Ne pačios ramiausios dienos šiuo metu Izraelyje. Vos už 50 km nuo Tel Avivo krenta iš Gazos leidžiamos raketos. Šimtais kasdien. Vakarais pietų kryptimi vienas po kito skrenda kariniai malūnsparniai. Kitos dienos rytą per žinias išgirstame apie naujas karines operacijas ir žuvusiųjų skaičių. Žmonės pietiniuose Izraelio miestuose praktiškai gyvena bombų slėptuvėse, ten kas keletą minučių kaukia sirenos. Ir mes čia, Tel Avive, išbandėm vakar ir sirenas, ir slėptuvę. Jau du dešimtmečius iki Tel Avivo jokios raketos neatskriedavo, o štai pasirodo tie Gazos piliečiai iš Irano naujų prekių tuneliais prisigabeno – 6 metrų ilgio raketų, kurios jau ir Tel Avivą pasiekti gali…
Dovilė manęs klausė, kaip atrodo bombų slėptuvės. Taigi pateikiu jums visą apžvalgą:) Bombų slėptuvės Izraelyje įrengiamos kiekviename bute, kiekviename nuosavame name, jau nekalbant apie valdiškas įstaigas, fabrikus. Kai namas pridavinėjamas, keletas įstaigų turi patvirtinti jo tinkamumą apsigyventi: priešgaisrinė apsauga, statybos inspekcija ir kt. Tai štai joks namas nebus priduotas, jei netinkamai bus įrengtos bombų slėptuvės. Tas daugiaaukščio namo konstrukcijoje esantis „šulinys”, kuriame kiekviename aukšte įrengiama slėptuvė, yra su storomis tvirtomis sienomis, specialiu langu ir jo apsauga, kad neišdužtų nuo garso, su atskira ventiliacine sistema ir metalinėmis durimis. Net jei namas griūtų, sako, kad ši dalis liktų stovėti. Nedidelis tas kambarėlis, bet mes, pavyzdžiui, jame įsirengę svečių miegamąjį:) Taip kad jame stovi dvigulė lova ir nemaža spinta! Niekuo nesiskiria iš pažiūros nuo kitų kambarių:) Na, o įsirengti slėptuvę kiekvienas privalo pagal rekomendacijas, kurios platinamos paštu, su spauda. Tai visas sąrašas daiktų, kurie tame kambarėlyje privalo būti: radija su baterijomis (nes gali pradingti elektra), dujokaukės (mums ir svečiams), maistas (oi kiek mes ten šprotų turim – reikia tik pažiūrėti ar per vasaros karščius jie dar neiškepė:)), vandens geriamo, kibiras, jei prireiktų gamtinį reikalą atlikti, prožektorius, atsarginės baterijos, gesintuvas…. Dar patariama ten turėti žaidimų, nes nežinia kiek toje slėptuvėje gali tekti pratupėti, tai kad laiką būtų kuo užmušinėti.
Dar įdomiau atrodo slėptuvės gamyklose. Šalia linijų, kuriomis slenka produktai, pastatytos tokios metalinės „spintos”: juk iš fabriko ne taip lengva po sirenos išbėgti. Tad lendi į tą spintą ir stovi, kol nuskamba signalas, kad jau išeiti galima. Universitetai, mokyklos taip pat turi slėptuves apatiniuose (dažnai rūsyje) aukštuose, ten įrengtos paskaitų salės…
Yra toks rusiškas posakis: „karas karu, o pietūs – pagal grafiką”:) Tad iškart pristatau jums dar vieną patiekalą iš mano naujosios „Scrumptious” knygos. Šįkart labai jau Viduržemišką, gal net marokietiškais akcentais išdabintą. Pats kuskusas man jau iškart primena Šiaurės Afriką – teko matyti kaip moterys jį daro rankomis namuose. Įgudusioms rankoms atrodo tai vieni juokai, bet jei man būtų davę pabandyt, tai kažin ar kas būtų gavęsi:)
Šiems maltinukams tinka bet kokia mėsa: jautiena, kiauliena, kalakutiena, aviena, ar kelių mišinys. Pasak knygos autorės, jai labiausia patinka kiaulienos ir jautienos mišinys. Aš sumaišiau lygiomis dalimis jautieną, avieną ir kalakutieną. Rezultatu likau patenkinta:)
Prieskoniais ir šviežiomis mėtomis pagardintas kuskusas labai tinka prie šių aromatingų maltinukų. O kadangi juos padarysite mažučius, vos kąsnio didumo, manau, tokį patiekalą mielai valgys ir jūsų vaikai (jei nepadarysite per aštriai:)). Ir tik neišsigąskite ilgo sąrašo ingredientų – visi jie tokie paprasti, kad tikrai laukia kol bus panaudoti kurioje nors spintelėje:)
Aromatingi maltinukai su mėtiniu kuskusu (8 asm)
Maltinukams:
2 kiaušiniai
6 šaukštai (90 ml) tiršto natūralaus jogurto
1.5 puodelio (375 ml) džiūvėsių
1.25kg maltos mėsos – kiaulienos, jautienos, avienos, veršienos… arba mišinio
1 nedidelis svogūnas, sutarkuotas
3 česnako skiltelės, susmulkintos
1/3 puodelio sukapotų šviežių kalendrų
1.5 šaukštelio maltų džiovintų kalendrų
1.5 šaukštelio malto kumino
1 citrinos nutarkuota žievelė
Druskos, pipirų
1/2 puodelio avinžirnių miltų (jei neturite, pakeiskite kvietiniais miltais)
1 šaukštelis ciberžolės (turmeric)
1/2 šaukštelio saldžios paprikos
4 šaukštai aliejaus kepimui
Mėtiniam kuskusui:
3 puodeliai (apie 500g) kuskuso
1 didelės citrinos sultys ir nutarkuota žievelė
1 apelsino sultys ir nutarkuota žievelė
3/4 puodelio (180 ml) alyvuogių aliejaus (aš pyliau mažiau)
1 šaukštas paprikos
2 šaukštai džiovintų mėtų
1.5 šaukštelio malto kumino
3/4 puodelio susmulkintų šviežių mėtų
1/2 puodelio pistacijų riešutų, šiek tiek sutrupintų
Šviežios kalendros pateikimui
Išplakame kiaušinį dideliame inde, įmaišom jogurtą ir džiūvėsius, paliekame keletui minučių, kad džiūvėsiai išbringtų. Į masę sudedame maltą mėsą, kalotus česnakus, tarkuotą svogūną, šviežias ir maltas kalendras, kuminą, citrinos žievelę ir įberiame negailėdami druskos ir pipirų. Viską rankomis minkome, kol gauname vienalytę masę. Šlapiomis rankomis formuojame mažyčius kukulaičius ir paliekame juos atšalti šaldytuve pusvalandžiui.
Kuskusą suberiame į didelį indą ir užpilame šiltu (ne karštu!) vandeniu, kad apsemtų kuskusą maždaug 7mm. Uždengiame ir paliekame maždaug 12 minučių, arba kol vanduo bus visiškai sugertas. Šakyte atsargiai pakedenam kruopas kad jos nebūtų sulipę. Atskirame inde sumaišome citrinų ir apelsnių sultis, žieveles, aliejų, papriką, džiovintas mėtas, ir kuminą, ir gausiai pasūdome. Užpilame 3/4 šio padažo ant kuskuso ir gerai išmaišome. kai visai atvės iki kambario temperatūros, įmaišome šviežias kapotas mėtas. Sudedame į lėkštes (arba į didelę, skirtą serviravimui), viduje padarome „duobelę” maltinukams.
Nedidelėje lėkštutėje sumaišome avinžirnių miltus (arba kvietinius) su paprika ir ciberžole. Šiame mišinyje apvoliojame kiekvieną maltinuką, nupurtome miltų perteklių ir kepame juos įkaitintame aliejuje po 3-4 minutes iš visų pusių, kol jie taps traškūs ir iškepę.
Sudedame maltinukus ant kuskuso, pašlakstome likusiu padažu. Apibarstome pistacijų riešutais ir kapotomis kalendromis. Galima pateikti su kreminiu tzatziki padažu.
Mindaugai, smagu tave ir vėl matyti! Žinok, avinžirnių miltų aš irgi neturėjau, o bėgt iki parduotuvės patingėjau:) Todėl naudojau paprastus kvietinius miltus ir buvo labai OK! 🙂 Bet manau, kad idėja susimalti sausus avinžirnius iki miltų – puiki. Sėkmės!!:)
Nida, kad po vakarienės, bet desertui šių kukuliukų neatsisakyčiau 😉 Manau, nieko panašaus neteko ragauti, o dar kai pamačiau, jog reikia avinžirnių miltų, smunka motyvacija, nors čia pat mintis šovė į galvą, juk su blenderiu avinžirnius turėtų pavykti susimalti. ;p Būtinai gaminsiu, dėkui!
Ačiū Lina, ačiū visiems. Niekada nemaniau, kad sulauksiu šitiek palaikymo – emailais, skambučiais, sms, FB ir net šiame blog’e!:) Ačiū labai, sunku išreišti žodžiais, koks geras jausmas žinoti, kad apie tave galvoja šitiek žmonių visame pasaulyje…
As cia kaip ir kitos, tik isgirdau naujienas is Izraelio,iskart atsidariau tavo,Nida,svetaine, kad suzinoti kanors is „tiesiogines transliacijos”. Laikykites!!!
Reik ir man rūsyje slėptuvę nuo bombų (ar nuo šeimynos;-) pasidaryti, net pavydu pasidarė.
O receptas kaip karo metu, tai labai prabangus ir sudėtingas;-)
Ačiū merginos už palaikymą! Uždaryčiau aš tą savo vyrą ilgesniam į bombų kambarėlį, bet kad durys jame tik iš vidaus atsidaro:) O jei rimtai, mes didvyriškai laikomės, nors šiandien ir vėl teko patupėti tam tamsiam kambarėlyje…
Oi, ir aš paskaičius interviu atbėgau pažiūrėti, kaip laikotės – ir va tau, kukulius radau 🙂 tik pritariu Gritai – geriau jau vyras į slėptuvę tegu šiaušia 🙂
Zinoma,Nida,karas karu,ovalgyti norisi visada.Jau paskaiciau tavo vyro pranesimą,tai situacija nera linksma,bet SNO jau dirba tuo klausimu,tikekimes,kad sustabdys tą situaciją.O maltinukai nerealūs,teko ragauti kai buvau tuose krastuose,gerai,kad įdejai receptą.Laikykites jūs ten,o kai eisi į sleptuvę,tai tempk ir vyrą, maza kas…