Artišokai. Argi ne tobulas gamtos kūrinys? Puokštė, kurią galima merkti į vazą ir gėrėtis stambiais sodrios žalios spalvos žiedais. O jei netingiu pamiklinti rankų tas gėles darinėdama, pradžiuginu ir save, ir artimuosius pačiais gardžiausiais patiekalais su šia šviežutėle pavasario daržove.
Iki atvažiuojant į Izraelį, buvau ragavusi tik marinuotų artišokų vienoje Vilniaus vyninių. Šviežių artišokų skonis nė neprilygsta anų ragautųjų… Vienintelė bėda, kad iš stambiausio žiedo, jį išvalius, gaunasi vos keleto centimetrų gabalėlis, tinkamas valgymui. Ir, žinoma, milžiniška šiukšlių krūva.
Jei kada ryšitės darinėti artišokus, būtinai mūvėkite pirštines, nes rankos taip pajuoduos, kad artimiausią savaitę teks gėdintis pajuodusių ir neatsiplaunančių pirštų ir panagių. Artišokai juoduoja žaibiškai, todėl išdarinėtas galvutes reikia pamerkti į vandenį su actu arba juos gausiai apšlakstyti citrinų sultimis.
Darinėjant artišokus reikia nupjauti visą gražųjį žiedą ir palikti kelis centimetrus virš kotelio. Tada nulupti visus išorinius kietus tamsiai žalius lapus, ir galiausiai išskobti visus viduryje esančius pūkelius. Tada aštriu bulvių skustuku apskusti visą galvutę ir kotelį aplinkui, kol nusiskus kietas sumedėjęs viršutinis sluoksnis. Štai toks tas darbas. Tačiau nesidžiaukite nepabandę, nes praeina nemažai laiko, kol rankos įgunda 🙂
O dabar – Oliverio pasiūlytas ir mano ne vieną katrtą išbandytas keptų artišokų receptas. Taip paruošti artišokai tiks lengvam vasariniam užkandžiui arba garnyrui prie mėsos ar žuvies patiekalų.
8 artišokai
3-4 skiltelės česnako, smulkintos
1 sauja migdolų, sukapotų
2 saujos džiūvėsių
1 sauja susmulkintų šviežių mėtų
1 sauja susmulkintų šviežių petražolių
Druskos, pipirų
Alyvuogių aliejaus
Šlakas balto vyno
Artišokus išdarinėjam ir pamerkiam į vandenį su actu, kad netamsėtų.
Dubenyje sumaišom riešutus, džiūvėsius, žalumynus, česnakus, pabarstome jūros druska, pipirais, tada įpilame šiek tiek aliejaus, kad masė suliptų.
Įkaitiname orkaitę iki 200C. Imame kiekveiną artišoką ir prigrūdame į vidų sumaišytos masės. Guldome artišokus į skardą šalia vienas kito. Ant viršaus pabarstome džiūvėsių mase, kuri liko įdarius visus artišokus. Galiausiai pašlakstome alyvų aliejumi, užpilame geru šlaku balto vyno. Skardos viršų kuo sandariau uždengiame sušlapintu pergamentiniu popieriumi ir pašauname į įkaitintą orkaitę pusvalandžiui. Pabaigoje nuimame pergamentinį popierių ir viską paskrudiname adar 10 minučių.
Na, Indre, laikau kumščius už tą vienintelį, kuris nepasidavė atšiauriam Lietuvos klimatui!!!
Ačiū, Joana, kad pasidalinai informacija. Įsivaizduoju, kaip naudinga žinoti tokias detales tiems, kurie Viduržemio jūros virtuvę pažįsta labiau iš kulinarinių knygų, nei iš gyvenimo. O dėl šaldytų artišokų – prisiekiu, niekas čia jų nedoroja taip kaip aš, nes darbas iš tiesų kankinantis (ranką dar šiandien skauda nuo lapų pjaustymo:)). Visi kaip taisyklė naudoja šaldytus, pramoniniu būdu išdarinėtus artišokus. Labai populiaru įdaryti juos malta mėsa ir patroškinti. Mmmmm… gardumėlis 🙂
Atrodo tik vienas peržiemojo ant palangės sodinukas, o likę šiltnamyje, kad ir apkloti išmirė. Na bet žiūrėsim, ką tas išgyvenęs sakys, kai jį į šiltnamį pasodinsim 🙂
Sveiki, kadangi turiu siek tiek Vidurzemio pakrentes virtuves patirties 🙂 Lietuvoje turiu sunkumu su dauguma reikalingu produktu, nes metams ar daugiau visko i LT neimanoma atvezti, bet pakaitalu galima aptikti. Pvz. Fillo teslos yra Prisma prekybos centre prie saldytu produktu, kazkada ten maciau ir isvalytu uzsaldytu artisoku (panasu i miniatiurinius bliudelius:), Sanitex pirkau konservuotu vyniuogiu lapu.
Indre, UŽSIAUGINTI???? Čia tai bent!! Šaunuole! Jei pavyks, būtinai pranešk – gal tikrai ši misija įmanoma Lietuvoje?
Jei tik pavyktų kur nors gauti šių šviežių delikatesų, labai rekomenduoju išmėginti. Nepakartojama skonio šventė!
Nerealiai atrodo! Aš irgi tik konservuotų valgiau, bet šviežūs taip vilioja, kad bandau užsiauginti 🙂 gal pavyks?