„Kitokios“. Visi atvykėliai tarsi susitarę kartoja tą patį žodį, kai kalba pasisuka apie Kalėdas Australijoje. Net tie, kurie šioje šalyje gyvena tris dešimtmečius, teigia, jog Kalėdos Australijoje nekvepia Kalėdomis. Sako, kad prie švenčių vasarą neįmanoma priprasti… Tad kaip gi australai švenčia Kalėdas?

Visų pirma, reikia pripažinti, kad Australijoje Kalėdos yra pati didžiausia šventė, kurios neįmanoma nepastebėti:) Tiek dėmesio, kiek visi čia skiria puošmenoms, dovanoms, parduotuvių, ofisų virtinoms ir namų dekoracijoms, pakuotėms, svečių stalui, indams, stalo puošybai, šventinei aprangai, svečių sąrašui ir net planuojamoms pokalbių temoms puotos metu, aš nemačiau dar niekur. Čia, kaip pastaraisiais metais Europoje, nekeliamas klausimas, ar „Kalėdinė eglutė neįžeis kitatikių“ ir „gal verta kažkaip neminint žodžio „Kalėdos“ pasveikinti visus su gražia žiemos švente“. Australija – krikščioniškas kraštas, nepaisant to, kad jame tarsi katilas kunkuliuoja viso pasaulio tautų tautelių gyvenimas. 

Sidnejaus kaledine eglute
Milžiniškos išdabintos eglės puošia kiekvieno Australijos miesto skverus ir aikštes

Kas darosi parduotuvėse, kas darosi siuntinių pristatymo versle, aš jums net nepasakosiu… Čia prasibrauti neįmanoma jau nuo lapkričio vidurio, visi tik ir rūpinasi dovanėlėmis, šventiniu meniu. Įmantriai supakuotomis smulkmenėlėmis keičiamasi darbe, dovanos siunčiamos bičuliams, draugams, giminėms, net tolimiausiems tetoms ir dėdėms, o jau šeimos narių pageidavimai pildomi su dideliu kaupu! 

Saulė gruodį Australijoje spigina taip, kad Kalėdomis išties nekvepia:) Apie ateinančias šventes byloja raudonais kaspinais aprišti pakelių medžiai, ir namuose spindinčios (plastmasinės) eglutės. 

raudonu kaspinu apristas medis
Modernus gatvių puošybos būdas Australijoje – kaspinais aprišti medžiai

Svarbiausias uždavinys – suplanuoti švenčių meniu. Australai kaip jokia kita tauta viską mėgsta planuoti iš anksto. Todėl užsisakyti didžiulį virtą kiaulės kumpį Kalėdoms spalio ar lapkričio mėnesį jiems tikrai nėra problema. Kaip ir kitus produktus, be kurių švenčių stalas nebūtų pilnas. 

Jums tikriausiai kyla klausimas, o kaip su Kūčiom? Kūčių australai nešvenčia. Tai lietuviška, lenkiška tradicija, turinti labai gilias šaknis, bet tikrai ne australiška. Kūčių naktį katalikų bažnyčioje aukojamos Piemenėlių Mišios, tačiau pats pagrindinis renginys vyksta Kalėdų vėlyvą rytą, pasibaigus 11 val mišioms, kai visi susirenka į Kalėdų pietus. 

Paklausiau vietinių lietuvių bendruomenės (tų, čia gimusių ar gyvenančių visą gyvenimą), ar jų namuose švenčiamos Kūčios, ir ką ant stalo per Kūčias jie deda. Kai kurie kepa kūčiukus, kai kurie ruošia silkės patiekalus, bet visi pripažįsta, kad suskaičiuoti 12 patiekalų ant stalo būna iššūkis, kad ir kaip besistengtų:) „Austrės, krevetės, rūkyta lašiša…“ – vardina man Kūčių patiekalus viena lietuvių bendruomenės atstovė, ir sako, kad dažnai šeima juokais priskaičiuoja ir druską, ir pipirus, kad tas magiškas skaičius 12 kažkaip susidarytų:)

Taip, jūros gėrybės Australijoje Naujų Metų išvakarėse vertinamos labiausia, todėl neatsitiktinai jos atsiranda ir ant (lietuviško) Kūčių stalo, kuomet tenka išsiversti be mėsiškų valgių:) Silkės Australijoje – reti produktai, jų galima aptikti delikatesų parduotuvėse, kaip taisyklė tai norvegiškos matje. 

virtos krevetes ant leduku
Jūros gėrybės dominuoja ant šventinio stalo Australijoje

Na o australiško Kalėdinio stalo centre visumet puikuojasi milžiniškas kiaulienos kumpis! 8-9kg gražuolis perkamas jau išvirtas, jį dažniausiai padengia kokia nors saldžiai aitria glazūra ir trumpam įkiša į orkaitę pašildyti. Toks kumpis pjaustomas plonomis riekelėmis ir valgomas kambario temperatūros. 

Dar ant šventinio stalo negali pritrukti jūros gėrybių: karališkos krevetės, omarai, krabai, rūkytos ir sūdytos žuvys – jų australai per šventes suvalgo kalnais. Dažniausiai Kalėdų stalas dengiamas lauke, terasoje ar nuosavo namo sodelyje, svečiai gurkšnoja atšaldytus burbuliukus arba įmantrius alkoholinius kokteilius su arbūzais, mangais ir kitais sezoniniais vaisiais. 

virti omarai parduotuves ekspozicijoje
Šie gražuoliai omrarai tikrai bus ant kažkurio šventinio stalo

Desertui dažniausiai pateikiama pavlova su kalnu šviežių braškių, gervuogių, pasiflorų ir kitokių šviežumų ir gražumų! Ledai ir įvairūs ledų tortai – taip pat visada ant bangos, kai kieme spigina tokia kaitra. 

Tačiau keisčiausia man pasirodė tai, kad australai Kalėdas pradeda švęsti likus geram mėnesiui iki kalendorinės šventės… Kalėdiniai pietūs su gausiais vaišių stalais vyksta darbe, su draugais, su giminaičiais… Restoranuose kažin ar rasit vietą be išankstinio užsakymo visą gruodį…. Jei mes visą menesį pasninkaujam ir laukiam Kalėdinių gardėsių tarsi stebuklo, tai Australijoje, bent man taip pasirodė, Kalėdų stalas kiekvienam būna bent šešta ar septinta šventė, ir dažnai per visas tas šventes australai ragauja visus tradicinius šventiškus valgius! 

Šiemet mano pačios Kūčios bus tradicinės, su tais patiekalais, su kurias Kūčias pasitinkame kur bebūtumėm. Tiesa, vietoje 12 patiekalų mano šiųmetis Kūčių stalas bus labiau panašus į „12 silkės gabalėlių“ puotą:) Mat dviem žmonėm tų paskanavimų užtenka po šaukštą:) Mano kūčiukai iškepti, vietoje aguonpienio į dubenį pilsiu migdolų pieną. Tuo tarpu Kalėdas švęsime pasikvietę savo bičiulius iš Butano. Ant grilio šalia baseino kepsime langustinus, lašišas, vištienos kepsnelius, triaukšime tortilijas su guakamole, virtas krevetes dažysime į avokadų ir wasabi padažą, o puotą baigsime ledais.

Bet ką aš jums tikrai pažadu – kitiems metams jums paruošiu kalną gardžių šventinių patiekalų, kuriais ir jūs Lietuvoje galėsite nudžiuginti savo artimuosius. 

Linksmų švenčių jums ir jūsų šeimoms! 

Kaledine eglute ir dubenelis su kuciukais
Sveikinu visus su Šventom Kalėdom!

Komentarų apie "Kūčios ir Kalėdos pagal australus": 4

 1. Nida:

  Miela Edita, dėkoju už sveikinimus ir mielus žodžius!!! Labai gera dalintis ir žinoti, kad kitoje pusėje ekrano žmonės mėgaujasi tuo, ką su tokiu malonumu darau! Nuostabių jums 2022-ųjų!

 2. Edita:

  Miela Nida, sveikindama Jus su praejusiomis sventemis bei palinkedama sveikatos noriu Jums padekoti, kad dalinates su mumis ne tik gardziausiais valgiais, bet ir supazindinate su tolimu krastu kultura 🤩😀

 3. Nida:

  Mieloji Sofija, per visus 12 šio tinklaraščio rašymo metų nesu gavus šiltesnės ir mielesnės žinutės ir pasveikinimo. Nuoširdžiai jums dėkoju, kad skyrėt laiko, kad pagalvojot apie mane, prisiminėt ir parašėt. Tokie laiškai, žinutės labai motyvuoja ir toliau kurti, dalintis ir mėgautis viskuo, ką darau. Nuostabių jums metų – kaip jūs gerai parašėt, to pačio svarbiausio išmintingųjų honoraro – sveikatos. Visa kita ateis, arba patys susikursim:)

 4. Sofija:

  Miela Nida, tas metų virsmas toks intensyvus, kad nebespėji visiems už viską padėkoti. Dėkoju Jums už visus įspūdžius, kuriuos vis paskaitinėju gamindama Jūsų patiekalus, o tai nutinka vis dažniau ir dažniau. 🙂 Šias metais ant Kūčių ir Kalėdų stalo puikavosi Jūsų meniui, kurie sulaukė didelio pasisekimo ir pagyrų. Tik kūčiukus gaminu (tiksliau medituoju) pati. Juos kepdavo mano mama ir taip jau jie mūsuose gal 40 metų ir visų labai laukiami, kaip priedas prie dovanėlės, nes jie tokie mažulyčiai,spanguolės dydžio ir žaidimo su jais sočiai. Kai skaitau Jūsų pasakojimus, kaip Jūs atsakingai ruošiatės svečių vaišinimui, tai kažkoks „deja vu“ – tas pats ir mūsų šeimoje buvo nuo seno. „Stalo kulto“ kultūrą 🙂 perėmiau iš mamos ir jau niekaip kitaip neišeina… Džiugu, kad po truputį jaukinatės tolimąją Australiją, nes pirmosios patirtys šioje šalyje nebuvo tokios optimistiškos, kiek suprantu. Dabar jau viską šviesesnėmis spalvomis piešiate ir tas labai džiugina. Nuoširdžiai dėkoju Jums už nuoširdumą, už dalijimąsi savo potyriais egzotiškoje šalyje, na, ir žinomas, savo RECEPTAIS (paskutinė Jūsų siūloma lašiša su salierų salsa atrodo taip egzotiškai, kad nekantrauju išbandyti). kuriais mielai dalinatės, tarsi kiekvienas žmogus Jums būtų Sėkmė ir Dovana. Džiugumos Jums vis dar nesibaigiančiame šventiniame šurmulyje, naujų potyrių ir atradimų kasdien ir, žinoma, išmintingųjų honoraro – SVEIKATOS Jums ir Jūsų šeimai! 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.