Kaip žadėjau, pradedu seriją su Azijos virtuvės gardėsiais. Nepaprastai gardus, aromatingas, kartais aštrokas maistas – stebėtinai greitai pagaminamas! Sėkmingam rezultatui patartina griežtai laikytis keleto taisyklių

1. Patiekalams jokiais būdais nenaudoti kokio nors „kvapnaus” aliejaus: sezamų, riešutų, alyvuogių. Antraip aliejaus aromatas „užmuš” arba visiškai pakeis jūsų kūrinio skonį.

2. Būtina visus recepte surašytus produktus iš anksto susipjaustyti. Patartina juos susidėti krūvelėmis pagal tai, kokia tvarka ingredientus naudosite. Priežastis paprasta: patiekalą pagaminsite maksimum per 3-5 minutes, tad tikrai nebus laiko „tarpuose” smulkinti svogūno ar morkos… Be to, viską dažniausiai reikia nuolat maišyti! Turėkit omeny, kad pjaustymui sugaišite pusę dienos, bet rezultatas paskui jau atsiras akimirksniu.

3. Patiekalams su daržovėmis ir „stir-fry” maistui naudojamas sojos padažas, o ne žuvies padažas. Šiais atvejais sojos padažą galima keisti grybų padažu. Sriuboms ir curry tailandiečiai patria naudoti druską. Mėsą galima drąsiai pakeisti tofu arba grybais.

4. Nebijokite improvizuoti, keisti vienus ingredientus kitais. Ypač gyvendami ten, kur šviežios daržovės – taip sezoniška ir „trumpalaikiška”…

Labai svarbu ten, kur gyvenate, susirasti azijietiškais produktais prekiaujančią parduotuvę. Paprastuose supermarketuose paprastai būna rytietiško maisto skyreliai, bet ten rasite tik bazinius dalykus. Įmantresnių prieskonių, kaip ir kokybiškų ryžių, patartina visgi ieškoti specializuotuose taškuose. Kiek seniau Vilniuje tuo tašku man būdavo Skonių Magija (berods taip vadinasi parduotuvė) Basanavičiaus g., tarp Mindaugo ir Algirdog. Gal dabar jau atsirado naujų?

Izraelyje tokių gerų vietelių turiu net keletą, tad čia su azijietiškais produktais bėdos nėra. Juokingiausia buvo tai, kad parsitempusi pusę lagamino „deficitų”, tokių kaip palmių cukrus, čili džemas, kafir laimo lapai, galango šaknis,turmeriko šaknis ir kitų, atsitiktinai užėjau į vieną nepatrauklią „skylę” turgaus rajone. Ir užėjau ten visai atsitiktinai, slėpdamasi nuo +35 laipsnių kaitros. Apsidairau, ir negaliu patikėti savo akimis: patekau į tikrų tikriausią Tailandą Tel Avive!!! 🙂 Pasirodo, visi mano parsitempti produktai yra čia pat prie mano namų 🙂

Pradėsiu Tailando virtuvės seriją nuo Khao Pad. Kitaip sakant, tradicinių tailandietiškų kepintų ryžių su mėsa ir daržovėmis.

5 šaukštai aliejaus

3 vidutinio dydžio svogūnai, supjaustyti

3 česnako skiltelės, susmulkintos

1 šaukštelis cukraus

1 šaukštas raudonosios curry pastos arba 1 šaukštas čili pastos arba tabasko padažas

500g virtų krevečių (išlukštentų), jautienos, kiaulienos arba vištienos (gali būti bet koks mišinys)

3 kiaušiniai, lengvai suplakti

880g ryžių (geriausia išvirtų iš vakaro ir atšaldytų)

2 šaukštai žuvies padažo

1 saldžioji paprika

50g ankštinių pupelių, supjaustytų

1 pomidoras, supjaustytas

2 šaukštai susmulkintų svogūnų laiškų

Įkaitinkite aliejų gilioje keptuvėje ir ant vidutinės ugnies pakepinkite svogūnus ir česnaką, kol pastarasis taps gelsvu. Įberkite cukrų ir maišykite, kol ištirps. Įdėkite curry (jei naudojate), išmaišykite. Sudėkite krevetes, mėsos gabaliukus ir šiek tiek apkepinkite. Viską nustumkite į šalį, jei trūksta įpilkite dar šiek tiek aliejaus ir įpilkite kiaušinius. Palaukę kelias akimirkas, lengvai išmaišykite.

Sudėkite ryžius ir maišydami kepinkite, kol jie sušils. Pašlakstykite čili padažu (jei jį naudojate) ir žuvies padažu. Sudėkite saldžiąsias paprikas, pupeles, pomidorus ir laiškinius svogūnus ir dar kiek pakepinkite maišydami – tik neperkepinkite!

Paragaukite, ir, jei trūksta, įpilkite dar šiek tiek žuvies padažo ar užberkite cukraus.

P.S. Ir dar. Pasiguosiu, naudodamasi proga. Juk blog’as – ne tik geriems, bet ir nepasisekusiems dalykams, ar ne? 😉 Vakar sugalvojau, kad ryšiuosi pasigaminti polentos. Tokia ji man „apetitna” vis atrodo – geltona, skani… Receptas tarsi ir nesudėtingas: virinti vandenyje kukurūzų kruopas, nuolat maišant, geras 45 minutes, kol pasidaro tokia labai tiršta masė. Tada į ją įberti saujelę tarkuoto parmezano sūrio, druskos, pipirų ir išpilti lygiu paviršiumi į skardą, išteptą riebalais, kad sustingtų. Sustingusią supjaustyti gabalėliais ir išvirti aliejuje. Rodos, viską padariau kaip buvo parašyta. O nieko nesigavo… Išsileido man tie gabalėliai aliejuje, nesugraibiau aš jų… Bet tuos, kuriuos pavyko išgriebti, buvo LABAI skanūs! Tiesa, pabaigoje dar į karštą aliejų verta įmesti šviežio rozmarino ir polentą apibarstyti jūros druska. Gal jūs išbandysite? Gal jums pasiseks? Parašykit! 🙂

Komentarų apie "Khao Pad. Tailandietiški kepinti ryžiai": 6

  1. Pingback: Tailando virtuvė | Kitokios kelionės

  2. Živilė:

    Ačiū, Nida už atsakymą. Žuvies padažą naudojau mirkalui „pagardinti” (nelabai tiksliai prieš tai parašiau), nes buvo daugiau ingredientų. Receptą suradau internete.

    Keptus ryžius esu valgiusi Ganoje, tai man irgi labai labai patiko. Reikės pabandyti namuose pasigaminti.

  3. Nida:

    Živile,
    Labai geras klausimas. Žuvies padažas – tikrai specifinio skonio produktas, kuris daugeliui dvokia iš tolo. Tiesa, negirdėjau, kad jis būtų naudojamas su springrolsais, kaip pats savaime „mirkalas”. Kiek pati domėjausi Azijos kuinarija, žuvies padažas vietos virtuvėje naudojamas tik pagardinimui, kaip kokia mūsiškė druska:)
    Kai Tailande buvau vienos dienos kulinarinėje mokykloje, dėstytoja taip paaiškino padažų naudojimą gaminant tailandietiškus pateikalus: daržovių stir fry tinkamas tik sojos padažas (ir jokiais būdais ne žuvies padažas), atitinkamai patiekalams su žuvimi, jūros gėrybėmis, tofu ar mėsa naudotinas žuvies padažas. Tačiau ji taip pat minėjo, kad žuvies padažą galima pakeisti grybų padažu (negaliu to komentuoti, nes niekuomet nebandžiau).
    Mano šeima taip pat kreivai pradžioje žiūrėjo į žuvies padažą, kai virtuvėje pasklisdavo ne visai malonus kvapas, bet arba priprato, arba pamėgo, kad daugiau nekelia klausimų:)
    O ryžius aš naudoju kvapnius ilgagrūdžius, dažniausiai Jasmine.

  4. Živilė:

    Nida, kokie ryžiai geriausia tinka – ilgagūžiai?
    Ar būtinas žuvies padažas? Nesusidraugavau aš su juo. Buvau nusipirkusi padažui prie Spring Rolls’ų, bet daugiau taip ir nepanaudojau – du metus šaldytuve pralaukė ir iškeliavo į šiukšliadėžę 🙁 Taigi gal būtų galima jį kuo nors pakeisti?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *