Žmonės sako, būtina turėti savo notarą ir savo odontologą. Aš dar pridurčiau, kad privaloma turėti dar ir savo mėsininką.
Grįžus po penkerių metų pragyventų Izraelyje, turiu prisipažinti, mane kamavo du nuogastavimai: pirmas – kur aš gausiu šviežios žuvies, o antras – kas man išpjaustys mėsą taip, kaip man to reikia… Žuvies klausimas gana greitai išsisprendė, nes netrukus, po mano grįžimo, atsidarė parduotuvė Šiaurės jūra (kuri jau turi parduotuves ir Kaune, ir Klaipėdoje, ir net neseniai išsiplėtė Vilniuje šalia Audėjo – pats geriausias dalykas, nes nereikia rūpintis parkingu, ir labai patogu pakeliuj į Tymo turgų ar susitikimus mieste).
Bet štai Izraelio mėsininkai (beje, arabai, nes sako, kad nėra geresnių mėsininkų nei arabai) mane buvo gerokai išlepinę…. Jiems pakakdavo tik pasakyti kokį patiekalą ketinu gaminti, ir tuoj pat iš ėriuko, jaučio ar vištos būdavo išpjaunama ta dalis, kurios man kaip tik ir reikia. Ir labiausiai bijojau, kad Lietuvoje būsiu palikta tik su tuo, ką gali pasiūlyti didieji prekybos centrai…. Su tuo, kas supakuota, suvakuumuota, sumalta… Ir jokios fantazijos, jokios laisvės kūrybiškumui.
Tada ganėtinai atsitiktinai Vilniuje užsukau į Užupyje esančią šviežios mėsos parduotuvę Gegio stalui, kur tikrai buvau maloniai nustebinta ne tik švara, tvarka, bet visų pirma mėsos pasirinkimu bei labai maloniu, šeimynišku aptarnavimu. Nuo to laiko, kai tik ruošdavausi kokiam rimtam priėmimui, kai rizikuoti su mėsos kokybe negalėdavau sau leisti, pirmu reikalu skubėdavau į Gegio stalą. Netrukus susipažinau ir su šios parduotuvės bendrasavininke Renata, kurios mobilaus telefono numerį įsivedžiau iškart tarp tų svarbiausiųjų kontaktų, greičiausiai pasiekiamų. Nes kas gali būti svarbiau dėl gero maisto galvą pametusiai blogerei, nei mėsininko kontaktas, kai sugalvoji pagaminti kažką TOKIO, ir vienintelis dalykas, kurio trūksta – tai gera, šviežia, kokybiška mėsa iš patikimo lietuviško ūkio ar fermos…
Renata net neįsivaizduoja, kokiems garbiems ponams ir ponioms ruošiau vakarienes iš Gegio mėsos produktų…. Svarbiausia, kad niekuomet nereikia nerimauti – ar višta bus pakankamai jauna ir iškepusi ji bus tikrai minkšta, ar ėrienos kepsnys bus sultingas, ar kalakutas tikrai atvažiuos Kalėdoms, o ne po jų, ar antienos krūtinėlės bus tokios, kokias savo restoranų lankytojams kepa patyrę šefai…. Visuomet galiu būti rami, kad laiku gausiu tai, ką užsakiau, ir kad tai, ką gausiu bus pačios aukščiausios kokybės.
Dar labiau pasisekė, kai Šiaurės Miestelyje atsidarė nauja mėsinė „The Farm„. Ten tarsi į ekskursiją vežu savo svečius gurmanus, sukorusius ne vieną tūkstantį kilometrų iš kito pasaulio galo… Dar niekuomet nesu išėjusi iš parduotuvės be kaupino krepšio kepsnių ir išpjovų, šviežutėlių sultinių ir dešrelių, ir bado priepuoliui malšinti skirtų šaldytų naminių koldūnų….
O šiemet, besiruošdama didžiausioms metų šventėms, nutariau žengti žingsnį į priekį, ir tiems, kurie nori išmėginti ką nors ypatingo, ką nors TOKIO, ko nebuvo per praeitas Kalėdas, ir tikrai nebuvo prieš dar vienas praeitas, pasiūlyti imtis didžiulio kiaulienos mentės kepsnio! Na tik nesakykite, kad lietuviškas Kalėdų stalas be kiaulienos yra pilnavertis!!:) Bėda tik tame, kad tos kiaulienos pastaruoju metu nėra taip lengva gauti! Ir užtai tokios vietelės kaip The Farm arba Gegio stalui tampa tikrų tikriausiu išsigelbėjimu!
Tad tokiais atvejais ir pasitarnauja tas vienas iš trijų svarbiausių kontaktų:)) Vienas skambutis – ir sutartai dienai iš lietuviško ūkio jau važiuoja taip, kaip aš pageidauju, išpjautas mėsos gabalas. Šis „kepsnelis” svėrė net 8 kilogramus, vos jį pakėliau, tad tokį projektą patariu rinkits didelei šeimynai. Bet net jei ir liko sultingos iškeptos kiaulienos kitai dienai – jau turiu sudariusi sąrašą, ką iš jos gaminsiu: virtų bulvių cepelinus, lietinius blynelius su mėsos įdaru, žemaičių blynus su grybų padažu….
Toks milžinas, beje, kuo puikiausiai susipakavo į standartinę orkaitę! Kepė jis beveik 4 valandas, tad čia yra gera naujiena tiems, kurie baiminasi, kad reikės su tokiu milžinu dvi paras prie viryklės budėti… Anaiptol! Pašovei į krosnį ir gali dabintis, ruoštis Kalėdoms ir svečių priėmimui. Na o kai ištrauksite štai tokį gražuolį iš krosnies, tai pamatysite, kokių alpėjimų išgirsite iš savo svečių lūpų!
Tad patarimmas mano labai paprastas: Kalėdos vyksta vieną kartą per metus (bet Kalėdomis tikrai nepasibaigia visos metų šventės!!), ir jei jau planuoti balių, tai tik labai atsakingai, ir tik iš anksto! Ir jei šiemet ryšitės žengti žingsnį į priekį ir parguldyti ant menčių savo šventės svečius, imkitės kiaulienos mentės projekto! Traški iškepusi kiaulienos skūrelė bus tas delikatesas, kurį su pasimėgavimu triaukš ir vyrai, ir moterys, ir greičiausiai, vaikai! Patiekite kepsnį su gausiais garnyrais – šviežiomis ir keptomis daržovėmis, kurių receptus patalpinsiu kituose įrašuose. Šis kepsnys bus gražiausia ir elegantiškiausia jūsų stilingo Kalėdų stalo dekoracija, prižadu!!
Kepta kiaulienos mentė su pipirais ir pankoliais
8-12 asm.
- 5-8kg svorio kiaulienos mentė, su kaulu ir oda
- 1 šaukštas aliejaus
- 1 šaukštelis grūstų juodųjų pipirų
- 2 šaukštai lengvai pagrūstų pankolio sėklų
- 1/2 šaukštelio kalendrų sėklų, grūstų
- 1/4 stiklinės (30g) rupios jūros druskos
Aštriu peiliu įpjaukite visą kiaulienos mentės odą juostomis, maždaug 1cm intervalais. Guldykite jautienos mentę oda į viršų į didelį gilų kepimo indą. Visą paviršių patepkite aliejumi, o kaulo galą užvyniokite kepimo popieriaus gabaliuku, ir ant viršaus – folijos gabalėliu. Tada sudėkite į elektrinio smulkintuvo indą pipirus, pankolius ir kalendras, ir susmulkinite, suberkite druską ir viską išmaišykite. Visą mėsos gabalą pabarstykite ir įtrinkite šiuo druskos ir prieskonių mišiniu. Palikite pasimarinuoti kambario temperatūroje pusvalandį (arba nulinėje zonoje šaldytuve per naktį).
Įkaitinkite orkaitę iki 220C. Pašaukite mentę ir kepkite apie 40min. Sumažinkite kaitrą iki 180C ir kepkite dar 1 val. 30 minučių – 2 val (priklausomai nuo mentės dydžio). Tada vėl padidinkite kaitrą iki 220C ir kepkite apie 45-60 minučių, arba kol skūrelė taps labai traški, o patikrinus peiliu, bėgs skaidrios sultys, mės abus minkšta ir iškepusi.
Išėmę iš orkaitės palaikykite apie 10 minučių, uždengę folija, tik tada pjaustykite.
Miela Zita, jūs greičiausiai turite omenyje mėsos dengimą folija jau pačioje pabaigoje, jai iškepus ir laukiant, kol „pabaigs kepti” stovint. Čia svarbu ne tiek uždengimas, kiek mėsos neatvėsimas (kartais iškepus rekomenduojama mėsą palaikyti ir 15 minučių, kartais pakanka ir 4-5, priklauso nuo dydžio). Profesionaliose virtuvėse dažnai yra pašildytos vietos (taip vadinami salamandrai), o ir šiaip profesionalioje virtuvėje dažnai būna daug aukštesnė temperatūra, nei naminėje, tad galima nepergyventi dėl atvėsimo, o prieš patiekiant dar ir minutę kitą pašildyti po kokiu šilumos prietaisu. Nesusidūriau su hipoteze, kad būtent dėl uždengimo folija išbėga sultys, tačiau galiu pasakyt, kad Le Cordon Bleu mokykloje mus mokė iškeptus ir besiilsinčius kepsnius dėti ne tiesiog ant lėkštės ar skardelės, bet ant toje skardelėje įtaisytų grotelių, kad kepsys ventiliuotųsi, o ne šlaptų savo paties sultyse.
Gerbiama Nida,mane visada kankina vienas klausimas,kodel mėsą reikia dengti folija? Mano patirtis rodo,kad ja pridengus mėsą pabega visos mėsos sultys.Nukenčia skonis. Kie teko stebėti užsienio ,taip pat labai geri ,šefai iškeptą steiką,kiaulienos,avienos jautienos kepsnius palieka bręsti nepridengtus . Gal jie ir pravėsta,bet mėsos sultys ,,nepabėga”.Koks Jūsų požiūris šiuo klausimu?
Ramune, aš jums jau pavydžiu!!!! Kepiau orkaitės apačioj, nes jo tokio dydžio buvo, kad vos sutilpo:) Bet ir reikia apačioj, kad šiek tiek toliau nuo viršutinio kaitinimo elemento būtų, kad ir apskrustų, bet ir iškeptų (nesudegtų). Skanaus:)
Na kà, šiandien the Farm priėmė užsakymà, Velykoms bus mentė!!! O jà kepėt orkaitės vidurinėj lentynoj ar žemiau nuleidę? Dėkui,
Ačiū, Rasa, už linkėjimus ir už šiltus žodžius!! Nepaprastai džiaugiuosi, kad pagrindinio patiekalo pasirinkimas pasiteisino! Esu 5sitikinusi, kad dabar, kai galima gauti kokybiškos kiaulienos iš patikimų tiekėjų, daug kas iš naujo atras šiuos labai lietuviškus delikatesus:) Gerų ir skanių jums metų!
Su Šventėm Jus ir Jūsų sekėjus! Pavyko puikiai- ačiū 🙂 o dar garnyrui plonai pjaustytos šakninės daržovės (bulvės, batatai, burokėliai, pastarnokai) keptos orkaitėje ir aštrios burokėlių salotos 🙂 Tik, bijodama, kad nebūtų per sausa mėsa, įšvirkščiau obuolių sulčių į mėsą prieš kepant. Bet tikrai kartosim-kiaulienos atgimimas mūsų šeimoje 🙂 Ačiū dar kartą ir kūrybingų Jums metų!
Rasa – kepant su ventiliatoriumi temperatūrą reiktų šiek tiek mažinti (aš kepiau viršus apačia). Jei orkaitėje tuo pat metu kepu daugiau dalykų, paprastai jungiu feną, kad tolygiau keptų. Folija nedengiau ir nelaisčiau, būtent tai užtikrino traškią odelę, o mėsa buvo kuo sultingiausia!
Jau seilės nutįso 🙂 Pora klausimų;
-kokiu režimu kepate: viršus apačia ar ventiliatoriaus
-ar pridengiate folija? ar laistote kepant?
Ačiū:)
jusu receptai yra tobuli, paprasti ir gardus