Kai mano mylima parduotuvė Assorti paskelbė apie Azijos patiekalų dienas, aš iškart supratau, kad laikas pasigaminti kažką iš Kinijos virtuvės asortimento. Neklauskit kodėl būtent Kinijos – tiesiog taip širdis padiktavo:) Matyt, visgi, žinojo ta širdis ką diktuoti, juk lygiai prieš metus (kaip dabar sakoma, kai dar buvo galima keliauti), aš sėdėjau lėktuve į Pekiną, pakeliuj į profesionalią Kempinski viešbučio virtuvę. Tai ten kartu su kelių dešimčių šefų kolektyvu visą savaitę mėgavausi patiekalų gaminimu.
Pats įdomiausias potyris, žinoma, buvo kiniškų patiekalų gaminimo skyriuje, kur prie ištisos eilės įkaitintų wok’ų (specialių stir-fry patiekalams skirtų keptuvių) stodavo augaloti vyrukai, ir tik rūkdavo dūmai, kai pradėdavo čirškėti per kelias minutes pagaminami aromatingi patiekalai…
Kinijos (kaip ir daugelio Azijos šalių) virtuvė yra paremta itin greitu patiekalo gimimu. Daugiausia laiko čia sugaištama pjaustymui:) Jokių orkaičių, jokių ilgų kepimo ar troškinimo valandų – patiekalas čia pagaminamas greičiau nei per 10 minučių. Žinoma, reikia keleto tipinių ingredientų, kurie leidžia pagaminti praktiškai bet ką. Kai kuriuos tuos ingredientus jūs arba turit, arba galite įsigyti pačioje artimiausioje parduotuvėje (tokius kaip cukrus, krakmolas, česnakai, imbiero šaknis…), tačiau kelis rečiau naudojamus tikrai rasite Assorti (beje, jiems dabar dar ir nuolaida taikoma!!). Smagu tai, kad pakuotės nedidelės, o pravers jie ne tik kiniškiems, bet ir mano mėgiamiems japoniškiems patiekalams gaminti! Todėl kai jau jūsų lentynose bus šie keli tipiniai ingredientai, tikrai neliks argumentų NEpasigaminti kažko egzotiško, kas primintų jums tuos anuos laikus, kai keliavom po pasaulį ir nė nesapnavom, kad vieną dieną galime niekur nebekeliauti (laikinai, savaime suprantama:)).
Tad ko jums reikės toje spintelėje, kad galėtumėte laisviausiai sau nardyti Azijos virtuvėse?
- Dviejų rūšių sojų padažo – Light ir tradicinio. Sojų padažas, pats pagrindinis Kinijos (ir visos Azijos) virtuvės ingredientas, gana sūrus, jis turi ir išraiškingą karamelės skonį. Todėl kai reikia skonio, bet ne per daug druskos, pravartu turėti ne tik tamsaus, bet ir Light sojų padažo, kuris tiesiog yra mažiau sūrus nei tradicinis. Labai dažnai gaminant Azijos patiekalus prireiks ir vieno, ir kito – taip išgausite idealų balansą tarp sūrumo, spalvos ir skonio.
- Mirino – tai saldus ryžių vynas, tinkamas virimui ir marinavimui. Jei italai ar prancūzai maistui naudoja baltą ar raudoną (vynuogių) vyną, tai Azijoje naudojamas būtent ryžių vynas. Kinijoje, tiesa, naudojamas vietinis Shaoxing vynas, tačiau jo skonis beveik nesiskiria nuo japoniško mirin. Be to, Shaoxing man rodos (pataisykite, jei klystu) Lietuvoje nėra (aš saviškį berods iš Londono esu parsivežusi), man asmeniškai jo skonis visiškai toks pat, tik spalva skiriasi nuo mirino (kiniškas rusvos spalvos, o japoniškas – beveik skaidrus, vos gelsvas). Todėl įsigiję mirino galėsite užsimerkę pasigaminti ką tik panorėję tiek iš Kinijos, tiek iš Japonijos repertuaro. Tik turėkite omenyje, jog mirinas stovi alkoholio skyrelyje, tad jo nerasite ten, kur išdėlioti kiti padažai ir pagardai.
- Acto. Kiniškoje virtuvėje tikrai naudojama nemažai acto. Kinai į patiekalus dažniausiai pila juodąjį ryžių actą, tačiau jį drąsiai keiskite mums įprastu ryžių actu, kuriuo prekiauja ir didesni prekybos centrau, ir žinoma, Assorti.
- Sezamų aliejaus. Rinkitės tik skrudintų sezamų aliejų, kadangi išskirtinis jo skonis padarys gaminamą patiekalą tikrai ypatingu, ir autentišku. Atsiminkite, kad ilgai kaitinti sezamų aliejaus nereikėtų, jis pilamas paskutinėse maisto gaminimo stadijose (ar šlakstomas jau pagamintas patiekalas). Tačiau Kinijos virtuvės stir-fry patiekalų gamyba neužtrunka tiek ilgai, kad šis aliejus prarastų savo savybes:)
- Sičuano pipirų. Tikriausiai žinote tą jausmą, kai kinų restorane perkandę pipirą patiriame keistą jausmą, tarsi aptirptų liežuvis ir lūpos? Tai čia nuo Sičuano pipirų… Ach, kaip jie pataiso padėtį, kai norisi, kad ta egzotika dar ir „pasikandžiotų” burnoje:)
- 5 prieskonių mišinio. Tipinė kiniškų skonių vaivorykštė, kurią atpažinsite iškart, jei tik kada nors esate valgę legendinės Pekino anties….
- Įvairių pastų ir pagardų, priklausomai nuo to, ką gaminsite. Labai pravers fermentuotų pupelių padažas, nes jame yra visko, ko reikia tam įtraukiančiam kiniškam skoniui išgauti:) Vos pora šaukštų, įdėtų į keptuvę bebaigiant kepinti mėsą ar daržoves, ir jūsų kiniškų skonių puokštė pilnai išsiskleidusi!!
Startuojam su kiniška saldžiarūgšte vištiena su juodųjų pupelių padažu ir saldžiosiomis paprikomis, tačiau kelias sekančias dienas pateiksiu jums dar kelis patiekalus, su kuriais jūsų kiniškas vakarienės stalas bus gausus ir labai skanus:)
Pasiruošimas | 15 min |
Laikas | 10 min |
Porcijos |
porc
|
- 225 g vištienos blauzdelių mėsos (arba krūtinėlių)
- ⅓ žaliosios paprikos
- ⅓ raudonosios paprikos
- 3 šaukštai aliejaus
- 3 skiltelės česnako susmulkintos
- 1 šaukštas imbiero šaknies susmulkintos
- 3 šaukštai fermentuotų juodųjų pupelių padažo (ieškokite Assorti ar Azijos produktų skyriuose supermarketuose)
- 1 šaukštelis Čili dribsnių arba pagal skonį
- 2 šaukštai svogūno laiškų supjaustytų smulkiai
- 1 šaukštelis skrudintų sezamų aliejaus
- 1 šaukšas mirin
- ¼ šaukštelio druskos
- 1 ½ šaukštelio krakmolo
- 1 šaukštelis sojų padžo light
- 1 šaukštelis sojų padažo dark
Ingredientai
Marinatui
|
|
- Supjaustykite vištieną 1-2cm dydžio gabalėliais ir sudėkite į nedidelį dubenėlį. Visus marinatui skirtus ingredientus sumaišykite ir supilkite ant vištienos. Sumaišykite ir palikite pasimarinuoti bent pusvalandį (galite palikti pernakt šaldytuve).
- Žalias ir raudonas paprikas supjaustykite gabalėliais, panašaus dydžio į tuos, kokiais pjaustėte vištieną.
- Ant didelės kaitros įkaitinkite wok keptuvę. Įpilkite 1 šaukštą aliejaus, sudėkite paprikas ir kepinkite maišydami, tik kol paprikos šiek tiek apskrus, sušils, bet išliks traškios. Išimkite ir atidėkite į šalį.
- Supilkite į wok'ą likusius 2 šaukštus aliejaus, pateliuskuokite, kad pasidengtų keptuvės kraštai, tada sudėkite vištieną kartu su marinatu, ir kepinkite visąlaik maišydami (stir-fry). Kai vištienos gabalėiai atsiskirs ir ims pamažu baltėti, suberkite česnakus ir imbierus, ir toliau kelias akimirkas pakepinkite maišydami. Supilkite fermentuotų juodųjų pupelių padažą, pabarstykite čili dribsniais, suberkite atgal į keptuvę apkepintas paprikas. Kepinkite viską maišydami tik kol vištiena bus iškepusi. Pabarstykite supjaustytais svogūno laiškais, pašlakstykite sezamų aliejumi ir nukelkite nuo ugnies. Jwei trūksta dar pabarstykite druska. Patiekite su virtais ryžiais.
Šis įrašas sukurtas bendradarbiaujant su parduotuve „Assorti”. #reklama.