Visai nejuokinga, bet man švenčių šventimas gaunasi geriausias joms jau praėjus. Bijau, kad taip nesigautų su Kalėdom: ar neteks tik kokią žąsį ar kalakutą išsikepti sausio menesį vietoj gruodžio 25?

Kai visa Amerika ruošėsi Padėkos dienai, švenčiamai lapkričio pabaigoje, visas internetas mirgėte mirgėjo nuo tradicinių Padėkos dienos patiekalų: kalakuto ir įvairiausių pasiūlymų kuo tą kalakutą prikimšti, salotų ir užkandžių, ir, be jokios abejonės, moliūgo pyrago. Varvinau seilę ir planavau bent pyragu tą dieną paminėti:) Bet, kaip jau supratote, nieko nesigavo. Tačiau planų nepalaidojau iki kitų metų, o išbandžiau šį klasikinį amerikietišką kepinį šį savaitgalį. Viltys pasiteisino su kaupu – pasigardžiuodami sukirtom beveik visą pyragą per kartą. Vienas mano svečių, kuris dievagojosi į burną neimantis pyragų, suvalgė net tris porcijas. Todėl jei dar turite moliūgo, raginu išnadyti be galo paprastai pagaminamą gardumyną.

Klasikinis amerikietiškas moliūgų pyragas, kaip manoma, senovėje buvo gaminamas taip: iš moliūgo pašalinus sėklas, ertmė buvo pirpildoma pienu, medumi ir prieskoniais, ir kepamas, kol vidus tapdavo minkštas. Moliūgai, pienas ir prieskoniai ir išliko pagrindiniais pyrago ingredientais iki šių dienų.

Klasikinis Moliūgų pyragas (23cm.)
Pagrindui:
125g šalto sviesto

60g margarino

2 puodeliai (315g) miltų

4 šaukšteliai cukraus

1/4 šaukštelio druskos

6 šaukštai vandens

Moliūgo masei

450g moliūgo (su nulupta odele ir be sėklų)

3 dideli kiaušiniai

3/4 puodelio rudojo cukraus (185g)

1 puodelis (250ml) grietinėlės arba nesaldinto kondensuoto pieno

2 šaukštai tirpinto sviesto

1 šaukštelis vanilijos ekstrakto

1 šaukštelis malto cinamono

1/2 šaukštelio malto imbiero

1/4 šaukštelio tarkuoto muškato

1/4 šaukštelio druskos

Pasigaminame pagrindą: Dideliame dubenyje sumaišome miltus, cukrų ir druską. Sudedame supjaustytą gabaliukais sviestą ir margariną, ir virtuviniu kombainu arba rankomis maišom, kol gaunasi trupiniai. Po šaukštą supilam vandenį nuolat minkant, kol gaunasi tolygi tešla.

Padalinam tešlą į 1/3 ir 2/3 masės ir abu gabalėlius atšaldome šaldytuve, kad sukietėtų. Didesnį gabalėlį tešlos iškočiojame ir juo išklojame kepimo formos (tartos) dugną ir kraštus. Uždengiame folija, ant viršaus sudedame saują pupų, ir kepame 180C temperatūroje apie 15min. Nuimame foliją ir pakepame pagrindą dar 2 min.

Likusią tešlą iškočiojame ir išspaudžiame iš jos norimos formos papuošimus: rudeninius lapus, žvaigždutes ar kt. Kepame sausainėlius skardoje, ištiestoje pergamentiniu popieriumi, kol gražiai paruduoja.

Įdarui: moliūgą supjaustome nedideliais kubeliais ir apverdame ant garų arba apkepiname orkaitėje, kol masė suminkštėja. Nuvarviname visus skysčius ir moliūgą sutriname kombainu iki tyrelės.

Dideliame dubenyje išplakame kiaušinius, supilame cukrų, vaniliją, prieskonius, druską ir moliūgo piure ir viską gerai suplakame. Supilame grietinėlę ir viską gerai išmaišome. Masę supilame į pyrago pagrindą. Kepame apie 50-55 min., kol įdaras sutvirtės. Į kepimo pabaigą atidžiai stebime situaciją ir jei pyrago viršus pernelyg sparčiai tamsėja ir yra rizikos, kad pradės svilti, uždengiame folija.

Komentarų apie "Klasikinis moliūgų pyragas": 5

  1. Nida:

    Diana, instrukcijos tokios: pirmiausia apkepi pagrindą (blind bake tas vadinasi): iškloji skardą juo, tada uždengi folija ir užberi pupų (dėl svorio, kad neišsipūstų bekepdamas). Per tą laiką pasigamini įdarą, ir kai pagrindas jau būna apkepęs, pili įdarą ir vėl viską pašauni į orkaitę. O ta 1/3 tešlos naudojama tik dekoracijoms – lapeliams, žvaigždutėms, ką sugalvosi:) Pas mane vis problema gaunasi – kai tik užsisuku ar išeinu iš virtuvės, tai tos iškeptos dekoracijos „išgaruoja” kažkur. Nes jos labai skanios:)

  2. Diana:

    O virsutini teslos sluoksi ir iskepti atskirai ar deti zalia? Dabar kepu ir nezinau ka daryti 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *