Būtų nepadoru klausti, ar nesapnuojate šiltų kraštų, žydros jūros ir smėliu besiritinėjančios saulės. Žinau, kad sapnuojat, nes ir aš dažną rytą atsikeliu nuliūdus, jog tos žydros sapvos matytos per užmerktas akis buvo tik naktinė vizija:) 

Gerai, kad mes su „Linkėjimai maistas” merginomis esame paleidę seriją gyvų FB laidų transliacijų, tai kiekvieno trečiadienio vakarą vis kur nors „keliauju” savo virtuvėje, ir dar transliuoju tiems, kurie nori keliauti su manimi. Tiesa, kol kas tik skoniais. Bet nors tiek tos egzotikos prisiverčiu lyžtelti:)

Per pirmąjį karantiną, kai užsidarymas namie buvo tokia net sakyčiau „pramoga”, žmonės prisigalvojo visokių veiklų kaip pakelti sau ūpą, kažkuo įdomiu užsiimti, ir kaip save palepinti. Jei normaliam gyvenime į žodį „pasilepinimas” telpa visokiausi masažai, spa procedūros, kūno terapijos, kelionės, staigmenos ir dar daug dalykų, tai kai esi uždarytas tarp keturių sienų, tas pasilepinimas dažniausiai susiveda į maistą… Na ir dar prisiminimus bei viltį, kad jau tuoj viskas baigsis, jau tuoj gyvensime taip, kaip iki šiol… 

Mano saulėti prisiminimai apie Turkiją mane neša į tuos laikus, kai kartu su Ambersail buriuotojais apiplaukėm keletą pasakiško grožio Turkijos salų ir mėgavomės laukine gamta, saule ir ypatingai gardžiu maistu… Nemažai to maisto gaminom patys savo nedidelėse jachtų virtuvėse, tačiau kaimeliuose pirktos daržovės, sūriai, ir ypač šviežutėlė duona visais pavidalais ir visomis formomis buvo tai, kuo tikrai iš dūšios lepinomės! 

Turkai, kaip ir daugelis to regiono tautų, turi tradiciją nukloti stalus lėkštėmis su įvairiausiais mirkalais, padažais, užtepėlėm, salotom ir, žinoma, ką tik iš krosnies ištraukta duona. Ten nerasit kokios nors „pašildytos” vakarykštės ar kokios pusiau šviežios, viskas turi būti čia pat kepta, kvapnu ir šviežia. 

Turkijoje gėris yra dar ir gausus labai maistingų vegetariškų patiekalų pasirinkimas… Jei kokioj Meksikoj teks labai padirbėti vegetarams, kol susiras kuo pasisotinti (kai jau pabos guacamole ir tortilijos:)), tai turkiškas stalas visada prasideda daržovėmis, o paskui jau pereinama prie sunkiosios artilerijos – mėsos! 

Dar labai man patinka Artimųjų Rytų (ir Turkijos, ir Graikijos, kurios yra šalia) regione, kad ten labai daug valgoma ankštinių kultūrų, ir ypatingai daug lęšių. Mes, lietuviai, su lęšiais nesame labai pratę draugauti, o visai be reikalo! Lęšiai, sako, – vienas geriausių pakaitalų mėsai, jie lengvai virškinami ir be galo sotūs. 

Tad kelis sekančius įrašus skirsiu Turkijai ir keletui lengvų, greitai paruošiamų patiekalų. Jei norėtumėte peržiūrėti laidą, kurioje šiuos patiekalus gaminau, spauskite nuorodą ČIA

Pradedu nuo raudonųjų lęšių ir bulguro (skaldytų kviečių) paplotėlių, arba köfte, kaip juos vadina turkai. Kai kam šis pavadinimas siejasi su sultinga ant grotelių kepta mėsa, ir jie yra visiškai teisūs:) Tik ši versija yra vegetariška, itin populiari visoje Turkijoje, valgoma rankomis (dažniausiai įsukta į salotos lapą), o paplotėlių forma priklauso nuo šeimininkės estetikos suvokimo: gali būti pailgi „cepelinukai” arba apvalūs rutuliukai su nykščiu įspausta duobele (ji, beje, labai pasitarnauja kokiam pagardui ant viršaus užsidėti:))

Turkiškas stalas visuomet pilnas vegetariškų užkandžių
Raudonųjų lęšių ir bulguro kofe (paplotėliai)
Print Recipe
Turkiški raudonųjų lęšių paplotėliai köfte
Course Užkandžiai
Virtuvė Turkijos
Raktažodis vegetariški, lęšiai
Porcijos
asm
Ingredientai
Course Užkandžiai
Virtuvė Turkijos
Raktažodis vegetariški, lęšiai
Porcijos
asm
Ingredientai
Procesas
  1. Puode storu dugnu ištirpinkite sviestą ir apkepinkite svogūnusm kartu su pomidorų pasta, saldžiųjų pipiprų pasta (arba paprika) ir kuminu, kol svogūnai suminkšštės (apie 2 min). Suberkite lęšius, supilkite vandenį ir užvirinkite. Virkite ant nedidelės ugnies apie 10 min, arba kol lęšiai bus minkšti ir sugers apie 2/3 skysčio kiekio. Suberkite bulgurą, mėtas, įberkite druskos ir pipirų, sumaišykite ir palikite apie 5 min., kad skystis susigertų. Įmaišykite apie pusės citrinos sultis ir 2 šaukštus aliejaus. Išberkite masę į skardą, paskleiskite plačiai ir palikite atvėsti.
  2. Iš masės formuokite mažus apvalius arba pailgus paplotėlius ir patiekite juos kaip užkandžius, ant salotos lapo. Galite dar papildomai pašlakstyti citrinos sultimis ir aliejumi patiekiant.

Komentarų apie "Gausus turkiškas stalas: lęšių köfte (paplotėliai)": 5

  1. Agnė:

    Man atrodo, gal vietoj bulgur, kas nori keisti, tiktų kukurūzų kruopos arba sorų, nes irgi neblogai sugeria.

  2. Nida:

    Aiste, derėt tai derėtų (na gal grikiai savo įneštų poskonį), bet bulguro paskirtis čia dar yra ir sutirštinti, sukietinti masę, kad ji taptų lipdopma rankomis, formuojama. Bulguras brinkdamas sugeria visą skystį, kuriame lęšiai virė. Bet manau kad blogiausiu atveju tiesiog valgysite šaukštu, o ne rankomis, nes bus masė ne tokia „kotletiškai formuojama” 🙂 O skonis bus OK.

  3. Aistė:

    Nida, ar vietoj bulugur galima dėti kitų, begliutenių, kruopų? Pvz., žalių grikių, bolvinės balandos? Kaip manote, ar šios dvejos kruopų rūšys derėtų su raudonaisiais lęšiais?

  4. Nida:

    Na va, pasirodo visais būdais lęšius galima valgyti:) O bulguras jums būtų sutraukęs ir sutirštinęs visą masę taip, kad ji būtų buvusi kieta ir formuojama rankomis. Na, bet skonį pajautėt:)

  5. Inga:

    Sveiki! Neturėjau bulgur kruopų tai dariau be jų. Gavosi tokia košė ir nesigaus padaryt kukulių, bet skonis pasakiškas! Nesu lęšių megėja, beet šį patiekalą kartosiu būtinai! Ačiū😀

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *