliečiu:) Įdomu kaip pasiseks pačiai:)
Nu meginu ir as sia duonele….idomu kas gausis, nes turiu nekokios patirties duonos kepime…
Julija bravo! Aš turiu traumą po keleto nepasisekusių kartų kepant ruginę duoną, todėl visada labai gerbiu tuos, kuriems pavyksta:) Manau kad nenusivilsi ir šia kvietine duona:)
Aš šiandien iškepiau porą kepalų šešių grūdų ruginės duonos (raugintos). Užminkau tada, kai jau į pabaigą kepaliukas, nelaukiu savaitgalio 🙂
Šitą išmėginsiu kokiai šventinei vakarienei, pavyzdžiui, jubiliejaus 😀
Taip, Jurgita. Tokioj aukštoj temperatūroj kepiau. Sako, dėl to tas plutelės traškumas gaunasi…:) Tikrai duona super skani gavosi.
Ramune, angliškai tai skamba Active Dry Yest. Būna dar ir „greito kilimo” (fast rising) mielės. Aš naudojau sausas mieles, kurias pirkau Rimi, berods Dr. Oetker firmos.
O kepaliuką irgi kepti 230 laipsniu karščio orkaitei?
Kaip suprasti aktyviu sausu mieliu?Aciu