Manęs dažnai bičiuliai klausia – ar yra kulinarijoje kokios nors tendencijos? Juk kūrybiniame pasaulyje (o kulinarija tikrai yra kūrybinio pasaulio dalis), visuomet egzistuoja mados ir trendai: drabužių madose, šukuosenose, namų sienų spalvinėse gamose, gėlių kompozicijose, užuolaidų raštuose ir daug kur kitur.

Tai žinokit, kad kulinarijoje taip pat egzistuoja mados. Tik pagalvokite, pavyzdžiui, apie veganizmą: tai yra tikrų tikriausia mada, užvaldžiusi dalį šiuolaikinės visuomenės. Kaip praeina visos mados, praeis ir šita. Tiksliau ją pakeis kažkas kitko:) Na, o kalbant apie trendus, jie Lietuvą pasiekia kokiais 2 ir net 3 metais vėliau, nei kas nors tampa madinga šioje srityje pirmaujančiose šalyse. Pamenate, pavyzdžiui, šalto virimo kavą? Apie ją rašiau 2017-aisiais…. Tai štai šiemet vasarą tokia kava yra tikras bumas madingose Vilniaus vietelėse.

Tame kulinarines madas diktuojančiame pasaulyje jau kuris laikas vyrauja keptų salotų mada. Taip taip, jūs nesuklydote: keptų ant grilio salotų. Ne, jų nereikia kepti tarsi kokio mėsos steiko, kol šios suglemba ir suminkštėja. Tikslas tik priduoti dūmo natą, čirkštelti ant karštų grotelių salotos gūžę, kad ji dorai net sušilti nespėtų, tik pasipuoštų tamsiais grotelių rėžiais per visą savo paviršių.

Jei anksčiau mūsų mamos ir senelės supjaustydavo salotas tarsi kokiam viščiukų būriui kuo smulkesniais gabalėliais (mano anyta iki šiol tik taip salotas ir čečkavoja), tai jau senokai salotas rekomenduojama plėšyti paliekant kuo stambesnius jų gabalus, kad lapai kuo mažiau nukentėtų nuo prisilietimo prie peilio. O štai dabar salotas pjaustyti yra apskritai nemadinga: geriausia patiekti visą jų gūžę, kad kiekvienas valgydamas pats atsipjautų tiek, kiek tų salotų reikia.

Tad jei norite tikrai žengti koja kojon su kulinarine mada, privalote šią vasarą bent kartą pasigaminti keptų cezario salotų. Cezario salotų padažas yra klasikinis, jis tiks ir tradicinėms salotoms. Cezarį galite patiekti vien su baltos duonos krutonais ir sūriu, o galite „pastiprinti” vištienos krūtinėlėmis, rimtesniems pietums ar vakarienei. Grilis čia irgi puikiai pasitarnaus, nes dūmo kvapas nepagadino dar nė vieno patiekalo!:)

Įkaitinkite grilių ir patepkite aliejumi perpjautas gūžių puses
Salotas trumpai apskrudinkit ant karštų grotelių
Salotų neperkepkit, tik trumpai paskrudinkit
Paruoškit majonezo tirštumo padažą
Per tą laiką apskrudinkite baltos duonos krutonus
Grilyje iškepkite vištienos krūtinėles
Patiekite salotas dar šiltas, su padažu ir krutonais

Grilyje keptos Cezario salotos

6 asm.

  • 3 gūžės romaninių salotų
  • truputis alyvuogių aliejaus
  • tarkuoto parmezano sūrio

Padažui:

  • 6 sūdytų ančiuvių filė
  • 1 skiltelė česnako
  • Rupios druskos
  • 2 didelių naminių kiaušinių tryniai
  • 2 šaukštai šviežiai spaustų citrinos sulčių (plius dar daugiau, pagal skonį)
  • 3/4 šaukštelio Dijon garstyčių
  • 2 šaukštai alyvuogių aliejaus
  • 1/2 stiklinės švelnaus skonio augalinio aliejaus (vynuogių kauliukų, rapsų)
  • 3 šaukštai tarkuoto parmezano
  • Grūstų juodųjų pipirų

Krutonams:

  • apie 3 saujos padžiūvusios baltos duonos, supjaustytos maždaug 1-2 cm dydžio kubeliais
  • Alyvuogių aliejaus
  • Druskos

Įkaitinkite grilį. Jei kepsite Big Green Egg, nenaudokite konvEGGtoriaus, uždėkite špižines groteles. Leiskite įkaisti iki maždaug 200-210C.

Kol grilis kaista, pašaukite kepti krutonus: juos sudėkite į kepimo skardą, pašlakstykite layvuogių aliejumi, trupučiu druskos, rankomis pamaišykite, kad kiekvienas gautų šiek tiek aliejaus, ir kepkite 190C temperatūros orkaitėje apie 10-15 min., arba kol krutonai labai gražiai paskrus.

Paruoškite padažą: akmeninėje grūstuvėje (arba ant medinės lentutės peiliu) sutrinkite ančiuvius su žiupsniu rupios druskos (druska leis ančiuvius paversti košele). Įspauskite česnako skitelę ir dar patrinkite. Ančiuvių masę perdėkite į dubenį, sudėkite trynius, įpilkite du šaukštus citrinos sultčių, įdėkite Dijon garstyčias ir viską sumaišykite. Tada labai plona srovele pilkite 2 šaukštus alyvuogių aliejaus, visą laiką be perstojo plakdami masę šluotele, tada toliau plakdami labai plona srovele supilkite ir likusį aliejų (padažas turi gautis majonezo konsistencijos, jei supilsite visą aliejų iškart, padažas tikrai nesusiplaks, visi ingredientai liks nesusijungę). Pabaigoje įmaišykite 2 šaukštus tarkuoto parmezano ir pagardinkite pipirais.

Salotas nuplaukite ir perpjaukite išilgai perpus. Perpjautą paviršių patepkite trupučiu aliejaus ir dėkite ant įkaitusių grilio grotelių. Palikite kepti apie 2-3 minutes, kol salotos truputį paskrus, tada išimkite. Ant grilio grotelių galite sudėti vištienos krūtinėlės, pabarstytas druska bei pipirais, ir pateptas trupučiu aliejaus. Kol vištienos krūtinėlės iškeps, pabaikite salotas.

2/3 padažo kiekio paskirstykite salotoms: patepkite trupučiu padažo tarp kiekvieno salotos gūžės lapų sluoksnio, taip pat gūžės išorę. Padažas turi padengti kiekvieną gūžės lapą todėl kai kas tą daro rankomis!

Likus5 trečsdalį padažo užpilkite ant iškeptų krutonų, ir juos (rankomis) sumaišykite, kad padažo tektų ant kiekvieno gabaliuko.

Į lėkštes dėkite po salotos gūžės puselę, pabarstykite krutonais, pabarstykite tarkuotu sūriu ir patiekite (su kepta vištiena, jei pageidaujate).

Komentarų apie "Grilyje keptos cezario salotos": 6

  1. Jurga:

    Nida, tai kiek laiko praėjo – dveji metai, kol prisiruošiau šias salotas išbandyti (čia mano ankstesni komentarai 🙂 Česnaką pakeičiau meškinio česnako lapais, gal to česnakinio skonio ir pristigo, bet skanu! Manau, gaminsiu dar, bent jau šį padažą, net jei nutarčiau salotų kitąkart negrilinti. Beje, visus ingredientus sudėjus į aukštą siaurą indą, įkišus blenderį iki pat dugno ir keliant aukštyn čirkštelėjus pusę sekundės, viskas virsta gražia majonezo tirštumo mase 🙂 nereikia plakt, varvint ir t.t. 🙂

  2. Nida:

    Tai va, Jurga, kad su tom „tikrom” Cezario salotom yra bėda. Lietuvoje apskritai didelė rizika jų ragauti, nes dažniausiai padažas daromas tiesiog su majonezu. O dėl to, „ar gavosi”, aš turiu paprastą atsakymą: jei skanu, vadinasi gavosi:) Juk ir kinų maistas Lietuvoje man skanesnis nei Kinijoje:) Taip, jis čia netikras, bet matyt ta adaptacija mums tokia tinkama:) Tad bandykit, ir jei patiks,- vadinasi toks ir turi būti originalas. Jūsų originalas:)

  3. Jurga:

    Vaje, tada tai tikrai rimtas pareiškimas! Aš kartais kokį receptą išsitraukusi gaminu ir tiesiog nežinau, ar man nepavyko, ar tiesiog nepatiko, nes nesu originalo ragavusi (taip buvo su virtinukais su moliūgų įdaru, kol draugė, kuriai teko jų ragaut ten, iš kur jie kilę, pasakė, kad ir ji nesusižavėjo :D). Nesu valgiusi TIKRŲ Cezario salotų. Yra užslėpta ančiuvių šaldytuve :p

  4. Nida:

    Jurga, jis ne tik skaniai skamba, jis yra žiauriai skanus:) Tiesiog neatsivalgomos šios salotos. Mano vyras pareiškė, kad tai skaniausia versija iš jo kada nors ragautų:) O ragauja jis jų dažnai komandiruotėse….;)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *