Ar jums nebūna taip, kad kažkoks produktas ar net ir visas patiekalas tiesiog „sekioja iš paskos”, neduodamas ramybės, kol imi ir jį pasigamini? Aš į tokius atvejus žiūriu labai rimtai: greičiausiai pats organizmas pakužda, ko jam šiuo metu reikia:)
Taip man iš paskos jau kuris laikas „sekiojo” liežuvis. Taip taip, tas kultinis liežuvis, kuris kažkada buvo bene didžiausias deficitas, ir tikrai pats didžiausias delikatesas! Pagardintas krienais ir majonezu, ir dar šaukštu kitu konservuotų žirnelių, buvo tik išskirtinių švenčių atributas! Vėliau liežuvis kažkaip nunyko, jo vietą užėmė kiti delikatesai. Pastarąjį kartą liežuvio ragavau Izraelyje, nes Litvakų virtuvėje jautienos liežuvis gana mėgiamas ingredientas.
Jautienos liežuvis dietologų vertinamas dėl mėsos liesumo ir dėl geležies, kurio jame, sako, gausu. Gal būtent tos geležies besivaikydamas mano organizmas liežuvio ir reikalavo? O gal atėjus rudeniui jau ėmiau instinktyviai ruoštis Kalėdoms?:)
Jei niekuomet nesate virę liežuvio – nesigąsdinkite ilgo jo ruošimo laiko: didžiąją to laiko dalį liežuvis tiesiog virs, ir jums nič nieko nereikės daryti. Išviręs ir atšaldytas jis tiks šaltiems užkandžiams (niekas neišrado tobulesnio derinio nei majonezo bei garstyčių padažas ir konservuoti žirneliai), tačiau supjaustytas riekelėmis ir patroškinas kokiame nors padaže bus pati geriausia vakarienė! Kadangi mano namuose šiuo metu karaliauja moliūgai, tai jie man labiausiai ir tiko padažui – lengvam, neriebiam, tirštam ir skaisčiai geltonam.
Kokį patiekalą iš liežuvio bepasirinktumėte, viską teks pradėti nuo liežuvio virimo. Dar geriau – nuo jo mirkymo sūryme, kad paruoštas liežuvis būtų itin sultingas ir gardus. Liežuvį nuplaukite ir įdėkite į indą, kuriame dar tipls tiek skysčio, kuris apsemtų visą liežuvį. Būtent tiek vandens ir įpilkite į indą (taip atmatuosite skysčio kiekį – man gavosi beveik 2 litrai). Tą vandenį, kurį tik ką atmatavote, supilkite į puodą, įberkite 45g druskos, 2 lauro lapus, mažą saujelę kvapiųjų pipirų, keletą juodųjų pipirų, 2-3 sutrintas česnako skilteles, ir jei turite – keletą žirnelių kadagio uogų. Visą šį mišinį užvirinkite ir keletą minučių pavirinę, nukelkite nuo ugnies, visiškai atvėsinkite. Užpilkite liežuvį šiuo šaltu sūrymu ir palikite maždaug 8 valandoms (arba per naktį) šaldytuve.
Rytojaus dieną liežuvį išimkite iš sūrymo, užpilkite šviežiu šaltu vandeniu, kad apsemtų, į puodą įdėkite 2 lauro lapus, kelis žirnelius kvapiųjų pipirų, 1 svogūną, 2 morkas, 1/4 saliero šaknies, ir užvirinkite (druskos galite ir nedėti, pakaks nuo sūrymo, kurį liežuvis sugėrė). Virkite liežuvį ant labai mažos ugnies apie 2,5-3 valandas. Įbedus peilį mėsa turėtų būti minkštutėlė. Išvirusį liežuvį išimkite iš skysčio (sultinį galite panaudoti, pvz., barščiams), šiek tiek atvėsinkite (tik kad galėtumėte prisiliesti), ir iškart nulupkite liežuvio odą (jei to nepadarysite kol liežuvis karštas, ir leisite jam visiškai atvėsti, vėliau odą teks nebent nupjauti, ji pati tikrai lengvai nenusilups). Nuluptą liežuvį dabar jau galite pilnai atvėsinti, o atšalusį supjaustyti riekelėmis ir patiekti kaip šaltą užkandį.
Jaučio liežuvis moliūgų ir garstyčių padaže
- 1 išvirtas jaučio liežuvis (kaip aprašyta tekste aukščiau), supjaustytas juostelėmis
- Šlakelis alyvuogių aliejaus arba lydyto sviesto
- 1/2 svogūno, supjaustyto kubeliais
- 2 stiklinės kubeliais supjaustyto moliūgo
- 1/3 stiklinė balto vyno
- 1 stiklinė vištienos arba daržovių sultinio (arba sultinio, kuriame virė liežuvis)
- Druskos, pipirų, ciberžolės, garstyčių
- Krakmolo arba miltų, jei reikia sutirštinti padažą
Gilioje keptuvėje arba puode storu dugnu įkaitinkite šlakelį aliejaus (arba sviesto) ir apkepinkite svogūnus. Kai svogūnai mus minkšti, suberkite moliūgus ir toliau kepinkite, kol truputį apskrus. Supilkite baltą vyną ir kaitinkite, kol visas alkoholis išgaruos. Supilkite sultinį, įberkite druskos ir pipirų bei ciberžolės (kad spalva būtų skaisčiai geltona), ir užvirkite. Virkite tol, kol moliūgai taps visiškai minkšti. Blenderiu suplakite šią masę iki vientisos masės, pagal skonį įdėkite garstyčių (pradėkite nuo mažiau, kadangi garstyčios gana rūgščios), ir vėl užkaitinkite šį padažą. Sudėkite virto liežuvio riekeles, ir pakaitinkite jas padaže apie 4-6 minutes. Jei matote, kad padažas pernelyg skystas, sutirštinkite jį krakmolu arba miltais. Prieš patiekiant paragaukite, ar netrūksta druskos, pipirų.
Loreta, man gal labiausiai patiktų bulvių košė…
Nida, koks garnyras tiktų prie šio patiekalo?
Agne, žinoma, kad galima!! Pilkit iš akies, kiekis čia tikrai gali būti visoks!
Nida, o ar būtų galima vietoje moliūgo kubelių pilti moliūgų tyrę? Ar jos reikėtų tokio paties kiekio – 2 stiklinių? Ar kažkiek mažiau?
Rūta, vynas čia ne dėl rūgštumo… Labiau dėl skonio… Tai jau verčiau nieko nepilkit, jei vyno neturit. Na blogiausiu atveju – truputį obuolių sulčių… Bet nebūtina.
Nida, rytoj ketinu gaminti šį patiekalą, bet apsižiūrėjau, kad neturiu vyno ir nespėsiu gauti, ką reikėtų papildomai vietoj vyno įpilti? turbūt kažką rūgštaus? ačiū!!
O, Dovile, tai atrodo bus puikus vakarėlis! Tikiuosi nenusivilsit skoniu (maisto pritrūkti neturėtų:))
Jau verdu liežuvį draugų vakarienei ir padažui susiruošta. Ir dar vištienos šnicelius marinuoju, kad maža nepasirodytų ;-))) Išsirinkau kas paprasčiausiai gaminasi ir tikėtinai visiems patiks. Ačiū už idėjas.
Dovile, šitas padažas apskritai yra universalus:) O liežuvį, turiu pasakyt, atradau iš naujo ir tikrai daug dažniau jį gaminsiu:)
Labai labai mėgstame liežuvius ir dažnai gaminame. Bet būtinai reikės pabandyti ir su šituo padažu.